De graslanden ten noorden van Schiedam Een spuitje tegen tandbederf NSG doet beroep op burgemeester Boekennieuws Uw migraine debaas Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! 'i Pagina 7 29 november 1978 V7' JokaK.BnuMrd.arts -»w Vvit Fietsend of wandelend over de Woudweg kunnen wij genieten van het ons omringende polderland- schap. Nog wel, want de op de achtergrond reeds zwaar storende bebouwing zal misschien we op- rukken tot het plekje waar wij nu staan...Dan zal een mooi stukje polder verdwenen zijn met alles wat daaraan verbonden is. Een vorige keer is reeds naar voren gebracht dat dit stukje polder een apart weide-vogelgebied is. Deze keer zullen wij iets vertellen over het weiland dat wij nu voor ons zien, hetgeen natuurlijk ook be- trekking heeft op de overige wei- landen van Midden-Delfland. Zoals bekend, bestaat het grootste deel van Midden-Delfland uit gras- land voor beweiding of hooiland. Sinds de invoering van kunstmest kan elk stukje land vruchtbaar worden gemaakt. Men hoeft daar- door de onderscheiding tussen vee- weide en hooiland niet meer zo strak door te voeren. Wel wordt het gras tegenwoordig vroeger in het jaar gemaaid, dan is het voor het vee aantrekkelijker. longer gras kan ook beter worden ingekuild, iets wat meer en meer gebeurt. Daarom wordt het land al heel vroeg in het vooijaar bemest. Reeds in maart rijden de gierkarren en wordt er kunstmest gestrooid. Eind mei kan er dan al gemaaid worden. De grassen krijgen door die bemes- ting een voorsprong op andere planten. Dat is voor de boer een voordeel, voor de flora echter niet. Het gebeurt bijna nooit meer dat een grasland alleen als hooiland wordt gebruikt. Wanneer er veel mest wordt ge bruikt zullen de planten van de voedselarme milieus geen kansen krijgen. Vooral snelgroeiende gras sen van voedselrijke bodems wor den bevoordeeld. De boer kan grote invloed uitoefenen op de samenstelling van de grasmat en hij doet dat ook door maatregelen te nemen die de groei van produktieve grassen bevorderen. Een aantal grassoorten is helemaal niet ge- wenst. Ook de meeste kruiden zijn als veevoeder minder gewenst. De boterbloemen, die in het vooijaar sommige weiden zo'n fleurig aan- zien kunnen geven, zijn voor het vee mm ot meer gntig. raarue- bloemen en weegbree worden door het vee wel gegeten. Klaver is een erg gewenste voedselplant, vooral omdat daardoor stikstof in de grond wordt gebracht. Er is veel kennis van zaken nodig, om van een grasland de maximale hoeveelheid veevoeder te halen. Beheersing van de waterstand en een juiste bemesting zijn erg be- langrijk. Het maaien en beweiden moet zodanig gebeuren, dat het gras ook bij droog weer doorgroeit, terwijl bij nat weer ook veel aan- dacht aan de grasmat moet worden besteed. Door het vee kan ze dan namelijk gemakkelijk worden ver- trapt. Wie de gave grasmatten in ons weidegebied bekijkt, beseft vaak nauwelijks wat er aan toezicht en verzorging nodig was en is om ze in stand te houden. Laten wij als buitenstaander die zorg waarderen en respecteren. Stuwgroep Midden-Delfland Schiedam (Naar gegevens Midden Delfkrant sept.'78) De Nederlandse Stichting Geluids- hinder (NSG) ontvangt veel brieven van mensen die klagen over geluid- overlast. In de maand december voornamelijk over vuurwerklawaai. Het blijkt dat vuurwerk steeds eerder wordt afgestoken dan op het tijdstip waarvoor het is bedoeld, nl. rond de jaarwisseling. (in onze wijk is men nu reeds weken bezig met knaleffecten!) In veel brieven wordt begrip getoond voor het feit dat de mens zich moet kunnen uitleven, maar tevens dan mensen (en ook huisdieren) het