Voetgangers het meest de dupe van gladheid! Schiedam, karnavalsstad van de Rijnmond Veel schade aan ruiten van de Dorpskerk een aquisiteur Onbegaanbare voetpaden in Schiedam-Noord Jeugd-volleybal- toernooi in Margriethal 11e jaargang no. 277 24 januari 1979 GEVRAAGD: voor ons blad Noorder Akkoorden Tel. 010-268666 AoorderAkkoorden Uitgave en advertentie exploitatie: De Magneet, drukkers uitgevers Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010 - 26 86 66 - 26 66 70 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Orgaan van Wijkver."Groenoord e.o." Tevens mededelingenblad voor SSSN en Dienstencentrum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten alleen 703586 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Na alle beslommeringen van de laatste maand van het vorig jaar, december, is januari voor de meeste mensen een rustige maand van 'even bijkomen'. Toch gaat dit niet voor iedereen op. Bij de Schiedamse karnavalsvereniging ,,De Rietzeilers" zijn op dit moment de voorbereidingen in voile gang om van het eerste grote feest van dit nieu- we jaar een grandioos feest te maken. Dat feest is karnaval, en op 24 febr. is het zo ver. In het zuiden worden hele steden en dorpen op zijn kop ge- zet. In het noorden gaat het wat rustiger, maar ook hier komt men meer en meer in de ban van het karna- valsgebeuren, wat doorgaat tot en met dinsdag 27 februari. De Rietzeilers gebruiken dit jaar het motto: Schiedam, karnavalsstad van de Rijnmond". Zou Schiedam dat echt worden! Optocht De aktiviteit die de Schiedammers het meest zal opvallen is de jaarlijkse Karnavalsoptocht door de stad. Dit jaar wordt deze optocht al voor de vijfde keer gehouden. Al enkele weken worden er voorbereidingen getroffen om deze bonte stoet zo goed mogelijk door de stad te laten trekken. Er is al een voorlopige route uitgestippeld, die natuurlijk ook door het centrum van Schiedam zal gaan. Hoe Prins Karna val, Prins Henderik de Grote de Eerste, in Schiedam zal aankomen, blijft voorlopig nog een geheim. Wan- neer alles volgens plan verloopt, zal hij dit jaar niet met de trein komen, maar een ander middel van vervoer gebruiken. Burgemeester Lems heeft al toegezegd de Prins in het oude stadhuis aan de Grote Markt te ontvangen. Daar zal Prins Hendrik de sleutels van de stad krijgen, die hij tot en met dinsdag 27 februari mag houden. Daarmee wordt Schiedam voor vier dagen een karnavalsstad. Bedrijven De Schiedamse bedrijven en midden- standers vormen de ruggegraat van de karnavalsoptocht, zowel wat betreft financien als deelname. Alle bedrijven en middenstanders die in de vorige jaren hebben meegedaan, zijn per brief uitgenodigd om ook dit jaar weer van de partij te zijn. Er zijn al aanmeldingen binnen, en de optochtcommissie verwacht er nog vele. Deze bedrijven en middenstanders kunnen op een originele en karnaval- leske manier in deze optocht reclame maken, die bekeken zal worden door de vele toeschouwers langs de route Er wordt van hen wel een vergoe- ding gevraagd om mee te doen. Een optocht als deze brengt natuurlijk vele onkosten met zich mee, en deze on- kosten moeten ergens uit betaald wor- der), vooral omdat ,,De Rietzeilers" door het karnavalvieren geld willen verzamelen voor de Schiedamse mindervaliden. Verenigingen, groepen en partikulieren Vooral verwacht men dit jaar ook een grote deelname van verenigingen, groepen en particulieren. Vooral zij kunnen deze optocht maken tot een grandioze karnavalsoptocht. De meeste verenigingen zijn of worden per brief uitgenodigd, maar ook wan- neer men geen brief gehad heeft mag men meedoen, graag zelfs. Hoe en op welke manier dat meedoen gaat, dat blijft om het even. Het kan een eenvoudig