Van de weg met die plank antopress Pagina 17 13 december 1978 "Toe dan maar, Bello, omdat jij het zo graag wilt neem ik haar mee". Caiorieen bevroren in yoghurtijs? De schaatsplank heeft z'n intrede gedaan in ons verkeer. En hoe... Je breekt er letterlijk en figuurlijk de nek over. Onze kleintjes, en de groten niet minder, hebben de smaak nu echt goed te pakken. Dagelijks breekt na schooltijd de schaatsrage in alle hevigheid los en worden onze wegen bezet met schaatsplankende of, zoals u wilt, plankschaatsende kinderen. U, als weggebruiker zult ongetwijfeld in het gunstigste geval al oog in oog met deze niets ontziende schaatsers hebben gestaan. Het grote schaatsgevaar heeft ons kleine land met z'n toch al overvolle wegen overstroomd Daarom is het nuttig om de zaken eens even op een rijtje te zetten. Het is nog altijd z6 dat artikel 18 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens het spelen op de rijbaan verbiedt. Er behoeft daarvoor niet eens gevaar of hinder te ontstaan. Nou, je moet ze eens zien suizen. Liefst van een geasfalteerde helling natuurlijk, in slangmodel en met z'n vijftienen achter elkaar. En dan plotseling mag u hier invullen Maar....en het is goed ook d&t even te vermelden, ook het spelen op andere wegge- deelten is verboden, indien daardoor gevaar of hinder voor het verkeer ontstaat (artikel 18, lid 2 RVV). Dus ook het veilige trottoir is verboden terrein voor dit zo onveilig makende onding. De schaatsplank heeft geen schijfrem- men en dat heeft al menig argeloze voetganger aan den lijve kunnen ondervinden. j Ja, maar ons woonerf dan? Het speeldomein voor onze jeugd. Welnu, ook hier is en blijft de schaatsplank een ongewenst voorwerp. Door de geringe controle die men, zeker als beginner over het ding heeft, is het toebrengen van schade aan voertuigen (ook stilstaande) en het inrijden ep voetgangers een niet denkbeeldige zaak. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de risico's die de gebruiker zelf loopt!! U liep misschien net met het plan om uw zoontjeof dochter zo'n plank met wielen te geven. De politie raadt u gewoon aan: DOE HET NIET!! Ingevolge de bepalingen van ons Burgerlijk Wetboek ziin wij aansprakelijk voor eventuele schade die wij aan een ander toebrengen. Ook zijn wij verplicht deze schade te vergoeden. Vele mensen hebben daarvoor dan ook een zogenaamde W.A. verzekering afgesloten. Wij zijn als ouders ook verantwoor- de lijk voor onze kinderen en voor de eventuele schade die zij toebrengen. De kans dat uw kind grote brokken gaat i veroorzaken met de schaatsplank is zeer groot. Daarom laten we deze keer de plank eens niet misslaan. DE SCHAATSPLANK WEG UIT ONS VERKEER, voor u, voor uw kinderen en al die andere weggebruikers die ook aanspraak maken op een veilig gebruik van de weg. Een nieuwe variatie op een bekend produkt is het zogenaamde yoghurtijs. Niet alleen een nieuwe smaak, maar volgens de importeurs een ,,gezonder" produkt met minder caiorieen dan gewoon ijs. wat is ijs precies? IJs is bevroren water, maar wie een ,,ijsje" gaat kopen, koopt in feite bevroren via. Dikwijls wordt aan ijs meer suiker toegevoegd dan aan via, omdat door de lage temperatuur de zoete smaak minder uitkomt. De Ware/iwet geeft in het Consumptie-ijs besluit aan, dat roomijs 12% melkvet moet bevatten. Een Beneluxbeschikking stelt echter, dat roomijs ten- minste 9% melkvet moet bevatten. Omdat er nu dus twee soorten roomijs naast elkaar kunnen bestaan, zal het