KINDERBOEKENWEEK 3 t/m 13 OKT. 1979 JEWEET NIET WATJE ZIET Boekhandel Kinder boekenweek de Boekenweek voor de Jeugd 3t/ml3dktober 1979 ■rH' fc mercurius Op lamswol groeien te vroeg geboren babies sneller De Idepel of de klok PAGINA 7 Vntrdcr \l;ko«rdni 3 oktober1979 aSS-- Overzicht van de activiteiten georganiseerd ter gelegenheid van de Kinderboekenweek - Boekenweek voor de jeugd 1979 Er ligt een raadselachtig boek op julliete wachten! HOF V. SPALAND 31 SCHIEDAM TEL. 010-712313 Een te vroeg geboren baby die niet op het gebruikelijke ziekenhuis- laken maar op een warm, zacht dekentje van lamswol te rusten wordt gelegd, groeit sneller, slaapt beter en verliest minder lichaams- warmte. Dat is de opmerkelijke conclusie van een recent Engels onderzoek op de Universiteit van Cambridge. Maar ook normale, voldragen baby's die een met lamswol ,,beklede" wieg hebben, voelen zich daarin overduidelijk meer op hun gemak dan op een strak gespannen laken. Het resul- taat: ze huilen minder en slapen beter. ,,Geen wonder ook", zegt dr. Martin Richards, de leider van het Engelse onderzoek. ,,Ik kan me goed voorstellen dat een baby een ondergrond waarin hij of zij zacht wegzinkt verre prefereert boven een hard laken dat vaak nog koud is ook". In Cambridge legde dr. Martins gedurende zo'n twee weken zes baby's de ene dag op het gebruike lijke ziekenhuislaken en de andere dag op een lams wollen dekentje. Aan het eind van elke dag werden de kleintjes gewogen. Met verba- zingwekkende resultaten. Dr. Mar tins: ,,Onze verwachtingen werden verre overtroffen. Per dag groeiden de baby's 30 gram op lamswol tegen 20 gram op laken. Een verschil van 50 Bovendien huilden ze minder en lagen ze rustiger. Ik kan me voorstellen dat de isolerende werking van lamswol de baby's warmer houdt. En als ze dan rustiger zijn in hun slaap kan de energie van de voeding worden omgezet in groei. Maar dat ver- klaart het verschil maar voor een deel". ,,Ik denk dat deze baby's vooral hard groeien omdat ze gewoon gelukkiger zijn. Op lamswol zien ze er ook meer tevreden uit en ik kan me goed voorstellen dat het voor een baby geen pretje is om in een couveuse op de nogal harde ka- toenen lakens te liggen die gewoon- lijk worden gebruikt". Dr. Richards hoopt meer onder zoek te doen naar de effecten van lamswol bij voldragen baby's. In Nederland zijn de lamswollen vach- ten verkrijgbaar via de apotheken. Voor inlichtingen kunt u bellen met. Pharmachemie in Haarlem (023-319257) en met Lopital in Oisterwijk (04242-2918). ,,Je weet niet wat je net" is het thema van de Kinderboekenweek. Met als thema ,,Je weet niet wat je ziet" wordt van 3 tot en met 13 okt. a.s. de zesentwintigste Kinderboeken week georganiseerd. Het thema heeft nauw verband met de inhoud van de speciale Kinderboekenweekuitgave De klepel of de klok": een speels thema met een serieuze ondertoon. Is de wer- kelijkheid wel altijd zoals die er op het eerste gezicht uitziet? Is alles wat je hoort, leest of ziet ook waar? Het leren ontdekken van dubbele bodems, halve waarheden of hele leugens. Oordeel niet te snel over mensen en dingen om je heen. ,,Optisch bedrog" maakt duidelijk dat je je deerlijk kunt vergis- sen. Speciale uitgave „De klepel of de klok" Schrijfster Mies Bouhuys en tekenaar Henk Kneepkens zorgden met vorm- gevers en idee6nmakers Jack Boter- mans en Pieter van Delft voor een har- monische combinatie van fiction en non-fiction die geheel aansluit bij het thema. Het spannende leesverhaal