Mees Hope verhuisde Film: una giornata particulare Allergisch, ook voor voedsel? Het elegante pak is weer in PAGINA 7 \MM-fer AkkMririi 16 april 1980 Stichting samenlevtngsopbouw schiedam-noord Steeds maar op het hart drukken: Regiseur Etore Scola moest haar „Je moet je als maar kleiner gaan voelen, totdat je steeds minder bestaat". Ettore Scola was voor zijn film „Una Giornata Particolare" in Nederland uitkwam hier weinig bekend. Toch heeft hij zijn sporen in het filmwezen wel degelijk verdiend. Zijn film ,,Brutti, Spor- chi, Cattivi (,,Lelijk, gemeen en slecht") kreeg in Cannes 1976 zelfs de regieprijs en zal ook in Neder land worden uitgebracht. Sinds 1964 regisseert hij zelf, daarvoor werkte hij voornamelijk als sce- narioschrijver. Hij deed dat onder andere voor regisseurs als Dino Risi en Antonio Pietrangeli. Samen met Age, Scarpelli, Maccari en So- nego behoort hij tot de belang- rijkste scenarioschrijvers van Italie. In zijn films is de samenwerking met acteur Marcello Mastroianni kennelijk favoriet. Sinds Drama della gelosia, tutti i particolari in cronaca uit 1970 hebben ze in vijf films samengewerkt. De voorstel- ling die gratis toegankelijk is, zal worden gehouden in Boerderij Landvreuud, Sweelincksingel 7. Dus: dinsdag 22 april, 14.00 uur Una giornata particulare. Inlich- tingen S.S.S.N., tel. 702207. Op dinsdag 22 april, 's middags om 14.00 uur, organiseert het welzgns- overleg, samen met U.V.V.-afd. Schiedam, de filmvoorsteiling van Una Giornata Particulare. Over de film: Terug naar de tijd voor de .tweede wereldoorlog; 8 mei 1938, een historische dag in de Italiaanse geschiedenis. Heel Rome is uitge- trokken: kinderen en volwassenen, gekleed in fascistische uniformen en getooid met vlaggen verzamelen zich op de Via dei Fiori Imperiali om Hitler te verwelkomen en de geestelijke bruiloft van de Fiihrer en Mussolini onder hysterisch ge- juich te vieren. In een groot, betonnen wooncomplex blijft An toinette, (Sofia Loren) moeder van zes kinderen alleen achter met haar omvangrijke huishoudelijke taak. Wanneer ze haar sprekende beo achterna zit die uit zijn kooi is gevlogen, ontmoet ze in het flatge- bouw de enige andere persoon die niet naar de parade is gegaan; het is de werkloze verslaggever Ga- briele (Marcello Mastroianni) die wegens vermeende homosexualiteit onder het fascistische regiem niet langer zijn functie mocht uit- oefenen. Tijdens deze ontmoeting die voor deze twee mensen een tweede betekenis geeft aan deze bijzondere dag, ontpopt zich (ter- wijl men gedurende de gehele film via de radio die over de binnen- plaats schalt de aankomst en redenvoenngen van Hitler en Mus solini blijft horen) een weergaloze liefdesgeschiedenis waarin An- tonietta, de door haar fascistische echtgenoot verwaarloosde huissloof nota bene in een affaire met een homosexueel moet ontdekken hoe vernederend haar bestaan tot nu toe is geweest. Voor het eerst kan zij zich op deze dag volledig vrouw voelen en Gabriele beseft dat ook hij, ondanks de eisen die het fascisme stelt aan een ,,echte man" (Soldaat, Vader en echtgenoot) zich voor het eerst een gerespec- teerd man voelt. De radioverslagen op de achtergrond als illustratie en versterking van dit gebeuren ver- duidelijken op indringende wijze hoe fascisme als mentaliteit de persoonlijkheid van mensen ver- stikt en wegen naar nieuwe ideeen verspert. Wanneer de dag ten einde loopt en Antonietta weer terug moet naar haar gezin dat terug- komt van de parade, stelt haar man tijdens de avondmaaltijd voor deze bijzondere dag te vieren met het maken van een zevende kind (voor de zevende looft Mussolini premies uit). Antonietta is echter door de ervaringen van de dag wijzer geworden en terwijl ze een hoofd- stuk uit ,,De drie musketiers" leest, ziet ze door het raam hoe Gabriele door twee mannen uit zijn huis wordt gevoerd om gedepor- teerd te worden. De film is