,,Met de kerst zal mijn huis een bloementuin zijn" g?;uwelier (^pioot Actievan VVN: Wie rijdt er vanavond?" Volkskerstzang 1978 in de grote zaal van de ,,Doelen" te Rotterdam U4 Platennieuws Pagina 9 13december 1978 EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BI] DE VAKMAN .1991 I .ihMHinirn Het moet nu ale een jaar of tien zijn dat ik tot de steeds forser wordende kategorie van werkende, gehuwde vrouw behoor.'s Morgens bij ne- genen de deur uit om niet voor zessen de sleutel in het slot te mogen steken. Als mijn dagtaak daarmee afgelopen zou zijn, had ik geen enkel recht gehad om mijzelf te verontschuldigen, maar geluk- kig, ambitieus als ik ben zet ik mijzelf heel wat avonden per week achter de schrijfmachine om aldaar mijn onthullende arbeid (voor heU^ lezende publiek) voort te zetten. Waar ik heen wils is dit: als huisvrouw stel ik bepaaldelijk niets voor. Ik boen niet, ik schrob niet, kook slechts af en toe voor mijn (begrijpende) echtgenoot en maak mijn huis ,,gezellig" alleen maar met die dingen, die nauwelijks tijd en/of aandacht vragen. Alle ,,gezellige" dingen in mijn stulpje getuigen dan ook van bitter weinig persoonlijk initiatief, krea- tiviteitszin, aandacht en liefde. ,,Uit tijdgebrek" zeg ik (vanzelf- sprekend) altijd, maar als ik heel eerlijk ben is het gewoon luiheid. Te gemakzuchtig om er ook eens aan te denken hoe je je huis zonder al te veel moeite z£lf kunt omtover- en in een werkelijk verrukkelijk geurende bloementuin. Of dat je verloren uurtjes lekker ontspan- nend kunnen wegstoppen in fraaie bloempotten- en bakken en dan ja een zelfs beetje spannende tijd tegemoet gaat. En tenslotte: dat het zelf kreeeren van al die bol- bloemenpracht, die tot boven op zolder te ruiken is zo veel leuker en dankbaarder dan naar de bloemen- man stappen en zeggen: ,,Een bosje tulpen graag en twee bakjes hyacinten en crocussen". Totdat ik iets in de krant las over ,,ontdek de onbekende bol" en grote raambiljetten op de etalage- ruiten me toeriepen: Het is weer bollentijd. En die kreet ,,bloembollen halen de lente dichterbij" heeft me trou- wens ook wel wat gedaan. Ik ben met een tas vol en een blij gevoel naar huis gegaan. Wie over een paar maanden bij mij langs- komt zal zijn ogen nauwelijks kunnen geloven. Ik heb hyacinthen geplant, met exotische namen als Anna-Marie, Lady Derby en Pink Pearl en tulpen in de kleuren joffre-geel en apricot beauty. Met kerst zal mijn huis er vrolijk bijstaan, om nog maar te zwijgen over de maanden januari en fe- bruari, waarvoor ik al weer andere bollen heb geplant. Zal ik u er eens iets over vertellen? Ik deed precies wat me aangeraden was: ik koos een paar potten en schalen uit die twee keer zo hoog waren als de bollen zelf (omdat ze dan alle ruimte hebben voor hun wortels) en zorgde ervoor dat ze goed schoon waren. Bij de bloe- menman had ik kant-en-klare pot- aarde gekocht (het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan), maar ik wist dat ik evengoed luchtige grond had kunnen gebrui- ken, die je kunt verkrijgen door gelijke delen turfmolm, zand en tuinaarde (waarin nog niet eerder bloembollen hebben gestaan) te mengen. Als je je precies aan de regels houdt, is kunstmest niet nodig, had hij gezegd. Ik vulde de mijn potten gedeeltelijk met de kant-en-klare potaarde en zette de bollen hierop, zonder er hard op te drukkenm. Het bovenste puntje van de bol liet ik net onder de rand van mijn potten en schalen blijven. ,,Nu vullen we de pot met aarde die we stevig aandrukken, net zolang tot het puntje van de bol net boven de grond uitsteekt", had ik gele- zen. Aandachtig volgde ik de in- structies op.... ,,Na het planten geven we de potten rijkelijk water", las ik verder. Mijn twee