Consumptie-ijs besluit worden gewijzigd. Het nieuwe Besluit zal zijn afgestemd op de Benelux beschikking, dus roomijs met tenminste 9% melkvet. Voor vruchtenroomijs kunnen weer andere percen tages gelden: bij tenminste 15% vruchten mag het melkvetgehalte 7% bedragen. Verder geeft de Wet aan, dat melkijs tenminste 2%% melkvet moet bevatten. Voor de benaming ijs, is geen vetgehalte voorgeschreven en ook niet of dit dierlijk (melkvet) of plantaardig (b.v. kokosvet) moet zijn. -* De Industrie en de horeca werken met zogenaamde ,,ijsmix". Volgens de Warenwet een produkt op basis van magere melkpoeder, waaraan dierlijk of plantaardig vet mag worden toegevoegd; verder suiker, verdikkingsmiddelen, geleermiddelen, emul- gatoren, toegestane kleur- en smaakstoffen en conserveermiddelen. Melkijs en ijs noemt men ook wel consumptie-ijs. Yoghurtijs wordt nog niet in de Warenwet genoemd, wel worden er in een beschikking al enige eisen aan gesteld, n.l. dat het uitsluitend verpakt in de handel mag worden gebracht en dat het met yoghurt moet zijn bereid. De yoghurt moet voldoen aan de eisen van het Melkbesluit. Tenslotte is er nog waterijs op basis van water al of niet met een kleurtje en een smaakje en suiker. Op basis van deze officiele gegevens is het vrij- wel onmogelijk de hoeveelheid caiorieen exact weer te geven die een portie ijs kan bevatten. Dit hangt n.l. met alleen af van de gebruikte ingredienten zoals melk, room, suiker, maar ook van de mate waarin ijs wordt opgeslagen, dus van de hoeveelheid lucht die er in ijs kan zitten. Wettelijk is een opslagpercentage van ca. 100% toegestaan. Dat wil zeggen dat 1 liter te bereiden ijs mag worden opgeslagen tot ca. 2 liter. eindelijk een „halva"-ijsje? Afhankelijk van de hoeveelheid vet en suiker kan ijs dus heel wat caiorieen leveren. Is het nieuwe yoghurtijs het echte ,,halva"-ijs? Ja en nee. Dit is o.a. afhankelijk van de yoghurtsoort die is gebruikt (gewone of magere yoghurt), de hoeveelheid toe- gevoegde suiker en of er al of met wat vruchtenpulp of room aan is toegevoegd. Omdat dit alles met op de verpakking hoeft te worden vermeld tast de consument hierover geheel in het duister. Het meest betrouwbare ,,halva"-ijsje is waterijs, hiervan wordt de hoeveelheid caiorieen alleen be- paald door de suiker. kan ijs een toetje, zoals via of yoghurt vervangen? Een aantal via en ijssoorten worden met melk bereid en bevatten daardoor o.a. eiwitten, vitamines en mineralen (vooral kalk of calcium). De hoeveel heid suiker en vet bepalen in hoofdzaak de calo- rische waarde van ijs. Via is, evenals ijs gezoet. Wie minder vet en dus wat minder caiorieen wil ge- bruiken kan magere via kopen. In „ijs" zondermeer, waarbij noch het soort vet, noch de hoeveelheid is omschreven kan minder van de genoemde voedings- stoffen aanwezig zijn. Het is daarom niet aan te bevelen om via- en melkgerechten te vervangen door ,,ijs"; beter kan men dan kiezen voor melkijs, dat echter slecht verkrijgbaar is, of yoghurtijs. Wie gewend is om pure yoghurt te eten, krijgt met yoghurtijs wel wat meer caiorieen binnen, o.a. door het suikergehalte. conclusie IJs, ook yoghurtijs, blijft uit voedingsoogpunt be- keken een extraatje en geen dagelijkse kost. Zolang niet duidelijk op de verpakking staat wat er in zit, kan de consument niet bepalen of hij het in plaats van een melkgerecht kan nemen en hoeveel vet en suiker hij er mee binnen krijgt.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 17