Steeds meer menseti wonen op plavuizen of natuursteen X Wijntip van de maand Huishoudelyke Voorlichting Tramgeschiedenis in Spoorweg- museum weer uitgebreid Een Volvo 343 DL variant in lichtgroen Metallic P. A. v.d. KRUIT PAGINA 9 Yoordcr \l;l;oonJni 4 april 1979 Den Haag nu met kompleet tramstel in Utrecht gnsn Hoe houdt u uw mooie plavuizen vloer in topconditie? Twintig jaar geleden dacht nog bijna niemand aan een vloervan plavuizen of natuursteen. Tegenwoordig is dat wel even anders: zo'n 15% van alle vloerbedekking die momenteel wordt gekocht bestaat uit plavuizen. In 1975 werd er dan ook 7,3 miljoen m2 van ge- legd. In 1977 zelfs nog meer. 8.2 mil joen m2, ofwel 2050 kilometer kamer- breed. Die stijgende belangstelling valt goed te begrijpen, want met plavuizen hebben we een prachtig natuurprjdukt op de vloer, dat ongelooflijk lang meegaat. Er wordt zelfs wel eens gezegd: ,,een stenen vloer ligt voor het leven", maar is dat echt zo? Problemen met plavuizen De glazuurlaag is weliswaar glashard, onaantastbaar is hij niet. Waar veel wordt gelopen ontstaan op den duur doffe plekken waardoor de kleur van de vloer flets wordt. Trouwens ook onge- glazuurde plavuizen en natuursteen hebben een nadeel: zonder glazuurlaag worden die vloeren vrij gauw vuil, zo- dat u vaker zult moeten dweilen. Die problemen zijn nu makkelijk en doeltreffend op te lossen met een nieuw produkt, speciaal voor het onderhoud van plavuizen en natuursteen: Peli Pla- vuis, een vloeibare was die ondermeer polyethyleen en acrylaat bevat. Veilige, extra bescherming Polyethyleen dringt in alle porien van de tegels, en zorgt ervoor dat de origi- nele kleur en glans terugkomt. Acry laat beschermt tegen dof en vuil wor den, en tegen alle andere invloeden van buiten. Neemt u veel was dan droogt de vloer glanzend op (gegla- zuurde tegels), gebruikt u weinig dan blijft de vloer mat (ongeglazuurde te gels). In Peli Plavuis zit bovendien een vloeimiddel om de was dun en mooi gelijkmatig te kunnen aanbren- gen. In feite geeft dit nieuwe produkt het resultaat van zorgvuldig laboratorium- onderzoek waarbij de meest recente technologische vindingen werden toe- Kurk, depot en ander ongerief door Karel Koolhoven ,,Deze wijn heeft een kurk", is vaak het oordeel dat men velt over een wijn met een wat bijzonder geurtje. Meestal zit men er met deze bevinding naast. ,,Kurk" komt slechts zelden voor. Een wijn heeft ,,kurk" als deze een on- aangename muffe, licht prikkelende geur heeft. Die wordt veroorzaakt doordat de kurk is geinfecteerd door een bacterie. Een wijn die ,,kurk" heeft, levert geen gevaar op voor de gezondheid, maar hij is gewoon niet lekker meer. Overigens zegt het ver- schijnsel ,,kurk" niets over de kwali- teit van de wijn. Het euvel kan zich voordoen bij de hoogst geklasseerde voortbrengselen van de meest edele wingerden. Kurk is net als wijn een na- tuurprodukt en dit ongemak kan men niet voorkomen. Overigens constateert u ,,kurk" niet door uitgebreid aan de kurk te snuffe- len. Slechts de wijn kan u uitsluitsel geven. Depot Is de vakterm voor bezinksel dat zich in de wijn kan vormen. Bezinksel duidt erop dat de wijn gezond is en een levend produkt. Niets aan de hand! Maar het is wel prettig als u de wijn uit- schenkt zonder dat dit bezinksel uw glas vertroebelt. U kunt twee methoden hanteren om dit bezinksel buiten de glazen te houden. De eerste is decan- teren, dat wil zeggen overschenken van de wijn in een schone karaf of fles. Zo doet u dat: Het bezinksel heeft zich op de zij- wand van de fles afgezet. Immers, u bewaart dewijn liggend. het depot moet naar de bodem. U plaatst de fles rustig, zonder schudden recht- op en laat hen geruime tijd staan. Bijvoorbeeld: als u 's avonds een wijn met depot wilt genieten, zet u 's morgens rechtop. Voor het eigenlijke decanteren ver- zamelt u de volgende attributen karaf kurketrekker, schoon doekje en een kaars. Open de fles, veeg de mond goed schoon met het doekje. Uiteraard voorkomt u dat de fles teveel be- weegt, want anders vermengt het depot zich met de wijn. Steek de kaars aan en schenk de wijn in&n vloeiende beweging in de karaf. De kaars houdt u daarbij onder de hals van de fles. U ziet dan precies wanneer het