De Bot Alfa Clean De Bot Kadoshop OPEN HUIS Griezelen in Landvreugd Batig saldo voor kinder- oncologisch centrum te Rotterdam Damestrimclub op reis Voor de zesde maal ,,lenteloop" Orgelconcert stedelyk museum Weer veel geslaagden by Instituut de Jongh 12e jaargang no. 308 16 april 1980 Voor al uw stoomgoed 1 Ook voor bedrijven April-aanbieding 3dekens(1-pers.) van 16,50 voor 10,- 3 x 2-pers. van 22,50 voor 15,- WINKELCENTRUM „DE KETEL" BORODINLAAN voor olieschilderijen aquarellen en reproduk- ties. Ook vakkundig in- lijsten en passe partout snijden Winkelcentrum De Ketel Borodinlaan Noorder Akkoorden Uitgave en adverlentie exploitatie: Magneet Drukkeri] B.V. Postbus 112, Schiedam Rotterdamsedijk 279 Telefoon 010 - 26 86 66 - 26 66 70 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Tevens mededelingenblad voor Wijkver. "Groenoord e.o." SSSN en Dienstencen- trum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten alleen 703586 OBM Kethel 80 jaar Het zal - zo dachten wij - niet zo verwonderlijk zijn, dat veel inwo- ners van Schiedam-Noord en met name die uit de wijken Groenoord en Woudhoek bij de aanhef van dit artikel zich afvragen wat O.B.M. nu eigenlijk wel betekent. Inwoners van het oude dorp Kethel en zeker de agrarische bevolking zullen daar heel wat minder moeite mee heb- ben en herkennen in de initialen de "Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Kethel en Omstre- ken". Welnu, deze unieke verzeke- ringsmaatschappij (want dat is het in feite) bestaat dit jaar tachtig jaar. Juist omdat het een nog weinig voorkomende maatschappij- vorm is en zeker niet zo onpersoon- lijk zoals dit bij de huidige grote maatschappijen het geval is, beste- den wij gaarne aandacht aan dit jubileum. Opgericht In 1900 De cooperatieve gedachte die in de 19e eeuw op gang kwam, liet ook de inwoners van de toen zelfstandi- ge gemeente Kethel niet onbewo- gen. De bevolking was zich echter nauwelijks bewust van het doel en streven van een cooperatie en enke- le vooruitstrevende ingezetenen van het dorp zetten de theorie om in de praktijk. Verzekeringsagent en ak- tief bestuurslid van een aantal verenigingen, de Ileer J.J. Ver- speek kwam met het oprichtings- plan op de proppen voor een brand verzekeringsmij. Met aan zijn zijde de Heren Lindeyer en Dr. Sauer werd op 11 juli 1900 de eerste leden vergadering gehouden en men kreeg 72 leden. Op 10 September 1903 bereikte men het ledental van 98, terwijl het verzekerd bedrag tot 790.510,50 gegroeid was. Uitbetaling brandschade Vanaf de oprichting tot 1915 werd een totaalbedrag van 1074,-- aan geleden brandschaden uitbetaald. Het jaar 1916 was wat dat betreft een slechte, er moest toen 3047,65 worden uitbetaald, zo meldden oude jaarstukken. Uit de stukken blijkt ook, dat de mij. in 1920 een verzekerd bedrag van 3 miljoen gulden bereikte. In September 1923 brandde de hooi- berg van de Wed. D. v.d. Eijk aan .de Schiedamseweg af. Het riet van de hooiberg werd gedeeltelijk bran- dend door de felle Westenwind over de naburige bebouwing gedreven. De Kethelse spuit was toen nog een oude hand-brandspuit. Misschien was het daarom dat O.B.M. in 1925 aan de gemeente Kethel een motorspuit schonk, waarmee een bedrag van4000,-- gemoeid was. Ze deed dat in juli 1937 nog eens en schonk de gemeente een nieuwe motorspuit, die toen 2286,96 kostte. Deze spuit is nog erg lang in dienst geweest en rukte op 14 mei 1940 o.m. uit naar de branden in Rotter dam, die daar tengevolge van het Duitse bombardement woedden. De oorlog^jaren Het is interessant in oude