Het meten van dierlijk welzijn Het eerbewijs van de keizerin-moeder BDNDSSPAARBANK Ook voor uwvakantiekan de Bondsspaarbank iets extras doen. SCHIEDAM SCHIE"/ ..DE HENGELSPORT NOORDER AKKOORDEN huis aan huis de beste PAGINA 10 Vx>rd<TAkk#onk*n 13 juni1979 Godenhand in de oosterse keuken alies voor de hengelsport P. J. Troelstralaan 57 (Bij Wibautplein) Schiedam-telefoon 712975 Dindags na 13.00 uur gesloten. Met de Bondsspaarbank kunt u alle kanten op. U kunt er terecht voor de financiering van vakantiereis of karavan. Maar ook voor reis- en bagageverzekering. Wij zorgen voor reisr cheques en buitenlands geld. Wilt u meer weten over onze service? Er is altijd wel een Bondsspaarbankkantoor bij u in de buurt. Waar men alle tijd en aandacht heeft voor uw geldzaken - groot of kleia t Is de bank met de S van Service. Alle zaken voor alle mensen Je kunt een kip in een legbatterij oiet vragen of zij zich 'gelukkig' voelt. L>at is jammer, want als een kip wel zou kunnen vertellen hoe zij haar huisves- ting ervaart, dan zouden de emotio- nele discussies die nu gevoerd worden over de intensieve veehouderij (ook wel! bio-industrie genoemd) een stuk verhel- deren. Het is moeilijk om het welzijn van landbouwhuisdieren vast te stellen. Om bij de legbatterij-kip te blijven. De methode die de producenten van eieren gebruiken om het welzijn aan af te lei- den is als volgtv als de kippen veel leg- gen, dan moeten ze zich wel ok£ voelen Ongetwijfeld bestaat er een verband tussen lichamelijk en geestelijk welzijn, maar het is de vraag of deze methode wel zo'n goede graadmeter is. Bij var- kens bijv. zijn de produktiefste beesten het dikst en lijden vanwege hun zwaar- te vaak aan beengebreken. Dierenbeschermers gebruiken vaak menselijke maatstaven bij de bepaling van dierlijk welzijn. Zij stellen zich bijv. voor dat ze met zes personen in een te klein hok zitten. Zoiets is onge twijfeld niet bevorderlijk voor het wel zijn. Ook deze manier is niet zo'n goe de graadmeter voor dierlijk welzijn. Wij gaan bijv. 's winters niet zonder jas de straat op.terwijl een beetje hond dan aan eenjas totaal geen behoefte heeft. De meest nauwkeurige methode om wat te weten te komen over het dierlijk welzijn, is het waarnemen van gedra- gingen van dieren. Ethologen, worden de onderzoekers genoemd die het ge- drag van dieren proberen te doorgron- den. De waarnemingen strekken zich uit over perioden van jaren. Het gedrag van een dier komt voort uit z'n behoefte en driften. Wanneer een beest honger heeft, zal het op zoek gaan naar voedsel en gaan eten om z'n behoefte te bevredigen. Als een honge- rig dier voer vindt, zal het gaan eten. Het gedraagt zich, kun je zeggen, „normaal". Wanneer een hongerig beest geen voedsel vindt, zal het bijv. op iets gaan kauwen dat geen voedings- waarde heeft en is z'n gedrag niet ,,normaal". Hoe minder mogelijk- heden een beest heeft om z'n behoeften en driften te bevredigen, hoe meer af- wijkend gedrag het zal vertonen. Ethologen ,,tellen" de gedragingen en proberen op deze manier een uitspraak te doen over dierlijk welzijn. Het wel zijn van dieren is geen vaste grootheid. Ook in een bijna ideale omgeving kun nen niet alle behoeften en driften on- middellijk bevredigd worden. Etholo gen kunnen vaststellen of een dier in de ene huisvesting meer of minder afwij- kende gedragingen vertoont dan in een andere huisvesting. Aan het onderzoek naar het welzijn van dieren wordt nog weinig gedaan. Zelfs binnen de EG, dat op landbouw- gebied nog enigszins een eenheid wil proberen te zijn, is er op dit onder- zoeksterrein nauwelijks enige samen- werking tussen de verschillende lidsta- ten. Het is dan ook niet te verwachten dat op korte termijn eisen zullen wor den gesteld aan afmeting, vorm, etc. van huisvestingssystemen, waarin die ren zich redelijk ,,wel voelen. Nor- men die niet zijn afgeleid van economi- sche gegevens of gebaseerd zijn op nat- te vinger werk, maar op gedegen onder zoek. In het Chinese Hemelse Rijk leefde eens een Keizerin-Moeder die zich graag amuseerde door haar dienaressen wat onschuldig te plagen. Maar naarmate de jaren klommen werd het geplaag scherper, hetgeen niet zeer hemels was. Zie, in het