Moermandieet nog zeer omstreden Roll-Riders: de nieuwste rage P. A. v. d. KRUIT SetterLadv kleinkonfektie, voor de ideale kombinatie Boekenmeuws Meer onderzoek nodig voor voedingstherapie- ter bestrijding van kanker PAGINA 7 .VMrtfrrAkkMrtat 9 januari 1980 Leliestraat 32-34 SCHIEDAM Telefoon 26 44 32 De pantalons, rokken, blouses en gilets (korte vesten) van SETTER LADY voor de winter zijn wat kleuren en dessins aangaat zo op elkaar afgestemd dat eindeloos kombineren weer mogelijk is. Kies nu eens een pantalon gilet in dezelfde kleur of kombineer een gilet met een blouse. Met de mooie flannel-, crepe-, katoenen of glan- zende polyester blouses van SET TER LADY bent u meteen in de mode! SETTER LADY accentueert de nieuwe schouderlijn met pasjes en schoudervulling in de mouwen. Charmant en romantisch! Daar horen trouwens alle vormen van kragen bij; kleine en ronde, grote en platte en... de strikjes van weleer. In dit hele beeld passen de koker- rokken met splitten, voor bewe- gingsvrijheid, natuurlijk heel goed. Ook hier flannels en crepe. Verder zagen we bij SETTER LADY fijne noppentweed, mooi ribcord, chan- geant gabardine en leuke ruiten. De modellen lopen zelfs tot maat 52. De lengte van vesten en gilets mag weer varieren. Tot of juist over de taille, maar ook heupbedekkend en dan worden ze met een smalle ceintuur gedragen. Het model van de SETTER LADY pantalons, veelal in heel mooie flannels, is ruimvallend rond de heupen, met bandplooien. SET TER LADY laat de pijpen nauw toelopen. Twee ensembles, waaruit duidelijk de kombinatie-mogelijkheden van de Setter Lady kollektie blijken. Rok of rok/vestje met bijpassende blouse. Elegante rok/blouse kombinatie. De blouse met schouder-accent, klein opstaand kraagje en royale mouwen. De rok los vallend met strikceintuur en zakken. Links: gladde rok met zijsplit en bijpassende blouse in jacquard stof Rechts: overhemd-blouse met schouderpas en ruime mouwen, gekombineerd met rechte pantalon van grof ribfluweel. VOOR WITTEN SCHILDEREN EN BEHANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Door onze telefoonbeantwoor- der zijn wij steeds bereikbaar vfhG. J.J.PONJ6 Het levende woord. Het Nieuwe Testament in gewoon Nederlands. ,,Ik voel me als de Indiaan die aan de Wycliffe Bijbelvertalers vertel- de: ,Nu spreekt God 6nze taal'." Het stond in een van de talloze brieven die de uitgever van The Living Bible in de afgelopen jaren heeft ontvangen. Die briefschrijver was overigens in goed gezelschap, want inmiddels hebben heel wat invloedrijke theologen zich positief en enthousiast over deze gemakke- lijk leesbare vertaling uitgespro- ken. En een bekend evangelist vond de uitgave een uitstekend middel ,,om de boodschap van Christus aan 6nze generatie door te geven." En hij voegde eraan toe: ,,In dit boek heb ik de eeuwen trotserende waarheden van de Schrift met vernieuwde velangstel- ling en inspiratie gelezen, als direct van God tot mij komend." Wie over The Living Bible praat, heeft het in feite niet over 66n bepaalde vertaling, maar over een systeem van vertalen. Engels was de eerste taal waarin het boek op de markt kwam, maar alras volgden, volgens hetzelfde unieke principe, ver^s in allerlei verschillende talen. Nederland beschikt nu ook over een dergelijk boek. Uitgeverij Gideon te Hoornaar kwam name- lijk met ,,Het Levende Woord", het Nieuwe Testament in gewoon Nederlands. Deze uitgave van het Nieuwe Testamen is niet bedoeld als ver- vanging van andere vertalingen, maar als aanvulling. Gebleken is dat zeer veel mensen de Bijbel niet lezen, omdat ze de taal te moeilijk vinden. Voor hen is er nu deze vertaling. Maar ook voor mensen die wel vertrouwd zijn met de Bijbel kan het een verfrissing zijn deze vertaling te lezen, omdat oude, vaak dor gelezen teksten een nieuwe inhoud en betekenis krij- gen. De vertaling wordt een parafrase- vertaling genoemd, duidend op het principe dat men de oorspronkelijk lijke tekst in eigen woorden naver- teld heeft, als een letterlijke verta ling min of meer onbegrijpelijk zou zijn. Moeilijke woorden zijn conse quent vervangen door eenvoudiger synoniemen of omschrijvingen. Hoewel er jaren van voorbereiding aan deze uitgave zijn voorafgegaan, hebben de uitgevers niet de illusie dat er niets meer aan te verbeteren valt. Voor constructieve kritiek houden zij zich van harte aanbe- volen. Deze pocket is in een fris omslag gestoken, telt 482 pagina's en kost slechts/ 13,50. Waar het gaat om de relaties tussen