BOEKENNIEU W S Afdeling Aanpassingen van het CBR vindt navolging bij zuiderburen Vrinte RENIRIE DECEMBER Recept voor de Feestdagen Tel. 010-712207 Laat het een feestmaand blijven AUTORIJSCHOOL Pagina 5 \<MHtk*rkkoontrn 13 december 1978 TINEKE VAN DOORN- RENIRIE BACHPLEIN 26$ RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. SCHIEDAM Gediplomeerd instructrice TELEFOON 7142 58 Raparatie en verkopp van radio- en t.v.-apparatuur Wij repareren zo mogelijk bij u aan huis. Appelgebak - voor een beboterde bakvorm (plm. 20 x 20 x 5 cm) Voor het deeg: 3 koppen Corn Flakes 250 gram tarwebloem theelepel zout 200 gram boter of margarine 6 eetlepels melk Voor de vulling: plm. 700 gram geschilde en in schijfjes gesneden appel 1 eetlepel citroensap 150 gram suiker Vi theelepel kaneel mespunt nootmuskaat 2 eetlepels tarwebloem Het deeg Maak de Corn Flakes fijn en meng ze met de bloem en het zout. Roer er eerst de boter of margarine door- heen en daarna de melk. Verdeel de helft van het deeg over de bakvorm. De vulling: Meng alle ingredienten en verdeel de vulling over het deeg. Rol de rest van het deeg uit en bedek hiermede het appelmengsel. Prik met een vork enige keren in het deeg. Zet de vorm plm. 1 uur op het rooster middenin een warme oven 400° F cijfer 4 of 5 200° C). Laat het gebak plm. 10 minuten af koelen. Serveer het als dessert even- tueel met ijs of slagroom, of laat het geheel afkoelen en snijd het gebak in vierkantjes voor bij de koffie of thee. 6. Leg de goedpassende deksel gereed, binnen handbereik! Waarom, zult u zich afvragen, wijden wij zo'n bijzondere aandacht aan deze typische december-aktiviteiten? Wei, omdat veel voorkomende ongevallen absoluut onnodig zijn. Met andere woorden het al dan niet „uit de hand lopen" hiervan hebben we zelf Min de hand". Maar een mens is ook maar een mens, die de voor- zichtigheid wel eens uit het oog ver- liest, vooral onder feestelijke omstan- digheden. En dat kan vaak tot gevol- gen leiden die een schril contrast vor- men met het beoogde doel. En wat het ,,vuurwerk" betreft heeft u misschien het punt ,,kinderen" ge- mist. Wij zijn van mening dat kinde- ren helem&til van vuurwerk moeten af- blijven. Vindt u onze raadgevingen maar on- zin? Zorg er dan in ieder geval voor de telefoonnummers van brandweer, politie en arts bij de hand te hebben. FAZANTLAAN 39 SCHIEDAM (KETHEL) December mag dan de maand zijn waarin de winter zijn intrede doet met alle gevolgen van dien, maar het is toch een bij uitstek gezellige maand. We zijn nu nog maar net bekomen van ,t St. Nicolaasfeest, of over enkele weken staat Kerstmis voor de deur en het feest van de jaarwisseling. Yooral met de vele.vrije dagen die er dit jaar voor ons aan vast zitten, zeker gezellige, huiselijke tijden. Toch is december ook een gevaarlijke maand, want het is bewezen dat daarin veel ongelukken voor- komen. Ongelukken die eigenlijk hele- maal niet nodig waren. Wij willen u graag n.a.v. een folder van het Veilig- heidsinstituut op enkele zaken wijzen. Kerstboom We tuigen een kerstboom op met de bedoeling de gezelligheid en de sfeer te verhogen, maar als wij vergeten de brandende kaarsen (veel mensens houden niet zo van electrische kaar sen") te doven of wij laten dit aan de kinderen over, dan is de kans op ,,sfeerbederf" bijzonder groot. Een ongeval dat een feest in een ramp verandert, komt extra hard aan. Wij willen speciaal de aandacht vestigen op een aantal maatregelen die u veilig door december loodsen en waar u ten dele het hele jaar profijt van kan hebben. 1. Koop een Kerstboom die qua groot- te in uw vertrek past, zodat hij vrij van gordijnen en licht brandende stof- fen kan worden opgesteld. 2. Zorg dat de boom ,,stevig" staat, zodanig dat hij niet omver kan wor den gelopen. 3. Gebruik bij voorkeur geen echte kaarsjes in de boom zelf of in de onmiddellijke omgeving. 4.Doof de boomverlichting als u gaat slapen of het huis verlaat. Brandende kaarsen 1. Plaats de kaarsen steeds in een stevig staande houder op een vlakke ondergrond. Houd de kaarsen verre van gordijnen of andere brandbare stoffen, zoals papieren versieringen en dergelijke. 2. Kaarsen in Kerststukjes niet te ver laten opbranden. 3. Laat kleine kinderen met brandende kaarsen nooit alleen! Ook niet ,,event- jes"! Vuurwerk 1. Koop alleen vuurwerk (als u dan zo nodig moet tenminste) dat is voorzien van een duidelijk leesbare, Nederland- se handleiding (is wettelijk verplicht) bij de officiele detailhandel, die her- kenbaar is aan een biljet waarop de tekst is vermeld: VERKOOP VUUR WERK. ROKEN EN OPEN VUUR VERBODEN. 2. Bewaar uw vuurwerk bij voorkeur in een metalen trommel. 