en de fraaie illustraties met optische raadsels, trues en spelletjes gaan volledig samen en onderling in elkaar over. Een uitgave die geschikt is voor kinderen met zeer uiteenlopende interesses en met veel verwerkingsmogelijkheden op de scholen. Tijdens de Kinderboekenweek zal het boek voor 3,- in de boekhandel ver krijgbaar zijn bij aankoop van een kinder- of jeugdboek. Kinderboekenweek en basisonderwijs Voor de derde keer stelden de Stich- ting Nederlandse Onderwijs Televisie, de KRO-schoolradio en de CPNB een gezamenlijke lesbrief samen, bestemd voor de leerkrachten van basisonder wijs, buitengewoon lager onderwijs, brugklassen mavo, pedagogische aca- demisch, kleuterleidster opleidings- scholen en nieuwe lerarenopleidingen. Ditmaal zal de lesbrief vooral ook aan- dacht besteden aan de groep 4 tot 8-jarigen. Daarnaast zijn aparte spel- en werksug- gesties toegevoegd voor 8 tot 12- jarigen, een opgave van de program- ma's van schoolradio en -televisie, een boekenlijst en gedichten. De samenstelling van de lesbrief was in handen van onderwijsdeskundige Herman Kakebeeke. De lesbrief vormt een onderdeel van het Kinderboekenweek-informatiepak- ket, waarvan dit jaar door scholen, boekhandels en bibliotheken 14.000 exemplaren werden besteld. De Boekenmolen voor de jeugd Mede door het feit dat de Boekenmolen dit jaar ook door scholen kon worden besteld, is de oplage gestegen tot 450.000 exemplaren. Het blad bevat een vrijwel compleet overzicht van de nieuwe kinder- en jeugdboeken, informatie over de be- kroonde boeken 1979 en hun auteurs/ illustrators en een agenda van de Kin- derboekenweekacti viteiten JURYRAPPORT Jury en voordracht De Griffeljury 1979, bestaande uit: Miep Diekmann Rien Haak Franske Holsteyn Fred Ligthart Mara Piek Barber van der Pol Mien Spiro draagt de volgende boeken voor ter bekroning met een Gouden of Zilveren Griffel: Gouden Griffel 9-13 jaar: Krassen in het tafelblad, G. Kuijer Zilveren Griffel tot 6 jaar: Allemaal appeltaart, Sh. La- velle, De Sneeuwman, R. Briggs 6-9 jaar: Zondagmorgen, J. Vriens. De kat in de gordijnen, D. Verroen. 9-13 jaar: Het huis van Roos en Lap, A. Schouten. Abels eiland, W. Steig. 13 jaar en ouder: Het wonderlijk ver- haal van Hendrik Meier, R. Dahl. Vluchten kan niet meer, N. Hinton. Informatief: Padden verhuizen niet graag, G. Brands.Boekensleutel Wat is dat? V. A. Jensen/D. W. Haller. Virginia Allen Jensen - Wat is dat? Ploegsma Een voelboek, vertaald uit het Engels door H. Vogel met gekleurde illustra ties van D. Woodbury Haller, 21 biz. Dit boek werd speciaal gemaakt voor blinde en slechtziende kinderen. Het verhaaltje kan worden voorgelezen of naverteld, zoals bij ieder prenten- boek. De platen kunnen erbij gevoeld worden, doordat deze in relief zijn aan- gebracht. Dat is een uitstekende voor- bereiding op braille-lezen. Belangrijker is misschien dat kinderen die niet kun nen genieten van gewone ,,prenten- boeken" nu ook de kans krijgen om met hun handen een afbeelding te ,,zien". Je wi tMwaljesiet that A lux Houhuvt rnrt f/h&im/uv mm Iknkh ncepftew, fiid< ik'hrttiam^n 'Sdcrmti fktfi Hou je van een lekker spannend verhaal, maar ook van raadsels, puzzels en andere grapjes? Dan is deze speciale Kinderboekenweek uitgave net iets voor jou! Loop even bij ons binnen, als het Kinderboekenweek is. (3 t/m 13 oktober) als je een ander kinder- of jeugdboek koopt (daarna kost het bijna het dubbele: 5,90) <S+-

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 7