Postbus 51 presenteert: 6 Alternatieve genezers stichting samenlevingsopbouw schiedam-noord Aktiviteiten voor de jeugd van 6-12jaar Urenco vraagt om actie Elke week een dag vleesloos Vlaszak Anders Ouder Worden Rijksweg 19? Onaanvaardbaar! postbus 4015 tel. 70 22 07 bank! rabobank schiedam nr. 12.54.86.669 kantoorwillem andriessenlaan 77 (jac. urlusplein) Euthanasie Kaarsen Kaarsen brengen gezelligheid, maar wees attent op het brandgevaar. Openbare bibliotheek De openbare bibliotheek is - ook - I een bron van informatie op maatschappelijk, cultureel en politiek gebied. Nieuwe huurwetgeving Vanaf 1 juli gelden er nieilwe Inbraakbeveiliging U kunt zelf voor weinig geld uw huis beter beveiligen tegen inbraak. PAGINA 10 12 december 1979 Zakkenrollen Vaak krijgen zakkenrollers hun kans door zorgeloosheid van het publiek. Neem uw maatregelen daartegen. 'Niet strafhaar is de arts die zijn patient, die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, overeen- komstig diens uitdrukkelijk en ernstig verlangen, levensver- kortend behandelt'. Deze tekst zou, volgens de subgroep Euthanasie onder- deel van de themagroep Wel- zijn van de PPR (politieke partij radikalen), aan artikel 293 van Wetboek van Straf- recht (WvSr) kunnen warden toegevoegd. Dat artikel luidt: 'Hij die een ander op zijn uitdrukkelijk en ernstig verlangen van het leven berooft, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaren'. Deze opvatting is te vinden in de slotconclusie van de nota 'Eutha nasie', discussiestuk voor alle le- den en instanties van de partij. De discussie over het euthanasie- vraagstuk begon in de PPR om- streeks 1973 naar aanleiding van een gesprek tussen PvdA, D'66 en PPR - toen samen regeringspar- tijen. Het op gang brengen van de dis cussie bleek moeilijk. Het eerste deel van de nota getuigt daarvan. De begripsomschrijving - hoofd- stuk 2 - is voor de werkgroep de volgende: 'Euthanasie is opzette- lijklevensverkortend handelen of het nalaten van levensverlengend handelen door een ander dan de betrokkene, op diens verzoek en ten behoeve van diens welzijn'. De termeii van 'passieve' en 'ak- tieve euthanasie' worden door de werkgroep niet gebruikt 'omdat niet vast te stellen is waar passieve euthanasie eindigt en actieve euthanasie begint'. Hoofdstukken 3 en 4 -'ethiek' en 'verhouding tussen ethiek, wetge- ving en democratic' - onderstre- pen de emoties die de strijd tussen vrijheid van geweten voor ieder- een en respect van gewetensnor- men van groepen en enkelingen in een rechtsstaat met zich mee- brengt. Het is waar, schrij ft de werkgroep dat de vrijheid om te doen wat men goed vindt, wordt begrensd door de rechten van anderen. Maar zoals niemand het recht heeft om het leven van een mede- burger te nemen, heeft niemand het recht een andere te verhinde- ren 'zijn of haar eigen dood te sterven'. Na een beschrijving van de hui- dige wettelijke normen (hoofd- stuk 5) en van de relaties tussen het medisch tuchtrecht en eutha nasie (hoofdstuk 6) legt de nota het accent op het feit dat wet en jurisprudentie het zelfbeschik- kingsrecht van ongeneeslijk zieke patienten nog niet juridisch er- kennen. Er zijn twee oplossingen mogelijk, schrij ft de werkgroep: deze situatie laten voortduren of tot wijziging van wet over te gaan Nadelen en voordelen van beide beslissingen zijn in hoofdstuk 7 vermeld. Het belangrijkste nadeel is dat 'de gedachten over een re- geling van het zelfbeschikkings- recht van