„Bronbeek" op 21e Pasar Malam Besar Nederlandse primeur Een ideale kleine camera voor vakantie en op reis Gewassen grinttegels die uw rug sparen Keukentafels toch weg uit het oude stadhuis Nederlandse Jeugdbuitenhuizen Ky ken naar drinken en roken in Hattem PAGINA 5 Yoordtr AkkiNtrden 13 juni1979 Voor alles op fofo- en filmgebied De Paardebloem Jij Paardebloem, ofschoon veracht, brengt met je vele bloemenpracht lijk niet te blussen helgeel vuur de gulden kleur in de natuur. Als vurigst, van het wildgewas brand je vlammend in het gras, zelfs groeiend in de minste grond zend jij je gouden stralen rond. Blijkt er een gele ster verb rand, neem jij hem ter hand, dra schitterd dan in de zon, een helder witte lampion. Ragfijn gesponnen zilvren draad omhuld een bol vol pluizig zaad dat vraagt om heen te gaan, eind en begin van jou bestaan. Want vederlicht zweeft in de lucht gedragen door een windezucht, je nakroost, als wit zaadgepluis, op zoek naar grond, een thuis. D. B. Op de 21e Pasar Malam Besar - van vrijdag 22 juni t/m zondag 1 juli a.s. in de Haagse Houtrusthal- len - wordt een uitgebreide "Bron- beek"-expositie gepresenteerd. Heden en verleden van dit - onlangs nog met opheffing bedreigde - "Koninklijk tehuis voor Oud-Mili- tairen" zijn door de Haagse Kunst- fotograaf Hendrik-Jan Koldeweij in een unieke kleurenfoto-documen- tatie vastgelegd. In zijn reportage heeft hij vooral het menselijk ele ment, de bejaarde oud-strijders met vaak een bonte levensloop in de "Oost" achter de rug, naar voren willen brengen. In de reportage komt ook duidelijk tot uiting dat "Bronsbeek" een bewoond - militair - museum is; een uitzonderlijke situatie. Ter gelegenheid van deze expositie zal ook een speciale "Bronbeek"- brochure worden uitgegeven door de organiserende stichting Tong Tong. Uiteraard zijn de huidige bewoners van het tehuis en de verzorgende staf uitgenodigd als gast aanwezig te zijn bij de officigle opening van de 21e Pasar Malam Besar op vrijdag 22 juni. Enkele oud-militairen zullen gedu- rende de Pasar Melam Besar in Den Haag blijven om op de "Bron- beek"-expositie tekst en uitleg te geven. Gewassen grinttegels zijn zo onge- veer de meest voor de hand liggen- de bestrating, wanneer tuinbezit- ters een pad of terras gaan aanleg- gen. Maar ook voor sierbestrating van pleinen, winkelcentra en tal van andere objecten worden zij veel gebruikt. De creatieve toepassing van gewassen grinttegels wordt nog verhoogd door de grote keuze in grint-deklagen waaruit men kan kiezen; van het ,,gewone" witgele berggrint tot dieprood, helder- groen, een mengsel waarin zwart overheerst, in totaal wcl zo'n zes- tien kleursoorten. Die gewassen grinttegels hebben eigenlijk maar 66n bezwaar: door hun niet geringe geweicht laten zij zich moeilijk verwerken, vooral door de doe-het- zelver. Een van de grootste fabrikanten op dit gebied, Betonfabriek Den Boer in Nieuw-Lekkerland, slaagde er al enkele jaren geleden in, de stan- daarddikte van 6 cm. terug te brengen tot 5 cm. Men is echter blijven zoeken naar verdere moge- lijkheden om het gewicht terug te brengen en zojuist heeft Den Boer de 4 cm-tegel ge'fntroduceerd. Gewichtsbesparing van 20-30% Dat geeft opnieuw een gewichtsbe sparing van zo'n 20-30%Het geeft ook een materiaalbesparing en dat heeft weer te maken met een antrekkelijker prijs. Maar verreweg het belangrijkste is toch die ge wichtsbesparing. Als leek is men geneigd te zeggen: een lichtere tegel, nou &n? Je neemt gewoon minder materiaal en perst die dingen dunner. Zo eenvoudig ligt dat echter niet, wanneer je dezelfde tegels wilt handhaven. De nieuwe 4 cm. tegels van Den Boer hebben dezelfde eigenschap- pen als de 6 of 5 vm tegels. Dat mhebben maandenlange proeven op eigen terrein uitgewezen. Twee maten Bij de introductie van de dunne, lichte tegels start Den Boer met de twee meestgevraagde maten 40 x 60 en 50 x 50 cm. De deklaag is eveneens de populairste namelijk gewassen berggrint. Blijkt er veel belangstelling te zijn - en diverse tuincentra bevestigen nu al dat die er is - dan komen er ook andere maten en deklagen. Dat zal dan geleidelijk gaan, want er komt mbij de produktie van zo'n ogenschijn- lijk simpel produkt als een grindte- gel h661m wat meer kijken dan de leek vermoedt. Vooral wanneer je kwaliteitseisen stelt. Iedereen die ooit met de loodzware 6 cm-tegels gejongleerd heeft, zal in elk geval de komst van deze dunne, lichtere tegels enthousiast begroeten. Dat die tegels dan ook nog een internationale primeur zijn, is leuk meegenomen rembrandtlaan 71 schiedam teleloon (010) 26 43 74 Dank zij een inklapbare lens is de Vivitar 35 EM een van de meest compacte kleinbeeldcamera's die momenteel verkrijgbaar zijn. 1. De camera gaat altijd en overal mee. 2. De hoogwaardige lens ingeklapt in zijn volledig veilige positie. 