volgens een nieuw procede in de filmtechniek ver- vaardigd; noch in zwart wit noch in kleur. In combinatie met de afwezigheid van glamour en valse hulpmiddelen en het simpele decor geeft dit deze prachtige film een sobere eenvoud die maar zelden is waar te nemen. Sofia Loren heeft met deze rol, waarin ze haar gebruikelijke gla mour en extravertie moest laten varen, heel veel moeite gehad. Dat sommige mensen bepaald voedsel niet verdragen (voedsel- intolerantie) staat wel vast. Het is echter omstreden in hoeverre som mige ziekteverschijnselen een vorm van voedings-allergie zijn. Tot nu toe werden allergieen in de me- dische wereld beperkt tot reakties op medicijnen, melk, stuifmeel, stofdeeltjes en huidschilfers. Vol gens een groep Engelse en Ameri- kaanse artsen gaat het verschijnsel allergie veel verder. Deze artsen menen dat 6en op de drie mensen aan een vorm van allergie voor voedsel of chemische stoffen lijdt. Maar onderzoek om deze bewerin- gen te staven ontbreekt nog groten- deels. Volgens een artikel in het Engelse tijdschrift ,,The Lancet" zou er meer aandacht moeten worden besteed aan de effekten die voedsel op de gezondheid van de mens kunnen hebben. Allergieen zouden daarbij wel eens een grotere rol kunnen spelen dan tot nu toe werd verondersteld. Dat er een verband bestaat tussen astma, exzeem en allergie was al langer bekend. Volgens de Amerikaan Rowe zou echter een kwart van alle gevallen van jeugd-astma te wijten zijn aan voedings-allergieen. Ook toe- voegingen aan het voedsel, zoals kleurstoffen en conserveringsmid- delen, zouden astma kunnen veroorzaken. Allergie voor koemelk heeft in de V.S. in enkele gevallen tot ernstige stoornissen geleid. Ook in Nederland zijn vele voor- beelden van reakties op voedsel taekend. Melk en chocolade kun nen darmstoornissen veroorzaken. Het eten van aardbeien, mosselen en eieren leidt bij sommige mensen tot oedeem (waterophoping in de weefsels) of netelroos (een huid- ziekte). Juist voedsel dat men graag lust en veel eet kan allergische reakties oproepen. Cafeine, dat o.a. in thee en koffie zit, is het bekendste voorbeeld: sommigen krijgen er hoofd- of buikpijn van, anderen zelfs angstaanvallen. De indruk bestaat dat zelfs geestes- ziekten door bepaald voedsel zou den worden veroorzaakt, al moet hierover nog veel worden onder- zocht, aldus ,The Lancet'. Allergie-artsen In Engeland en de V.S. opereert een groep allergie-artsen (allergo- logen), die zich hebben verenigd in de Vereniging voor klinische Eko- logie. Op een bijeenkomst van deze vereniging vorig jaar in Londen bleek dat de klinische ekologen sterk geloven in een verband tussen de gezondheid van de patient en invloeden uit de omgeving. Een op de drie mensn lijdt volgens hen aan allergieen. De klachten zijn vaak erg vaag en zo vertrouwd dat de patienten ze niet meer als probleem herkennen. Snotteren, tranende ogen en huidreakties zijn maar het Juist tijdens het ter perse gaan van ons vorige nummer, verhuisde de bekende bank Mees Hope naar een nieuw onderkomen. Al is een en ander dus reeds sinds 1 april j.l. een feit, wij willen er graag alsnog enige aandacht aan wijden. Vooral omdat door de nieuwe vestiging enige oude, historische panden voor Schiedam bewaard zijn geble- ven. De Bank Mees Hope was voor- heen - sinds 1917 - gevestigd aan de Nieuwe Haven. De vestiging van een bijkantoor in Schiedam (de bank heette toen nog R. Mees en Zonen) geschiedde op verzoek van de Schiedamse distilleerderijen. Een van de belangrijkste daaronder was de thans nog steeds zelfstandig bestaande distilleerderij M. Dirk- zwager B .V. Mees en Hope was echter al langere tijd aan een modern onder komen toe en zo ontstond het idee en de verhuizirtg naar Oranjestraat 64 te Schiedam. Het redde daar- door het totaal verwaarloosde pand van C.J. Nolet, de Mouterij De Olyphant, uit 1803. Schiedam is hierdoor een pittoresk