Uniek nieuw boekje over kruiden Vuurwerk Fa. Vrinten ,,'T CENTRUM" Groot Kerstbal Open-deur dienst Damestrimclub Groenoord" Advents- en Kerstzang- avond Kerstbal Loop-Inn Woudhoek PAGINA 5 YooriifT Akkwirdfii 12 december 1979 Rijwiel- en Bromfietshandel Tevens het adres voor huishoudelijke elektrische artikelen Spelen met vuur? Vuurwerk bestaat al heel lang. Duizend jaar geleden werd het in China al gebruikt bij speciale feestelijke gelegenheden. Voor het opluisteren van feesten gebruikten de chinezen lichtgevend vuurwerk. Voor het veijagen van geesten werd knalvuurwerk ingezet. In Europa introduceerden de Portugezen het vuurwerk. Aanvankelijk bestond er alleen vuurwerk dat door speciale vaklieden moest worden afge- stoken. Pas in de 19e eeuw kwam het zogenaamde klein vuurwerk op de markt. Na de eerste wereld- oorlog raakte dat vuurwerk meer ingeburgerd. Het op grote schaal afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling werd eerst n£ Wereld- oorlog II algemeen. Wat is vuurwerk? Alle vuurwerk bestaat uit een lont en een lading. De lading bevat een ,,sas"; een mengsel van vaste stoffen dat - na ontsteking - zonder toevoer van lucht verbrandt of ontploft. Het verbranden of ont- ploffen gaat gepaard met lichtef- fecten, rookontwikkeling, geluid of beweging. Combinaties van deze verschijnselen worden bewerkstel- ligd door de samenstelling van de sas. Kleuren en kleurregens wor- den verkregen door bepaalde mengsels. Om de lading niet in 66n keer te laten ontbranden worden nog vertragende stoffen toegevoegd. Het vuurwerk dat rond de jaarwisseling door particulieren wordt afgestoken, zoals rotjes, donderslagen, vuurpijlen e.d. valt in de categorie klein vuurwerk". Wetteiyke bepalingen. Vuurwerk valt evenals andere ex- plosieve stoffen onder de wet Gevaarlijke stoffen 1963. Deze wet geeft een aantal voorschriften be- treffende uitvoering, distributie en gebruik van vuurwerk. De verpakking van vuurwerk en verplichte opschriften op zowel het vuurwerk als de verpakking zijn eveneens aan bepalingen onder- worpen. Verder moet vuurwerk altijd voorzien zijn van een in de Nederlandse taal gestelde gebruiks- aanwijzing. Bovendien voorziet de wet in een vergunningstelsel voor de detailhandel in vuurwerk. De winkels met zo'n vergunning zijn te herkennen aan een biljet met de tekst ,,Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur verboden". De gemeentelijke verordening komt er op neer dat de verkoop van vuurwerk slechts is toegestaan gedurende enkele dagen v6or de jaarwisseling aan personen boven 18 jaar (in andere gemeenten soms 14 of 16 jaar). Een andere gemeen telijke verordening luidt dat afste ken van vuurwerk alleen op de oudejaarsavond en nacht mag plaatsvinden. Hoe gevaarlfjk is vuurwerk? Het afsteken van vuurwerk kan nare gevolgen hebben. De kans op een ongeluk hoeft echter helemaal niet zo groot te zijn. Als men zich bij het afsteken maar strikt aan de gebruiksvoorschriften houdt en de nodige voorzorgsmaatregelen neemt. Vuurwerk is alleen gevaar- lijk als je niet weet hoe je er mee om moet gaan. Oog en handverwondingen zijn meestal het gevolg van het op verkeerde manier afsteken. Het in de hand aansteken en daarna weggooien is 66n van de gevaarlijk- ste vormen. Je weet immers nooit hoe lang het