Blikgroente even goed als vers Malta, een ontdekkingsreis op miniformaat De geschiedenis van de Kerstkaart m Gehakt Kerstbal Loop-inn Woudhoek n Brochure over Financiele situatie Zuid-Holland Schiedam heeft 75.448 inwoners Pagina 16 V*#nfrr\kk««nfr* 13december 1978 (Een bericht van het Voor- lichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag) Indicn men op iroensdag gehakt koopt moet men het met tot zaterdag bewaren, maar het nog dezelfde dag consumeren. Gehakt en ook tartaar, iwrse worst en sau- cijsjes zijn namelijk sneller aan bederf onderhevig dan andere vleessoorten en mo gen zeker met enkele dagen rauw bewaard worden, zelfs niet in het vriesrak ran de ijskast. Wel kan gehakt enz. bcreid worden en dan is het wat langer houdbaar (maxi- maal drie dagen in de koel- kast). Hoewel er over de voedingswaarde van blikgroente veel is gepubliceerd, schijnt deze informatie heel wat con- sumenten toch niet te bereiken. Op- merkingen als „in blik zit niets, geef mij maar vers" horen nog steeds niet tot het verleden. Ook stelt men zich nog altijd vragen over eventuele vitaminete- korten, wanneer men regelmatig blik groente eet. Veel mensen denken bo- vendien, dat er voor de houdbaarheid conserveermiddelen aan worden toe- gevoegd. Voedingswaarde van blikgroente Blikgroente is wat voedingswaarde be- treft een acceptabele vervanging van verse groente, vooropgesteld natuurlijk, dat het opwarmen op de juiste manier gebeurt. Alleen het vitamine C-gehalte van blikgroente ligt lager dan van op de juiste wijze bereide verse groente. Door warmtebehandeling en opslag kan het verlies 50 a 60% bedragen. Dit hoeft zelfs bij regelmatig gebruik geen consequenties te hebben als er ter aanvulling maar vitamine C-rijk fruit wordt gegeten. Tenslotte moet men niet vergeten dat bij iedere bereidings- wijze verliezen optreden, of dit nu thuis of in de fabriek gebeurt Blikgroente bevat geen conserveer middelen Inblikken is een wijze van conserveren die op zlchzelf voldoende is en conser veermiddelen overbodig maakt. Het produkt wordt gesteriliseerd door het korter of langer boven het kookpunt te verhitten. Hierdoor wordt het ,,commer- cieel steriel". De bederf veroorzakende micro-organismen worden gedood, maar de sporen zijn nog aanwezig. De omstandigheden zijn echter zodanig. dat zij niet tot ontwikkeling kunnen ko- men. Door de afgesloten verpakking (blik maar ook glas) is herbesmetting evenmin mogelijk. Blikgroente is in principe onbeperkt houdbaar. Het is aan te raden om bladgroente als andij- vie en spinazie in blik niet langer dan ca. 1 jaar te bewaren, omdat de kwali- teit achteruit gaat. Andere blikgroente is op een koele plaats ongeveer 3 a 5 jqar te bewaren. In deze donkere dagen voor Kerstmis, geeft de Loop-Inn weer het lichtend voorbeeld met het organiseren van een flonke- rend evenement. In de sfeervol ingerichte zaal van het diensten- centrum Woudhoek aan't Heyer- mansplein zal op zaterdag 16 dec. het traditionele kerstbal worden gehouden. Ook nu weer belooft het een grandioze avond te worden. Zoals gewoonlijk is de toegang gratis. Minium leeftijd 18 jaar. Wij hopen ook u op 16 dec. vanaf 20.00 uur te mogen be- groeten. Mini kunt u op Malta letterlijk nemen, want met een lengte van nog geen 30 km. en een breedte van 20 km. behoort dit eiland niet tot de grootsten. Malta is echter wel groot in bezienswaardigheden. 6000 jaren geleden waren de eerste bewoners al bezig om offertempels te bouwen. Ze gebruikten hiervoor steenblokken, zo groot, dat nu nog steeds de mythe rondgaat dat de tempels door reuzen gebouwd zou- den zijn. De bekendste bewoners waren natuurlijk de kruisridders. a13 «3*! De eerste Kerstkaart, waarvan ongeveer 1000 met de hand gekleurde copiefin in 1846 werden uitgegeven, voor een shilling per stuk, werd getekend door J. C. Horsley De tekening stelde een familie aan de feestdis voor, geflankeerd door een pathetische afbeelding van de hongerigen, die gevoed en de naakten, die gekleed worden. Deze toneeltjes zouden, in hun mengeling van sentimentaliteit en huiselijke vreugde, geinspireerd kunnen zijn op Dickens. Het idee vindt zijn oorsprong in de oude ,,Kerstplaatjes", met krullen versierde prentjes, waarop religieuze afbeeldingen stonden, die verkocht werden voor sixpence, en in de vroegere Nieuw- jaarskaarten, die in Frankrijk zo populair waren. Het spoor kan zelfs nog verder gevolgd worden, tot aan de verluchte misboeken