Fiets en hobby's Vier eeuwen in vier uur De Bot De Bot Alfa Clean Nieuw restaurant Internationaal in Beatrixpark Samenlevings- opbouw Schiedam-Noord krijgt fikse subsidie springruiter festival in Rotterdam Goed nieuws voor bezitters van Groenoord- abonnementen Passar Malam in Schiedam Kermis in Schiedam Sigarenzaak 3 pantalons voor 12,50 13ejaargang no. 316 6augustus 1980 m „Hof van Spaland" niet tevreden over gebruik van parkeerplaatsen Fietsen mogen alleen op zaterdag en zondag in de metro Voor olieverfschilderijen, aquarellen en reprodukties. Ook vakkundig inlijsten en passe partout snijden. Winkelcentrum De Ketel Borodinlaan 58 Telefoon 703768 voor al uw stoomgoed, ook voor bedrijven Augustus-aanbieding Sigarenzaak Winkelcentrum „De Ketel" Borodinlaan 58 Tel. 703768 Noorder Akkoorden Uitgave en advertentie exploitatie: Magneet Drukkerlj B.V. Postbus 112, Schiedam Algerastraat 12 Telefoon 010 - 622 422 Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Tevens mededellngenblad voor Wijkver. "Groenoord e.o." SSSN en Dienstencen- trum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten alleen 703586 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. Er bestaat een duidelijke wisselwerking tussen toenemende belangstelling voor welk onderwerp danook en de daarmee samenhangende hobby's. Neem nu eens de fiets. Er is welhaast niets te bedenken dat de laatste jaren zo popu- lair is geworden als de fiets. Fietsen is „in" en dat niet alleen. Er zijn nog nooit zoveel boeken en boekjes over de fiets verschenen als de laatste jaren en dat is een wereldwijd verschijnsel. Het gaat daarbij niet alleen om voorlichting voor het maken van tochten en allerlei technische informatie. Er zijn ook veel boeken verschenen over de geschiedenis of over de techniek van de fiets, over de fiets in de kunst, over vreemde en minder vreemde uitvindingen rond de fiets en noem maar op. Dit voorjaar verscheen nog een bloemlezing met Nederlandse gedichten, die de fiets tot onderwerp hebben. Opeens willen veel mensen van alles over de fiets weten en het blijkt danook dat er veel boeiends boven tafel is te brengen. Verzamelen rond de fiets Een hoofdstuk apart vormt daar'oij het verzamelen. Rond de fiets zijn heel wat verzamelingen aan te leggen. Zeer in trek is een verzameling van postzegels waarop fietsen voorkomen. Dat zijn inmiddels vele honderden verschillende zegels uit de meest uiteenlopende lan- den. Nederland loopt daarbij weliswaar niet voorop, maar ook in ons land zijn in de loop van de jaren postzegels ver schenen waarop fietsen voorkomen. In verschillende landen bestaan hele series met zegels waarop bekende wielrenners staan afgebeeld, ook Nederlandse renners zoals Jan Janssen en Joop Zoetemelk. Naast postzegels zijn er ook sigarenbandjes, lucifersmerken, suikerzakjes, ansichtkaarten en zelfs bierviltjes waarop fietsen voorkomen; allemaai geliefde en bekende verzamel- objecten. Maar er is nog meer, op minder voor de hand liggende gebieden en die vragen danook meer speurwerk van de verzamelaar, zoals glazen, borden, koppen, asbakken en der ge- lijke waarop fietsen staan afgebeeld; soms bijzonder fraai en ook wel kost- baar. Ook dassen en sjaals met fietsen en natuurlijk shirts, truien, blouses, schorten en zelfs jurken. Een verzamel- onderwerp dat de laatste tijd veel aan- dacht heeft gekregen is het uit de voor- oorlogse jaren stammende belasting- plaatje. Er is niet zo lang geleden de eerste catalogus van deze rijwielbelas- tingmerken