reusachtige boxers waren inmiddels nieuws- gierig naar me toe geslopen. Was dit hun vrouwtje wel, dat rare mens dat als een bezetene haar handen vuil zat te maken en niet meer shceen te denken in termen van hart en pens, maar alleen nog maar aandacht had voor uien, waar smaak nog kraak aan zat? Ik aaide de reuen snel over de kop alsof ik wilde zeggen, maar ze houdt nog wel steeds van jullie hoor, en las ondertussen verder: Voordat de plant zichtbaar groeit, Dr W'boutplein 15 - TaUioon 70 69 05 moeten zich stevige wortels ontwik- kelen. Dit bereiken we door de potten ten minste drie maanden op een koude plek te laten staan. De beste temperatuur is ongeveer ne- gen graden Celsius. Een vorstvrije kelder voldoet prima. Maar denkt u ook eens aan uw schuur of garage. U mag natuurlijk niet vergeten de potten geregeld te begieten, bij schalen zonder drai- nage-gaten voorzichtig zijn met teveel water geven. U kunt de bloempotten ook ongraven, schalen liever niet. Dan maakt u een ondiepe kuil waarin de potten geplaatst worden, deponeert hierin 1 een laagje turfmolm van ongeveer vijf centimeter en schept de uitge- graven aarde hier weer overheen. Om bevriezing te voorkomen moet deze laag toch wel tien centimeter hoog zijn. Heeft u zware grond, vermeng deze dan met turmolm of gebruik uitsluitend turfmolm als deklaag. Giet geregeld tot de vorst invalt. Als het vriest, bedekt u alles met een flinke laag stro." Goed bedoeld, deze laatste instruk- ties, maar mijn besluit stond al vast: mijn met liefde en aandacht gevulde schalen en potten zouden hun drie maanden van volledige afzondering in de garage door- brengen. Terwijl ik mijn bekering tot het zelf doen, aan u toever- trouw, wordt er in de garage gegroeid, dat het een lieve lust is. Er gaat geen dag voorbij, of ik trek me even terug in dat huiske, waar in het verleden slechts een dood, harteloos vervoermiddel de aan dacht trok. Nog ,,even" en dan ,,mag" ik mijn potten en schalen naar binnen halen om op een tochtvrij plaatsje bij een temperatuur van ongeveer achttien graden tot bloemkernen te laten transformeren. Volgens Bart- jens zullen mijn (voorbehandelde) hyacinten rond 15 december tot grote bloei komen en mijn tulpen rond de 25ste (dus Kerstkindjesl). Wat betreft de narcissen en blauwe krokussen wordt mijn geduld wat langer op de proef gesteld en wel tot eind januari. Ik ben vast van plan in november Mitjoran, Lusti- ge Witwe, Monte Carlo en Paul Richter tulpen te potten, die na een koude periode van een week of veertien in maart op zijn mooist zullen zijn. Wilt u me geloven, als ik zeg, dat zelfs mijn man mij bijna niet meer herkent? Niets is zo ondoorgronde- lijk als een vrouw, zei hij laatst Barbara Plugge Kerstfeest met Andre Onlangs werd door CNR de reeds eerder aangekondigde en door Ad Kraamer geproduceerde LP Kerstfeest met Andre" uitge- bracht. (CNR 655.083, m.c. 870. 023). De plaat bevat, geheel in de traditie van de ,,And're Andre"- platen, een aantal bekende liedjes in potpourri-vorm. Profane en meer traditionele kerkelijke wijsjes gaan hier sfeervol hand-in-hand,- getuige (om u een indruk te geven) de volgende titels: Jingle Bells", ,,Hoor hoe de sneeuwbel", ,,De Herdertjes lagenbij nachte", ,,Zil- veren bel", ,,Samen door 't witte wonderland", Gloria in Excelsis Deo", Stille Nacht", Rudolph zo heet het rendier", ,,Gisteren kwam bij ons de Kerstman thuis", ,,Hoor je hoe de Engelen zingen", ,,Er is een kindeke", ,,Ik ben thuis met Kerstmis", e.v.a. In een TROS-televisie special zal Andre van Duin de liederen op deze plaat introduceren op 23 december a.s. Alcohol en verkeer verdragen el- kaar niet. Veilig Verkeer Nederland stelt ie- dereen opnieuw de belangrijke vraag: Wie rijdt er