van de monniken in de Middeleeuwen. Maar door de vooruitgang in de kleurentechniek konden de Kerstkaarten meer uitgewerkt worden. Bloemen en Middeleeuwse of religieuze toneeltjes kwamen in omloop. Maar de oude, een- voudige prentjes bleven bestaan, een vriendelijk Kertsmannetje, met pakketjes beladen, die triomfantelijk de pudding binnen bracht, of met sneeuwballen werd bekogeld, was vaak de centrale figuur. Walter Crane schiep enkele artistieke ontwerpen, maar de meest geliefde kaarten van die tijd waren die van Kate Greenaway; zij tekende haar eerste kaarten anoniem; Omstreeks 1878 liet ze haar vroegere bloemenstukjes schieten, en in haar charmante tekeningen ontwikkelde zij voor het eerst haar kinderstudies, waardoor zij zo beroemd is geworden. Een zeer succesvolle poging om het peil van de Kerstkaarten te verhogen, werd gedaan in 1880, toen een wedstrijd werd gehouden in de Egyptian Hall in Londen, met bekende leden van de Koninklijke Academie als jury. Het resultaat was dat vele beroemde artiesten, zoals Marcus Stone, G. D1 Leslie, J. Sant, H. Stacey Marks, W. F. Yeames en J. C. Herbert, alien leden van de Koninklijke Academie, Kerstkaarten ontwierpen en een firma betaalde 7.000 aan prenten gedurende een enkel seizoen. Ingang tot Mdina de vroegere hoofdstad van Malta Verwijderd u zich van de hoofdstad dan komt u al gauw bij kleine schilderachtige vissersplaatsjes, waarvan sommige namen hebben die volgens ons een gebroken tong opleveren. De trots van de vissers zijn de veelkleurige beschilderde bootjes. Overdag liggen die in de haven te dobberen terwijl de vissers op traditionele wijze hun netten boeten. Verder naar de noordkant van het eiland vindt u de goudgele zandstranden. Het water is er nog diepblauw en zonder enige vorm van vervuiling. Aan de noordkant is het zustereiland Gozo zichtbaar. U .kunt er naar toe met een ferryboot die zijn jeugdige dagen heeft gehad in Nederland. Dat blijkt wel uit de bordjes ,,verboden te rooken", inderdaad nog ge- schreven met dubbel o. Gozo is groener dan Malta doordat het een dikkere laag aarde heeft liggen op de kalkachtige bodem. Dit houdt het sporadisch vallende regenwater beter vast. E6n van de bezoekers van Gozo was Odysseus. Hij hield het er volgens de legende zo'n 7 jaar uit in de grot van Calypso. Diezelfde grot is nu te bezichtigen. Het verblijf op het eiland hoeft niet veel te kosten, een luxe diner van 4 gangen kost nog geen /20,-. Een fles wijn van eerste kwaliteit nog geen 6,~. Gevlogen wordt er met Air Malta. Die vliegt vanaf het vakantiesei- zoen 1979 2 x per week naar dit kleine paradijsje. In en om de musea en paleizen vindt u de namen van hen die nu nog voorkomen in de Nederlanse geschiedenisboekjes. In Mdina b.v. ,,ook wel genoemd de Silent City", vindt u in een kerk het kruis wat Godfried van Boillon met zich meedroeg tijdens de kruistochten. De hoofdstad Valetta is een onge- loofelijke wirwar van straatjes en trappetjes. Hier zou je voor je plezier willen verdwalen omdat je overal wel weer iets nieuws ontdekt. In een overvloed aan winkeltjes, sommigen zo breed als een normale huisdeur, vindt u voor lage prijzen goederen die varigren van knopen tot het mooiste filligrainwerk. Elke ochtend is er markt in Valetta. Daar kunt u ontdekken dat hoe ongeloofelijk het ook klinkt. Malta een van de grootste exporteurs van spijkerbroeken ter wereld is. St. John's Co-CathedraaI, gebouwd tussen 1573-1577 door de Kruisridders. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft een brochure uitge- bracht met als titel „De financiele kant van de provincie Zuid-Holland". Daarin staan tal van gegevens over de financiele situatie van Zuid-Hol land en over de plannen, die het provinciaal bestuur voor 1979 heeft. De gegevens zijn een greep uit de ont- werp-begroting voor het komend jaar. Provinciale Staten van Zuid-Holland bespreken de ontwerp-begroting 1979 op 30 november, 1, 8 en 15 december in de Statenzaal in het Provincie- huis in Den Haag, Zuid-Hollandlaan 3. De brochure is gratis verkrijgbaar bij het Bureau Voorlichting in het Pro- vinciehuis. Op 31 oktober j.l. telde de gemeente Schiedam in totaal 75.448 inwoners en wel 38.246 vrouwen en 37.202 mannen. Ten opzichte van het aantal inwoners op 30 September j.l. is het totaal aantal weer met 8 personen gedaald. Per 1 januari van dit jaar telde Schie dam nog 75.999 inwoners.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 16