verschenen, met vermelding van de tegenwoordige waarde. In het belastingmuseum in Rotterdam is zelfs een tentoonstelling van belastingplaatjes in voorbereiding. Miniatuur-fietsjes bouwen Wie handig is, kan veel van zijn vaar- digheid en creativiteit kwijt in het op schaal nabouwen van miniatuur- fietsjes. Dat wordt zelfs in glas gedaan, ook wel in hout, maar de meest voor de hand liggende manier is natuurlijk in metaal. Het gaat er dan om, een zo groot mogelijke verzameling bij elkaar te krijgen. De nadruk valt dan vaak op antieke modellen. In zo'n verzameling kan dan de gehele ontwikkelingsge- schiedenis van de fiets worden uitge- beeld. Werktekeningen hiervoor bestaan (nog) niet. Er wordt meestal gewerkt aan de hand van afbeeldingen of op basis van werktekeningen waar- voor men dan naar de musea gaat. Miniatuur-fietsjes zijn ook officieel in de handel, maar er gaat natuurlijk niets boven het zelf nabouwen. Er zijn in Nederland een aantal mensen die hier- mee heel bijzondere resultaten hebben bereikt en die hun modellen ook ten- toonstellen, zoals J. G. van Dijk (Duivenkamp 470, Maarssen), wiens werk permanent in de hal van het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag is te zien, en W. de Koo (Huizer- straatweg 65, Naarden), die ze op bestelling ook leveren kan. Bouwen van fietsonderdelen Gooi uw oude fiets nier zomaar weg. Uit de onderdelen van een oude fiets is heel wat te maken; nuttige dingen en creatieve zaken. Uit een naaf kan een asbak worden gemaakt, uit een wiel een hanglamp en de buizen kunnen voor allerlei constructies dienen, evenals de spaken uit het wiel. Het is een kwestie van ideefin hebben en zien wat je doen kunt. Er zijn overigens ook mensen die uit onderdelen van een aantal fietsen weer een complete, soms gekke, fiets in elkaar zetten. Vaak gaat het dan om het verkrijgen van een model dat niet meer bestaat. Bij deze na-bouwers zijn vooral fietsen uit het begin van deze eeuw in trek, ook uit de periode tussen de beide wereldoorlogen. Het valt niet mee om dan alle onderdelen bij elkaar te krijgen en je moet eerst goed navorsen welke onderdelen voor een fiets uit een bepaald jaar werden gebruikt. Dankbaar werk en een mooie hobby, vooral als je bereid bent er de tijd voor te nemen en als je overal op zoek gaat om te vinden wat je nodig hebt. Bij de oudere fietsenhandelaren staat soms ongedacht leuk materiaal op zolder. Ook oud reklamemateriaal van verdwenen merken. §&§lf. s/mmk "m iw Het ,,Pannekoekhuis" aan de grote vijver in het Beatrixpark zal in de maand September a.s. worden gesloopt. Het zal worden vervangen door een nieuw, groter gebouw, dat het aanzicht van een boerderij, compleet met strodak, zal krijgen. Op de begane grond komt dan het cafe- restaurant, de bovenverdieping wordt woonhuis. De bouw wordt uitgevoerd door het Schiedamse bedrijf Van den Tempel. Voordat het nieuwe restaurant gereed zal zijn (men verwacht in de zomer volgend jaar te kunnen openen) zal er een tijdelijk gebouwtje worden geplaatst, waar men dan alsnog voor een consumptie terecht kan. B W van Schiedam hebben onze wijk en met name de Stichting Samen- levingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN) een flink bedrag aan subsidie toegezegd. Lijkt het toegekende bedrag van 128.000 voor dit jaar een fikse hoe- veelheid, allerlei faktoren speelden bij het samenstellen van dit bedrag een rol.Zo werkt de SSSN met een aantal beroepskrachten, terwijl het aantal inwoners van de wijk en vooral het