„Caravan verandert gauw in onhandelbaar slingerding'9 Grootse le op Flevohof De Bot De Bot Alfa Clean Sigarenzaak Winnaars prijsvraag Amateurs kunnen terecht in ,,De Teerstoof" Schiedamse avondzwem- vierdaagse V akan tie-akti vi tei ten 13e jaargang no 314 3 juli 1980 Voor olieverfschilderijen, aquarellen en reprodukties. Ook vakkundig inlijsten en passe partout snijden. Winkelcentrum De Ketel Borodinlaan 58 Telefoon 703768 voor al uw stoomgoed, ook voor bedrijven Sigarenzaak Winkelcentrum „De Ketel" Borodinlaan 58 Tel. 703768 Aoorder Akkoorden Uitgave en adverlentie exploitatie: Magneet Drukkerij B.V. Postbus 112, Schiedam Algerastraat 12 Telefoon 010 - 622 422 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Tevens mededelingenblad voor Wijkver. "Groenoord e.o." SSSN en Dienstencen- trum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten a I lee n 703586 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Meer dan de helft van de ongeval- len met personenauto's met aan- hangers, zoals caravans, boottrai- lers en vouwwagens, gebeurt op rechte stukken van grote wegen. Bovendien gaat het vier maal vaker mis bij het afdalen van een helling dan bij het bestijgen. Bij ongeval- len met auto's zonder aanhanger verhouden deze cijfers zich als 1:1. Deze conclusies zijn te trekken uit een ANWB-onderzoek naar de omstandigheden waaronder Neder- landse vakantiegangers die met een caravan e.d. in het buitenland reden, vorig jaar een ongeluk kregen. Het betrof 250 gevallen. Maart liefst 58 procent van de 250 ongevallen gebeurde op een recht stuk van een auto(snel)weg of een vrij drukke secundaire weg. Beide wegsoorten namen overigens niet minder dan 80 procent van alle ongevallen voor hun rekening. Opvallend is ook dat 1 op de 3 ongevallen met combinaties een eenzijdig ongeluk was, dat wil zeggen dat er geen ander voertuig bij betrokken was. Steeds harder. Volgens Ir. U.R. de Regt, chef van de Verkeersafdeling van de ANWB zou uit bovenstaande gegevens kunnen worden afgeleid, dat een hoop mensen zich nogal verkijken op hun snelheid. ,,Als je bedenkt dat het merendeel van de hellingen waarop de caravans ,,ontspoor- den", niet zo gek steil was, gaan die mensen blijkbaar steeds harder naar beneden. Het gaat dan lekker zonder al te veel moeite zegt hij in een gesprek dat Veilig Verkeer Nederland met hem had. ,,Op een gegeven moment gaat de aanhanger echter slingeren en dan is de boot aan. Dan verandert wat zojuist nog een volgzame caravan was in een onhandelbaar slinger ding. Dan ook gaan de kennis van en de vaardigheid in het besturen vanzo'n combinatie een rol spelen. En die zijn meestal niet zo groot. De exacte oorzaak van dit slingeren is moeilijk aan te geven. Vaak rijdt men met een aanhanger die voort- durend op de grens van de stabili- teit zweeft. Dat gaat heel lang goed, maar er hoeft ook maar iets plotseling te veranderen aan de windrichting of de lading of er hoeft maar net iets te scherp gestuurd te worden en het gaat fout. Dat vind men dan in de ongevalsdossiers terug onder het hoofdje caravan onklaar". Zo'n 16 procent van de mensen die bij de 250 ongevallen waren betrokken, gaf dat aan de ANWB als reden op. Vreemd. Hoe vreemd het ook mag klinken, ook het ingehaald worden van de caravan, wat een soort zuiging tot gevolg heeft, was in 15 procent van de gevallen aanleiding tot het ongeval. Eveneens 15 procent van de combinatierijders gaf op door een vreemde (verkeers)-situatie een zodanige fout te hebben gemaakt, dat de reis in een ongeval eindigde. ,,Het is ongelooflijk te zien hoeveel mensen er, niet gehinderd door enige kennis, met de caravan op vakantie gaan", aldus ir. De Regt. ,,Wist u dat 5 procent van de in het buitenland gestrande caravanrij- ders nog nooit eerder met een combinatie had gereden? Zelfs niet