De Zwitserse grens loopt door het bed Dehoningbij alslevende ,,snuffelpaal" NOORDER AKKOORDEN huis aan huis de beste Aktiviteiten wijkvereniging Groenoord omstreken P. A. v.d. KRUIt Pagina 13 13december 1978 Zwitserse bodem zet. Het hangt verder van het kamernummer af in welk land de nacht wordt doorge- bracht. Het is vanzelfsprekend dat aan de voor- en achterzijde van het gebouw deuren zijn die door ieder- een gebruikt kunnen worden. Nie- mand vraagt waar men vandaan komt of waarheen de weg leidt. Een ideale plaats dus om te genieten van bepaalde voordelen die beide landen te bieden hebben Hoe komt Hotel Franco-Suisse nu aan deze typische tigging? In de tijd van Napoleon behoorde de weg van La Dole naar La Cure tot de belangrijkste internationale verbin- dingswegen. Toen de grenslijn eens werd nagemeten, zag de toenma- lige eigenaar van het stukje grond dat de opmetingen over zijn perceel liepen. Als goed zakenman zag hij onmiddelijk de voordelen hiervan in, vroeg en kreeg toestemming om op die plaats een hotel te bouwen. Toen het hotel praktisch klaar was, bemerkten de autoriteiten pas dat de grens dwars door het gebouw liep en lieten de bouw onmiddelijk stoppen. Het Gerechtshof bepaalde echter dat het hotel mocht blijven staan en sedert die dag doet het zijn naam eer aan: Franco-Suisse. Hotel Franco-Suisse in het dorpje La Cure is een bijzonder hotel. Van buiten noch van binnen verschilt het met de huizen die in de Zwitserse Jura gelegen zijn. Alleen de ligging is anders, de grens tussen Frankrijk en Zwitserland loopt midden door het hotel, door de tuin, de kelder het trappenhuis en zelfs door een tweepersoons bed. Als de echtgenoot zijn vrouw voor het slapen gaan een nachtkus geeft, is het niet te vermijden dat hij hiermee een grens overschrijdt: de geografische weliswaar. De grenslijn loopt ook midden door de receptie van het hotel. Wie zich aanmeldt staat met 6en been in Frankrijk en met het andere in Zwitserland. Ook de beide tele foontoestellen worden door de twee landen bediend, het ene toestel door de Zwitserse PTT en het andere door de Franse Poste. Neemt men de ene hoorn op, dan moet het gesprek in Zwitserse Franken en bij de andere hoorn in Franse Franken betaald worden. De weg naar de hotelkamers loopt van Zwitserland naar Frankrijk, terwijl men op ongeveer de helft van het trappenhuis weer voet op Honingbijen spelen een belangrijke rol in de natuur. Ze zijn onmisbaar bij de bestuiving van veel bomen en planten. Zo helpen ze de mens aan groente en fruit. In de nabije toekomst kunnen ze nog op een andere manier een grote hulp voor de mens worden, namelijk als waarschuwers voor milieuveront- reinigende stoffen. In Amerika doet men op dit moment proeven met bijen als levende snuffelpalen. De honingbijen leven in volken in korven van de hen verzorgende imkers. In het wild komt de ho- ningbij in Nederland niet meer voor. Bijen zijn veel minder snel dan bijv. vliegen in staat om zich aan te passen aan veranderde omstandigheden en weerbaar te worden tegen schadelijke invloeden In een bijenvolk legt alleen de koningin eitjes. Wanneer deze dan ook sneuvelt, sterft het volk uit. (Een gewone werkbij leeft ongeveer zes weken) Bij de vliegen kunnen nog zoveel vrouwtjes sterven, er is er altijd wel 66n die de ramp overleeft en binnen de kortste keren voor een groot nakomelin- genschap zorgt. Niet alleen van- wege hun bijzondere voortplan- tingsmethode zijn bijen kwetsbaar, maar ook door hun ijverige be- staan. De bijen bezoeken tijdens de zomer erg veel bloemen om nektar te verzamelen. Nektar is een zoete stof die