Dit jaar bouw van 428 woningen in Woudhoek-noord REN IRIE Bingoavond in Burg. Verveenschool Ondanks hoge voedingswaarde, zijn zuiveloverschotten niet geschikt als voedselhulp aan derde wereld Geslaagde „Kerstmiddag" voor bejaarden Het is weer voor by! Er zat "muziek" in winkelcentrum Spaland Leuk initiatief van 't Keteitje" Gesprek met burgemeester of wethouder Klein aantal koopwoningen AUTORIJSCHOOL 11e jaargang no. 276 10 januari 1979 RIJKS V.A.M.O.R. - M.I. Gediplomeerd instructrice TINEKE VAN DOORN- RENIRIE BACHPLEIN 269 SCHIEDAM TELEFOON 7142 58 YoorderAkkoorden Ultgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010 26 86 66 26 66 70 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver."Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten alleen 703586 Verschljnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Bij de woningbouw in YVoudhoek-Noord zal naar verwachting in het midden van 1979 mogelijk een aanvang gemaakt kun- nen worden met de bouw van 124 eenge- zinswoningen in het nieuwe deelplan IB, bestemd voor de verkoop. Dit complex komt te liggen naast het reeds bekende deelplan 1A. Dit laatste plan omvat 282 woningwetwo- ningen, te bouwen door de gemeente en la ter over te dragen aan een woninbouwver- eniging, en 22 koopwoningen in de z.g. „be- schutte sfeer", dus bedoeld voor mensen met een lager inkomen en te bouwen door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Van deze 124 koopwoningen in het deelplan IB worden er 86 gebouwd in de premie-sdT- tor, dus met een extra grote rijksbijdrage; dit zijn eengezinswoningen met 2, 4 of 5 ka- mers. Verder komen er 38 woningen in de ongesubsidieerde of „vrije" sector. De opdrachtgever voor de bouw is het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, maar de gemeente Schiedam houdt een vinger in de pap: de toewijzing en de verkoop aan de gegadigden zal gebeuren in overleg met en na verleende goedkeuring door de gemeen te. Bij de toewijzing van de woningen in het deelplan IB zullen de volgende maatstaven van toepassing zijn: - voorrang krijgen inwonersvan Schiedam en ook niet-inwoners die wbl in Schie dam werken; - inwoners van Schiedam die een woning vrijmaken, die geschikt is om als „door- stroming" te dienen voor anderen, krij gen een voorkeur; - de grootte van de toe te wijzen woning zal in overeenstemming moeten zijn met de grootte van het gezin; geen klein gezin in een grote woning; - de bedoeling is om bij de toewijzing van de woningen in de eerste plaats mensen met lagere inkomens in aanmerking te laten komen. Let wel, bovenomschreven maatstaven gel- den voor de toewijzing in deelplan IB. Het is namelijk mogelijk dat voor de volgende deelplannen anderen voorwaarden worden gesteld. Voor een eventuele doorverkoop van een verkregen woning zullen bij voor- baat voorwaarden worden gesteld. Wie na lezing van bovenomschreven toe- wijzingsrichtlijnen belangstelling heeft voor de koopwoningen in deelplan IB wordt verzocht zich te melden bij de ge- meentesecretarie afdeling Openbare Werk en, Postbus 1501 3100 EZ Schiedam en wel door het sturen van een briefkaart met in de linketbovenhoek de vermelding ..Deel plan IB". Wie belangstelling heeft voor andere deel plannen, kan zich opgeven bij hetzelfde adres, maar dan met de vermelding in de linkerbovenhoek van „Overig Woudhoek- Noord". Dit betekent, dat wie belangstelling heeft voor zowel deelplan IB als voor de overige deelplannen, tweemaal een briefkaart moet inzenden. Wie zich gemeld heeft als gegadigde voor woningen in deelplan IB. ontvangt na enige tijd nadere informatie. Over de andere deelplannen (met koop- en huurwoningen) zijn nog geen gegevens beschikbaar. "Als tussentijds fundraising- project is op 14 november j.l. een BINGO-avond gehouden in de Burgemeester Verveenschool in Kethel. Tal van bedrijven droegen hieraan een steentje bij, zodat een keur van prijzen (waaronder TV- toestel!) te winnen was. Tevens was deze avond een goede gelegenheid op proef te draaien voor het groots op te zetten feest dat bij de opening van de verbouw- de school in maart 1979 moet plaats vinden. Door spontane en guile deelname van de ouders kon de schoolkas weer op peil worden gebracht wat het de leiding mogelijk maakt extra aktiviteiten op deze gezellige school te ontwikkelen". A1 enige jaren stellen de zuivelindustrie en de landbouworganisaties voor om de zuiveloverschotten van de Europese gemeenschap (EG) te schenken aan de ,,hongerlanden" in de derde wereld. Op zich lijkt dit zeer nobel, maar het is de vraag of dit de