,,'T CENTRUM" P. A. v. d. KRUIT DE NATUUR NABIJ, OOK IN DE STAD Dieren bescherming in de winter Werkgroep ruimteiyke ordening vergadert! Wat doe ik op straat? *fluur PAGINA 7 Yoordfr AktaM»rdrn 6 februari 1980 Riiwiel- en Bromfietshandel Tevens het adres voor huishoudelijke elektrische artikelen Leliestraat 32-34 SCHIEDAM Telefoon 26 44 32 Als tegenhanger voor het technisch en politiek gebeuren in Milieu-Actief, een overpeinzing vanuit Zweden, die zeker niet land-gebonden behoeft te zijn. Nu de winter is ingevallen, is het voor de vogels moeilijk om vol- doende voedsel te vinden. De afdeling Schiedam van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren doet op alle vogel- en natuurvrien- den in onze stad een beroep om de nood onder de vogels te lenigen. Laat ook uw kinderen in de zorg voor de vogels delen, u opent hun daardoor de ogen voor de schoon- heid die het vogelleven biedt. Hieronder volgen richtlijnen voor het voederen van voeels. Kleine zangvogels. Door vrijwel alle vogels wordt bruin brood met graagte gegeten. Ge- kookte aardappelen en andere resten van de warme maaltijd, soepbeenderen enz. vallen eveneens in de smaak. Bij vorst zijn vocht- houdende voedersoorten minder geschikt, omdat zij snel bevriezen. Er mag niet veel zout in het voedsel verwerkt zijn. Ongekookte havermout blijkt een traktatie te zijn voor roodborstjes merels en lijsters. Ook doet men lijsters en spreeuwen een plezier met rotte appels, snippers appel- schil en klokhuis. Vooral bij vorst hebben vogels veel behoefte aan vet in de vorm van olierijke zaden zoals zonnepitten, hennepzaad en pinda's. Ook onge- zouten spek, spekzwoerd, reuzel en gestold vet wordt met graagte gegeten. Aan de hand van het voorgaande kan men ook vetbollen maken of geheel in de winkel kopen. Voer vooral 's ochtends, zodra het licht wordt en vlak voor de avond- schemering. Voer kleine hoeveel- heden die direct worden opgegeten. (Bedenk dat overblijvende voedsel- resten de ratten aantrekt en de openbare weg is tenslotte ook geen vuilnisbak). Voer op sneeuwvrije- of vrijge- maakte plaatsen en zorg dat de dieren niet aangevallen kunnen worden door katten. Drinkbakken worden tijdens de vorst afgedekt met kippengaas waar alleen de kopjes van de vogels door kunnen (dit is om het baden te voorkomen). Doe eventueel een schepje suiker door het water om het vriespunt te verlagen. Watervogels. Zorg ervoor dat de vogels niet van hun toevluchtsplaatsen worden ver- jaagd, stort dus het voedsel vooral in het begin niet op de rand van een wak, maar in de nabijheid daar- van. Voeder niet vlak langs of op de openbare weg, daar dit ieder jaar aan honderden vogels het leven kost en bovendien de dieren een gevaar worden voor het verkeer. Het voedsel wat we aan watervogels kunnen geven is brood, in dobbel- steentjes gesneden. geplette gra- nen, graanafval, ongezouten ge- droogde garnalen, grasmeel, mais, fijngesneden ongezouten vis, vlees- afval en vetten. Zwanen kan men fijngesneden boerenkool voeren. Om te voorkomen dat kraaien en meeuwen, die toch wel aan hun trekken komen, alles wegpikken, is het raadzaam in elk geval tegen de avond te voederen. Uitgeputte vogels kan men het beste plaatsen in een onverwarmd, vorstvrij vertrek met een vloer die gemakkelijk is schoon te houden. Noordeinde 2 Kethel Telefoon 706874 Plaats deze dieren nooit by een warme kachel. Let echter bij het teruggeven van de