Nieuwe toekomst IJsselmeer? uweliex (^pioot AGENDA yrinte Diensfencentrum De Woudhoek Tel. 010-712207 Politiek Kafee in Landvreugd Geslaagden voor diploma machine schry ven en steno Cursus 'Europese Verkiezingen' Zomerkampen voor middelbare scholieren PAGINA 5 Vtord<T IktaMH-dfii 18 april 1979 Heijermansplein 38 SCHIEDAM Telefoon 709555 Reparatie en verkoop van radio- en t.v.-apparatuur Wij repareren zo mogelijk bij u aan huis. EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Voor alles op foto- en filmgebied Het dienstencentrum is er voor de oudere wijkbewoners in Schiedam- Noord. Zijn er problemen of wilt u eens praten dan kunt u naar het spreekuur. SPREEKUUR Leiding Dienstencentrum elke dag (na afspraak). tel. 70.95.55. Leidster Stichting Gezinsverzor- ging elke maandag 11.00 - 12.00 uur in flat 38, lste W.L. AKTIVITEITEN HANDWERKEN Elke maandagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. Er zijn dames aanwezig om u met het handwerken behulp- zaam te zijn. Ook andere tech- nieken kunt u bij hen leren. WELFAREWERK Elke dinsdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. U kunt handwerken of handarbeiden, een welfareleidster zal u daarbij behulpzaam zijn. Voor materiaal wordt gezorgd. Er zijn geen kosten aan verbonden, Heeft u interesse om te weven, er is iemand aanwezig die u dit kan leren u krijgt zelfs een kopje thee aangeboden. MAKRAME Elke donderdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. Er kunnen nog dames of heren meedoen en onder leiding van een deskundige leuke dingen maken. Het materiaal kunt u zelf meebrengen of bij haar kopen. Komt u eens kijken in de rekreatie- zaal? De kosten/ 4,— per maand. GYMNASTIEK Elke dinsdagochtend van 9.15 - 10.00 uur. Aanwezig zijn om 9.00 uur. Goed bewegen en beter leren ademhalen dat geeft u kracht en ontspanning! De kosten 3,-- per maand. Tijdens deze les is de zaal tot 10.00 uur gesloten. VOLKSDANSEN Elke vrijdagmorgen van 10.00 - 11.00 uur. Dames en Heren wij doen een beroep op u. ledereen kan volksdansen leren. Het is enorm plezierig! Onder leiding van een deskundige kunt u verschillende volksdansen leren kennen. De kosten/ 3,-- per maand. ENGELSELES Elke vrijdagmiddag van 14.45 - 15.45 uur, in flat 38, lste etage. Zangkoor Oase: Elke woensdagmiddag repeteert het zangkoor in de grote zaal. Zingt u mee? Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Kosten 2,50 per maand. Tijdens deze les is de zaal van 13.00 -14.30 uur gesloten. Donateurs kunnen zich ook aan- melden. De kosten zijn 10,-- per jaar. U kunt zich hiervoor aanmel- den onder telefoonnummer 709555 of aan de zaal. BIBLIOTHEEK Elke dinsdas - en donderdagmor- gen van 9.00-11.00 uur. U kunt voor 0,05 een boek huren. Wij beschikken ook over enkele groot- letter-boeken. Komt u eens kiiken. Klaveijasvereniging "Rynmond" Zij klaveijassen elke maandag- avond vanaf 20.00 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. U kunt zich opgeven bij dhr. v. Schie, tel. 708361 of 's avonds aan de zaal. BRIDGE iedere vrijdagmiddag vanaf 13.00 uur in de zaal. SERVICE AANBOD DAMESKAPSALON. Elke donderdag en vrijdag vanaf 10.45 uur, in de kapsalon. Graag uw handdoek meebrengen. U wordt vrien- delijk verzocht v66r 12.00 uur aanwe zig te zijn. HERENKAPPER Op maandag eens per 14 dagen, aanwezig op maandag 30 april en 14 mei, vanaf 12.45 uur. PEDICURE Iedere dinsdag en woensdag (de gehele dag) vanaf: 8 uur 's mor- gens. Behandeling na afspraak. Graag uw handdoek meebrengen. SCHOONHEIDSSPECIALISTE Op donderdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Behandeling na afspraak. Bellen tel. 708326 na 13.00 uur. De behandeling wordt gegeven in flat 38, van het Heijermansplein, lste etage. Handdoek meebrengen. Na gebleken noodzaak is het moge- lijk aan huis behandelingen te geven. VR1IWILLIGERS/STERS Als u prijs stelt op een bezoekje, eens naar buiten gaan met iemand of een boodschapje doen, dan kunt u bij ons terecht. Ons no. is 709555. Wilt u aktief zijn en iets voor een ander doen, belt u ons dan. OPENSTELLING OP ZONDAGEN Eens per 14 dagen op zondagmid- dag, van 13.30-16.30 