hulp is waarop die landen zitten te wachten, noodgevallen daargelaten. Er zijn verschillende biologische, maar ook economische redenen aan te voeren om deze voedsel hulp daar te verminderen, en in ieder geval niet uit te breiden. Overschotten Zo'n kleine twee miljoen boeren, die gezamenlijk ongeveer 25 miljoen koeien houden zorgen voor de aanvoer van melk in de EG. Deze melk wordt voor het overgrote deel in de zuivelindustrieen verwerkt tot zuivelprodukten. Op dit moment produceren de boeren te veel melk. De EG koopt een tweetal zuivelprodukten, namelijk boter en magere melkpoeder, altijd op tegen een vastgestelde minimumprijs. Het zuiveloverschot wordt dan ook ,,zichtbaar" in twee bergen; een van boter en een van magere melkpoeder. De opslag en het wegwerken van deze bergen kostte de EG in 1977 11,3 miljard gulden. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat men in de EG het liefst zo snel mogelijk van die voorraaden af wil. In de voedselhulp ziet men goede mogelijk- heden. Hypolacrasie Zijn zuivelprodukten wel geschikt als voedselhulp? Hoewel over melkvet in ons Westers konsumptiepakket nog al diskussies gaande zijn, zou melk in de derde wereld zeer goed bruikbaar kunnen zijn. Melk en andere zuivel produkten bevatten veel bruikbare voedingsstoffen, zoals eiwitten, vitaminen en mineralen. Melk, melk poeder en boterolie zijn echter produk- ten die vreemd zijn voor de bevolking in de derde wereld en in feite niet passen in hun dagelijkse voeding. In melk komt onder meer melksuiker, ook wel lactose genoemd, voor. Lactose als zodanig kan door het lichaam gebruikt worden, het moet eerst worden gesplitst in de delen waaruit het is opgebouwd. Deze deling gebeurt door het enzym lactase, dat zich in de wand van de dunne darm ophoudt. Bij een baby is de aktiviteit van dit enzym zeer groot, waardoor de moedermelk goed verteerd kan worden. Deze aktiviteit vermindert sterk na 2 tot 6 jaar. Dit geldt tenminste voor veel volkeren in de derde wereld. Bij het Westeuropese blanke ,,ras" en enkele bevolkingsgroepen in Afrika wordt deze vermindering van de lactase aktiviteit, de z.g. hypolactasie, niet of nauwelijks waargenomen. Hypolactasie kan zich uiten, na het drinken van een hoeveelheid melk, in de vorm van een opgeblazen gevoel, misselijkheid, buikpijn, diarree en het veelvuldig laten van winden. Dr. J. Zaal, die onderzoek verrichtte naar de lactase-aktiviteiten bij bosnegerkinderen, vindt melkpoeder ongeschikt als voedselhulp wanneer het in de vorm van drinkmelk gebruik gaat worden. Als het toch gebruikt wordt, dan moet de melkpoeder bij voorkeur verwerkt worden in inheems voedsel, zoals broden en cassave-koeken. Verdwijnen landbouw Een ander zeer groot nadeel van een dumping van zuivelprodukten in de derde wereld is dat dit ten koste gaat van de aldaar werkende boeren. Het is ongeveer te vergelijken met het vedwijnen van veel Westlandse tuinders toen goedkope druiven uit de Zuid- europese landen via de EG Nederland binnen kwamen. Met het verdwijnen van de landbouw in de ontwikkelingslanden worden die landen wat hun voedselvoorzoening betreft steeds meer afhankelijk van de rijke landen. Op 23 december j.l. hield de wijkvereniging Groenoord e.o. een ,,Kerstmiddag" voor de bejaarde inwoners van onze wijk. Hoewel er door een misverstand helaas geen of weinig publiciteit aan deze bij- eenkomst was gegeven, was toch een groot aantal bejaarden naar boerderij ,,Landvreugd" gekomen om de middag mee te maken. Die hebben er dan ook beslist geen spijt van gehad, want het was een allergezelligste bijeenkomst die van 2 tot half vijf duurde. De aanwezi- gen lieten zich de consumpties, hapjes e.d. goed smaken, terwijl een ieder bovendien nog een klein presentje meekreeg. Bij het verlaten van de feestelijk getooide zaak van de boerderij lieten veel bejaarden ,,Fijn, vol- gend jaar kom ik weer" horen. Het is vandaag weer de lOe van de eerste maand van het nieuwe jaar en we zijn alweer gewend aan de normale gang van zaken. Het is natuurlijk toch wel even wennen na al die vele vrije dagen die we in het de afgelopen weken hadden. Wennen is het niet aan de terugge- keerde rust, want wat is er weer voor miljoenen guldens aan vuur- werk de lucht ingegaan! We gun- nen het de vuurwerkhandelaren natuurlijk wel, maar we vinden het toch maar ,,zondegeld", Ach, een stukje vuurwerk afsteken bij de ingang van het nieuwe jaar hoort er zo'n beetje bij en aan deze - toch ietwat vreemde - traditie zal wel niemand een hekel hebben. Bepaald hinderlijk was het reeds wekenlang geknal tot zelfs in de late uurljes. Ook op nieuwjaarsdag was de dure vuurwerkvoorraad nog niet op. Het J. Straussplein beleef- de om 5 uur 'smorgens nog enige - vlak bij een huisdeur afgestoken - knallen. Het Bachplein schrikte om 6.45 uur op door een groot aantal harde spetters. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat dat het werk van kinderen is! Ook de kerstboom is uit de kamer verdwenen, de zilveren ballen en kleurige pieken verdwijnen weer voor een jaartje in de kast. Wist u overigens, dat er vorig jaar (dus 1978) minder Kerstbomen zijn ge- kocht? Veel mensen - aangelokt door de vele vrije dagen - hebben geen boom gekocht omdat ze met vakantie gingen. Verder zullen de 50.000 gekochte kunstkerstbomen er ook nog part aan hebben. Maar, zoals gezegd alles is weer voorbij. We gaan weer aan ons normale leventje beginnen. Eigenlijk toch maar goed ook. Het was een goede gedachte van de winkeliersvereniging van Winkel centrum Hof van Spaland om op zaterdag 23 december j.l. de winke- lende bewoners op een goed stukje muziek te vergasten. 's Middags om drie uur nam de "Jazzterday Dixieband" plaats op het pleintje midden in het winkelcentrum. Drommen mensen luisterden met veel genoegen naar de uitstekende wijze van musiceren van het zes man sterke orkestje. De "Kerstman" die al enkele dagen - al kadootjes uitdelend - door het winkelcentrum Hep, ont- popte zich als een uitmuntende trompetist, die "When the saint comes marching in" op zeer swin- gende wijze uit het instrument wist te halen. Ja, zo zit er duidelijk muziek in het winkelcentrum! Koffieshop. Op 28 december j.l. openden de Gebr. v. Engelen (a.s. exploitanten van de bistro in het raadhuisje) hun coffeeshop. Het is een weliswaar klein, maar - zo te zien - zeer gezellig koffiehuisje. Waarom de gebroeders hun coffeeshop "Kethel- binkie"noemden, is ons een raadsel Want de patatzaak aafl de v.Bei- numlaan draagt deze naam (zonder "h") al reeds jaren! Tikje verwar- rend wordt het zo wel. De kinderen van kleuterschool 't Keteitje" (Schiedamseweg 65) maakten onder leiding van de leidsters erg leuke Kerststukjes. Een leuk idee was het om de kleintjes deze Kerststukjes zelf aan een aantal bejaarden te laten geven Hiertoe gingen de kinderen in optocht op 22 december j.l. naar het bejaardencentrum de Harg. Dat de bejaarden deze geste op prijs stelden behoeft geen betoog. Een aardig initiatief van't Keteitje! Het college van burgemeester en wethouders heeft enkele maanden geleden op goede gronden voor alle leden besloten zo spreekuur te houden, dat van te voren een afspraak kan worden gemaakt via de secretaresse van B en W. Enkele leden van het college werkten al- lang met een spreekuur na af spraak. Dit is gedaan om het bezwaar te ondervangen dat bezoe- kers lang moeten wachten, wan neer er een grote opkomst is voor een vast "inloop"-spreekuur. Een ander bezwaar is, dat wanneer een bezoeker zonder afspraak binnen komt stappen bij een collegelid, deze niet ingeschoten is op het aangeroerde onderwerp en niet die gegevens bij de hand heeft, die van belang zijn voor een doeltreffend gesprek. Voordelen van een ge- sprek-op-afspraak zijn, dat een voor beide partijen gunstig tijdstip vastgesteld kan worden en dat voorkomen wordt, dat de bezoeker komt bij een college-lid dat niet belast is met de zaken, waar het gesprek om gaat. De secretaresses van het college kunnen de burger hierbij goede diensten bewijzen. Het is echt niet zo, dat het maken van een afspraak, via de secretares ses van B en W, een drempel betekent in het contact tussen de bestuurders en de burgers. Het is een onjuiste veronderstelling, dat de leden van het college geen tijd zouden willen besteden aan de medeburger, die met vragen zit. Om echter de indruk weg te nemen die door sommigen is gevestigd dat een en ander wel het geval zou zijn, heeft het college nu besloten een- maal per maand een "open" spreekuur te houden, dus zonder dat er vooraf een afspraak gemaakt moet worden. Dat zal dan gebeu ren elke derde maandag van de maand, telkens van 16.00 uur tot 17.00 uur. Ook tijdens dit open spreekuur kunnen geen huisvestingszaken aan de orde komen. Voor vragen en klachteri omtrent het huisvestings- beleid geldt een andere procedure. Men kan zich daarvoor schriftelijk wenden tot de secretaris van de Huisvestingscommissie, p/a Stads- kantoor, Emmastraat 1. Het college hoopt dat op deze manier tegemoet gekomen kan worden aan wensen waarvan zij meent dat zij op dit terrein leven.

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 1