Aparte plekjes in Midden Delfland ,,Kwartjesprijs" voor school Het Windas 'Golden Gate Quartet' in Nederland De Bot Kadoshop De Bot Alfa Clean -av; 1;iV Carnaval-Festyn van Lentefeest" Belangryke vergadering over ,,Verkeers- circulatieplan by werkgroep ruimteiyke ordening Speciaal 'Vogelasiel' in Schiedam-Noord -<■- i'/ 'Tv H f* A' AA VA V- v it v i (A j A A v A. vA? tr jA 'Ni vA-\A «l 1 voor olieschilderijen aquarellen en reproduk- ties. Ook vakkundig in- lijsten en passe partout snijden Winkelcentrum De Ketel Borodinlaan 12e jaargang no. 303 6 februari 1980 Voor al uw stoomgoed Ook voor bedrijven Februari aanbieding 3 dekens (1-pers.) van 16,50 voor 10,- 3x 2-pers. van 22,50 voor 15,- WINKELCENTRUM „DE KETEL" BORODINLAAN <4y fr.* 0 NoorderAklioorden Ultgave en advertentie exploltatie: Magneet Drukkerij B.V. Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010 - 26 86 66 - 26 66 70 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Tevens mededelingenblad voor Wijkver. "Groenoord e.o." SSSN en Dienstencen- trum "de Woudhoek" Voor bezotgklachten alleen 703586 Verschillende beschrijvingen over Midden Delfland hebben de lezer op plaatsen attent gemaakt welke bereikbaar waren te voet of per fiets. Dit keer gaat het echter over plekjes in Midden Delfland waar het de bedoeling is dat zij niet bezocht worden, maar wel land- schappelijk zo belangrijk zijn dat toch ook eens een keer via een artikeltje de aandacht erop geves- tigd wordt. Het gaat nl. over de 2 nog overge- bleven eendenkooien in Midden- Delfland. Een, de grootste bevindt zich even ten zuiden van de be- bouwde kom van Schipluiden, de andere ligt in de Broekpolder, ten Noorden van de Rijksweg. Ze zijn door het omringende geboomte al van ver duidelijk herkenbaar in het vlakke polderland. Ze zijn ook landschappelijk gezien een onder- deel van ons poldergebied. Ze zijn gelegen in de laagst gelegen gedeel- tes van onze Polders. Verschillende waterlopen komen er samen, mees- tal zijn het nog oude overgebleven veenplasjes. De herkenbaarheid wordt ook duidelijk gemaakt door de geplaatste grensborden van het z.g. "afpalingsrecht". Dit heeft betrekking op het recht dat binnen dat gebied het voor anderen dan voor de rechthebbende, het verbo- den is te jagen. Deze afpalings- rechten, en het recht tot het exploi- teren van een eendenkooi kunnen zeer oud zijn. Er zijn akten uit de 15e eeuw bekend. Oorspronkelijk was het doel het vangen van eenden voor de consumptie. Vangstcijfers zijn bekend van 1500 stuks eenden per jaar. Deze cijfers zijn wel afkomstig van zeer grote eenden kooien. Ook zijn er kooien bekend waar de vangst alleen voor priv6 doeleinden diende. Het aantal een denkooien in Nederland is zeer hoog geweest, soms wordt er ge- sproken over een aantal van onge- veer 1000. Nu heeft de eendenkooi hoofd- zakelijk een wetenschappelijke waarde. O.a. voor onderzoek naar de trek van diverse eenden-soorten. Ook als broedplaats voor vele andere vogelsoorten zijn ze onmis- baar geworden. Het zijn rustplaat- sen in de polder. De nog ongerepte plantengroei in de omgeving van een eendenkooi vraagt om bescher- ming van deze unieke plekjes in de k - Ai -> Polders van Midden-Delfland. Een lonende exploitatie van een eenden kooi is in deze tijd geen haalbare zaak meer. Onderhoud en toezicht is nu meestal vrijwilligerswerk van plaatselijke Natuurstudiegroepen, die gezien de plaatselijke ideale omstandigheden zeer nuttig studie- materiaal kunnen verzamelen tn.b.t. de nog aanwezige vogel- stand in onze omgeving. Eenden kooien hebben ruimte nodig. Laten wij zorgen dat zij die ruimte houden. Wij hebben er niets aan als wij later moeten zeggen: "Hier was eens een eendenkooi". n "V i..1 EENDENKOOI MtT N£5TKOkVEh In samenwerking met de Rotter- damse Carnavalsvereniging Lupar- di houdt de Stichting Lentefeest Schiedam een groot carnavalfestijn voor met name gehandicapten en bejaarden uit Schiedam. Het voor- naamste doel van dit feest zal zijn het doorbreken van het isolement waarin gehandicapten en bejaar den nog weleens verkeren. Het feest wordt gehouden in de evenementshal in Vlaardingen op zaterdag 9 februari a.s. Het feest begint's middags om 5 uur en zal tot middernacht duren. Een ieder zal worden getrakteerd op koffie met gebak en diverse andere presences. Aan de carna- valsavond werken mee het dans- orkest ,,het Europa Kwartet", een Brabantse boerenkapel en.... Nico Haak. Mensen die dit grote feest willen meemaken kunnen een deel- nemersformulier aanvragen bij Stichting Lentefeest, Broersvest 101 (tel. van 10.00 tot 17.00 uur: 730831). Voor vervoer kan eventueel tegen een geringe vergoeding worden gezorgd. Op vrijdagmiddag 25 januari reikte mevr. Hedy d'Ancona de z.g.n. VARA-,,Kwartjesprijs" uit aan de Openbare Lagere en Kleuterschool ,,Het Windas" aan de Nachtegaal- laan 