uur. We zijn weer geopend op zondag 29 april en 13 mei. PROGRAMMA DIENSTENCENTRUM 19 april treden voor ons op de Euphoniakoren, aanvang 20.00 uur, zaal open half acht. 3 mei Bingo-avond met mooie prijzen. Aanvang 20.00 uur zaal open half acht. D AMSIMULT AAN Op dinsdag 3 april is het jaarlijkse damsimultaan in De Woudhoek gespeeld. Waar iedere damliefheb- ber aan kon deelnemen. Het werd een geslaagd damfestijn, want niet minder dan 30 deelnemers bonden de strijd aan tegen de meermalen damkampioen van Schiedam de heer Wim Vrijland. Hij won er 27 en 3 remise partijen, te weten de 85 jarige K. van Son, mevr. G. Schuurmans en de heer P. Sonneveld. Vanwege het 5-jarig lustrum van De Woudhoek werd door de leid ster van het centrum, mevrouw N. den Herder een wisselbeker aange boden welke door Wim Vrijland aan de heer K. van Son werd aangeboden voor de beste prestatie van dit toernooi. In 1971 werd de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer opgericht met als doel het behoud van het IJsselmeer en naaste omgeving in landschappelijk, waterhuishoudkundig, recreatief en milieu-hygienisch opzicht. Oprichting van deze vereniging was noodzakelijk, omdat sinds de afsluiting en gedeelte- lijke inpoldering van de Zuiderzee de kwaliteit van het in 1932 ontstane IJs selmeer weinig florissant was gewor- den, het leven in en op het IJsselmeer wordt sterk bedreigd door een vrijwel permanente toevoer van giftige stof- fen en fosfaten en een verdere inpolde ring zal deze situatie nog verslechteren. De vereniging is daarom van mening dat het huidige IJsselmeer op geen enkele manier mag en kan worden aangetast en komt dan ook met een pleidooi de specifieke eigen ontwikkelingsmogelijkheden van de voormalige Zuiderzee tot ontplooi- ing te laten komen. Om dit pleidooi te onderbouwen is de vereniging kort geleden met een boek op de markt ge- komen ,,Nederland is bijna klaar", geschreven door het oud bestuurslid Jaap van der Zwaag. Het boek, waar- van de uitvoering prachtig is verzorgd door Marijke Vogelpoel (Rietveld Aca- demie), is bijzonder interessant voor lezers die het IJsselmeer een warm hart toedragen. Het boek begint met eenkort historisch overzicht over het ontstaan van de Zui derzee en de schrijver gaat dan in op de eerste droogleggingsplannen. De zucht naar het winnen van nieuw land is in Nederland altijd zeer groot geweest en leidde vaak tot het maken van plannen zonder dat dringende redenen voor drooglegging aanwezig waren. Plannen om de Zuiderzee (6n de Wad- denzee) droog te leggen zijn dan ook door de eeuwen heen gemaakt. Zon der de Watersnood van 1916 en het voedselgebrek in de eerste wereldoor- log zou het nooit tot een gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee zijn ge- komen. In 1918 werd de Zuiderzeewet aangenomen. Deze wet, de Kortste uit het Nederlandse wetboek, maar wel een met een zeer grote draagwijdte zoals nu nog steeds blijkt, houdt de afsluiting en (gedeeltelijke) drooglegging van de Zuiderzee in. Van der Zwaag gaat uitvoerig in op de plannen en nota's, welke betrekking hebben op de inpoldering van het Mar- kerwaardgebied in het zuid-westelijk deel van het IJsselmeer. Hij levert kri- tiek op de vaak ondoordachte en on- wetenschappelijke manier waarop deze plannen zijn gemaakt en hij vindt dat de oude doelstellingen niet meer gelden voor een nieuwe inpoldering. In de vol- gende hoofdstukken van het boek wor den de waarde en bedreigingen van het IJsselmeer behandeld. Het gebied is in internationaal opzicht van bijzondere betekenis als doortrek- en overwinte- ringsgebied van waterwild. Ook veel vissen voelen zich er bijzonder thuis. Het IJsselmeer is daarnaast onmisbaar voor de beroepsvisserij, de sportvisserij de watersport en de drinkwatervoorzie- ning. Het gebied wordt evenwel ernstig bedreigd door een verdere inpoldering, door vergiftiging, verzilting en vervui- ling, door fosfaten, door zandwinning en door de bouw van kern energie- centrales. Iedere vorm van verdere in poldering betekent inperking van het voedselgebied van een groot aantal wa- tervogels en voor de IJsselmeervissers- vloot gaat een belangrijk visgebied ver- loren. Van der Zwaag pleit voor een aktief beleid, dat is gericht op kwaliteitsver- betering, opdat het IJsselmeer een ge bied wordt zoals het nog niet eerder is geweest sinds mensen er invloed op hebben uitgeoefend. Het boek Neder land is bijna klaar", een kritische be- schouwing over de Zuiderzeewerken is voor 15,- te bestellen op postgiro nr. 2871700 t.n.v. Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer, Postbus 1, Edam of bij de boekhandel (ISBN) nr. 90.9000044.5). voor de Algemene Ledenvergadering van Wijkvereniging „Groenoord" e.o. 1Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 1978 3. Jaarverslag Penningmeester 5. Verslag kascommissie 6. Voorstellen nieuwe bestuursleden 7. Verkiezing voorzitter 8. Verkiezing secretaris 9. Verkiezing bestuursleden 10. Verkiezing kascommissie 1 l.Rondvraag 12. Sluiting 19 april 1979 - Boerderij Landvreugd" - Aanvang 20.00 uur. FAZANTLAAN 39 SCHIEDAM (KETHEL) Op donderdag 26 april a.s. zal in Boerderij "Landvreugd" aan de Sweelincksingel 7 een z.g.n. "poli tiek kafee" gehouden worden. Onder het motto "Een jaar na de gemeenteraadsverkiezingen.... is er wat veranderden gaat het wel goed zo" wordt op 26 april een (in)formele forumavond gehouden met de politieke partijen die zitting in de gemeenteraad hebben. De avond is voor iedereen gratis toegankelijk en begint om 20.15 uur. Op 16 maart j.l. werden in Rotter dam de examens voor machine- schrijven en steno afgenomen en 15 van de 18 kandidaten van Instituut de Jongh (Griegplein 144) slaagden Het diploma stenografie behaalden Ria Post en Jose Uitenbroek, het diploma machineschrijven verkre- gen Mevr. Baart, Caroline Daeter, Antonia Essens, Mevr. v. Etten, Jeannet Hagestein, Ellen van Heest Thea Houweling, Cora Kaptein, Emmy Triel, Riana Veldhuyzen, Mevr. v. Vlier, Gerda van Vonde- len en Marian Wiskerke. Dr. W<bautplein 15 Telefoon 70 69 05 Met het oog op de 7 juni a.s. te houden Europese verkiezingen heeft de Stichting Burgerschaps- kunde een cursus van schriftelijk informatiemateriaal samengesteld, waarin de lezer op de hoogte wordt gebracht met het hoe en waarom van de Europese Gemeenschap en de Europese verkiezingen. De cursus bestaat uit 10 informatie boekjes en is samengesteld door ter zake deskundige auteurs. De tot- standkoming van de cursus werd begeleid door Europadeskundigen van CD A, PPR, PvdA en WD. De cursus die in de loop van deze maand zal uitkomen kost slechts 15,-. Voor meer informatie kunt u i een lege en open enveloppe (zonder postzegel) met uw naam en adres zenden aan: Stichting Burgerschap- kunde, Antwoordnummer 235, 2300VB Leiden. Er wordt u dan gratis per omgaande een uitgebrei- de prospectus toegestuurd. De lente is begonnen en de zomer zit er aan te komen. Tijd dus om eens te denken aan de vakantie. De NCSV (Nederlandse Christen Stu- denten Vereniging) organiseert ook deze zomer weer zo'n 70 kampen. Voor middelbare scholieren een mogelijkheid om e6n of twee weken met leeftijdsgenoten op te trekken. In binnen- en buitenland is er keus genoeg. In ons eigen land zijn er o.a. zeilkampen, werkweken, expressie- projekten, een paardrijkamp (voor beginners) en een aantal thema- kampen, zoals meidenkampen, 't 'kleine aarde' kamp, schoolverla- ters- en boerderijkamp. In het buitenland zijn alpenwandel- kampen, fietstrektochten, bustrek- tochten, 'n kanokamp in w-Duits- land en werk/themakampen in Berlijn en Polen. Bij het zeilen, wandelen, fietsen of het werken staat voorop dat je de week met z'n alien moet maken. Dus samen het programma maken, koken, boodschappen doen en be- palen waar de tocht heengaat. Verder is er weer een kampkollek- teprojekt. Dat houdt dit jaar in het aandacht besteden aan het scholie- renverzet in de Zuid-Afrikaanse stad Soweto. De leiding in de kampen bestaat uit studenten aan universiteiten en HBO opleidingen. Voor meer informatie is er de informatiekrant 'Pit '79', waarin alle kampen staan vermeld. Aan te vragen bij: NCSV, Woudschoten, 3707 HX Zeist. tel. 03439-233. rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 5