grote pakket aktiviteiten de grootte van het bedrag mede bei'nvloed hebben. Inmiddels is het kantoor van de SSSN verplaatst. Men verruilde de caravan aan het Jac. Urlusplein voor een beter onderkomen in Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590. Het tele- foonnummer is 702207. Het merendeel der vooraanstaande landen op het gebied van de hippische sport nam niet deel aan de Olympische spelen te Moskou. De hippische federa- ties van Duitsland, Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland besloten het Internationale Festival 1980 in Nederland te houden. Voor wat betreft het springruiterfestival, dit wordt in Rotterdam van 13 t/m 17 augustus a.s. gehouden op de terreinen van de Rotterdamse Jockey Club aan de Kralingseweg. Zestien landen nemen deel aan het festival met vijf ruiters en tien paarden, drie andere landen doen mee met individuele deelnemers. In een onlangs gehouden vergadering van de winkeliersvereniging van het winkelcentrum ,,Hof van Spaland" is besloten de gemeente een brief te schrijven over de parkeerplaatsen in het centrum. Met name gaat het hier om langdurig geparkeerde auto's van de bewoners van het flat aan de Zwaluwlaan. Omdat deze bewoners voor hun parkeerplaats- je achter hun flat moeten betalen, par- keren zij meer en meer op het parkeer- terrein van het winkelcentrum. Schriftelijk verzocht de winkeliersvere niging de gemeente maatregelen te tref- fen tegen deze oneigenlijke parkeer- druk. Over de peperdure parkeer plaatsen voor de bewoners van de Zwaluwlaan lieten wij reeds een protest horen in ons artikel hierover in onze uitgave van 20 februari j.l. Wij maakten toen de gemeente duide- lijk dat een parkeerplaatsje van mWr dan 1 gulden per dag (I) een onheuse zaak is. Misschien dat het schrijven van het Hof van Spaland hieraan een steentje zal bijdragen. Bezitters van abonnementen voor het Openluchtbad Groenoord kunnen tot 6 September a.s. op vertoon van dit abonnement op onderstaande uren ook gaan zwemmen in het overdekte Zwem- bad Zuid, Westfrankelandsedijk 3 te Schiedam, tel. 26 16 82. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 7.00-17.00 uur en van 20.30-21.45 uur. Zaterdag van 9.00-14.00 uur. Zondag van 9.00-15.00 uur. Zaterdagmiddag van 14.00-15.00 uur: speciaal bejaardenzwemmen. De bekende Oosterse Jaarmarkt ,,Pasar Malam" is weer in Schiedam en wel op 13, 14, 15 en 16 augustus a.s. in de Prinses Margriethal. De markt is geopend elke dag van 13.00 tot 23.30 uur en een aantal artiesten verzorgen de programma's o.m. zijn dit Rob de Nijs, Albert West en ,,Massada". Met betrekking tot de proef die de RET neemt met de mogelijkheid van fietsen- vervoer per metro blijkt enige verwar- ring over het begrip ,,weekeinde" te zijn ontstaan. Tijdens de proefperiode worden fietsen uitsluitend op zaterdag en zondag in de metro toegelaten en dus niet, zoals sommige passagiers blijken te veronderstellen, op vrijdag. De kermis te Schiedam wordt dit jaar gehouden van zaterdag 2 augustus tot en met zondag 10 augustus 1980, wederom op het parkeerterrein Emmaplein plus de Huis te Riviereweg, die voor het gemotoriseerde verkeer wordt afgesloten. De openingstijden zijn: dagelijks van 14.00-24.00 uur, echter op de zondagen van 14.00-17.00 uur en van 18.30-24.00 uur. Gedurende de kermisweek wordt vergunning verleencf voor het maken van muziek en het geven van gelegenheid tot dansen in cafe's e.d. tot een half uur vo6r de voor de betref- fende inrichting geldende sluitingstijd. Een