vrinte Dienstencentrum De Woudhoeb Huishoudelijke Voorlichting Kursus voor schoolverlaters! Merel akkoorden Wat u moet weten over dieet en lichaams- beweging Tel. 010-712207 PAGINA 3 jiviirriKKPnifR 16 mei 1979 Heijermansplein 38 - SCHIEDAM - Telefoon 709555 Reparatie en verkoop van radio- en t.v.-apparatuur Wij repareren zo mogelijk bij u aan huis. iukMiitK I'l'oai-fl jin Het dienstencentrum is er voor de oudere wijkbewoners in Schiedam- Noord. Zijn er problemen of wilt u eens praten dan kunt u naar het spreekuur. SPREEKUUR Leiding Dienstencentrum elke dag (na afspraak). tel. 70.95.55. Leidster Stichting Gezinsverzor- ging elke maandag 11.00 - 12.00 uur in fiat 38, lste W.L. AKTIVITEITEN HANDWERKEN Elke maandagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. Er zijn dames aanwezig om u met het handwerken behulp- zaam te zijn. Ook andere tech- nieken kunt u bij hen leren. WELFAREWERK Elke dinsdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. U kunt handwerken of, handarbeiden, een welfareleidster zal u daarbij behulpzaam zijn. Voor materiaal wordt gezorgd. Er zijn geen kosten aan verbonden, Heeft u interesse om te weven, er is iemand aanwezig die u dit kan leren u krijgt zelfs een kopje thee aangeboden. MAKRAME Elke donderdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. Er kunnen nog dames of heren meedoen en onder leiding van een deskundige leuke dingen maken. Het materiaal kunt u zelf meebrengen of bij haar kopen. Komt u eens kijken in de rekreatie- zaal? De kosten/4,--per maand. GYMNASTIEK Elke dinsdagochtend van 9.15 - 10.00 uur. Aanwezig zijn om 9.00 uur. Goed bewegen en beter leren ademhalen dat geeft u kracht en ontspanning! De kosten 3,-- per maand. Tijdens deze les is de zaal tot 10.00 uur gesloten. VOLKSDANSEN Elke vrijdagmorgen van 10.00 - 11.00 uur. Dames en Heren wij doen een beroep op u. Iedereen kan volksdansen leren. Het is enorm plezierig! Onder leiding van een deskundige kunt u verschillende volksdansen leren kennen. De kosten/ 3,-- per maand. ENGELSE LES Elke vrijdagmiddag van 14.45 - 15.45 uur, in flat 38, lste etage. Zangkoor Oase: Elke woensdagmiddag repeteert het zangkoor in de grote zaal. Zingt u mee? Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Kosten 2,50 per maand. Tijdens deze les is de zaal van 13.00 -14.30 uur gesloten. Donateurs kunnen zich ook aan- melden. De kosten zijn10,-- per jaar. U kunt zich hiervoor aanmel- den onder telefoonnummer 709555 of aan de zaal. BIBLIOTHEEK Elke dinsdae - en donderdagmor- gen van 9.00-11.00 uur. U kunt voor 0,05 een boek huren. Wij beschikken ook over enkele groot- letter-boeken. Komt u eens kiiken. Klaverjasvereniging "Rjjnmond" Zij klaveijassen elke maandag- avond vanaf 20.00 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. U kunt zich opgeven bij dhr. v. Schie, tel. 708361 of 's avonds aan de zaal. BRIDGE iedere vrijdagmiddag vanaf 13.00 uur in de zaal. SERVICE AANBOD DAMESKAPSALON. Elke donderdag en vrijdag vanaf 10.45 uur, in de kapsalon. Graag uw handdoek meebrengen. U wordt vrien- delijk verzocht v66r 12.00 uur aanwe zig te zijn. HERENKAPPER Op maandag eens per 14 dagen, aanwezig op maandag 21 mei en 4 juni vanaf 12.45 uur. PEDICURE Iedere dinsdag en woensdag (de gehele dag) vanaf: 8 uur 's mor- gens. Behandeling na afspraak. Graag uw handdoek meebrengen. SCHOONHEIDSSPECIALISTE Op donderdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Behandeling na afspraak. Bellen tel. 708326 na 13.00 uur. De behandeling wordt gegeven in flat 38, van het Heijermansplein, lste etage. Handdoek meebrengen. Na gebleken noodzaak is het moge- lijk aan huis behandelingen te