Strategic voor het behoud van de biosfeer De Bot Kadoshop De Bot Alfa Clean World Conservation Strategy Bingo" in Landvreugd Technische Bedryven gaan verhuizen Winkelcentrum „Hof van Spaland" nu compleet Orgelconcert in Stedelijk Museum Auto's moeten eerder Schiedam- noord uit! 12e jaargang no. 305 5 maart 1980 Brandhout: energiecrisis van de Derde Wereld voor olieschilderijen aquarellen en reproduk- ties. Ook vakkundig in- lijsten en passe partout snijden Winkelcentrum De Ketel Borodinlaan Voor al uw stoomgoed Ook voor bedrijven Maart voorjaars- aanbieding: Slaapzakken van 12,50 voor 7,50 WINKELCENTRUM „DE KETEL" BORODINLAAN \oorderAkkoo Uitgave en advertentle exploitatie: Magneet Drukkerij B.V. Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010 - 26 86 66 - 26 66 70 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Tevens mededelingenblad voor Wijkver. "Groenoord e.o." SSSN en Dienstencen- trum "de Woudhoek" Voor bezoigklachten a Keen 703586 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schledam-Noord. Aanpak van milieuproblemen op wereldschaal. Vandaag werd in meer dan 30 landen over de gehele wereld de World Conservation Strategy" aangeboden aan regeringen. In Nederland heet de Word Conserva tion Strategy de ,,Strategie voor het behoud van de biosfeer". De .Biosfeer' is de buitenste dunne laag van de aardkorst plus de atmosfeer en alle leven daarop en daarin. Waarom werd die Strategie samen- gesteld en wat is het belang ervan? Dr. J.H. Westermann, vooraan- staand natuurbeschermer en oud- secretaris van het Wereld Natuur Fonds heeft daarover het volgende gezegd: ,,A1 vanaf de jaren veertig waren er mensen die, vaak in indrukwekkende boeken, een waarschuwende vinger opstaken: als we zo doorgaan met het plegen van roofbouw op onze aarde en haar verstikken door onze verspil- lende levenswijze bedreigt de mens op korte termijn zijn eigen voortbe- staan. Nog niet zo lang geleden (in 1972) werden we wakker geschud door het zgn. Rapport van de Club van Rome. Maar na een korte periode van bezinning zijn we toch weer rustig ingedut. ,Het zal mijn tijd wel duren' tekent onze manier van leven. Zolang er we niet rechtstreeks de gevolgen van onder- vinden zijn de problemen ons nog te ver van ons bed om onze levenswijze drastisch te ver- anderen." Niet ver van ons bed. Dat het niet zo ver van ons bed afstaat, dat miljoenen mensen nu reeds het slachtoffer zijn, leert ons de Strategie. Om maar enkele voorbeelden te noemen: Alleen al in de Westerse landen verdwijnt jaarlijks maar liefst 3000 km2 goed bouwland onder wegen en gebouwen. Bossen zijn van veel belang voor de bescherming van de bodem en een goede waterhuis- houding, met name daar waar het terrein heuvelachtig of bergachtig is. Door ontbossingen en slechte zorg voor de grond gaan ieder jaar miljarden tonnen teelaarde ver- loren door erosie. Juist in de vaak nog arme landen verdwijnt daar- mee de bestaansbasis van velen: zij hebben geen vruchtbare grond meer onder de voeten. Wordt die afspoelende grond door rivieren meegevoerd, dan heeft dat ook vaak tot gevolg, dat waterreser- voirs dichtslibben, waardoor de levensduur van waterkrachtcentra- les zelfs wel wordt gehalveerd. Met name waar de ontbossingen boven- strooms in bergachting terrein hebben plaatsgevonden raakt veel- al de hele waterhuishouding ontre- geld: uiterste droogte en overstro- mingen wisselen elkaar dan af. In de ontwikkelingslanden speelt zich een energiecrisis af die groter is en die verstrekkender gevolgen heeft dan die bij ons. Honderden mil joenen plattelandsbewoners zijn