geknal als zeer hinderlijk ervaren. De NSG wendt zich in een rond- schrijven tot de burgemeesters van alle gemeenten in ons land. De NSG tracht in het kader van een vuurwerkactie te komen tot een beperking van de geluidoverlast door vuurwerk rond de jaarwisse ling. Vorig jaar werd in Nederland ruim 2,5 miljoen kg. vuurwer ingevoerd. In guldens uitgedrukt komt dit er op neer, dat er voor 30 miljoen is ,,verknald". De NSG bepleit landelijke unifor- miteit door het hanteren van mo- delverordeningen omtrent vuur werk zoals deze door de Vereniging van Nederlandse Gemeente (VNG) worden geadviseerd. Gelijktijdig met het rondschrijven worden gratis affiches verspreid met als thema: „Wees zacht, knal alleen op nieuwjaarsnacht!". De verspreiding vindt plaats via o.a. gemeentehuizen en politiebureaus. In december zal een advertentie- campagne zijn gericht op het be- perken van het afsteken van vuur werk tot de daartoe aangewezen tijden. Het adres van de NSG luidt: postbus 381, 2600 AJ VDelft, telefoon 015-562723. Over een jaar of twintig zal het wellicht mogelijk zijn, dat we door middel van een spuitje tandbederf of carifis kunnen voorkomen. Dit beweert tenminste prof. dr. Tho mas Lehner die verbonden is aan het Guy's Hospital in Londen. Proeven met apen en ratten geven op dit moment hoopvolle resultaten te zien ten aanzien van de strijd tegen 6£n van de belangrijkste veroorzakers van caries; de bacte- rie Streptococcus mutans. Door middel van vaccinatie kan het lichaam een afweer opbouwen te gen deze bacterie, ongeveer op dezelfde manier als tegen kink- hoest. Ontstaan van tandbederf Tandbederf uit zich meestal in de vorm van gaatjes in tanden en kiezen. Belangrijk bij het ontstaan van deze gaatjes is de zg. tand- plaque. Dit is een wit laagje, dat de tanden en kiezen bedekt en vooral op die plaatsen waar de tanden- borstel moeilijk bij kan komen. De tandplaque bestaat voor meer dan driekwart uit bacterign, de rest is neerslag uit het speeksel en de producten, die door de bacterign zijn gevormd. Als voedsel voor de bacterign dienen vooral suikers uit ons voedsel, die in opgeloste toe- stand in de plaque kunnen binnen- dringen. Deze suikers worden om- gezet in zuren, die de glazuurlaag van tanden en kiezen aantasten. Het aantal keren dat er suikers in de mondholte kunnen achterblijven is hierbij bepalend. Bij tien keer snoepen op een dag worden er tien keer suikers omgezet in zuren. Van tien ,,zuurstoten" per dag kan de tand zich echter nauwelijks herstel- len en na twee jaar is er een flink gat gevormd. Vaccinatie Vaccinatie berust op het principe, dat mens en dier na een eerste infectie met bv. rode hond in het lichaam antistoffen tegen deze ziektekiemen maken. Na de infec tie blijven mens en dier er duur- zaam ongevoelig voor. Vaccinatie heeft als doel het lichaam al bij voorbaat immuun te maken door bewust verzwakte of gedode bacte rign of virussen in te spuiten. Bij reageert door het i. De an- Wgvu Hi- jn via het speeksel en vloeistof afkomstig van het tandvlees in de mond terecht. Men ontdekte deze afweer bij een onderzoek met rhesus-apen, die wat het gebit en het afweersysteem tegen ziektekiemen betreft een gro te overeenkomst met de mens hebben. Deze apen kregen een ,,menselijk" dieet, waarin ongeveer 15% suiker zat. E6n of twee vacci na ties met gedode Streptococcus mutans in een arm of been bleek voldoende om een afweer tegen carrigs op te bouwen. Maar voordat deze vaccinatie bij mensen toegepast kan gaan wor den, zal er nog vrij veel onderzoek gedaan moeten worden. Resultaten bij apen zullen niet rechtstreeks toegepast mogen worden op