geven. VRUWILLIGERS/ STERS Als u prijs stelt op een bezoekje, eens naar buiten gaan met iemand of een boodschapje doen, dan kunt u bij ons terecht. Ons no. is 709555. Wilt u aktief zijn en iets voor een ander doen, belt u ons dan. OPENSTELLING Het dienstencentrum is elke dag vanaf 10.00-16.30 uur geopend. V AKANTIETDD Tijdens de vakantieperiode zijn er verschillende vaste aktiviteiten die even stoppen, omdat veel mensen die er aan deel nemen op vakantie gaan. Hieronder de aktiviteiten die stoppen: Handwerken per 1 juni, volksdan sen per 1 juni, makram6 per 1 juni, gymnastiek per 1 juli, welfare per 1 juli, handwerken per 1 juni bridge per 1 juni, zangkoor per 1 juni en gaat 11 juli weer van start. Wan- neer alle aktiviteiten weer van start gaan wordt in dit blad weer bekend gemaakt. U kunt zich wel blijven opgeven voor de diverse aktivitei ten. Wij wensen alle lezers, bezoe- kers van ons dienstencentrum een fijne vakantie toe met veel zon en ot tot ziens in het nieuwe seizoen. Stadhouderslaan 30, tel. 264781. Ook dit jaar weer zullen aan het einde van de zomer mensen zelf- standig gaan wonen. Ergens gaan leren, ergens gaan werken met graag een eigen kamer, etage of huisje onder de huurwaarde. E6n van de zaken waar men dan voor komt te staan is de verzorging van de eigen voeding. De Huishoudelijke Voorlichting wil indien er belangstelling voor is, een korte kursus organiseren waarin deze voeding centraal staat. (Dus voor de vakantie!) Het wordt niet een echte kookkursus, want die bestaat reeds "Koken voor begin ners" en zal bij voldoende deelna- me spoedig beginnen. De bedoeling van deze nieuwe kursus is meer het hoe en waarom van bepaalde zaken te bespreken. Uiteraard worden er ook gerechten bereid. Verder zal aan de orde komen, hoe met aanvulling van kant en klaar produkten gebruik gemaakt kan worden en welke materialen belangrijk zijn om aan te schaffen. De kursus zal bestaan uit 4 dinsdag avond bijeenkomsten van 19.30 tot 22.00 uur in de Huishoudschool "De Hoeksteen", B.V. Haarenlaan 1155. De kosten bedragen/ 25,- ingred. geld. Het is de eerste keer dat we zo'n kursus organiseren, dus het is nog wat experimenteel. Maar het toenemend inzicht dat gezonde voeding voor iedereen be langrijk is, was voor ons rede genoeg het onderwerp "voeding voor kamer-bewoners" eens extra aandacht te geven. U kunt zich opgeven maandag- avond van 19.00 tot 20.30 uur en dinsdag t/m vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur bij de Huishoudelijke Voorlichting, Stadhouderslaan 30, tel. 264781. Wanneer de zon bijlange niet in het verschiet nog van rust geniet, oorstrelen mij velen zoet gevooisde vogelkelen met hun hoogste lied. Mijn gang naar huis is als een gaan door blijde klankenlaan, van tak en dak, ja overal hoor ik een koor zonder tal van merels vrolijk slaan. Een hunnerstal mijn hart, hij zong wat hij kon, waarna de echo begon, zo leek het gebracht, tot ik me bedacht, de echo zat op een balkon. Zij zijn mijn vedetten, zonder nijd of rivaliteit orgelen ze om strijd, geven door zang van belong uiting aan innerlijke drang met muzikale orginaliteit. D.B. Eeuwen lang heeft de mensheid speciaal voedsel gegeten om de lichamelijke prestaties op te voeren De oude Spartanen geloofden, dat een kom bijzondere zwarte bouillon hen extra kracht op het slagveld gaf. Zelfs legenwoordig gebrui- ken sommige athleten nog een flinke portie vlees en eieren als zij op het sportterrein kun krachten moeten meten. Geen van deze methoden voor onmiddellijke kracht zijn doeltref- fend gebleken, zeker niet voor de amateur-sporter. Om lichamelijke topprestaties te behalen is een evenwicht in voedingsstoffen