daar gedoemd hun eigen bestaans basis geleidelijk aan totaal te vernietigen, om aan brandhout te komen moeten zij steeds wijdere kringen rond hun dorp (vaak tot uren lopen toe) het land van alle bomen en struiken ontdoen. Een kale dorre bodem is vaak het uiteindelijke gevolg. Mest en oogst- resten, zo noodzakelijk om de bodemvruchtbaarheid te herstel- len, doen dan vaak als brandstof dienst. Vernietiging van ons milieu. Zo zouden we nog bladzijden vol kunnen schrijven: over het snelle verdwijnen van de uiterst belang- rijke tropische regenbossen, over de vernietiging en vergiftiging van ons milieu, over het uitsterven van vele plant- en diersoorten, waar zoveel mensen, industrieen, tech nologic, landbouw en wetenschap (bijv. medicijnen) van afhankelijk zijn. Het zijn allemaal zwarte bladzijden in de geschiedenis der mensheid. De Strategie voor het behoud van de biosfeer, die opgesteld werd door de Internationale Unie voor Natuurbehoud (IUCN) samen met het Milieuprogramma van de Verenigde Naties en het Wereld Natuur Fonds, is een gids om aan deze aftakeling van ons leefmilieu en aan de vernietiging van de natuurlijke hulpbronnen een halt toe te roepen. De strategie dient per land nader uitgewerkt en toegepast te worden. Maar ook internationaal is actie noodzake lijk: voor zuivere lucht en leefbare oceanen bijvoorbeeld zijn wij alien gezamenlijk verantwoordelijk. De Strategie gaat er van uit dat voor iedere vorm van ontwikkeling het behoud en goed beheer van natuur lijke hulpbronnen als water, lucht, bodem, vegetatie, planten en dieren onontbeerlijk is. Zoals Dr. Westermann schreef: ,,Het zou niet alleen een zaak moeten zijn voor ons eigen belang, we zijn het een en ander gewoon aan de Natuur verplicht." Deskundigen en beleidsbepalers zullen hard moeten werken aan de uitwerking van de Strategie voor het behoud van de biosfeer. Maar met name alle burgers zullen actief moeten bijdragen door hun levens- houding te veranderen. De Strate gie geeft het duidelijk weer: ,,We moeten er niet ianger vanuit gaan dat we de Aarde geerfd hebben van onze voorouders, maar dat we haar hebben geleend van onze kin- deren." Vanavond en op 12 Maart a.s. organiseert de afd. Soos van de Wijkvereniging Groenoord e.o. weer haar succesvolle ,,bingo- avond". Iedereen is vanaf 8 uur van - harte welkom in boerderij Land vreugd" aan de Sweelincksingel. Na 123 jaar gevestigd te zijn in Schiedam-Zuid gaan de Tech nische Bedrijven der gemeente Schiedam verhuizen naar de van Heekstraat 15 in de's Gravelandse polder. De verhuizing zal afde- lingsgewijs geschieden in de periode van 17 maart en 26 mei a.s. Overigens is de naam Technische Bedrijven ook verleden tijd gewor- den. Door samenvoeging per 1 januari 1980 van de Havendienst, Technische Bedrijven en VROM- dienst is een geheel nieuwe gemeen- telijke dienst ontstaan, die sinds die datum de naam Openbare Nuts-bedrijven Schiedam (ONS) draagt. In het nieuwe kantoor zal de O.N.S. bereikbaar zijn onder het nummer 622222, welk nummer ook buiten kantooruren voor sto- ringen bereikbaar is. Laatste winkel geopend. Met de vestiging van de ABN-Bank aan de Hof van Spaland 49 (hoek Zwaluwlaan) is het Winkelcentrum ,,Hof van Spaland" nu geheel compleet. De eerste paal voor het nieuwe winkelcomplex werd op 27 mei 1977 geslagen, begin juni 1978 openden de eerste zaken (Veg6, Jamin en Coops) hun deuren, de officiele opening van het winkel centrum vond op 19 oktober 1978 plaats. De winkels onder het flat aan de Zwaluwlaan kwamen uiteraard het laatste gereed en met de verplaat- sing van de Algemene Bank