3. Iedere maand wordt door de redaktie van het Vara-pro- gramma ,,Kinderen een kwartje?" ergens in Nederland een prijs uitgereikt voor een nuttig initiatief in het lager onderwijs. De prijs kreeg ,,Het Windas" omdat daar - naar aanleiding van veel positieve reaches op een enquette onder de ouders - een overblijf mogelijkheid op school geschapen is, waar nu 35 kinderen gebruik van maken. Er zijn 4 leidsters-moeders aangetrokken die zich met de kinderen bezig houden, spelletjes met ze doen, ze mee- nemen voor een wandeling en ze allemaal van een glas melk en fruit voorzien. Door dit initiatief hebben de kinderen een ongestoorde schooldag, verder zijn er het gehal- veerde risico op de dagelijkse gang door het verkeer 6n de gelegenheid voor de moeder een baan buitens- huis te hebben en te behouden. Bij >>Het Windas" is het continu-roos- ter in goed overleg met de ouders tot stand gekomen en is het succes ervan duidelijk aangetoond. Het wereldberoemde Golden Gate Quartet doet deze maand Neder land aan. Met o.a. voorstellingen in Veendam en Apeldoorn, Het dichtste in de buurt is het concert in zaal Kunstmin in Dordrecht op donderdag 7 februari. Het reper toire bestaat uit negro-spirituals, jazz, evergreens, blues en een tikkeltje folklore. Naast allerlei nieuwe songs ontbreken "On the sunny-side of the street", "The battle of Jericho", "Down by the riverside" en "Nobody knows the trouble I have seen" zeker niet aan hun onuitputtelijk repertoire. Tijdens de vergadering van de werkgroep op dinsdag 19 februari a.s. is op de agenda het onderwerp verkeerscirculatieplan (VCP) Schiedam aan de orde. Behandeld zullen worden die onderdelen uit het verkeerscirculatieplan welke van belang zijn voor Schiedam- Noord. Aandacht zal besteed wor den aan de volgende onderwerpen: a) Deelnota openbaar vervoer 1980- 1985, b) deel 2, beveiliging woon-school- routes en schoolomgeving. Vooral bij dit laatste onderwerp zal er bij de ouders van schoolgaande kinderen van het lager en kleuter- onderwijs, alsmede bij leerkrachten en oudercomitees in Schiedam- Noord behoefte bestaan mede van gedachte te wisselen. Gezien de belangrijkheid van dit onderdeel van het verkeerscirculatieplan wor den belanghebbenden en belang- stellenden uitgenodigd deze verga dering, die gehouden wordt in het kantoor van de SSSN aan de Willem Andriessenlaan 77, (naast bibliotheek en postkantoor), bij te wonen. Aanvang 20.00 uur. Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. De Koninklijke Nederlandse Na- tuurhistorische Vereniging (afd. Waterweg-Noord) beschikt sinds korte tijd over een eigen vogelasiel. Het asiel wordt beheerd door de heer G.J. v.d. Hoek, die als taak heeft het opzetten en behereii van een vogelasiel en een daarbij beho- rende expositie. De heer v.d. Hoek bewoont het huis op het Babbersmolencomplex aan de Schiedamsedijk 2 (langs de Poldervaart). De molen en een behoorlijk stuk grond zijn door de gemeente Schiedam in bruikleen ifgegeven. Inmiddels zijn de eerste voorzie- ningen voor de opvang van vogels getroffen. Een deel van het z.g.n. rietland is afgegaasd voor de op vang van niet tot vliegen in staat zijnde vogels. De eerste voliere is reeds opgebouwd en er zijn twee hokken waarin de eerste vogels verzorgd worden: een velduil en een ransuil, beide met een gebroken vleugel. Alles is echter nog niet klaar, er zal nog erg veel gedaan moeten worden Veel werk zal nog moeten worden verricht in de molen om deze geschikt te maken als expositie- ruimte (op de 2e verdieping) en asielruimte(le verdieping). Er zijn echter reeds voldoende mogelijkheden aanwezig om ge- wonde of zieke vogels op te vangen. Deze kunnen op het nieuwe adres worden afgegeven. Eventueel naar het dierenasiel Hargahoeve aan de Sportlaan, die deze dan naar het vogelasiel zal doorbrengen. Expositie Wanneer de tweede verdieping van de molen gereed zal zijn, zal een permanente expositie een beeld geven van het vogelleven in en om Schiedam. Daarbij wordt dan te vens gebruik gemaakt van een verzameling opgezette vogels van de heer v.d. Hoek, De Kon.Nederl. Natuurhistorische Vereniging (seer Joh. Straussplein 112) hoopt dat de expositie vooral van betekenis zal zijn voor het lager en middelbaar onderwijs in Schiedam. Dankzij de medewerking van het gemeentebestuur van Schiedam en de bedrijfsgemeenschap Schie- mond is het project tot stand gekomen. Toch is er tot voltooiing van het asiel nog veel geld nodig. Het gironummer 337467 t.n.v. de penningmeester KNNV afd. Wa- terweg-Noord staat dan ook open voor giften. Een commissie van aanbeveling wordt gevormd door R. Scheeres (wethouder van economische za- ken), A.J. Tigges (onderwijsconsu- lent), C.v.d. Haagen (commissaris van politie) en de dierenartsen A.M. Viseeen Mevr. Y.M. Klaare.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 1