Paviljoen van Bamboegeritsel liet zij een rijke dis aan- richten en nod gde daarvoor drie voorname hofdames uit die ereplaatsen kregen aangewezen boven de andere freules van het gevolg. In het midden van de glanzend gesierde tafel prijkte niet zoals gewoonlijk de drijfschaal met welriekende bloemen, maar een kristallen kom waarin drie ongekend mooie perziken lagen. Terwijl kameniers satijnzachte zakdoekjes uitdeelden en ophaalden of met een veren waaier koelte toewuifde en vliegen verjoeg, was de dienster Varkensoortje attent in de weer met schalen, kopjes en bokalen. (haar naam was geen plagerij, in China eten velen graag varkensvlees.) Aan tafel hanteerde men de ivoren stokjes met gouden knop om te genieten van de verrukkelijke spijzen, zacht gekruid, en met nipte aan kopjes die gevuld leken met dauw. Zijden mou wen ruisten zacht bij het gebaren, de stemmen tokkelden beschaafd - die van de Keizerin-Moeder kraste - en lachjes zongen als trillers van een kanarie. Niemand sprak over de perziken, maar alien bleven zich voortdurend afvragen wat die vruchten te betekenen hadden. Aan het eind van de maaltijd onthulde de oude Dame haar verrassing: ,,Van deze heerlijke vruchten kan ik niet alle aanzittende laten delen. Slechts de waardigsten onder u zullen ervan eten. Ikzelf, die de moeder ben van de Hemelse Heerser, onze Gele Kei zer, ontleen d&iraan de allergrootste ver- dienste. Daarom neem ik een perzik." En dat deed ze. „Nu zijn er nog maar twee over", vervolgde zij, ,,maar ik weet niet wie ze he t meest verdient. Aan ieder die dit eerbewijs waardig is, verbiedt ik de OOOd openen. Maar laten zij, die menen ervoor in aanmerking te komen, daarover spreken. Ik luister." Blauwjuweel, de scherpzinnigste der drie hofdames, legde een smalle hand op haar matblanke voorhoofd en zei: ,,Met verstand heb ik Hare Majesteit gediend. Slechts wijze raad heb ik Haar gegeven waardoor Haar plagerijen tot humor leidden; waardoor Haar woorden tot de hemelse Zoon zacht bleven, die tot zijn Gemalin voorzichtig; en waardoor Haar hande- lingen steeds aan ieder welgevallig zijn gebleven." De keizerin-Moeder neigde licht het hoofd en sprak: ,,Uw verdiensten zijn waarlijk groot, aan u komt een perzik toe." Zeer snel legde nu hofdame lentekus haar vingers even op de fijne gewelfde lippen en verklaarde: ,,Met mijn tong heb ik alle spijs en drank, alle kruiden en geneesmiddelen, alle offergaven gekeurd. Ik zou mijn leven hebben gelaten als u ooit iets schadelijks zou zijn aangeboden." De Keizerin-Moeder neigde licht het hoofd en sprak: „Uw verdiensten zijn waarlijk groot, aan u komt een perzik toe." Nu bleef ergeen vrucht over. Toen legde de derde hofdame, Bloemenhart, haar hand op de borst en fluisterde: ,,Uw enige kleinzoon, die later keizer van China zal zijn, viel als jong kind door onoplettendheid van zijn verzorgster in de Lotusvijver ik zag het en heb hemgered." de Keizerin-Moeder schrok. Dit voorval lag reeds ver in het verleden, hoe had zij dit kunnen vergeten! Zou zij met rampspoed gestraft worden voor dit plagerig spel? Daar schudde een windvlaag de bamboebossen rondom het Paviljoen, de deur vloog open, een reusachtige perzik zo rozig als de zachte avondzon rolde over het tapijt naar binnen. Varkensoortje nam de vrucht eerbiedig op en legde haar in de kristallen kom. De Keizerin-Moeder boog diep het hoofd en sprak: ,,De Hemel toont aan dat uw verdiensten het grootst zijn, daarom komt u deze goddelijke perzik toe als hoogste onderscheiding. Aline Mac Gillavry Een gerecht, dat juist Varkensoortje graag aan de vorstelijke dis had rondgediend: Babi Ketjap (van varkensvlees). Voor de bereiding daarvan voor onze eigen dis hierbij een aardig recept. Ingredienten 500 gram varkensvlees; peper en zout naar smaak; 2 gesnipperde uitjes; 1 theelepel djah£, Vi theelepel conimex sambal oelek; 5 lepels ketjap, 1 kopje water; margarine. Bereiding Het vices inwrijven met peper en zout en in wat margarine aanbraden. De uien en kruiden hieraan toevoegen. Voorts het water en de ketjap toevoegen. Dit even laten doorbakken en circa een half uurtje laten doorbraden tot het vlees gaar is.

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 10