Neder land van de Schiedamseweg naar Hof van Spaland is nu het totaal van 40 winkels bereikt. Het maandelijks orgelconcert in de Aula van het Stedelijk Museum zal op zaterdag 15 maart a.s. worden verzorgd door Haite van der Schaaf. Deze Amsterdamse organist geniet grote be- kendheid door zijn vele bespelingen zo- wel in Nederland als in Oost- en West- Duitsland, Engeland, Zweden en Polen, terwijl hij bovendien enige grammofoonplaten op zijn naam heeft staan. Medewerking verleent de hoboist Evert Bos, die ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds enige malen als hobo-solist is opgetreden. Het programma getuigt van verfijnde smaak en vermeldt hobo- en orgelwer- ken van Nederlandse, Duitse, Poolse en Zweedse componisten. Het concert zal aanvangen om 15.00 uur en zal ca. 3 kwartier duren. De toegang is vrij. Bruggen en tunnels zijn volgens ouders en leerlingen van scholen in Schiedam-noord niet de juiste mid- delen om de verkeersveiligheid in Schiedam-noord te vergroten. "Het verkeer moet eerder de wijk kunnen verlaten" concludeerde het grootste deel van de aanwezigen op de vergadering van WERKGROEP RUIMTELIJKE ORDENING op 19 febr. j.l. De opkomst op de vergadering was behoorlijk. Zo'n 25 wijkbewoners (velen namens een school) wafen naar De Ark geko- men. In plaats van bruggen en tunnels op en onder de hoofdwegen van Schiedam-noord zou het vol gens de aanwezigen verstandiger zijn om maatregelen te nemen, die het vele autoverkeer in de wijk beperken. Ook woonerven zijn daarbij niet ideaal. Volgens de aanwezigen is het ver- keerd om alle verkeersdrukte sa men te persen op een grote hoofd- route, die gevormd wordt door ..Mozartl. en Churchillweg. ,,De theorie erachter is de veiligheid op alle andere wegen in noord te verbeteren. Maar daardoor lijkt het daar vaak rustiger, waardoor men minder goed uitkijkt", aldus een vertegenwoordiger van de Koningin Julianaschool. Wat de ouders en leerkrachten naar voren hebben gebracht sterkt de WERKGROEP RUIMTELIJK ORDENING in haar mening dat er een tweede uitvalsweg moet komen, noordelijk van het Beatrixpark in de richting van de 's-Gravelandse- weg. Opnieuw zal de Werkgroep kontakt opnemen met wethouder Zijdeveld om over dit plan te overleggen. Toch zijn daarmee niet alle proble men opgelost. Er wordt al jaren met de Gemeente geknokt over het realiseren van veiliger oversteek- plaatsen voor de kinderen. Maar omdat er weinig ongelukken in Noord gebeuren kan dat nog wel even duren. De bruggen en tunnels staan in ieder geval pas na 1984 op het programma. En afgezien van het feit dat velen niet geloven in de werking daarvan, kan er niet zo lang -gewacht worden om iets te verbeteren. Twee grote knelpunten in de wijk zullen echt met spoed verbeterd moeten worden, t.w. de kruising Vivaldilaan, Mozartlaan en de kruising Borodinlaan, Mozartlaan alsmede de kruisingen Schiedam seweg, Zwaluwlaan en Schiedam seweg, Hargasingel. Kritiek te over Al met al zijn er de laatste vergade ring van de Werkgroep genoeg opmerking gemaakt die besproken zullen worden met de Gemeente om zo snel mogelijk te kunnen komen tot een beveiliging van de school-woon-routes. Volgende vergadering Over de inhoud van de laatste avond in De Ark en over de plan'nen van de Gemeente m.b.t. het Openbaar Vervoer zal deWerk- groep Ruimtelijke Ordening verga- deren op DINSDAG 18 MAART A.S. IN HET KANTOOR VAN DE S.S.S.N., Jac. Urlusplein (naast de Bibliotheek) Een ieder die gelnteresseerd is kan de stukken krijgen toegezonden. Inlichtingen, tel. 702207.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 1