Recept Aanwinten in het le kwartaal uwelier Tips voor goed barbecuen Centraal Zwitserland op de Flevohof PAGINA 7 Xotrdrr.VkkMrdfR 16 mei 1979 - Weer meer te zien in het Spoorwegmuseum EEN NIEUW HORLOGE OF EEN SIERAAD KOOPT U BIJ DE VAKMAN Franse toast - 12 stuks 3 koppen Corn Flakes 6 sneetjes oud brood 2 eieren ruim 1 dl. 8 eetl.) melk 1 flesje citroenaroma 50 g. (ruim 3 eetl.) gesmolten boter of margarine. Maak de Corn Flakes fijn. Snijd de sneetjes brood diagonaal doormid- den. Klop de eieren schuimig en roer er de melk en het aroma doorheen. Week de sneetjes brood zolang in het mengsel totdat al het vocht is opgenomen en bedek ze met de Corn Flakes. Leg ze op een bebo- terde bakplaat en giet er de boter of margarine overheen. Bak ze in 10 minuten middenin een warme oven 450°F cijfer 4 of 5 225 Serveer de toast met bijvoorbeeld (poeder)suiker, honing, jam of fruit Wie heeft nog nooit van de Flevohof gehoord, het recreatiepark gelegen tussen Harderwijk en Elburg in Oostelijk Flevoland? 150 hectare recreatiegebied in het hart van Nederland. Ontspanning voor het gehele gezin. Informatie en exposities over landbouw, veeteelt, champignon-, bloemen- en groenteteelt. Voor de kinderen een fantastisch kinderdorp waar naar hartelust geknutseld en gespeeld kan wordenm. Het geheel is zo geconstrueerd, dat men er met mooi weer, maar ook tijdens regenachtige dagen een fijne tijd kan doorbrengen. Kortom, de Flevohof is erg veelzijdig. Behalve al deze bezienswaardigheden is er tot eind augustus 1979 een speciale tentoonstelling over Centraal Zwitser land op de Flevohof ingericht. Over een gebied vol afwisseling, gelegen in het hartt van Zwitserland waar de wieg van het Eedgenootschap stond. Bekende namen als Vierwoudstedenmeer, Luzern, Engelberg, Rigi en Pilatus komt u daar tegen. Wat valt er allemaal te bezichtigen: Uiteraard een toeristische presentatie over het hele gebied, een model 4 x 5 m van het beste bewaard gebleven huis uit Goldau, naar Nederland gebracht en opgebouwd door de trotse eigenaar Seppetoni Niederberger. Voorts een expositie van affiches, etsen en landkaarten vanaf het jaar 1880, voorwerpen die met het reizen in vroeger tijden te maken hadden (alle ter beschikking gesteld door het Verkeersmuseum te Lutzern), bergkristallen en andere mineralen afkomstig uit deze streek, een prachtige collectie glaswerk van de glasblazerijen Hergiswil en Sarnen. Regelmatig zijn er filmvoorstellingen over Centraal Zwitserland en kan er informatie over een bedrijf in deze regio verkregen worden. Kortom, een bezoek deze zomer aan de Flevohof houdt een bezoek aan twee uitersten in: het lage Hollandse landschap en de bergen van Centraal Zwitserland. Openingstijden: iedere dag van 9.00-18.00 uur. In het eerste kwartaal van 1979 heeft het Nederlandse Spoorwegmuseum een aantal bezienswaardige aanwinsten kunnen verwerven. De aard van de voorwerpen loopt nogal uiteen: een zgn. dwarsliggerwagen uit de begin- jaren van de 20ste eeuw, beeldende kunst van zo'n zeven jaar geleden en een maquette van het NS-station Schiphol, dat in december 1978 in gebruik genomen is. Dwarsliggerwagen De dwarsliggerwagen stamt nog uit de tijd van de particuliere spoorwegmaat- schappijen. Het is in 1911 gebouwd voor de Hollandsche IJzeren Spoor- weg-Maatschappij in de toenmalige Centrale Werkplaats te Haarlem en is, zoals de naam al zegt, bestemd geweest voor het (dienst-)vervoer van dwars- liggers, doch uitsluitend van de Amsterdamse haven (Rietlanden) naar Crailoo, de stapelplaats van waaruit ze verder over het land gedistrubueerd werden. De wagen met het nummer HSM 29045 is uitgevoerd als een 3-assige open goe- derenwagen met een - grote - remkast, waarin de handbediende schroefrem op het