plekje rijker geworden. Wie in de winkel en in de b laden kijkt, op straat loopt of zoonlief naar dansles ziet gaan, kan het met eigen ogen constateren: het ele gante pak is weer in. De Neder- landse man kleedt zich beter dan ooit. Nonchalante combinaties als hij jong is en het nieuwe "nette" pak voor de ouderen. Dat is de wollige wintertrend van 1980 die zich ook in het komend voorjaar en de ■zomer zal doorzet- ten. Maar dan met meer fleur en kleur. Opvallende pakken en aanstekelij- ke combinaties zijn er met name voor de jongeren, die steeds meer aandacht, tijd en geld investeren in een lekkere aankleding van panta- lon en jasje in een mooie, fijne wolkwaliteit. Daarnaast is er bij de Nederlandse mannen ouder dan 25 een toenemende belangstelling voor het "nette" pak. Maar dan wel het nette pak van de jaren tachtig: fijne tot zeer fijne kamgarens met kleine dessins en heldere kleurtonen die lekker licht dragen. Beeld van een pak Hoe ziet dat nieuwe pak van 1980 emit? De beige-tinten van vorig jaar zomer zijn verdwenen. Er is een duidelijke tendens naar intensief kleurgebruik: blauw, maar ook petrol, mauve groen, kaneelachtig roestbruin en niet te vergeten wit en zwart. Combinaties van zachtere en sterke kleuren kunnen daarbij voor aantrekkelijke effecten zorgen. In het spoor van de aandacht voor betere stofkwaliteit hebben de mo- de-ontwerpers gezocht naar een "neo-chique", gelnspireerd op Amerikaanse invloeden uit de jaren vijftig. Als modieuze vrouwen dit voorjaar in hun kleding een Holly- woodlook uitstralen met elementen van cowboy-kleding, dan draagt de modieuze man jasjes met recht, verbrede schouders met vulling en een pantalon met smal toelopende pijpen. Het beeld van het pak geeft dan een taps silhouet te zien. Reden voor sommige deskundigen om nu al te spreken van een nieuw modetijdperk met "architectonisch geconstrueerde kleding". Zeker is in ieder geval dat het nieuwe pak lekker is: soepel en licht, gemaakt voor natuurlijke bewegingen. Geen stof die daar beter bij past dan de soepele honderd procent natuurstof die zuiver scheervol is. topje van de ijsberg. Som'mige klinische ekologen menen zelfs een verband te hebben gevonden tussen aardgas en gewrichtsaandoenin- gen. Ook migraine en zelfs chro- nische psychiatrische problemen zouden volgens een van hen een vorm van allergie zijn. Alle klinische ekologen spreken vanuit eigen praktijkervaringen. Voedsel en chemische stoffen zijn volgens hen de gev'aarlijkste veroor- zakers van allergieen. Zo heeft de Amerikaan Rea een kliniek waarin helemaal geen synthetische stoffen mogen voorkomen, en waar de lucht gefilterd wordt. Parfum, cosmetica en andere chemische stoffen zijn in deze kliniek dan ook taboe. Maar strenge natuurweten- schappelijke bewijzen kunnen de klinische ekologen niet op tafel leggen. In de medische wereld is hun aanzien daarom niet hoog. De klinische ekologen bekommeren zich hier weinig om en beroepen zich op de resultaten bij hun patiSnten. Voedsel therapie In Nederland bestaan echte .kli nische ekologen' (nog) niet. Toch zijn er wel artsen, waaronder ook allergologen, die patienten met voedseltherapieen behandelen. Dr. Voorhorst allergoloog in Leiden, zegt hierover: ,,Veel van bovenge- noemde therapieen, zoals die van de klinische ekologen, lijken me op het eerste gezicht werk van .amateurwetenschappers'. Een ver band tussen aardgas en gewrichts- aandoeningen zie ik ook niet zo zitten. Ook in Nederland komen dit soort theorieen wel voor. Zo verbieden sommige artsen je bij- voorbeeld van alles en nog wat te eten." ,,Natuurlijk omvat de allergologie meer dan alleen astma. Ook vrij zeldzame vormen van allergie voor voedingsmiddelen komen voor. Een enkeling verdraagt misschien geen vis of chocolade, maar we moeten de voedingsallergie niet overdrijven", aldus dr. Voorhorst.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 7