aparte vergunning hoeft hiervoor niet aangevraagd te worden. Wie bij ,,Romantisch Reizen" een kamer in een Schlosshotel of een Romantikhotel reserveert, krijgt daar gratis een tijdreis bij aangeboden. Over een 20e eeuwse snelweg rijdt u in een uur of vier zeker vier eeuwen het verleden in. Laten we eerst de inspirator en neder landse vertegenwoordiger van de hotel- tijdmachine voorstellen; Bernd M. SchOtz, Duitser van origine en dus zowel een verstokt romanticus als een grondige en hardwerkende reisorgani- sator. Alleen Duitsers kunnen die twee volkomen tegenovergestelde eigen- schappen in fcen persoon verenigen. Nu bestaat in Duitsland een organisa- tie, die ,,Schloss- und Romantikho- tels" heet. Het is een vereniging van eigenaars van eeuwenoude kastelen en eerbiedwaardige oude herbergen, die hun middeleeuwse verleden zorgvuldig in stand hebben gehouden. Niet alleen wat aanzicht en inrichting aangaat. Ook wat betreft ouderwetse gastvrij- heid, hoffelijkheid en spijzen en dranken, die ver boven het gemiddelde liggen. Die Schloss- en Romantikhotels liggen zonder uitzondering of in een lande- lijke omgeving of in een historisch stadje. Het kan een 13e eeuwse ridder- burcht zijn, die vanaf een berg ver over de vallei uitziet of een herberg diep in het Schwarzwald, waar in 1576 de post- koetsen al aandeden voor een goede maaltijd en een zacht bed. Slechts in 6en opzicht zijn ze met hun tijd meegegaan: hun kamers zijn aange- past aan het gemak en comfort, zoals wij dat anno 1980 verwachten. Dus telefoon, een bad en een leeslampje onder de eikenhouten zoldering. De romanticus in Schotz werd prompt verliefd op die ambiance van toren- transen, ridderzalen, vergezichten, Biedermeier meubilair, Fachwerk, onuitputtelijke wijnkelders en met zorg bereidde seizoenspecialiteiten. Ook de organisator in hem zag alleen maar voordelen: redelijke overnach- tingsprijzen, niet ver van Nederland gelegen en veel meer sfeer en variatie biedend dan welk modern hotel ook. Bovendien bleek, dat het in de omge ving vaak wemelde van bezienswaar- digheden, mogelijkheden tot zwem men, zeilen, paardrijden, wandeltoch- ten enz. Ook de kasteelheren en her- bergiers beperkten zich niet alleen tot historie en goede maaltijden, maar zorgden ook voor moderne extra's als een verwarmd zwembad naast de deur, een eigen rijstal en speciale evenemen- ten tijdens het weekend. Romanticus en zakenman Schotz werden het snel met elkaar eens en lieten een programma verschijnen waarin dertig Schloss- en Romantik hotels waren opgenomen. Van Park- hotel Wasserburg Anholt in de streek van de Westfaalse waterburchten op maar 160 kilometer van Utrecht tot Romantikhotel Eisenhut in Rothenburg ob der Tauber aan de Romantische Strasse. Om de idee van historie en reizen in de tijd zo zuiver mogelijk te houden, beveelt Romantisch Reizen met klem aan om vooral gedurende het voor- en najaar uw tijdreis te maken. Tijdens de zomermaanden is het vaak te druk en haalt u niet het voile rendement uit uw tijdreis. Voor even honderd gulden per persoon hebt u al een tweedaagse tijdreis met logies en ontbijt. De kosten voor het terugreizen in de tijd bedragen niet meer dan een voile tank benzine. Dat is geen geld voor alle romantiek, historie en gastvrijheid, die u er voor terugkrijgt. Wie meer over romantisch tijdreizen wil weten is van harte welkom bij ..Romantisch Reizen", Kaatsbaan 26, 3601 EC Maarssen. Telefoon: 03465- 66554.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 1