ongeneeslijk zieken nog niet helemaal gerijpt zijn en (dus) ook nog niet wettelijk vastgesteld (mogen) worden. Gebeurt dit nu wel, dan wordt deze zaak wellicht voor jaren fout geregeld'. Het Ministerie van Binnenlandse zaken bereidt een nieuwe wet voor op de lijkbezorging. De wet kent nu twee doodsoorzaken: 'natuurlijke' en 'niet-natuurlijke' onder die laatste dient verstaan te worden: elk overlijden door opzet of schuld van derden, doch ook zelfmoord, al mocht die het ge- volg zijn ener zielsziekte De werkgroep geeft de PPR- Tweedekamerfractie de suggestie aan de minister van Justitie een uitspraak te vragen over de mo- gelijkheid een derde doodsoor- zaak in de nieuwe wet over te nemen: euthanasie. Politiek kan dat betekenen: wetswijziging, motie van wantrouwen (met af- treden van de minister), motie die opdracht geeft aan de minister iets te doen of te laten (de minister kan deze motie naast zich neer- leggen). De werkgroep adviseert ook de fractie om de actualiteit rond euthanasie steeds te blijven volgen en vragen aan de regering te stellen, maar ze verwacht niet dat de regering haar beleid zal wijzigen voordat de Bijzondere Kamercommissie die met de be- studering van de wet op de lijk bezorging is belast, heeft geadvi- seerd. De nota, samengesteld door Tiny Boekhout, Emmy Ganzevoort, Marijke Knipscheer, Gerard Nijs- sen en Michel van Winkel, is ver krijgbaar bij Gerard Nijssen, Partijbureau PPR, Singe/ 277, 1012 WG Amsterdam. Jullie volgende aktiviteit zal op zater- dag 15 december zijn. We gaan die middag naar de kinderboerderlj, daar- omheen zullen er leuke spelletjes gedaan worden. Aar.vang: 14.00 uur tot 16.00 uur. We verzamelen dan om 1.45 uur bij de caravan van de S.S.S.N. (Jac. Urlusplein). Toegangsprijs: gratis. Op woensdag 19 december gaan we naar het Visserijmuseum in Vlaardingen. Aanvang: 14.00 uur tot 16.00 uur. We verzamelen dan om 1.45 uur bij de caravan van de S.S.S.N. (Jac. Urlusplein). Toegangsprijs /I,-. Inlichtingen: werkgroep jeugdgroep Jac. Urlusplein (S.S.S.N.-kantoor), Tel. 702207. Een handelswijze die om actie vraagt is wel de volgende: Anderhalf jaar geleden kwamen 40.000 mensen in Almelo bijeen om te demonstreren tegen de uitbreiding van de UCN-fabriek aldaar. Met hetzelfde doel ketenden tot tweemaal toe leden van de actiegroep BAN zich vast aan de hekken van het fabrieksterrein. Toch stelt de directeur van de UCN, de heer Boogaardt, dat de uitbrteiding van de uraniumverrijkingsfabriek n6g verder gaat dan de op het ogenblik uit te voeren uitbreiding. Door de uitbreiding die op dit moment plaatsvindt, zal de capaciteit in 1990 op 1000 ton liggen. Nu reeds worden er pogingen ondernomen om daarna de capaciteit op te voeren tot rond de 4000 ton. Aangezien de UCN, door o.a. minister van Ardenne, gezien wordt als een commerciele instelling, levert het verkrijgen van vergunningen voor n6g verdere uitbouw waarschijnlijk weinig problemen op. Om directeur Boogaardt van zijn snode plannen af te houden zouden nog heel wat acties nodig zijn. En dat die acties komen, is wel zeker! Hoewel ik beslist niet wil voorschrijven wat je wel en niet moet en mag eten, wijs ik even op de onlangs gestarte actie ,,Lekker Dier", die erop gericht is de overmatige consumptie van vlees en eieren te temperen. Dat wordt de hoogste tijd, want nog steeds neemt de consumptie van veehouderijprodukten met grote sprongen toe. Sinds 1959 is het vlees- gebruik nu bijna verdubbeld. Ook het consumptiedier