in de omgeving van hun woonplaats even hadden geoefend. Daarom blijven we er op hameren: Bereid die reis toch goed voor!" Goed beladen. Bij die voorbereiding dient met name op de volgende punten te worden gelet: De caravan goed, dat wil zeggen: op de as, beladen. En nagaan of de kogeldruk niet te hoog of te laag is. Houdt u aan de maximum snelheid voor caravans. Bij te hoge snelheid kan het kleinste foutje grote gevolgen hebben. Let er bij de aankoop van de caravan op dat het ledig gewicht ervan niet meer is dan 60 procent van dat van de trekauto. Controleer de caravan op zijn technische staat. Let daarbij op de banden en de spanning ervan, de remmen en de vering. Stippel van tevoren de route uit. Gaook de hellingpercentages na. Het rijden met een caravan is zeker niet hetzelfde als rijden met eensolo-auto". Oefen daarom voor u met vakan tie gaat in het besturen van de ,,trein". Een groot assortiment van nieuwe lelies zal in de komende weken te pronk staan in Flevohof. De Vereniging ,,De Lelie", waarin vrijwel alle leliekwekers zijn verenigd, zal in samenwerking met Flevohof een lelieshow presenteren van 19 juli t/m 9 augustus a.s. Deze fraaie expositie, welke wordt gearrangeerd door de bekende bloemsierkunstenaar F. Hulsken uit Bussum, zal zeker een bezoek de moeite waard maken. De expo sitie zal staan in het teken van Nederlandse klederdrachten. Wie nadere informatie wenst over b.v. lelies als tuinplant, zal op deze expositie ook aan zijn/haar trek ken komen. De afdeling Voorlich- ting van de Bloembollenraad zal voor volop informatiemateriaal zorgen. In de grijze oudheid was het bestaan van de lelie reeds bekend en werd zij geroemd en bewonderd om haar schoonheid. Vandaag is dat nog zo. Sterker, dankzij het werk van veredelaars in Nederland en Amerika zijn de laatste jaren tal van nieuwe vormen en kleuren gewonnen. U hebt het maar voor het zeggen! Lelies met hangende en al dan niet omgekrulde bloemen, aanwinsten met vertikaal geplaatste of staande bloemen en dan kunt u ook nog kiezen uit klein-, middelgroot- of grootbloemige typen. Werd het leliebeeld voorheen voor een groot deel beheerst door de witte trom- petten en de oranje hollandicums, vandaag de dag is er een rijk scala aan kleuren en vormen. Hoe belangrijk de lelieteelt voor de vaderlandse bloembollencultuur is, laten een paar kille cijfers zien. In 1964 werden er in Nederland nog geen 80 ha. lelies geteeld, maar vandaag beslaat het areaal 1100 ha.! En dat zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid nog groter worden, omdat de lelie als snijbloem steeds meer in de mode komt. Niet alleen om de fraaie kleuren en typen, maar ook door het lange leven in de vaas, oftewel de lange houdbaarheid. Bij de bloemkwekers komt de lelie ook steeds meer in trek. Er gaan veel bollen op een vierkante meter, de warmtebehoefte van een aantal rassen is gering en bovendien kan men een deel van de lelies het gehele jaar rond in bloei krijgen. Daar komt nog bij dat men de bollen nauwkeurig kan program- meren. Als men zo op de juiste manier behandelde bollen op een bepaald tijdstip plant, kan men na een aantal weken bloemen snijden. Men kan er bij wijze van spreken de klok op gelijk zetten. Flevohof is geopend van 8.30 uur tot 18.00 uur. De entreeprijzen zijn 8,-- voor volwassenen en 5,50 voor kinderen. Met openbaar ver- voer is Flevohof bereikbaar via station Harderwijk. Of het nu zo moeilijk was, weten we niet, maar we ontvingen ,,slechts" 44 briefkaarten naar aanleiding van onze kleine prijsvraag in onze uitgave van 11 juni j.l. Toch had de jury een moeilijke taak om alle slagzinnen te beoordelen, maar uiteindelijk kwamen er toch drie prijswinnaars uit de bus. Deze wonnen een polaroid-zonnebril, welke zij inmiddels hebben ont- vangen. Mevr. 1. Roos-de Vos, Berkenlaan 