vrijheid of de vogels nog voorzien zijn van de beschermende vetlaag op het verenkleed, daar zij anders de kans lopen te verdrinken. Men kan dit zelf constateren door te kijken of het water als parels van de veren afloopt. Pak de vogels op over de samenge- vouwen vleugels, opdat ze niet kunnen fladderen. Knijp in geen geval te hard en zorg dat de snavel uit de buurt van de ogen blijft als ze pikken. Indien ieder zich houdt aan deze richtlijnen kunnen veel vogels ge- spaard blijven. Als er ondanks deze richtlijnen nog vragen zijn kunt u zich wenden tot de beheerder van dierentehuis HARGAHOEVE, Sportlaan 2 -te Schiedam, telefoon 714151, of de inspecteur van de afdeling, de Heer C. Spermon, Diepenbrockstraat 68 te Schiedam, telefoon 701589. Uitgeputte, bevroren, gewonde en zieke dieren kunnen uitsluitend worden afgegeven aan het dieren tehuis, HARGAHOEVE, Sport laan 2, te Schiedam. Nog steeds aktief in Schiedam- noord. Nog steeds regelmatig bezig met die zaken in de samenleving van noord die over ruimtelijke ordening (in de breedste zin van het woord) gaan. De eerstvolgende vergadering van de werkgroep is op dinsdag 19 februari a.s. om 20.00 uur in het kantoor van de S.S.S.N., Willem Andriessenlaan 77 (Jac. Urlus- plein, naast de bibliotheek). Op de agenda staan een tweetal deelnota's van het door de Ge- meente in de maak zijnde verkeers- circuiatieplan: de deelnota over het openbaar vervoer in de jaren '80- '85 en de deelnota over de beveili- ging van woon-schoolroutes en schoolomgeving. Nieuwe leden van de werkgroep zijn van harte welkom!!!!! De stukken voor de vergadering wor den op aanvraag toegezonden (tel. 702207 S.S.S.N.). De door vol wassenen opgestelde verkeersregels betekenen voor kinderen vaak niet veel. Door aan- passing aan die regels proberen ouders en opvo'eders kinderen te betrekken bij het verkeer. Daar die regels voor kinderen vaak onlogisch of onduidelijk zijn, wilde Aktie '50isleveel' kinderen op een andere nianicr een besef geven van begrippen als: snelheid, reactieen veilig- heid. Tegelijkertijd vvil de aetie kinderen met elkaar laten ont- dekken, waar het ge\ aar nu eigenlijk ligt en wat de oplossin- gen zijn. Voor dit doel is een werkpakket saniengestelddat gericht is op seholen en buurthui/en. Het he- vat aeht opdrachtcn die bestaan uit klasse-gesprekken. spelvor- men, tekenopdrachtenof invul- oefeningen. Deleeftijdsgroep waarvoor het bestemd is. is die van het basisonderwiis. Het doel van de aetie '50 is te veel' VOOR WITTEN SCHILDEREN EN BEHANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Door onze telefoonbeantwoor- der zijn wij steeds bereikbaar v/hG.J.J. PONJ6 is .let verlagen van de maximum- snelheid binnen de bebouwde kom en op plaltelandswegen; erin woidt samengewerkt door de Vereniging Bescherming Voet- gangers, de Eerste Nederlandse Fietsers Bond, en de Pressiegroep Stopde Kindcrmoord. Het Kinder w erkpakket is te be- stellen door overmaking van J 2op postgiro 44960091. n. v. 4 ktie 50 is te veel. Keizersgracht 116-2, Amsterdam, onder ver melding van 'gaarne toezenden ki/ulerwerkpakket In de nieuwbouwwijken kan de natuur uitbundig zijn gang gaan. tenminste zolang de wijk in opbouw is en de "groenvoorzieners" nog niet aan de slag zijn geweest. Maar spoedig komt men aangedragen met cultuurgewassen standaard gras wordt in alle stukjes grond gezaaid 1 Nadat de oorspronkelijke bomen met wortel en al zijn