duurt voor het vuurwerk ontploft. Ook het op- nieuw aansteken van weigeraars (lont opgebrand, niet afgegaan) is enorm riskant. Vuurwerk dat zich zelf wegschiet, zoals vuurpijlen, levert gevaar op bij ondeskundig gebruik. Door een afwijking van de geplande koers kunnen toeschou- wers die te dichtbij staan getroffen worden. Verder is er nogal wat vuurwerk op de markt dat de gevaargrens voor gehoorbeschadi- ging (160 decibel) overschrijdt. Huisdieren kunnen beslist niet tegen knallen en moeten op oude- Door Bioform-Holland B.V. te Heerenveen is een boekje in de handel gebracht dat geschreven is door de bekende kruiden-specialist Lex Overeijnder, docent bij de Leidsche Onderwijs Instellingen (L.O.I.) en auteur voor verschillen- de dag- en weekbladen. Hij tracht met zijn artikel de mens dichter bij de natuur te brengen en vooral meer bekendheid over genees- krachtige kruiden te geven. Zeer veel brieven en telefoontjes bereiken de kruidenauteur in zijn woning in het landelijk gelegen Friesland waar hij ook zijn unieke kruidentuin heeft. Er is kennelijk grote behoefte aan een willig oor bij de mensen, is zijn mening, en ik geef er graag gehoor aan. Het feit dat hij regelmatig "gezondheidsvragen" moet beant- woorden bewijst dat er grote be hoefte bestaat aan goede voorlich- ting over het gebruik van kruiden. In zijn boekje "Kruidkroniekje", handzaam formaat (7 x 14 cm) en 128 pagina's dik, voorzien van een kleurig omslag, staan 25 kruiden beschreven voorzien van fijne met de pen getekende illustraties. Daarnaast enige interessante re- cepten. Het is een leerzaam documentje dat eigenlijk in elk huis thuishoort. Een sfeervol geschenkje voor de komende feestdagen. De prijs van het "Kruidkroniekje" is slechts 6,95. In de handel gebracht door Bioform-Holland b.v te Heerenveen. Verkrijgbaar bij: Drogisten en Re- formhuizen. f ar jaarsavond binnen gehouden wor den. Expirimenteren met vuurwerk is zonder meer levensgevaarlijk. Veilig afsteken. Goede kwaliteit van het te ontste- ken vuurwerk is essentieel. De aankoop kan daarom het beste bij de officieel aangewezen winkels geschieden. Men doet er goea aan de Nederlandse gebruiksaanwij- zing ver voor het afsteken goed te lezen. 's Avonds in het donker lukt dat niet zo best meer.1 Vuurwerk moet kruitdroog zijn. Vochtigheid geeft kans op weige raars. Ramen en deuren moeten gesloten zijn als het vuurwerk begint, zodat er niets naar binnen kan vliegen. De afstand tussen de toekijkers en de plaats waar het vuurwerk wordt afgestoken dient minimaal 6 meter te zijn. Vuurpij len kunnen veilig worden afge- De afd. Soos van de Wijkvereni- ging Groenoord e.o. organiseert op 22 DECEMBER a.s. een SFEERVOL KERSTBAL in Boerderij Landvreugd, Swee- lincksingel 7. Aanvang 21.00 uur, zal open 20.30 uur. KAARTVERKOOP (voor leden van de Wijkvereniging) ik 6,- per persoon (alleen verkrijgbaar bij) Mevr. R. Immerzeel. KAARTVERKOOP (voor niet- leden) A7,50 per persoon: Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7, tel. 702363 de beer H. Gusman B. Verballenplein 80, tel. 710312 Mevr. W. Hardeman, Scbubertplein 141, tel. 705469 Mevr. R. Immerzeel, D. Schaferplein 88, tel. 706776 Na 18.00 uur. De laatste Open-deur dienst van dit jaar wordt gehouden in de Dorpskerk van Kethel en wel op zondag 16 decem ber a.s. In deze dienst wordt een kwartiertje van tevoren gezamenlijk adventsliederen gezongen.Vandaar dat de dienst niet om 10.00 uur maar om 9.45 uur wordt begonnen. De voorganger zal ds. J. G. Jansen uit Gouda zijn, die jarenlang in Schie- dam-Oost werkzaam is geweest. Het Martiner-koor draagt zorg voor de muzikale en vokale begeleiding. Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 stoken door ze te plaatsen in een fles die ingegraven in de grond is. (De hals steekt dan boven de grond uit). Het aansteken mag alleen gebeuren met iets dat gloeit en niet vlamt, zoals een brandende sigaret of sigaar. Een vlam doet de lont te snel opbranden Vuurwerk dient nooit gebundeld te worden afge stoken. Dat is zeer gevaarlijk. Elk stuk apart ontsteken is de beste methode. Kinderen. Veel ouders vragen zich af of ze het afsteken van vuurwerk aan hun kinderen kunnen toevertrouwen. Ouders kunnen echter zelf het beste bepalen of hun kinderen voorzichtig en handig genoeg zijn om met vuurwerk om te gaan. Toezicht van de ouders blijft noodzakelijk. Uiteraard dienen de rnders z61f te weten hoe ze veilig net vuurwerk moeten omgaan! ITT Ic 3330 51 cm K.T.V. Afstandsbedlenlng met Ideaal geheugen. 16 kanalen Mogelljkheid voor ontvangst teletekst. Hellochroom beeldbuis, waardoor 30% scherper beeld incl. telematch spool- cassette met 12 verschlllende spelen w.o. hockey, voetbai, etc. en draalbaar onderstel Rep./Verkoop radio T.V. FAZANTLAAN 39 SCHIEDAM TELEFOON 712207 In onze wijk komt iedere dinsdag- avond om 20.00 uur de damestrim club Groenoord" bijeen om geza menlijk de benen te strekken. Na af- loop van deze gezonde doch licht ver- moeiende bezigheid, heeft men de ge- legenheid de ledematen te laten rusten onder het genot van een kopje koffie. Buiten de sportiviteit wordt ook de gezelligheid niet vergeten. Men gaat bij de trimclub uit van de gedachte: ,,hoe meer zielen hoe meer vreugd" en men wil graag het aantal leden nog wat uitbreiden. Aspirant-leden kunnen zich opgeven bij Nel BaumhOr (tel. 70 99 01) of Alie de Bruin (tel. 71 43 04). Alle dames van 18 tot 80 jaar zijn van harte wel- kom! Onder auspicien van het Open- Deur- en Evangelisatieteam op vrijdag 14 december 1979 in de Ark, Hargplein, alhier. Aanvang 19.30 uur Medewerking verlenen: Herv. Dorpskerkkoor o.l.v. de beer H. P. de Sterke Groenoordkoor o.l.v. de beer F. van Rhijn Ark- en Kinderkoor ..Jong Begin" o.l.v. de beer M. Stroetinga Kerkkoor Ned. Prot. Bond o.l.v. de hee r Ph. van Oordt Hanny v. d. Borden. Giessenburg sopraan Tonny Wildvank, Nieuwegein.alt Irene v. d. Schee gitaar Martin Visser trompet C. Dubbeld en J. H. Kooij orgel Toeganv oralis. In deze donkere dagen voor Kerstmis, geeft de Loop-Inn weer het lichtend voorbeeld met het organiseren van een flonkerend evenement. In de sfeervol ingerichte zaal van het dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermanplein (Heijermansflat) zal op VRIJDAG 21 december het tradi- tionele Kerstbal worden gehouden. Ook nu weer belooft het een onverge- telijke avond te worden. Zoals gewoon- lijk is de toegang gratis en de minimum leeftijd 18 jaar. De zaal gaat om acht uur open. De medewerkers van de Loop-Inn ho- pen, ook u, die avond te mogen be- groeten.

Noorder Akkoorden | 1979 | | pagina 5