3. Kijk w&£r u uw vuurwerk afsteekt. Niet in de buurt van rieten daken, opslagplaatsen en denk ook aan uw medeburgers. 4. Lees de handleiding ruimschoots v66r het tijdstip van afsteken. Niet op 31 december om 24.00 uur, dan bent u te laat en vergroot de kans op onge lukken. 5. Laat huisgenoten op een veilige af- stand toekijken. Let op uw buurman die wellicht boven u 66k bezig is en waarvan het vuurwerk makkelijk naar beneden kan komen. 6. Doe het afsteken het liefst met de punt van een gloeiende sigaar of sigaret. Wil de lont niet branden, onderneem dan geen pogingen het toch gedaan te krijgen. geef het liever terug aan de verkoper. Oliebollen bakken 1. Dit gaat vaak gepaard met ,,vlam in de pan". Als u dit gebeurd loop dan niet in paniek weg, er is nog geen brand! Leg een goed passend deksel - met een schuivende beweging van u af - op de pan. 2. Draai het gas uit. De pan de eerste 15 minuten niet bewegen en de deksel niet oplichten. Leg een ,,vochtige" dweil op de deksel, zodat deze vaster op de pan drukt. Gebruik n66it water om brandende olie te blussen, dat is levensgevaarlijk! 3. Blijf ter plaatse totdat de pan voldoende is afgekoeld. Reinig de pan aan de buitenkant, maak 'm vet vrij, alvorens het bakken voort te zetten. 4. Tracht tijdens het bakken het mor- sen te voorkomen, houdt de bui tenkant van de frituurpan Vetvrij. van de frituurpan vetvrij. 5. Weer tijdens het bakken kleine kinderen uit uw keuken, deze leiden uw aandacht af. „DE NAZI EN DE KAPPER" Wij hebben - elke trouwe lezer weet dat - de goede gewoonte om in onze rubriek ,,Boekennieuws" slechts en al leen opmerkelijke nieuwe uitgaven onder de loupe te nemen. Een bijzonder boek is zeker de uitgave van Uitgeverij De Kern te Bussum, ,,De nazi en de kapper". Een satirische roman over een SS-moordenaar, die na de oorlog in Israel onderduikt. De joodse schrijver Edgar Hilsenrath heeft met deze roman een opmerke lijke literaire prestatie geleverd, waar- mee hij internationaal grote erkenning heeft verworven. In de 263 bladzijden die het goed uitgevoerde boek telt, vertelt de schrij ver in een vloeiende, dikwijls zeer humoristische stijl het leven van de duitser Max Schulz, die opgroeit met dejoodse Itzig Finkelstein en bij diens vader het kappersvak leert. In 1933 wordt Max lid van de SA en later van de SS. Op die manier wordt hij in het vernietigingskamp Laubwalde massamoordenaar Na de tweede wereldoorlog verwisselt Max Schulz zijn identiteit voor die van zijn dode vroegere vriend Finkel stein en duikt in Israel onder. Daar neemt hij een kapsalon over, trouwt en lijkt een respectabele Israeli. Maar toch begint zijn geweten te spreken. De buitenlandse pers was niet karig met lofuitingen over dit boek, zo schreef Times Literary Supplement indertijd ,,doordringend, indrukwek- kend" en Der Spiegel zei er van: Hilsenrath presenteert iets schijnbaar onmogelijks- een satire over de Joden en de SS". Wij kunnen u dit boek, dat in de boekhandel 29,90 kost, zeker aanbe- velen. Met de vele vrije dagen straks voor de boeg zult u er zeker veel spanning en genoegen van onder- vinden. Sinds enige tijd heeft de gehandicapte automobilist ook in Belgie de mogelijk- heid om in een aangepaste auto het rijbewijs te verkrijgen. Daartoe werd het ..Experimented Centrum voor Aanpas- sing aan het Rijden der gehandicapte Automobilisten" (CARA) in dienst ge- steld. De voornaamste opdracht van het Cen trum is de gehandicapten de mogelijkheid te bieden - teneinde zich beter in het aktief en beroepsleven te kunnen integreren - het rijbewijs te behalen zonder hiervoor meer te moeten betalen dan een gewone kandi- daat. Omdat het Centrum over een aantal aangepaste voertuigen beschikt voor scho- ling van de gehandicapten, zijn deze niet verplicht eerst een aangepaste auto aan te schaffen alvorens met de opleiding te beginnen. Het Centrum stelt de aan gepaste auto's kosteloos ter beschikking van de door de gehandicapte. gekozen rijschool. Het Centrum helpt de gehandicapte auto mobilist vanaf het moment dat deze een beroep doet op het Centrum, niet alleen voor de verkrijging van het rijbewijs, maar ook als het gaat om aanpassing en technische goedkeuring van de auto. Bij de realisering van dit alles heeft de afd. Aanpassingen van het CBR de Belgen met raad en daad terzijde gestaan. De Belgische mej. Annita Geunes was in 1973 de eerste in haar land, die met een aangepaste auto met voetenstuur) kon gaan rijden. In die jaren moest zij daarvoor in Neder- land nog een aantal rijlessen ne men, alvorens zich in eigen land verder te kunnen bekwamen en examen doen. Het CBR hemid- delde in haar zaak.

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 5