uitgegraven om de aanlegtechniek te vergemakkelijken planten wij Amerikaanse Vogelkers met extra rode bessen, zo zuur dat de pestvogels ze niet meer eten willen Er zijn vele voorbeelden hoe de natuur in de nieuwbouwoorden verrijkt zou kunnen worden. Als de ge- meenten en woningbouwverenigingen hun bevoogding maar eens lieten vallen en de bewoners tvelpen aan de overtollige grond en de inwoners aanspoorden bloemen te kweken, groenten en aardappels, elk naar zijn hart - zoals nu ook op experimentele schaal gebeurt in enkele streken. Spoor zelf kweken aan I Het is een gewetenloze behandeling van natuur en mensom het geringe aantal bloemperken vol te proppen met prikkeldraad, berberis en lelijke alpenbes. Spoor in plaats daarvan de huurders aan rozen te planten, gladiolen en eigen gifvrije aardappels; geef een gemeenschappelijke kweekbijdrageDit bevordert de ge- zelligheid, de volksgezondheid en de liefde voor wat leeft in de woongemeenschap. De grote arealen grasmat zijn soms een milieuprobleem ik denk aan het lawaai en de uitlaatgassen van de maaimachines. Op veel grasmatten behoorden in feite broccoli en wortels te groeien. Het is zeker mogelijk om, tegen de kosten van het grasmaaien, botanische percelen aan te leggen in plaats van grasmatten, kleine veldjes in de wijken met margrieten, weide- klokjes, fluitekruid, rode klaver, korenbloem, bolderik, ridderspoor, klaproos en andere weide- en akkerbloemen Daar zouden wij s zondags bloemen kunnen plukken en bewonderen Breng de bloemen in de steden Misschien durven de besluitvormers een uitdaging met deze schoonheid niet aan 1 Vrezen zij dat het contrast te groot wordt Dat is levende maatschappiikritiek in bloemen en bomen In een woonwijk buiten Stockholm is een natuurliefhebber, die in de zomer 's zondags vroeg het bos in gaat om kleine berken. lijsterbessen, sparren en jeneverbessen uit te graven, die hij dan in de grasvelden plant tussen de flats, 's Maandags komen de machines en maaien dan zijn jonge boompies plat Hi| gaat echter onverstoord verder met zijn zendingswerk Het is een revolutionaire handeling bloemen in de c'eden te brengen De beste bondgenoot die de mens heeft is het gras en het onkruid dat tussen de stenen op straat opkomt en het overleven in de stad mogeli|k maakt, tot nader order. Vergeet de menseigen- natuur niet Sinds wij ons vrijmaakten van de grote wouden hebben wij steeds meer een eigen ekosysteem geschapen naast de wilde natuur. De mens is een tarn dier, dat om zich heen een rijke en samengestelde nabije natuur heeft, een cultuurnatuur. Ik meen dat de kijk op de natuur en de opvatting over natuurbescherming, die uitmaakt hoe wij onze natuur beschouwen en uitbouwen, in grote lijnen bepaald wordt door een met opgelost conflict Wij gaan met de natuur om alsof het een systeem is waar de mens los van staat. Het spreekt vanzelf dat wij de onaangeroerde wilde natuur beschermen, die onze belangrijkste referentie is, maar wij mogen niet ons directe leefmilieu vergeten of tegenwerken, ons eigen ekosysteem, waar wij samenleven met cultuurgewassen, onkruid, zwaluwen. Bjorn Berglund Zweeds veldbiologisch journalist en schrijver. Dit artikel is overgenomen en vertaald uit het jaarboek van Svenska Naturskyddsforeningen. Geen zachte weide, maar stenen voor deze kinderen; geen bomen om in te klauteren, maar een "speelobject".

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 7