wordt in steeds grotere getale gefixploiteerd om de produktie op te voeren. Vandaar de actie ,,elke week een dag vleesloos". Materiaal rond deze actie is aan te vragen, terwijl eind december eveneens een boekje uitkomt met vele ,,vleesloze" receptentips. Bestellingen en inlichtingen: Actiegroep ,,Lekker Dier", Maziestraat 2, Den Haag, tel. 070-642764. Ik wilde graag weten op welke wijze ik van het gebruik van plastic huisvuil- zakken af zou kunnen komen. Ik heb n.l. totaal geen behoefte aan het gebruik van plastic weggooiartikelen. In Denemarken worden er bijvoorbeeld op vrij grote schaal papieren huisvuil- zakken gebruikt i.p.v. plastic zakken. Zijn er in ons land ook dergelijke vuisvuilzakken te krijgen? H. A. L. Versteegh. 's-Gravenhage. Het gebruik van plastic huisvuilzakken heeft zeker een aantal nadelen. Op de vuilnisbelt of op de composthoop verteert plastic niet. Het is zelfs slecht voor de compost als er stukjes plastic in zitten. Bij het maken van plastic vuil- niszakken (en andere plastic producten!) ontstaat veel luchtverontreiniging. Er is ook veel energie nodig. Energie die we weg- gooien op de vuilnisbelt en de compost- hoop! Met de energie die nodig is om tin vuilniszak te maken, kan bijv, 1 auto 1 km rijden. Wat zijn de alternatieven? Er bestaan vuilniszakken van vlas (vlaszakken). Deze vlaszakken doen het heel goed op de composthoop, kosten aanzienlijk minder energie dan plastic zakken en zijn nog sterker ook. Ze zijn niet duurder dan de plastic zakken. Helaas worden er nog geen vlaszakken gemaakt. Er staat wel eem kant en klare fabriek (in Sas van Gent) die z6 kan draaien, maar het ontbreekt aan een beginkapitaal. In sommige gemeenten (Sneek bijv.) worden er proeven genomen met minicontainers. Dit zijn een soort vuilnisbakken op wieltjes. U zou een brief kunnen schrijven naar de stads- reiniging en vragen of de gemeente op vlaszakken over wil stappen, of mini- containers wil gaan gebruiken. Verder kunt u proberen zo weinig mogelijk afval te maken. Veel afval komt van verpakkingen. Door hierop te letten (bijv. zoveel mogelijk in statie- geldglas te kopen) beperkt u ook het gebruik van plastic vuilniszakken. (Voor nadere inlichtingen over de vlaszak: Postbus 15, Sas van Gent). Vijf avonden per week op Nederland I voor het nieuws van half tien en op Nederland II voor het nieuws van acht uur, worden ze het hele jaar door - uitgezonden: de filmpjes van Postbus 51 Den Haag, voorlichting door de Rijksoverheid. Hieronder een korte beschrijving van de uitzendingen in november. Naar aanleiding van de expositie die in Rotterdam gehouden is. Veel ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Praktisch levert dat nog al wat bezwaren op, zoals allerlei onpraktische dingen die er nu eenmaal standaard in een woning kunnen zitten. Er is een boekje met handige tips en suggesties gratis bij ons verkrijgbaar. Stichting Samenlevingsopbouw, Jac. Urlusplein (naast de bibliotheek), tel. 010-702207. TIP! Mevrouw R. liet haar koelkast op 4 patioblokken plaatsen. Ze kan nu veel beter bij de groentelade. regels voor huur en verhuur van woonruimte. Hotld 111 de goot en niet op de stoep of op plaatsen waarl kinderen spelen. 