jaarstuk ken en notulen te bladeren, zo staat onder de datum 11 januari 1944 het volgende: "De voorzitter opent de bestuurs- vergadering met de wens dat dit jaar de vrede zal brengen". Het is in dat jaar een wens gebleven. Wel zagen we op Dolle Dinsdag enkele bezetters overhaast hun post verla- ten, maar vrede werd het nog niet. In dat jaar maakte een troep gedegenereerd paardenvolk Kethel onveilig, er werden koperen water- fornuizen geroofd, tilbury's gevor- derd en men drong de huizen binnen. De namen "Oberleutnant" en "Spies" hadden een beruchte klank in Kethel. Op 6 oktober 1944 staat genoteerd: "Het bestuur bespreekt brand schade. De duitsers hebben de vorige dag de prachtige windwater- molen van de Nieuwlandse polder in brand gestoken. Het was de laatste windmolen van de acht die Kethel bezeten had. De spuit was spoedig ter plaatse - volledig be- mand -, doch kon weinig uitrichten omdat de molensloot grondig was drooggemalen en dus geen blus- water aanwezig was. Toon Post verloor veel van zijn have en goed". O.B.N, nu.... Was de oorspronkelijke opzet het verzekeren tegen brandschade; de laatste 10 jaar breidde men de service belangrijk uit door ook varia-verzekering in het pakket op te nemen. In 1974 kocht O.B.M. Kethel het pand aan de Schiedam seweg 31, waar het kantoor is gevestigd en waar twee vaste krach- ten (Mevr. H. de Wolff en de Heer A.W. v.d. Eijk) dagelijks op hun post zijn. Op 18 en 19 april a.s. viert O.B.M. met haar 820 leden feest in de grote zaal van de Rank met medewerking van Toneelgroep "Decor" uit Maassluis (met het blijspel Polly Perkins) en de Boerenkapel van St. Raboud. Een bijzonder leuk idee is de verloting die op beide feestavonden wordt gehouden. Het polisnummer van de leden is n.l. tevens het lotnummer. Over "uniek" gesproken! O.B.M. Kethel van harte proficiat! Op 24 april 1980 organiseert het OJC Schiedam-Noord in Boerderij Landvreugd aan de Sweelinck- singel 7 een filmavond waarop de horrorfilm ,,Het huis der duizend gruwelen" zal worden vertoond. Deze filmavond is de tweede in een serie van vier die het OJC in Boerderij Landvreugd organiseert. Het OJC houdt de avonden in Landvreugd omdat het nog niet over een eigen gebouw kan beschik- ken. De film ,,Het huis der duizend gruwelen" gaat over vijf reizigers die in hun treincoup6 een sinistere vreemdeling hebben. Deze vreem- deling voorspelt de meest ramp- zalige belevenissen die ook uit- komen. De toegangsprijs voor de filmavond is/ 2,50 en de voorstelling begint om half negen. Kaarten zijn ver- krijgbaar op de avond zelf aan de zaal vanaf acht uur en in de voorverkoop bij de caravan van de SSSN aan het Jacq. Urlusplein (naast de bibliotheek). 19 april 14-17 uur Burg. Henrijlaan 2 Numansdorp. Te koop; 5-KAMERWONING Inlichtingen: 010-620670 De Bingo-avond van het K.W.F. af deling Schiedam, heeft na aftrek van de kosten een batig saldo van ruim/ 700,- opgebracht o.a. door een fraaie hoofdprijs door de firma Gerard de Lange voor dit doel ter beschikking gesteld. Daarbij een bedrag van bijna 350,-- waarbij een gift via wet- houder Scheres geschonken bij de opening van ,,Het Oude Raedhuis" in Kethel, is thans voor de afdeling kankerpatientjes in het Sofia kin- deziekenhuis een bedrag van ruim 1000,- beschikbaar, hetwelk t.z.t. wordt aangeboden. Burgemeester Mr. G.J. te Loo sprak lovende woorden over het veelomvattende werk van de afde ling Schiedam en aanvaardde gaarne het ere-voorzitterschap, waarbij hij toezegde voor zover mogelijk het werk van de vereni- ging te steunen. Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Behalve een groot aantal speldjes voor 5, 10 en 15-jarige medewer king werden er 3 hoge K.W.F. onderscheidingen uitgereikt te we- ten de zilveren „Krab" voor de dames Opijnen, Wennink en Riem- slag, die reeds meer dan 30 jaar voor het K.W.F. collecteerden. Het bestuur kan terugzien op een zeer geslaagde avond. De damestrimclub (van de wijk- vereniging Groenoord e.o.) is on- langs vijf dagen naar Parijs geweest Het is een grandiose reis geweest en de Franse sfeer bleef de dames blijkbaar in het bloed zitten. Want ze gaven enkele dagen geleden in boerderij "Landvreugd" een franse kaasavond die bijzonder succesvol is veriopen dankzij de medewer king van de Heer Crama (beheer- der van de boerderij). Met frisse moed gaat de damestrim club weer verder met haar pro- gramma. Er is nog plaats voor enkele dames. Iedereen van jong tot oud is van harte welkom! Wie nadere inlichtingen over de club wil, kan even bellen naar Mevr. Baumhor (tel. 709901) of Mevr. de Bruin (tel. 714304). Op zaterdag 10 mei a.s. zal voor de zesde maal de nu al traditionele ,,Lenteloop" gehouden worden. Een succesvol initiatief van de Woudhoekschool en de kleuter- school't Floddertje, waaraan vorig jaar zo'n 600 sportieve lopers deelnamen. Ook minder ervaren lopers kunnen op 10 mei meedoen, want er zijn 4 verschillende af- standen te gaan, n.l. 1, 3, 5 of 10 km. Iedere deelnemer ontvangt een fraaie herinnering! Het inschrijfgeld bedraagt tot de leeftijd van 15 jaar bij de start 3,~, 15 jaar en ouder betalen 4,~. Wie zich opgeeft bij de voorverkoopadressen betaalt resp. 2,50 en 3,50. Deze verkoop- adressen zijn: T. Groeneveld, Heyermansplein 240. P. van Leeu- wen, Puccinistraat 27. T. van Munster, Royaardsplein 84. R. v.d. Pluym, Van Rijkpad 10. E Rebers, Arnoldipad 11. J. Tjas- sens, Royaardsplein 202. M. Veld- hoven, Lisztplein 77 en I. van Zessen Heyermansplein 254. De start zal geschieden vanaf de Woudhoekschool, Faassenplein 199, het startschot zal worden gelost door wethouder Chr. Zijde- veld. De maandelijkse orgelbespeling in de Aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 te Schiedam, zal op zaterdag 19 april a.s. worden ver- zorgd door de bekende musicus Addie de Jong. Hij heeft een inte ressant programma samengesteld, afgestemd op de mogelijkheden van het kleine, doch overigens zeer fraaie 18e eeuwse orgel. Het concert vangt aan om 15.00 uur en zal ca. drie kwartier duren. De toegang is vrij. Op 14 maart j.l. werden in Rotterdam weer de examens ge- ^^en voor Stenografie en Ma- neschrijven. Wederom sloegen de leerlingen van Instituut de Jongh, Griegplein 144 (die in hoofdzaak opleidt voor het tien- vingersysteem blind typen) een goed figuur, waarbij vooral de formidabele snelheid typen opviel. Voor het diploma machineschrij- ven slaagden mevr. d'Anjour, Ro bert Jan de Bree (met 210 aansla- gen per minuut), Saskia v.d. Berg, Yvonne Griffijn (220 p.m.), Jessica ter Haar Romeny, Brigitte Kitz, Mieke Korten, Ingrid Keyzer (210 p.m.), Marian Kloosterman, Ellen v.d. Moezel (2&5 p.m.), Monique Menke, Sandra Mostert, Karin Olsthoorn, Yvonne Rademaker (215 p.m.), Thea van Rijn, Mar- greet Sleeuwenhoek, Marian Schil- peroord, Monique Stadhouders, Jeanette Veldboer, Frances Volle- bregt, Wilma Willemsen (245 p.m.) en Jenny Zandbergen (met 200 aanslagen per minuut). In het bezit van het diploma stenografie kwamen de leerlingen Lydia Littel en Helma Mooren. Weer een prima resultaat voor het succesvolle instituut de Jongh.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 1