bezinksel in het staartje wijn eraan komt. Een tweede methode is heel goed bruik- baar als u niet vast van hand bent, of als u per ongeluk de fles iets te heftig hebt bewogen, waardoor het be zinksel door de wijn dwarrelt. U schenkt de wijn nu eenvoudig door een papieren koffiefilter. Glittertjes Soms treft u in het bezinksel en tegen de onderzijde van de kurk glinsterende kristalletjes aan. Ook deze bewijzen dat uw wijn een produkt is dat in een blakende gezondheid verkeert. Het zijn wijnsteenzuur-kristallen die ontstaan als het wijnsteenzuur, dat iedere wijn bevat, wordt afgebouwd. door dit pro- ces wordt de wijn wat milder van smaak. Kortom, een goed teken. Mocht uw fles wijn verschijnselen ver- tonen die u helemaal niet kunt thuis- brengen, dan kunt u het beste uw slij- ter-wijnhandelaar om advies vragen. Als er werkelijk iets mis is, zal hij hem graag vervangen door nieuwe. Stadhouderslaan 30, tel. 264781. Van een naailerares Eigenlijk hebben onze naaikursus- sen geen aanbeveling nodig, was het niet, dat we alle vrouwen er van willen laten profiteren, ouderen en jongeren. Vanaf 16 jaar ben je welkom, jong geleerd is oud ge- daan! Voor de ouderen is een opfrissertje weer eens goed, er is in materialen en patronen veel veran- derd de laatste jaren. Zo'n cursus geeft u weer eens wat meer zekerheid. lets zelf maken geeft oneindig veel voldoening en scheelt u een stuk in uw porte- monnaie. Op dit ogenblik zijn er nog een paar plaatsen op donder- dagavond vrij, pak even de telefoon voor informatie. Eventueel tot ziens en veel sukses. Verder geven wij de volgende kursussen: Naaien 8 lessen voor 45,- op maandagmiddag en -avond dins- dagavond, woensdagmorgen en -avond, donderdagmiddag en -avond. Koken voor beginners 8 lessen voor 45,- op maandagavond in de Huishoudschool ,,De Hoeksteen". Fyne keuken 8 lessen voor/ 45,- ingred. geld op maandagavond in de Huishoudschool ,,de Hoek steen". Bloemschikken 8 lessen voor 45,- op maandagmiddag en maandagavond. Kreatief handwerken 8 lessen voor 45,- op dinsdagmorgen. Wandkleden 8 lessen voor 45,-- op maandagavond en woensdag morgen. Gymnastiek 8 lessen voor 30,-- op maandagavond en donderdag- morgen. Poppen maken 4 lessen voor 22,50 op dinsdagavond. Uiterlyke verzorging 5 lessen voor 27,50 preparatengeld 7,50 op dinsdagmorgen of donderdag- morgen en donderdag avond. Afslanken 12 lessen voor65,-- op woensdagmorgen en woensdag- avond. Naaien in Groenoord 8 lessen voor 40,- op dinsdagmiddag en woensdagavond. Yoga 12 lessen voor 65,- op maandagmiddag, dinsdagavond, woensdagmorgen en donderdag- avond. Makrobiotisch koken 8 lessen voor 45,-- in de Huishoudschool ,,de Hoeksteen". Dokakursus 3 lessen van 3 uur (max. 5 personen) om de 14 dagen voor/ 75,-- inclusief materiaal. De openingstijden van ons kantoor zijn: dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 12 uur en maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur, tel. 264781. gepast een extra beschermlaag die uw stenen vloer in topconditie houdt, zodat u er jaren langer plezier van kunt hebben. Die laag is stroef en slijtvast. U ziet er geen strepen op van rubber hakken. En zelfs vlekken van natte schoenen, of zoals in de keuken sop van de afwas levert geen enkel probleem: even een doekje erover. Toen de directie van de N.V. Gemengd bedrijf H.T.M. in april 1975 haar electrische motorrijtuig 830 aan het Spoorwegmuseum af- stond, ging dat vergezeld van de toezegging dat een aanhangrijtuig zou volgen. Kortgeleden is die belofte ingelost. Daardoor staat er nu op spoor 3 langs het 2e museumperron, het spoor van de electrische stads- en streektrams, een compleet Haags tramstel geexposeerd, met achter die HTM 830 het aanhangrijtuig 756. Rijtuig 756 behoorde tot een serie van dertig aanhangwagens (nrs 751-780) met twee 2-assige draai- stellen, die in 1929 op de lijnen van de Haagsche Tramweg-Mij ver- scheen. De eerste twintig rijtuigen van de door de Belgische Wagon- fabriek "La Brugeoise" gebouwde serie waren zowel geschikt voor de stadslijnen als voor de interlokale lijnen naar Leiden, Delft, Rijswijk en later Voorburg. Voor die laatste funktie waren zij dan ook uitgerust met een drukluchtreminstallatie en verwarmingskachels. De