„'T CENTRUM" Wat is I.K.V.? Dodelijke ongevallen in de landbouw in 1979 Night Daw'Day Night - de nieuwe make-up van Pierre Robert Steeds meer patientengroepen in Nederland Patienten moeten opkomen voor hun eigen belangen iser r isoiTi fcf PAGINA 9 19 maart 1980 Riiwiel- en Bromfietshandel Tevens het adres voor huishoudelijke elektrische artikelen SportpalelsAhoy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond 29 maart voor de 1 ai Jar m |i|>AAaMAm .1991 111 AKMNWim [INGEZONDEN] De storm rond de besluitvormings- procedure over de produktie en plaatsing van nieuwe kernwapens is weer afgenomen. Af en toe duikt een artikeltje op in de kranten over de debatten van afgelopen december. Maar politiek Nederland heeft op dit moment andere zorgen: o.a. de groeiende werkloosheid en de loon- pauze van de regering. Toch is de diskussie rond de kern wapens niet afgelopen. Hoewel geen alledaagse politieke kost meer leden van het EK.V. blijven zich bezig houden met de problemen van kernbewapening en vrede. Wat is nu eigenlijk het EK.V.? De letters EK.V. staan voor het Interkerkelijk Vredesberaad. Dit is de organisatie die zich bezig houdt met vraagstukken van oorlog en vrede, toegespitst op de kernbe wapening. In het EK.V. werken samen: De Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Evangelische Broedergemeente, het Genootschap Der Vrienden (Quakers), de Gereformeerde Ker- ken in Nederland, de Nederlands Hervormde Kerk, de Oud Katho- lieke Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Rooms Katho- lieke Kerk. Wat wilhet I.K.V.? Het EK.V. wil dat we met z'n alien proberen de kernwapens de wereld uit te helpen, om te beginnen uit Nederland. Dit is het doel waar het EK.V. naar streeft en om dit doel te bereiken startte het in 1977 een campagne met als motto: "Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Op dit moment telt het EK.V. plm. 300 kernen (afdelingen) in Neder land, waaronder 1 in Schiedam. Om het doel van het EK.V. te bereiken, moeten mensen eerst weten in wat voor situatie ze leven. Het EK.V. is van mening dat onze leefsituatie Onveilig is, omdat ze berust op bezit van kernwapens. (overigens geeft het EK.V. o.a. informatie over de werking van deze wapens). Het EK.V. wil nu duidelijk maken dat onze veiligheid ook in Schiedam, aan een "zijden" draadje hangt. Natuurlijk is de doelstelling van het EK.V. niet van vandaag op morgen te realiseren. Het vraagt van de mensen een bewustwordingsproces over de eigen situatie en een na- denken over vrede en veiligheid. Dat gebeurt o.a. op plaatselijk nivo ook in Schiedam. Waar houden we ons als I.K.V.- kern- Schiedam dan mee bezig? - We verstrekken informatie over wat kernwapens zijn, wat vrede zou kunnen zijn en wat veiligheid zou kunnen zijn. - We organiseren de vredesweek, die de laatste week van September wordt gehouden. - We proberen de diskussie over kernbewapening, vrede en veilig heid binnen de plaatselijke kerken op gang te brengen en te verdiepen. - We proberen met de plaatselijke afdelingen van de politieke partijen in gesprek te komen over vrede, veiligheid en kernbewapening. Dit in verband met de invulling van de partijprogramma's voor de kamer- verkiezingen van 1981. - We organiseren vredeskursussen, die tot doel hebben meer inzicht te verkrijgen in de verschillende pro blemen die met het vraagstuk van de vrede verband houden. - Verder tracht de EK.V. -kern- Schiedam ook buiten de wijk Groenoord nieuwe leden te werven om in andere delen van de stad nieuwe kernen te startten. Dus: Mocht u interesse hebben voor het werk van het EK.V. of u al willen opgeven als lid van onze I.K.V.