voeding en kanker staat met name de alternatieve kanker-therapie - zoals het Moermandieet - sterk in de belangstel- ling Bi|zonder belangri|k in deze therapie is een voor normale begrippen vri] extreem dieet Zi| omvat verder het gebruik van verschillende enzymen en vitaminepre- paraten De keuze van deze preparaten en de dosering ervan wordt aangepast aan de individuele patient De therapie werkt met symptoom-gericht, de basis is het idee dat er sprake is van een alge hele ontregeling van de stotwisseling die het mogeli|k maakt dat er tumoren ont- staan Er is onvoldoende wetenschappeli|k on derzoek bekend waarop een gefundeer- de uitspraak over deze therapie zou kunnen worden gebaseerd Het uitspreken van een oordeel over de ze therapie ligt met op de weg van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding We willen echter toch even nader ingaan op het ..Moermandieet omdat veel voedingsvoorlichters hier op het ogenblik giee worden geconfronteerd Het dieet dat dus moet worden gezien als onder- deel van de totale therapie - is lacto-ve- getarisch Dageli|ks moeten de volgende voe- dingsmiddelen op het menu voorkomen Een halve tot een hele liter karnemelk volkorenbrood, roomboter. |onge (liefst boeren-kaas, twee eierdooiers, groente- sappen (met name rode bietensap). vruchtesappen (met name citroen en si- naasappelsap). zilvervliesrijst. erwten- soep van hele erwten (zonder vlees) rauwe groente, fruit Na de skateboardplank is uit Amerika een nieuwe rage overgewaaid. De Roll- Riders zijn in. Begon in Amerika de ontstellende snelle ontwikkeling in de discotheken en sloeg zij onmiddellijk over op de jongere jeugd, nu zijn de Roll-Riders niet meer uit het Ameri- kaanse straat beeld weg te denken. Ruud Bresson, king of the Roll-Riders: ,,Ik verwacht in Nederland in het voor- jaar een enorme belangstelling voor deze nieuwe rage. Wij in Nederland zijn toch al een volk van schaatsers en op deze manier kan de ijspret ver- lengd worden en een andere demensie krijgen. Met Roll-Riders kun je naar school en werk. Het is goed mogelijk dat koffiedames op de kantoren, de postjongens en de magazijnbediende van de grote rekken - lange magazijnen en bijvoorbeeld de bibliothecaresses de Roll-Riders voorgeschreven krijgen". De Roll-Riders zijn doordat onder de punt van de schoen een remblok is geplaatst aanzienlijk minder gevaarlijk dan de skateboard, waartegen de over- heid zo dikwijls geaarschuwd heeft. Niet alleen is de Roll-Rider een leuke ontspanningsmogelijkheid, er is ook grote belangstelling van trimclubs. Tegenwoordig zijn vele parken voor- zien van asfaltpaden, die uitermate ge- schikt zijn om daa x op een zondag- morgen met een stel vrienden de buik- jes af te Roll-Riden. Verboden zijn in het Moermandieet' suiker aardappelen produkten met wit meel, vlees, vis, gevogelte, dierlijke vet- ten, koffie, thee alcohol, water en cho- colade Toegestaan zijn verder nog koudgeper- ste olijf- of zonnebloemolie. slagroom van boerenmelk. pap van boerenmelk en grove graanprodukten, een theelepel ho ning per dag en bepaalde kruiden. Over het algemeen zal dit dieet de door het lichaam benodigde hoeveelheid voe- dingsstoffen wel leveren Een berekemng van de voedingswaarde is met goed mogelijk, omdat van de meeste voedingsmiddelen geen hoe- veelheden worden voorgeschreven De uitvoering van het dieet in de dage- li|kse praktijk zal niet altijd eenvoudig zijn, omdat met alle ingredienten ervan even gemakkelijk verkrijgbaar zijn (zoals b.v. boerenmelk. onbespoten en zonder kunstmest verbouwde groente en fruit). Verder is het een zeer strikt regiem, dat geen afwijkingen en slechts een be- perkte mate van variatie toestaat Concluderend kunnen we van het Moermandieet" zeggen dat er op voe- dingskundige gronden geen nadelige ge- volgen van te verwachten lijken te zi|n Het feit dat het cholesterolgehalte in de ze voeding wat hoger ligt dan de alge meen geldende aanbevelingen. is in dit verband weinig relevant In hoeverre het dieet de kanker-patient een reeele kans op genezing biedt is op dit moment niet te zeggen. Verondersteld kan worden dat bij bepaalde patienten een placebo-effect zou kunnen optreden Landman-Kasper, J.: De-Moerman therapie. voorkomen en genezen van kanker door volwaardige voeding Ankh Hermes. Deventer 1977 Moerman, C.: Kanker (als gevolg van onvolwaardige voeding) kan genezen worden door dieet en dieettherapie Ankh Hermes Deventer 1978 38W

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 7