19, won er een met haar slagzin: ,,Als ik in Noorder Akkoorden kijk, ben ik weer heel wat infor matie rijk". N. Klein, Polderweg 186 zond: ,,Wat ik vind van Noorder Ak koorden? Zo'n goede krant behoeft geen woorden". En al moet het dan wel behoorlijk licht in de kamer zijn, Mevr. M. de Braak-Reinsma, v. Beethovenplein 41 meldde: ,,Ik lees Noorder Akkoorden, ja heus, met een polaroidbril op mijn neus". Prijswinnaars: van harte gefelici- teerd met uw prijsje. Alle niet- prijswinnaars: bedankt voor het meedoen en een volgende keer beter! Na de vakanties zal de inzet van het nieuwe seizoen voor het Theater de Teerstoof op een geheel andere wijze beginnen. Men wil n.l. het seizoen starten met Schiedamse amateurs en een ieder die meent over talent te beschikken (zang, cabaret, opera, mime, goochelen enz. enz.) kan zich hiervoor op- geven. De optredens mogen van 5 tot 25 minuten duren, een piano en een installatie voor geluidsbanden is aanwezig. Aanmeldingen dienen te geschieden per brief aan de Heer J. v.d. Meer, Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 te Schiedam. Uw aanmelding dient wel voor 23 juli a.s. binnen te zijn. Op maandag 25 augustus a.s. gaat voor het 5e achtereenvolgende jaar in Zwembad Groenoord, in het kader van de sportieve rekreatie, weer de Schiedamse Avondzwem- vierdaagse van start. De opening wordt verricht door de Burgemees- tervan Schiedam de heer Mr. GJ. te Loo. Van maandag 25 augustus tot en met vrijdag 29 augustus kunnen de deelnemers telkens een afstand van 500 meter zwemmen. Voor kinderen tot en met 10 jaar bestaat de mogelijkheid per avond 250 meter te zwemmen. Er is een keuze-avond, uitgezonderd de vrfj- dagavond van <*1$^ '"wtRudort Voor de Zwemvierdaagse is Bad Groenoord opengesteld van 17.30 uur tot 20.00 uur. De deelnemers- kosten bedragen5,50 all-in. Iedere deelnemer ontvangt na het volbrengen van de voorgeschreven afstand een bronzen, zilveren of gouden medaille en een sticker. Deelnemerskaarten zijn tegen be- taling verkrijgbaar aan de kassa van Bad Groenoord. Bad Zuid en bij het V.V.V. kantoor, Proveniers- huis, Overschiesestraat 1 te Schie dam. Tijdens de zwemvierdaagse ziet het programma van de neven- aktiviteiten er als volgt uit: maandag: demonstratie judo en jazzballet door sportschool Vroegh, dinsdag: demonstratie politiehon- den m.m.v. de Politiehondenvere- niging ,,De Speurder" te Schiedam woensdag: optreden Drumband Juliana met majorettes, donderdag: demonstratie met mo- delboten door de Schiedamse mo- deljachtenvereniging ,,De Viking" te Schiedam, vrijdag: minikermis met o.a. Rad van avontuur, ballen gooien, olie- bollenkraam enz. Draaiorgel ,,De Zwaluw". Op vrijdagavond, de sluitings- avond, is ook het bekende door C.& A beschikbaar gestelde lucht- matras voor de kinderen weer aanwezig. Op het terrein is tevens een bloemenstal geplaatst. De organisatie is in handen van de Sportraad en de plaatselijke zwem- berenigingen S.R.B. Watervrien- den enS.Z.C. In Schiedam-Noord vinden de volgende aktiviteiten voor de jeugd plaats: Donderdag 10 juli: Faasenplein - Kreativiteit - aanvang 14.00 uur. Zaterdag 12 juli: Poldervaart (Pannekoekhuis) - Viswedstrijd - aanvang 14.00 uur - deel- name 0,50. Maandag 14 juli: J. Oreliosingel - Sport en Spel - aanvang 10.00 uur. Dinsdag 15 juli: Bachplein - Kreativiteit - aanvang 10.00 uur. Donderdag 17 juli: J. Oreliosingel - Sport en Spel - aanvang 10.00 uur. Vrijdag 18 juli: Pr. Beatrixpark (t.o. Excelsior Parkweg): Diverse attrakties o.a. spring- matras, kanovaren, ponyrijden - aanvang 11.00 uur. Op dezelfde plaats aanvang 's middags 14.30 uur (tot ca. 16.30 uur) Kindervarietfc met Dick Rienstra: Toegang/ 1,-. Alle aktiviteiten waar g£6n toegangsprijs is vermeld, zijn gratis!

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 1