meelopen in een boe- renkiel zijn, of in een zelfgemaakt karnavalskostuum, het kan door het uitbeelden van een bekende karnavals- hit, door het maken van een karna- valswagen, een karnavalspop, noem maar op. Zelfs een nette parodie op een Schiedamse aktuele gebeurtenis is geoorloofd. Alles is toegestaan, als het maar net- jes, fatsoenlijk en karnavallesk is. Voor verenigingen, groepen en parti culieren geldt natuurlijk dat zij geheel gratis mee mogen doen; aan hen wordt geen vergoeding gevraagd. Hoe opgeven Voor het opgeven voor deelname aan deze optocht, of voor nadere in- formatie, kunt u bellen naar de heer P. M. L. Dries, telefoon overdag 010-159433, 's avonds 010-700123. Voor een schriftelijke opgave kunt u schrijven naar karnavalsvereniging ,,De Rietzeilers", postbus 260, 3100 AG te Schiedam. Voor iedereen, bedrijf, middenstan- der, vereniging, groep of particulier, geldt: heeft u interesse, belt of schrijft u even. Iedereen mag (en moet) mee doen aan het Schiedamse karnaval. Boerenbal Hoewel het eigenlijke karnaval op 24 februari begint, zijn er eerder in die maand ook al karnavalsaktiviteiten. Het eerste grote feest is het boerenbal op zaterdagavond 10 februari. Iedere Schiedamse zot en zottin kan dan samen met Prins Karnaval en de Raad van Elf het eerste grote karnavals- feest vieren in zaal Irene". Daarna beginnen ook de bezoeken die Prins Hendrik de Grote de Eerste met zijn Raad van Elf af legt aan de Schiedamse instellingen en bejaarden- tehuizen. Na al een bezoek in januari aan huize Francois Haverschmidt, worden andere tehuizen bezocht, zoals de Heyermansflat, Thurlede, Franken- land, Noletziekenhuis, de Uitkijk, en nog enkele andere. Ook enkele vereni gingen worden bezocht, zoals bijvoor- beeld de invaliden-sportvereniging ,,De Ooievaars". Kinderkarnaval Voor de kinderen staat een speciaal feest op het programma: het kinder karnaval. Op zaterdagmiddag 17 febr. worden alle Schiedamse kinderen uit genodigd om in karnavalskostuum in zaal .Irene" samen met de jeugd- prins en de jeugd-raad van elf een grandioos feest te bouwen voor speci aal de kinderen. Het feest is speciaal bedoeld voor kin deren in de lagere schoolleeftijd. En dat zij kunnen karnavallen, dat is de afgelopen jaren wel bewezen! Slotfeest Om nu al te praten over een slotfeest, nog voor het karnavalsgebeuren al goed en wel is begonnen, is misschien wel een beetje vreemd. Toch moet het even, want ,,De Rietzeilers" hebben hiervoor ook iets bijzonders in petto. In Schiedam zijn er inmiddels vele verenigingen, die iets doen met kar naval. Enkele van die verenigingen hebben voor hun feesten een eigen Prins met Raad van Elf. Om te komen tot 66n grandioos Schiedams Slot feest willen ,,De Rietzeilers" al deze Prinsen met hun Raad van Elf uitno- digen om te komen op dit feest, dinsdagavond 27 februari. Zo kunnen alle Prinsen en Raden van Elf het karnaval uitluiden in een grote zotte slotavond. „De Rietzeilers" hopen dan ook op een goede opkomst van deze Prinsen en Raden van Elf. Zo is er in de komende maand veel te beleven in Schiedam wat met het karnaval te maken heeft. Het karnaval in Schiedam zal echt nog niet precies zo gevierd worden als bij- voorbeeld in Maastricht, maar mede door de aktiviteiten van ,,De Riet zeilers" groeien we er zo langzamer- hand wel naar toe. Met de medewerking van alle Schie dammers, verenigingen, bedrijven, 6n particulieren die de zotskap aan willen trekken, wordt Schiedam dit jaar misschien echt wel ,,De karnavals stad van de Rijnmond". Dat de winter vele ongemakken met zich mede brengt is genoeg- zaam aan een ieder bekend en men zal zich daar enkele maanden in moeten schikken. Dat hebben we steeds gedaan en we "boffen" in feite met een kwakkelwintertje. Het weer van de laatste drie weken laat wel een geheel ander beeld zien. Het is ons hierbij opgevallen dat het vooral de voetganger is die het meest de dupe is van de gladde wegen. Met name in ons Noordelijk stadsdeel zijn maar zeer weinig voetpaden werkelijk begaanbaar. Vooral onze bejaarde medebewo- ners hebben daar de nodige moeite mee en waagden zich slechts node buiten. Een veel gehoorde opmerking over de gevaarlijke trottoirs is waarom de VROM niet voor gladheidsbe- strijding zorgt. De taak van de VROM blijft echter beperkt tot het strooien van doorgaande wegen, busroutes en rijwielpaden, terwijl ook zo veel mogelijk de rijbanen rondom bejaardenhuizen e.d. sneeuwvrij worden gehouden. Wie dan wel? Volgens artikel 87 van de Alge- mene Politie Verordening moet de huurder en/of eigenaar van een pand zelf voor bestrijding van gladde wegen zorgen. In de prak- tijk - en dat is nu gebleken - gaat dat echter niet op. De vele grote flats in Groenoord zorgden daar duidelijk niet voor. M.a.w. er gebeurt niets! Daar waar de Vromdienst niet voor bestrijding kan zorgen laat ook de eigenaar(s) van de panden het afweten. Wat b.v. bij de P.T.T. al een heel zonderlinge zaak is, want het was enkele weken bijna onmo- gelijk het postkantoor aan het Jac. Urlusplein te benaderen. Degenen die AOW of op andere wijze geld via de PTT moesten innen, waag den zich letterlijk en figuurlijk op glad ijs. Ook het winkelcentrum Spaland (waar wij toch altijd nogal enthousiast over schrijven) had geen zak zout over voor zijn klan- ten. Parkeerterreinen, aan- en toe- voerwegen waren weken lang spie- gelglad. Hier had toch een taak gelegen voor de anders zo aktieve winkeliersvereniging. De slagzin heet wel "Hof van Spaland, hier loop je naar binnen", maar toch niet "Hier val je naar binnen". We hopen dat dit artikeltje - dat uitsluitend in het belang van onze medebewoners is geschreven - er toe zal bijdragen dat bij voor- komende gelegenheden ook aan onze voetgangers gedacht zal wor den. Twee hele benen zijn een kostbaar bezit! In het kader van de schoolsport- toernooien zal ook dit jaar weer een volleybaltoernooi worden georgani- seerd voor leerlingen van het voort- gezet onderwijs. De Schiedamse volleybalvereniging Both en Part ners is bereid technische medewer king te verlenen bij dit toernooi, dat op maandag 26 en dinsdag 27 februari a.s. in Sporthal Margriet gehouden zal worden. Aan dit toernooi kunnen jongens- en meis- jesteams deelnemen in de leeftijds- groepen 14/15 jaar, 16/17 jaar en 18 jaar en ouder. Het inschrijfgeld per team be- draagt3,50. Aanmeldingsformu- lieren (v66r 31 januari a.s. retour- zenden) zijn verkrijgbaar aan het buro Sportzaken, Emmastraat 1. De glas-in-lood-ruitjes van de Her- vormde Kerk in Kethel (de "dorps kerk" dus) zijn de laatste tijd een doelwit geworden voor met steen- tjes gooiende jeugd. Er werd zelfs met een baksteen een ruit inge- gooid van de consistoriekamer waardoor maar liefst in 66n klap zes ruitjes met de loodverbindingen kapot gemaakt werden. De vernie- lingen vinden in hoofdzaak plaats aan de achterzijde van de kerk, daar waar het nieuwe pad van het landschapspark is aangelegd. Een ieder zal erg blij zijn met dit park, maar nu duidelijk niet met de gevolgen daarvan. Net als zoveel andere kerken moet de Hervormde Gemeente Kethel ook met moeite de financiSle touwtjes aan elkaar knopen. Giften en bijdragen moe ten daarvoor zorgen en zo draagt een ieder een steentje bij. (Steentjes tegen de ruiten zorgen voor een ander effect). De schade aan de glas-in-lood-raampjes wordt ge- schat op 2 k 3000 gulden.

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 1