vanavond? Dat gebeurt in het kader van de jaar- lijkse alcohol-voorlichtingscam- pagne van VVN, die tot rond de jaarwisseling duurt. De noodzaak van deze actie, die wordt gehouden in overleg met de Centrale Politie Verkeerscommissie en de Verkeers- commissie Openbaar Ministerie, wordt aangetoond door de cijfers; vorig jaar vielen er 390 doden en 6.660 gewonden bij verkeersonge- vallen, waarbij van alcoholgebruik sprake was. Het met elkaar van tevoren af- spreken wie na het avondje-uit aan de beurt is nog nuchter achter het stuur van de auto te gaan zitten, is een haalbare kaart gebleken. ENQUETE Uit een eerder in opdracht van VVN door het Instituut voor So- ciaal-wetenschappelijk en Econo- misch Onderzoek (ISEO) uitge- voerde enquete onder 1.200 auto- mobilisten-koatwinners is namelijk naar voren gekomen, dat in het gezelschap waarmee veel automo- bilisten op stap gaan, er bijna altijd wel een tweede is die in het bezit is van het rijbewijs. Met de nieuwe campagne brengt VVN weer eens extra onder de aandacht, dat alco hol en verkeer elkaar niet verdra gen. Daarom wordt iedereen - wegge- bruiker en schenker - dringend gevraagd mee te werken om het aantal verkeersongevallen met een alcoholluchtje omlaag te brengen. Met het van tevoren afspreken wie er zal gaan rijderi, kunnen hierover later op de avond geen problemen meer ontstaan. Affiches Veilig Verkeer Nederland: ,,Wie ,,ik" zegt, weet wat er van hem of haar verlangd wordt. Een volgende avond is^een ander weer aan de beurt om te rijden. Op die manier vang je dat gedoe over wel of niet drinken voor elkaar op. Dat is het beste recept voor een gezellig avondje-uit". Ter ondersteuning van de alcohol- voorlichtingscampagne verspreid VVN 250.000 stickers en worden overal in het land 15.000 affiches opgehangen. Ook worden via de radio en de televisie spots uitge- onden. Als extra activiteit komt Veilig Verkeer Nederland vooraf- gaande en tijdens de carnavals- periode begin volgend jaar nog eens met 5.000 affiches en 250.000 stickers op de proppen. Werkgroep Een speciale werkgroep, die gefor- meerd is door VVN, de Centrale Politie Verkeerscommissie en de Verkeerscommissie Openbaar Mi nisterie, houdt zich bezig met de voorbereiding, uitvoering en eva- luatie van een voorlichtingspro- gramma op langere termijn over alcohol en verkeer. Evenals voorgaande jaren hoopt de stichting Volkskerstzang" weer een vier-tal kerstbijeenkomsten te houden in de grote zaal van de ,,Doelen" te Rotterdam en wel op woensdag 20 december en zondag 24 december beide avonden om 19.00 en 21.00 uur. Ook dit jaar zal de samenzang van kerstliederen onder leiding staan van van Frits Heuvelink. Muzikale medewerking wordt verleend door de korpsen van het Leger des Heils R'dam-Noord en R'dam-Congres- zaal. De koorzang wordt verzorgd door het Groot I.J.E.-koor R'dam en het l.J.E.-koor Overschie en staat onder leiding van Adrie Vrij- hof. Het Doelenorgel zal bespeeld worden door Wim Hardenbol. Op 20 december zal ds. Joh. Heile de meditatie verzorgen en op 24 de cember Wika L.A.C. van Ginkel. Al twintig jaar is er een grote belangstelling voor de Volkskerst zang vanuit Rotterdam en omge- ving. Wie een van de samenkoms- ten wil bijwonen, kan kaarten verkrijgen a 0,50 bij parfumerie Tournier, Meent 2. Congreszaal Leger des Heils, William Booth- laan (tijdens kantooruren). De kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 7 december en ze kunnen niet telefonisch gereserveerd of besteld worden. Schiedam, St Liduinastraat 1. tel. 010-26.76 49 Schiedam, Kethel, Hot van Spaland 5, tel 010-70 17 30 Maassluis, Noordvliet 25. tel 01899-1 22 88 Rotterdam, Vierambachtsstraat 73. tel. 010-77.25 45

Noorder Akkoorden | 1978 | | pagina 9