nodig. Het is aangetoond, dat een teveel of te weinig aan zekere voedingsstof fen een nadelige invloed heeft op lichamelijke prestaties. Als er geen tekorten zijn in de dagelijkse voe ding, is toevoeging van extra kracht- voedsel doorgaans helemaal niet nodig. Het verbetert niets aan de prestaties en corrigeert ook niet verkeerde voedingsgewoonten. Recente onderzoeken hebben be- wezen, dat de dagelijkse voeding van athleten niet verschilt van die van sportlieden die lichte sport uitoefenen. Alleen de hoeveelheid calorieen moet groter zijn en de tijden der maaltijden zijn anders. Beiden moeten echter wel goed uitgebalanceerde maaltijden ge- bruiken, te beginnen met een goed ontbijt van fruit of vruchtensap, kant-en-klare graanprodukten (bijvoorbeeld Corn Flakes) met melk, en brood met boter en beleg. Krachtens het hogere energiever- bruik moet de athleet meer calo rieen opnemen om het lichaamsge- wicht op peil te houden dan iemand die een zittend leven leidt. De Kellogg Nutrition Council raadt aan om de meerdere calorieen te verschaffen door een groter voedsel gebruik tussen de maaltijden, zon der veel te veranderen aan de hoeveelheid voedingsstoffen van de hoofdmaaltijden. De energie voor kortdurende li- chaamsinspanning - zoals tennis, golf of fietsen - is al in het lichaam beschikbaar in de vorm van opge- slagen zetmeel en vet. Daarom zal het eten van zoetigheden vlak voor sportmanifestaties niet noodzake- lijk de prestaties verbeteren, maar worden gebruikt om de verloren gegane energie aan te vullen. Zet meel uit voedsel - zoals pannekoe- ken, brood, graanprodukten, aard- appelen, fruit en groente - wordt omgezet in glycogeen, dat in de spieren en de lever wordt opgeno- men of in glucose, die in de bloedbaan terecht komt. Glyco geen en glucose zijn de voornaam- ste energiebronnen waaruit wordt geput bij lange en korte lichaams- inspanning. Het is bekend, dat conditietraining niet alleen de prestaties verbetert, maar ook de capaciteit om de energiereserves economisch te ver- bruiken. Het is voorgekomen, dat ongetrainde sportievelingen maar de helft van de aanwezige zetmeel- reserves gebruikten. ueoeienue athleten daarentegen raken nooit geheel uitgeput en zijn in staat langer vol te houden totdat bijna alle zetmeelvoorraden zijn opge- bruikt. Het menselijk lichaam is ook af- hankelijk van vet voor energie, daar vet een geconcentreerde vorm van calorieen is. Men wordt niet zo vlug hongerig als het voedsel vet bevat, omdat vet een hormoon activeert, dat het ledigen van de maag vertraagt. Het is niet goed vet voedsel te eten vlak voor inspan- nende sport, daar de energie uit vet niet zo makkelijk vrijkomt en niet zo efficient is. Hieruit volgt, dat men bij het vermageren veel li- chaamsbeweging moet doen om slechts 66n calorie te verbranden. Een man van 70 kilo moet ongeveer 3.500 calorieen verbrui- ken om 66n pond kwijt te raken, wat neerkomt op acht uur fietsen! Een voile maag kan traagheid bij de oefeningen, bovenmatige span ning in de hartspieren of kramp veroorzaken. Maaltijden moeten dan ook ongeveer drie uur voor de uitoefening van inspannende sport worden gebruikt. zodat het voedsel is verteerd en in het lichaam is opgenomen. Overvloedig vet, pro- tetne en gasvormend voedsel moe ten ook worden vermeden. Vol doende vloeistof dient te worden gedronken om uitdroging te voor- komen. Beroepsathleten of weekend-spor- ters zullen zich beter voelen en er beter uitzien als ze bedenken dat het fit-zijn niet wordt bereikt door magische ingredienten, maar door oefening alleen. FAZANTLAAN 39 SCHIEDAM (KETHEL)

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 3