3. Klaar om automatisch een scherpe, heldere foto of dia te maken. Praktisch op reis en op vakantie. Er zijn heel weinig kleinbeeldcame ra's zo compact als de nieuwe Vivitar 35 EM: 107 x 35 x 69 mm, nog niet half zo groot als een pocketboek. De camera weegt maar 269 gram, dus minder dan 3 ons. De technisch geraffineerde Vivitar 35 EM is dan ook klein en licht genoeg om moeiteloos mee te gaan in elke handtas, jaszak of rugzak. K leinbeeldcamera met inklapiens Het handzame formaat is vooral te danken aan een ingenieus systeem om de lens te beschermen. De lens kan namelijk worden ingeklapt. Met het omhalen van een bedie- ningsarm verdwijnt het hoogwaar dige 35 mm/f2.8 objectief in het binnenste van de camera, veilig opgeborgen achter een solide be- schermplaat. Tegelijkertijd worden ook de batterijen uitgeschakeld en verzinkt de opnameknop in het camerahuis, zodat er onmogelijk nog per ongeluk een foto kan worden gemaakt. Toch is de camera altijd meteen paraat om te fotografereb. Met het terugschuiven van de bedienings- arm komt de lens direct naar buiten, klaar om scherpe, heldere foto's of dia's te maken. Het fotograferen lukt altijd, want de belichting wordt automatisch gere- geld door een gevoelige CdS eel, die gekoppeld is aan een zeer nauw- keurige electronische sluiter met een bereik van 1 tot 1/1000 seconde Automatisch goede foto's en dia's maken Het zoekerbeeld laat duidelijk zien wat er straks op de foto of dia komt. Te veel licht? Of te weinig licht? Dan verschijnt er op het zoekerbeeld een waarschuwing te- gen over- of onderbelichting. In dat laatste geval kan dan een flitset worden gebruikt. Fotograferen met een Vivitar 35 EM is echt een genot. Hij is te licht en te klein om er last van te hebben, en het automatische be- lichtingssysteem doet al het werk. Dat geeft alle vrijheid om van de vakantie fijne foto's of dia's te maken. Het is er dan toch van gekomen; de gemeente laat de wanstaltige keu kentafels en stoelen uit het Oude Stadhuis aan de Markt verwijderen Ondanks veel aandrang van ver- schillende zijden liet de gemeente het - als de bekende vlag op de bekende schuit - keukenmeubilair voor wat het was. Geholpen heeft duidelijk de teruggang van trouw- lustige paarljes van buiten de stad, die het trouwen in Schiedam niet meer zagen zitten. De Nederlandse Jeugdbuitenhuizen Combinatie (N.J.C.) beschikt thans over een drietal accomodaties, wel- ke gelegenheid bieden tot het hou- den van jeugd/ ruiterkampen ed Het Hoofdkantoor van de N.J.C. is in de akkomodatie "Havesathe De Havixhorst", een in 1753 gebouwd kasteeltje, dat geschikt wordt ge maakt voor studerende en andere groepen met een beperkt budget. Verder is er het recreatiecentrum Zuid-Wolde, waarbij het slaapge- bouw is aangepast voor gehandi- capten. Enkele jaren draait reeds de Jeugdboerderij "De Kleine Voordijk", waar het agrarische gedeelte nog volop in bedrijf is. Deze setting is er een die kinderen bijzonder trekt door haar landelijk karakter. Folders en inlichtingen worden verstrekt door de N.J.C., "De Havixhorst", Schiphorsterweg 36 te De Wijk(Dr.). Nu de gemeente hierdoor met de neus op de feiten wordt gedrukt, wordt een zeer onverstandig besluit te niet gedaan. Het oude - zeer passende - meubi- lair werd door stadsvernieuwer Chr Zijdeveld indertijd (zo werd ons verteld) verwijderd. Dat niet alle ideSen van deze wethouder aan- slaan is hiermee weer eens overdui- delijk bewezen. Weleens "Naveltje Bloot" aan uw gasten voorgezet tijdens een gezel- lig avondje? Of een "Hemdje ligt op", een "Pruimpje prik in" misschien, of een pittig "Juffertje in't rood"? U misschien niet, maar onze voor- ouders vonden het heel gewoon om "Hansje in de kelder" te schenken als er een blijde gebeurtenis op komst was. Deze en andere bijzon- dere drankjes zijn te bewonderen in het Streekmuseum te Hattem. Hier is onder het motto "Zoo d'ouden droncken en roockten" een tentoonstelling ingericht over de rook- en drinkgewoonten van onze voorouders in voorbije eeuwen Het is er allemaal; snuifdozen, kunstig bewerkte pijpen, oude fles- sen met vergeelde etiketten en gedurfde namen, schilderijen van rokende en drinkende mensen en zelfs een origineel destilleer appa- raat. Ook is er een hele serie binnen en buitenlandse spotpren- ten te bewonderen. Wilt u het allemaal eens zelf zien, dan bent u van harte welkom in het Streekmuseum te Hattem, geves- tigd aan de Achterstraat 48. Het is elke dag, behalve zindag, open, en wel van 9.30-12.00 uur en van 14.00-16.30 uur. Mocht u bij een bezoek aan het Streekmuseum dorst hebben ge- kregen, bijhet zien van al die flessen, houdt dan deze spreuk in gedachten; "Drinckt bi maten en het sal u baten"

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 11