de mens, zolang de exacte mechanis- men van de bescherming tegen carigs niet bekend zijn. Volgens dr. J. Huis in't Veld, verbonden aan de afdeling Preventieve Tandheel- kunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht, kunnen naast Streptococ cus Mutans ook nog andere bacte rign tandbederf veroorzaken" In hoeverre er nog vaccins tegen an dere mondbacterign ontwikkeld moeten worden en een gunstig effect hebben, is nog niet onder- zocht. Evenmin is het bekend op welk tijdstip het vaccin toegediend moet worden, bv. v66r de door- braak van de melktanden of tijdens de wisseling van tanden en kiezen. Maar zover zijn we nog lang niet" Voorkomen van tandbederf De strijd tegen tandbederf wordt al jaren gevoerd. De oorzaak van carigs, nl. het veelvuldig snoepen, wordt bestreden met de slagzin ,,Snoep verstandig, eet een appel". Het tandenborsteltje bij snoepre- clames op de tv. blijkt niet zoveel te helpen. Een vergelijking kan hier bij gemaakt worden met de tabaks- reclame, die inmiddels van de beeldbuis is verdwenen. Het ver- bruik van tabak gaat sindsdien onverminderd voort. Het gedrag van mensen is op deze manier nauwelijks te belnvloeden. Ook de industrie werkt hard aan middelen om tandbederf te voorkomen. On- dermeer fluoride, dat een vermin- dering van tandbederf geeft te zien, is tegenwoordig in menige tandpas- ta terug te vinden, sinds toevoeging van deze stof aan het drinkwater verboden werd. Verder wordt er naarstig gezocht naar nieuwe ,,wondermiddelen" om carigs in de toekomst te voorkomen. Voor- lopig blijft echter het devies: weinig snoepen en veel poetsen. Het ontstaan van migraine houdt verband met wat u eet. Dokter Brainard hdpt u op te sporen welk voedsel niet goed voor u is. Als u (Jaar voortaan rekernng mee houdt. kunt u van uw migraine worden verlost Bosch &Keuningnv Migraine? vermUd de Triggers"! Lijdt u, evenals miljoenen mensen over de wereld, aan migraine, die versehrikkelijke pijn binnenin uw hoofd? U kunt ervan verlost wor den! Want het ontstaan van mi graine (ook wel vasculaire hoofd- pijn) houdt verband met wat u eet. De Amerikaanse arts Brainard - nder meer spicialist in hart - en vaatchirurgie - was zelf lange tijd migraine-patignt. Hij helpt u, mi- grainelijder vast te stellen wat u beslist niet moet eten en drinken. Als u daar voortaan rekening me houdt, kunt u van die afschuwe- lijke aanvallen verlost worden. Wat Brainard in zijn pas verschenen boek uw migraine de baas be- schrijft, berust onder meer op resultaten van een persoonlijk on derzoek en van vele testen op zichzelf en op patignten. Hij toont aan hoe men zijn migraine de baas kan worden door de triggers" (de veroorzakers) te vermijden. In heel wat levensmiddelen bevinden zich potentigle triggers: zout, chocola- de, melk, chemicalign als tyrami- ne, dat voorkomt in bepaalde soorten kaas en alcoholische dran- ken. Dokter Brainard laat zien hoe men systematisch zijn gevoeligheid voor verschillende migraine-facto- ren kan testen en hij wijst op de alledaagse situaties die migraine kunnen opwekken. Het boek be- sluit met een uitvoerige lijst van levensmiddelen, die wel, misschien of niet veilig gebruikt kunnen worden. In hoofdstuk 6 schrijft hij: ,Dit is wel een van de lessen, die de migraine-patignt moet leren: hij kan genieten van een leven dat relatief vrij van hoofdpijn is, mits hij zichzelf de discipline oplegt de triggers te vermijden. ,,Elke mi graine-patignt zal dat er graag voor over hebben, evenals het bedrag van 14,50 voor uw migraine de baas, een uitgave van Bosch Keuning NV te Baar.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 7