- kern, dan kunt u zich wenden tot ons sekretariaat: Ad en Ineke Uijtdewilligen, Faassenplein 83, Schiedam, telefoon 713056. Ook mensen die niet tot een kerk- genootschap behoren zijn uiteraard van harte welkom. In 1979 zijn 34 ongevallen met dodelijke afloop in de landbouw ter kennis gekomen van de Arbeids- inspectie van het ministerie van Sociale Zaken. In 1978 en 1977 zijn er respectievelijk 32 en 31 gemeld. Niet minder dan 10 van de 34 doden in 1979 waren kinderen tot en met de leeftijd van 15 jaar. Zij zijn het slachtoffer geworden door- dat ze onnodig verbleven op of in de nabijheid van trekkers (4), opraappers (2), een omvallende kuilvoersnijder, een cirkelmaaier, een grondverzetmachine en een vallende schuifdeur. Vijf mensen kwamen om het leven door het kantelen of achterover- slaan van trekkers (in 1978 10) en twee op andere wijze bij werkzaam- heden met trekkers. Bovendien vonden twee personen de dood na met hun trekker in de sloot te zijn gereden: een kwam van een behen- digheidswedstrijd voor trekkers en 66n ging naar de opleiding voor het trekkerrijbewijs. In geen van deze gevallen was de trekker voorzien van een kantelbeveiliging die, in- dien deze wel op de trekker was gemonteerd, tenminste de helft van deze dodelijke ongevallen zou heb ben voorkomen. Blijkbaar is de Nederlandse landbouw nog onvol- doende doordrorigen van de nood- zaak het gehele trekkerbestand van een (goedgekeurd) beveili- gingsmiddel te voorzien. Met in- gang van 17 juli 1983 is dit trouwens verplicht! Alle gebruikers van trekkers wordt dan ook opnieuw dringend aange- raden een veiligheidscabine, -frame of -beugel op hun trekkers te laten aanbrengen. Verder uitstel bete- kent niet alleen dat het leven van de bestuurder in gevaar wordt ge- bracht, maar ook dat er problemen zijn te verwachten bij mogelijke opeenhoping van bestellingen voor fabricage en aflevering kort voor de datum van verplichting (17 juli 1983). Verder kwamen twaalf mensen om bij ongevallen met aanhangwagens, met een opraapwagen, met een mestverspreider, met een verplaats- bare transporteur, met een opraappers, met een melkmachine, met een grondfrees, met een bietenrooimachine en met een automatische mestafvoerinstal- latie. Twee personen verloren het leven door een val van een dak bij het leggen van golfplaten van asbestcement, 66n bij sloopwerk, 66n door een val van een ladder en 66n werd overreden door een vrachtauto. De nieuwe vooijaars- en zomer- mode is wat kleur betreft uiterst gevarieerd. Het gehele skala van de regenboog wordt toegepast, van zacht lila tot het helderste rood, geel en turkoois. De kleuren van Pierre Robert's nieuwe make-up stemmen daarmee overeen. Zij zijn natuurlijk niet zo uitbundig als in de kleding maar zijn volledig aan de mode aangepast. Het Zweedse kosmetika concern kan dat iedere keer weer tot stand brengen doordat men in Parijs een eigen, vermaard schoonheidsinsti- tuut heeft dat nauwe banden onderhoudt met de ontwerpers, de couturiers, de modehuizen. Daardoor weten de experts al lang van te voren wat zich in de modewereld gaat afspelen en hoe de nieuwe stromingen zullen zijn. Dat is er de reden van dat de nieuw gei'ntroduceerde kleuren en tinten tot in de kleinste details overeenkomen en daarmede schit- terend harmonieren. Er zijn twee soorten make-up die Night Day en Day Night zijn genoemd. Dat is geen woordenspel. Er is mee tot uitdrukking gebracht dat de eerste bestemd is voor gebruik's avonds, de andere voor overdag. Night Day Deze make-up wordt als volgt aangebracht: beginnen met Super Moist Make-up Cream nr. 3. De wangen Hiervoor Super Glow Blusher nr. 4 Sweet Mulberry. In een boog aanbrengen, beginnen bij de buitenste ooghoek tot ongeveer het midden van het jukbeen. Zachtjes met de vinger gelijkmatig uit- wrijven. Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 De ogen. Pierre Robert's Super Soft Shadow nr. 9 Fresh Clover wordt van de binnenste ooghoek over het ge hele bovenooglid aangebracht, dus van de wenkbrauwen tot aan de wimpers met uitzondering van een streep die wordt opengelaten bij de wimpers en de buitenste ooghoek. Vervolgens wordt nr. 14 Fresh Lilac in een brede streep aange bracht dicht tegen de wimpers aan. Bij de buitenkant van het ooglid wordt deze naar boven in de globelijn doorgetrokken en verder naar buiten toe tot aan de slaap. Eye Pencil nr. 9 Soft Grey wordt als kajal op het onderooglid aange bracht. Mascara: Super Lash Mas cara nr. 1 Black. X9&: t x 'a/' De lippen Super Moist Lipstick nr. 28 Fresh Rose. Geef de contouren van de lippen aan met Lip Colour Stick nr. 8. Beeindig de make-up met een klein beetje Compact Powder nr. 2 Peach Satin. De nagels De bijpassende nagellak is Pierre Robert's Super Strong Nailpolish nr. 28. Day Night Voor deze, in de eerste plaats voor de dag bedoelde make-up beginnen met Transparant Make-up Cream nr. 4 Fresh Amber. De wangen Cheek Pencil nr. 1 Burnt Sugar. Eerst in een driehoek op de jukbeenderen aanbrengen en ver volgens met de vinger gelijkmatig uitwrijven. De ogen Super Soft Shadow nr. 8 Soft Ivory aanbrengen op het ooglid van de globelijn af naar de wenkbrauw en naar beneden naar de binnenste ooghoek. Nr. 15 Fresh Turquoise: bij de binnen ooghoek beginnen en vervolgens over het onderste ge- deelte van het ooglid. Eye Pencil nr. 11 Soft Blue wordt aangebracht in de globelijn en voorzichtig MAAK HET ZELF MAAK HET ZELF »MAAK HET ZELF MAAK HET ZELF «MAAK HET ZELF MAAK HET ER ZIT MUZIEK IN Tegenwoordig hebben wij al- lemaal onze lievelingsmuziek in huis op grammofoonplaten of muziekbandjes en om er optimaal van te kunnen ge~ nieten hebben wij de mooiste afspeelapparatuur aange- schaft met stereoluidsprekers en Hi-Fi. Waar wij echter veelal het minste aandacht aan besteden zijn de platen en de bandjes waar onze mu- ziek op staat. Vooral de pla ten hebben hiervan het meeste te verduren, Ze liggen ergens in een kast of lade of op een bureau op elkaar met alle kans op beschadiging en ze zijn bovendien alleen na veel gezoek te vinden. Een goede platenkast is daar- om beslist geen overbodige luxe. Tenslotte staat de mu- ziek op de plaat en als deze niet honderd procent js dan helpt de beste afspeelappara tuur niet voor een goede weergave. Het beste kunnen wij daarom de platen bewa- ren in een speciale grammo- foonplatenkast, waarin de platen verticaal staan en de kast voorzien is van vakver- delingen voor het snel en ge- makkelijk terug vinden van uw plaat naar keuze. Zo'n grammofoonplatenkast kunt u natuurlijk ergens ko- pen doch meestal zijn zij nog- al prijzig en het is natuurlijk veel leuker zelf zoiets te ma ken. Indien u een bestaande kast hebt voor de afspeelap paratuur, die daar is inge- bouwd, kunt u misschien een gedeelte voorzien van vak- verdelingen voor de platen. Ook kunt u zelf, naar uw eigen smaak, een geheel nieuwe kast maken voor de platenspeler, taperecorder, cassettebandjes en de platen. Zelf hebben wij een platen kast gemaakt naar antiek model voor de platen en de cassettebandjes met de mo- gelijkheid er een platenspeler bovenop te zetten. De voorzijde van de kast heb ben wij zo uitgevoerd, dat het lijkt op een ouderwetse la- denkast en wij zijn uitgegaan van een opslagcapaciteit van ca. 180 platen. Het gedeelte van de platen bestaat uit een soort bak die naar voren kan worden geklapt waardoor de platen gemakkelijk bereik- baar zijn. Het benodigde hout bestaat uit een flinke plaat triplex van 6 mm dik voor de achterwand, tussenschotten en lade en verder uit wat vu- rehout of hardhout (planken). Verdere benodigdheden zijn wat spijkers, houtschroeven, boordspijkertjes, een piano- scharnier, kneedbaar hout en witte houtlijm. Voor het bo- venblad, het voorfront en de zijden zijn brede planken no- dig. Deze kunt u opbouwen uit smallere planken en ze koud tegen elkaar lijmen met de nerf in tegengestelde rich- ting om krom trekken te voorkomen. U kunt de ver- bindingen extra versterken met deuvels of door aan de planken een messing en groef te schaven. De kast be staat uit een bovenste lade voor de cassette enz. en een kiepbak voor de platen. Om het effect van een ladenkast te verkrijgen hebben wij de planken van de kantelbak aan de