ver- lichting brandde zowel op de 600 V. "stads"-spanning als op de 1200 V. van de "buiten"-lijnen. Behalve op de stadslijnen 1 en 21 werd het rijtuig veel buiten gezien, achter de motorwagens naar Delft en Voor burg. Dat alles heeft geduurd tot het in 1951 van de Limburgsche Tram weg-Mij overgenomen materieel de 750-ers voorgoed van de intercom- munale lijnen verdreef. In Den Haag zelf werden toen op diverse stadslijnen nog bijna 14 jaren volgemaakt. Net voordat de laatste lijn (11) eind 1965 op PCC-exploi- tatie overging raakte aanhanger 756 defekt en buiten dienst. Het rijtuig wachtte echter een nieuwe bestemming. Ruim acht jaar ver- vulde het de rol van inlichtingen- kantoor van de Haagse V.V.V. Het stond daartoe achtereenvolgens op Kijkduin, bij het station Hollandse Spoor en op de camping Ocken- burg. Eind 1974 kwam het rijtuig, of wat daar nog van over was, terug in de H.T.M.-remise aan de Lijsterbes- straat. Het werd daar door enthousiaste en vakbekwame me- dewerkers zowel in- als uitwendig in zijn oorspronkelijke staat terug- gebracht. Na deze aleehele op. VOOR witten, SCHH.DEREN en BEHANGEN Is Hef voordeligst en meest vertrouwde adres loch altijd Lelieslraat 32-34 SCHIEDAM - Tel. 264432 Door onze telefoonbeantwoorder zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONJ6 daante-verwisseling waaruit het rij tuig als een pronkstuk te voorschijn kwam werd het officieel aan het Spoorwegmuseum overgedragen. Dat gebeurde het afgelopen najaar door de directeur van de H.T.M., ir. J.K. Diekhuis, ten overstaan van ir. P.H. Bosboom, voorzitter van de Raad van Toezicht op en mej. M.A. Asselberghs, directrice van het museum. Onder de hoede van twee HTM-ers in uniform van de dertiger jaren reed het gezel- schap genodigden daarna met de nieuwe aanwinst naar de voor het vervoer naar Utrecht klaar staande vrachtauto. Samen met de HTM 830 illustreert het daar nu een gedeelte van de Nederlandse tram geschiedenis in het algemeen en van de Haagse in het bijzonder. Spoorwegmuseum helpt scriptie- schr(jver[tje]s op weg Sinds kort klopt de scriptieschrij- vende schooljeugd met meer succes bij het Spoorwegmuseum aan dan voorheen. Aanvrager(tje)s om ge- gevens over de spoorweghistorie krijgen een onlangs uitgekomen kijk- en knipplaat toegezonden. In kort bestek staat daarop in woord en beeld een stukje geschiedenis van de rail, dat een eerste aanzet vormt voor een verslag over dat onderwerp door leerlingen van ba- sisscholen. Bevinden zich in grote bibliotheken of bij antiquariaten nog wel standaardwerken en gedenkboeken en verschijhen er nu nog regelmatig werkjes met deelonderwerpen voor geinteresseerden, die alien met el- kaar een min of meer uitputtend overzicht geven van wat er zich tussen 1830 en nu op openbaar vervoersgebied in ons land afspeel- de, juist voor de jongste categorie gescheidschrijvers is er zeker in onze dagen op het terrein van de railhistorie weinig meer aan de markt. De kijk- en knipplaat is een vel papier in A3 - formaat, waarvan op van de ruimte even wordt geschetst hoe in de negentiende en twintigste eeuw de verhoudingen lagen. Op het overblijvende gedeel te brengt een twintigtal aquarelle- tjes van in het Spoorwegmuseum aanwezige voorwerpen of afbeel- dingen diverse historische situaties in beeld. Het geheel is ontworpen en gete- kend door museummedewerker J. van Gent. Hoewel daar enig beleid voor nodig is, de plaatjes kunnen worden uitgeknipt en dienen om de scriptie of het projekt in wording te ver- luchten. Diepere gravers kunnen dan altijd nog hun toevlucht zoe- ken tot uitvoeriger opsommingen. Dit voorjaar presenteert Volvo een spe- ciale uitvoering van de Volvo 343 DL. Exclusief door zijn beperkte produktie- aantallen en door de speciale lichtgroen metallic lak met harmonierende groene strepen op de zijkanten. Uitvoering Afgezien van de normale Volvo 343 DL specificaties is deze speciaal uitgerust met: zwart interieur toerenteller (handgeschakeld) lichtmetalen velgen brede 175/70 SR 13 banden verwarmde bestuurdersstoel halogeen koplampen koplampwissers/sproeiers getint glas spoiler Prijs/ 18.750,— incl. BTW (handge schakeld) 19.850,— incl. BTW (automaat)

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 9