door de bloemen wordt af- gescheiden. De bijen slaan deze nektar op in raten en maken er honing van. Naast de nektar treffen de bijen ook minder plezierige stoffen aan op de bloemen, bijvoorbeeld lood dat neerslaat langs een snelweg. De nauwkeurige bezoekjes van de bijen aan zoveel planten, bomen en bloemen, maken bijen kwetsbaar, maar daarnaast geschikt als leven de snuffelpaal. Honingmaag De onderzoekers in de Verenigde Staten speuren niet alleen naar schadelijke stoffen in honing en nektar, ook de bij zelf wordt onder- zocht. De te onderzoeken bijen worden gevangen in de opening van de korf. De hoeveelheden schade lijke stoffen die in de bijen worden aangetroffen, zijn meestal hoger dan de hoeveelheden die in de honing de nektar en op de planten aanwezig zijn. Tijdens de vlucht naar de korf kan de bij namelijk 'snoepen' uit z'n honingmaag, om op die manier energie op te doen. Krijgt een bij tijdens de vlucht naar de korf teveel schadelijke stoffen naar binnen, dan stort ze neer voor ze haar doel bereikt. Maar kleinere hoeveelheden van schadelijke stof fen worden met de nektar in de raten opgeslagen. In de honing die in de winkel te koop is, heeft de Keuringsdienst van Waren nog nooit alarmerende hoeveelheden gevaarlijke stoffen gevonden. De verklaring hiervoor is waarschijnlijk dat een bijenvolk dat met de nektar veel lood zou verza melen, zich slecht ontwikkelt. Hun "dagelijks brood" is dan namelijk verontreinigd. De imker van dat bijenvolk oogst weinig honing. Gevoeligheid De Amerikaanse onderzoekers maakten gebruik van een netwerk van korven. Ze von den bij hun chemische analyses van bijen, ho ning en nektar een veelvoud van schadelijke stoffen, waaronder ko- per, cadmium, zink, lood, zwavel en radioaktieve deelties (fallout). Hun conclusie was: "Door het grote gebied dat al die bijen geza- menlijk bestrijken en de verhoging van de concentraties schadelijke stoffen in de bij zelf, is het systeem zeer gevoelig. Een gevoeligheid die met de bestaande testen nauwelijks te bereiken is". VOOR WITTEN, SCHLLDEREN en BEHANGEN is het voordeligst en rr.eest yertrouwde adres toch altijd Leliestraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeantwoorder •zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. ponj£ Dagen Aktiviteiten Plaats/tijd Kontaktadressen Maandag (1 x p. 14 dg) Fotoclub Landvreugd 20.00 uur H.C. Maliepaard Bachplein 276 Tel. 706321 Maandag Klaverjassen Landvreugd" 20.00 uur A.J.F. Kamphues Joz. Oreliosingel 151 Tel. 707690 Dinsdag Schaken Landvreugd 20.00 uur M.Fick Koninginnelaan 9 Poortugaal Tel. 01890-7486 Dinsdag Trimmen dames Landvreugd 20.00 uur Mevr. N. Asmus Kor Kuilerstraat 46 Tel. 702362 Woensdag GEEN AKTIVITEITEN Donderdag Indoortrainen Gymzaal dames Peter van Anrooylaan 21.30-22.30 uur Mevr. H. Verloop Delflandseweg 124 Tel. 731064 Vrijdag Dansles Sitton Landvreugd voor ouderen Dansschool Sitton Tel. 266262 (na 23.00 uur vrij dansen) H. Gusman Bart Verhallenplein 80 Tel. 710312 Zaterdag Div. akt. Societeitscommissie lie agenda Zondag Disco theek de farm Landvreugd" 14.00 uur Mevr. W. Hardeman Schubertplein 141, te. 705469 Mevr. R. Immerzeel D. Schaferplein 88, tel. 706776 Dhr. H. Gusman Bart Verhallenpl. 80 tel. 710312 Zondag Dansles Sitton Landvreugd voor de jeugd Dansschool Sitton Tel. 266262 Dhr. H. Gusman Bart Verhallenplein 80, tel. 710312 Zaalvoetbal Kontaktadres de heer L. v. d. Grijp, Corn van Zantenplein 47, tel. 707098 „Breng eens een zonnetje", Kontaktadres merv. L. de Jager, Henr. Bosmansplein 125, tel. 701065

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 13