702207derS Zij" 3lS aUijd °°k verkrijgbaar b'i de SSSN> ^c. Ursusplein, tel. De Stichting Natuurlijk Welzijn geeft een adressenlijst uit van al ternatieve genezers e.d. in heel Nederland. Dit houdt o.a. in: anthroposofische, homeopatische, macrobiotische, en natuurartsen en/of apothekers. Ook hypnothe- rapie, iriscopie en acupunctuur worden vermeld. De Stichting streeft naar het ver- breiden van het inzicht, dat, om tot een goede gezondheidszorg te komen, alle facetten van onze ken- nis inzake voeding, geestelijke verzorging en medische middelen dienen te worden ingezet. Zij vindt, dat daarbij de universitaire geneeskunde niet gemist kan wor den, maar dat chronische en psy- chosomatische ziekten met meer succes behandeld kunnen worsen door zg. alternatieve artsen. De adressenlijst kan worden be- steld door over ma king van f2,50 op postrekening 3503034 van de Stichting Natuurlijk Welzijn, Postbus 50, Heerde, onder vermel- ding van 'Adressenlijst alterna tieve genezers'. Schiedam - Zondag 9 September was er een fietstocht v66r behoud van Midden-Delfland en t£gen aanleg van rijksweg 19. Deze weg brengt ons weer een stap dichterbij de bermbeschaving. De bermbeschaving is de ,,beschaving", waar de mens mag wonen, werken en recreSren te midden van het voorbij razende autoverkeer. Hadden we vroeger de holbewoners, in de bermbeschaving hebben we de berm- bewoners. Het is een gelukkige ontwikkeling, dat steeds meer mensen zijn gaan inzien, dat de ontwikkeling naar de bermbeschaving een ontwikkeling is, die funest is voor menselijk welzijn en voor plant en dier. In het in 1977 verschenen Structuur- schema Verkeer en Vervoer geeft de regering aan welk beleid zij nodig acht voor het verkeer en vervoer op de lange termijn en welke ruimtelijke gevolgen dat heeft. Dat Structuurschema hanteert mooie richtlijnen, zoals bijv.: ,,Aantasting van landschappelijke waarden door infrastructurele werke1" ten behoeve van verkeer en vervoer moet zoveel mogelijk worden verme- den." Aan mooie woorden alleen hebben we niets, we moeten kijken naar wat er daadwerkelijk gebeurt - toon mij uw daden en ik zal zeggen wie gij zijt! ledereen praat over behoud van milieu, over energiebesparing en vindt dat nodig. Maar het is een praten met gespleten tong als men bijv. tarieven voor openbaar vervoer sterk verhoogt en als men rijksweg 19 wil aanleggen. We moeten ons dus geen zand in de ogen en oren laten strooien; als we niet waakzaam zijn en blijven gaan de ontwikkelingen naar de bermbeschaving gewoon door. Dan mogen de stedelingen in het enig over- gebleven grotere groengebied in de omgeving zich vermaken in de bermen van rijksweg 13, rijksweg 20, rijksweg 19 en rijksweg 24. Ter toelichting: Rijksweg 24 is een geplande weg, die evenwijdig moet gaan lopen aan rijsweg 20, dus in oost- west richting. De gemeenteraad van Schiedam heeft zich daar in november 1977 tegen uitgesproken door aanvaarding van een door mij met steun van VVD(!) en PvdA ingediende motie. Terug naar Rijksweg 19: met kracht van argumenten is steeds weer betoogd, dat deze weg niet nodig is, omdat er alternatieven zijn en dat deze weg onaanvaardbaar is vanwege de aantasting van het milieu (inclusief de geluidsoverlast in Schiedam-Noord!). Terecht is daarom een meerderheid in de gemeenteraad tegen aanleg, al zijn verscheidene CDA-ers, in strijd met het door hen onderschreven programma van het college van burgemeester en wethouders, voor aanleg. Voorjaar 1980 zal de Tweede Kamer het Structuurschema behandelen. Ik hoop, dat een meerderheid van de Tweede Kamer verder zal kijken dan de neus van hun auto lang is en zal zeggen: rijksweg 19? onaanvaardbaar! Herman Noordegraaf

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 10