sein van de machinist door een remmer werd aangedraaid. De serie waartoe de wagen behoorde, bestond uit tien exemplaren (29041 - 29050). Daarvoor waren veertig wagens van nagenoeg dezelfde afmetingen, echter met twee onberemde assen door Werk- spoor geconstrueerd. In de - bijna 3 meter - brede wagenbak werden de dwarsliggers in de breedte geladen tot een maximum draagvermogen van 20 ton. De wagen zelf weegt 11410 kg. Tussen 1911 en 1965, het jaar waarin de wagen buiten dienst gesteld is, is er nogal wat aan de constructie gewijzigd. In de NS-hoofdwerkplaats te Amersfoort zijn al die verbouwingen ongedaan gemaakt en is de wagen geheel in zijn oude staat teruggebracht. Onder de vaardige handen van een aantal vakbekwame technici daar veranderde een versleten vervoermiddel in een historisch juweel, waaraan naast de hierboven opgesomde bijzonderheden onmiddellijk de typische lichtgrijze kleur en originele opschriften opvallen. Schiphol Dat een museum niet per definitie alleen bestemd is voor het tentoonstel- len van voorwerpen uit het verleden, toont opnieuw de jongste aanwinst in de zgn. ,,moderne afdeling", van het Spoorwegmuseum. Daar staat sinds kort het amper vier maanden geleden in gebruik genomen NS-station Schiphol met zijn directe omgeving, schaal 1:200. Duidelijk is daarop te zien wat zich onder het ronde stationsgebouw afspeelt in een deel van wat straks Nederlands lan gste (bijna 6 km) tunnel zal zijn met de daar haaks opstaande eveneens ondergrondse verbinding met de luchthaven, beide van de hal uit met trappen en rolbanen te bereiken. Het voordeel van de uit al of niet geschilderd plexiglas opgebouwde maquette boven de werke- lijkheid is o.m. dat men tegelijkertijd onder en boven de grond kan kijken. Bovendien is, terwille van het zicht op het treingebeuren, het dak van het station verwijderd. Rijden nu de treinen nog om de twintig minuten heen en weer over het 10 km lange lijntje tussen Schiphol en het voorlopige eindstation Amsterdam Zuid aan de Minervalaan, in 1981 zal dat stukje de eerste schakel vormen van de voor de gehele Randstad belangrijke Schiphollijn, de nieuwe rechtstreekse verbinding tussen de hoofdstad en Leiden, Den Haag en Rotterdam. In een volgende fase krijgt Schiphol zijn directe verbinding met Amsterdam cs over de Westelijke ringbaan. Aansluitingen op de lijnen naar Utrecht en Amersfoort en op de nog aan te leggen Flevolijn via het dan steeds belangrijker wordende Amsterdam Zuid zijn in voorbereiding. Beeldende kunst Van de Leidse kunstenares, Anneke Boot, heeft het Spoorwegmuseum onlangs zes olieverfschilderijen aange- kocht, die alle het goederenvervoer tot onderwerp hebben. Ook deze werken hangen in de ,,moderne afdeling", al was het alleen maar omdat de afgebeelde situatie nog bestaat. De geportretteerde locomotieven en Dr W'baufplein 15 Telefoon 70 69 05 rembrandtlaan 71 schiedam telefoon (010) 26 43 74 Voor alles op foto- en filmgebied wagens staan voor een deel als model in de vitrine er tegenover. Anneke Boot is in 1945 in Rotterdam geboren, heeft haar jeugd doorgebracht in Pijnacker en woont sinds haar studententijd in Leiden. Als schilderes is zij autodidact. Haar enige opleiding zijn de tekenlessen op de middelbare school geweest. Van die tijd af is zij blijven tekenen en illustreren (studentenbladen). Later maakte zij olieverfschilderijen en gouaches. Het duurde tot het begin van de zeventiger jaren voor haar werk een bredere bekendheid kreeg. Sindsdien heeft zij echter al een tiental een,,mans"- exposities in o.a. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Antwerpen en Maastricht achter de rug. De onder - werpen voor haar werk, dat onmisbaar verwantschap vertoont met dat van binnen- en buitenlandse impressionisten als Weissenbruch, Breitner en Israels, Monnet, Sisley en Pissaro, zijn zowel als verschijnings- vormen van de gei'ndustrialiseerde maatschappij zoals scheepswerven, raf- finaarderijen, spoorwegemplacemen- ten als aan het landschap in o.a. ons land en Frankrijk. Barbecuen is een gezellig zomergebeuren Dat het met helemaal ongevaarlijk is weten we wet. Een vuurtje stoken en onderhouden vraagt ti/d en aandacht, evenals het roosteren zelf. Behalve brandgevaar biopen vuur is er ook 'verbrand' gevaar. Verbrande stukjes vlees, vis en groente kunnen namehjk op den duur schadehjk zi/n voor de gezondheid. Eet ze daarom met op U kunt echter rustig smullen als u op de juiste manier barbecuet. Hoe dat moet staat hieronder aangegeven. De barbecue Barbecues zijn er in vele soorten en maten Het meest bekend zijn die waar u direct boven het vuur. op een verstelbaar rooster, gril- leert Deze barbecues zijn vooral geschikt voor klein vlees, sjaslieks en worstjes Dikwijls is er ook een draaispit bij om kip of b.v. rollade aan te roosteren Wie voornamelijk aan het spit wil roosteren kan beter een speciaal daarvoor bestemde barbecue kopen De bak voor de houtskool staat hier verticaal en het spit draait ervoor Er is een lekbak bi). zodat vleessappen op- gevangen worden en eventueel als jus' gebruikt kunnen worden Let er bij het kopen op dat een barbecue stevig staat Het vuur Een goed vuur maakt u door op of in de met alummium- folie beklede bak een hoopie houtskool te leggen Tussen de houtskool legt u enkele speciale aanmaakblokjes Steek die aan en wacht tot de houtskool is uitgevlamd Wakker het vuur zonodig wat aan met een blaasbalg of rieten waaier Gloeit de houtskool gelijkmatig dan kunt u hem wat verspreiden over de barbecue U begint met roosteren als op de gloeiende houtskool een dun laagje as ligt. Afhankelijk van de hoeveelheid gebruikte houtskool kan dit 30-45 minuten duren! Klaarzetten: 1 bloemenspuit, emmertje zand. schepje En nu barbecuen leg het rooster op de barbecue en laat dat even heet worden Vet een spit in met wat olie zorg dat vlees of vis op kamertemperatuur is Droog het af met keukenpapier, voordat u het op de barbecue legt zout vlees nooit voor het barbecuen: zout onttrekt name- li|k vocht aan het vlees. waardoor het stug en taai kan worden leg het vlees op het hete barbecuerooster Het kleeft daar eerst even aan vast, maar laat vanzelf weer los, waarna u het kunt draaien met een vleestang Prik niet in het vlees, de sappen lopen eruit en uw malse lapje wordt droog en taai de roostertijden zijn afhankelijk p-j. van de soort en de dikte van het vlees (zie tabel) Stukken vlees die dikker zijn dari 5 cm zijn met geschikt voor deze manier van barbecuen van vlees kan soms vet in het vuur druppelen Is het vuur erg heet dan krijgt u een steekvlam, die het vlees plaatselijk verbrandt Doof de vlam onmiddellijk met wat water uit de bloemenspuit Spreid het vuur daarna nog wat uit of stel het rooster wat hoger, zodat het vlees met te heet wordt en er geen vlammen ontstaan. is het roosteren toch lets te hard gegaan en heeft het vlees een verbrand randje, snljd dat er dan af. Verbrand vlees en zwartgeblakerde randjes zijn niet geschikt voor consumptie Roosteren aan het spit Bij roosteren aan het spit lekken er dikwijls vleessappen en vet uit het vlees. Vallen deze in het vuur, dan krijgt u of veel rookontwikkeling of steeds weer vlammen. Beter kunt u daarom roosteren aan het spit met barbecue 2. Heeft u alleen een platte barbecue, dan kunt u een lekbakje vouwen van dubbelgevouwen aluminiumfolie en dat op het rooster onder het vlees plaatsen. Daarin kunnen dan vet en vleessappen druppelen.

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 7