voorzijde iets ingezaagd waardoor het net lijkt of er vier laden zijn. Dit effect kan nog worden versterkt door het aanbrengen van meerde- re handgrepen. Begin de constructie met het in elkaar zetten van de kast, bestaande uit achterwand, zijstukken, bovenblad en on- derkant. De laden en de pla- tenbak worden apart ge maakt en naderhand in de kast gemonteerd. Of u voor de constructie vurehout of hardhout gebruikt maakt weinig verschil. Hardhout is wat duurzamer doch vure hout is gemakkelijker te be- werken. Bovendien kunt u met verschillende houtver- edelingsprodukten het hout precies die finish geven die u zelf het mooiste vindt vanaf blanke lak tot aan antieke fi nish toe. HANDIGE GRAMMOFOONPLATENKAST Z In deze mooie en practische kast zullen uw grammofoon-pla- ten beter bewaard blijven dan in de meeste andere kasten omdat de platen op hun zijde staan i.p.v. op elkaar te liggen. De 9 compartimenten zijn voldoende voor ca. 180 platen en in de lade erboven kunt u allerlei kleine dingen opbergen zoals Z speelkaarten, muziekcassettes en grammofoonnaalden. De J nagebootste ladefronten op de platenbak en de antieke kope- ren handgrepen geven de kast een romantisch aanzien. De totale afmetingen zijn ca. 81 cm breed, 76 cm hoog en 38 cm diep. Werktekeningen op ware grootte, uitvoerige instructies J en materiaallijsten vindt u op Karweipost-tekening nr. 482. U kunt deze tekening bestellen door 10 over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost bv., te Vleuten, onder Z vermelding van tek. nr. 482. J MAAK HET ZELF MET EEN TEKENING VAN KARWEIPOST uitgewreven met behulp van de erbij behorende applicator. Onder het oog wordt de Eye Pencil ook gebruikt als kajal. Voor mascara: Super Lash Mascara nr. 3 Blue Velvet. De lippen Hiervoor Pierre Robert's Super Moist Lipstick nr. 27. Wie een meer dekkend effect wenst kan dit bereiken door eerst Lip Colour Stick nr. 6 te gebruiken en vervolgens daaroverheen nr. 27 Fresh Red. Nagellak De bijpassende nagellak is Super Strong Nailpolish nr. 27. Overal in het land komen er de laatste tijd "patientengroepen" op. Patifinten maar ook mensen die zich heel gezond voelen, komen bij elkaar om over hun gezondheid en de gezondheidszorg in hun wijk te praten. Op het ogenblik zijn er al zo'n 50 groepen verspreid over het hele land. Die plotselinge opkomst van patientengroepen heeft nog niet veel aandacht gehad. Het is ook nog een jong verschijnsel. Sinds kort is er een heel leesbaar boekje uit over patientengroepen. Dit boekje is geschreven door de Stichting Werkgroep 2000 Gezond- heidsvoorlichting aan de Hoog- landseweg in Amersfoort. Met twee van de schrijfsters, Anne Westen- brink en Daatje Tielens spraken we over het boekje. Jullie hebben een boekje geschre ven over patientengroepen. Kun je ook vertellen waarom? Anne Westenbrink en Daatje Tie- lens: "Ja, maar dan moeten we eerst iets over de Werkgroep 2000 vertellen. Daar zijn we al jaren bezig de gezondheidszorg te bekij- ken vanuit de positie van de patient Al vrij gauw kom je er dan achter dat die niet al te best is. Zo heeft de patient nog vrijwel niets te vertellen over de voorzieningen in de gezond heidszorg. Wij vinden dat de patient ook een stem moet hebben. De moeilijkheid is dat artsen en andere hulpverleners meestal heel sterk georganiseerd zijn en de patient tot nu toe nog niet. De laat ste jaren lijkt daar verandering in te komen. Hier en daar komen groepen mensen bijeen die met elkaar gaan praten over onderwer- pen als: hoe is het kontakt tussen de patient en de huisarts of een andere hulpverlener, of hoe word je als patient in een groot ziekenhuis behandelt. Ze ontdekken dan dat er nog al eens oyer je,Jj«en wordt gelopen. daar "fciffT'je in ffe eentje weinig aan doen. Zo ontstaan patientengroepen. Dat zijn groepen van mensen zoals u en wij. Ze gaan er vanuit dat iedereen patient te Zie verder pagina 10

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 9