De Bot Alfa Clean De Bot 3 pantalons voor 12,50 Sigarenzaak Eerste paal gezinsvervangend tehuis Andere route voor tramlijn 8 Expositie wandkleden Weer minder inwoners Ouderen-dag in wijkgebouw Uitbreiding Novotel E.H.B.O. Vereniging St. Liduina Kethel Schaakt u thuls Akoestische signalering bij verkeerslichten Magneet Drukkery naar 's Gravelandse Polder 13ejaargang no. 317 27 augustus 1980 voor al uw stoomgoed, ook voor bedrijven Augustus-aanbieding Sigarenzaak Winkelcentrum „De Ketel" Borodinlaan 58 Tel. 703768 Voor olieverfschilderijen, aquarellen en reprodukties. Ook vakkundig inlijsten en passe partout snijden. Winkelcentrum De Ketel Borodinlaan 58 Telefoon 703768 J loorderAkkoorden Uitgave en advertentie exploitatie: Magneet Drukkerij B.V. Postbus 112, Schiedam Algerastraat 12 Telefoon 010 - 622 422 Op woensdag 13 augustus j.l. is door de wethouder van Sociale Zaken, mevr. M.A.C. Taverne de eerste paal geslagen voor het nieuwe bouwprojekt aan de J. Oreliosingel in onze wijk. Het betreft hier de bouw van een gezinsvervangend tehuis van de Stichting Paus Johannes XXIII te Rotterdam. Het tehuis gaat huisvesting bieden aan 26 bewoners en bewoonsters van 18 jaar en ouder, die niet helemaal zelfstandig kunnen wonen, maar om verschillende redenen niet langer thuis kunnen blijven. Bij het ontwerp is lei- Redactie: J. van Schaverbeke Postbus 4040 Bachplein 189, Schiedam Telefoon 70 35 18 Tevens mededelingenblad voor Wijkver. "Groenoord e.o." SSSN en Dienstencen- trum "de Woudhoek" Voor bezorgklachten alleen 703566 Verschijnt elke 14 dagen huis aan huis in heel Schiedam-Noord. draad geweest de gedachte dat hun huisvesting de toekomstige be woners een normale plaats in onze samenleving moet kunnen ver- zekeren. Daarom komt het tehuis midden in de woonwijk Groenoord en is in materiaalkeuze en platte- grondindeling getracht het gebouw klein van schaal te houden. Het gebouw krijgt twee woonlagen met een kleine opbouw, de gevels worden uitgevoerd in geel-grijze kalksteen met donkerrode houten raampartijen. Het ontwerp van het tehuis is van architektenbureau H. Lelieveldt te Rotterdam, de uitvoering is in handen van Aannemersbedrijf Geers te Voorburg. Men verwacht volgend jaar Mei het nieuwe pand te kunnen openen. Het ligt in de bedoeling daarvoor een ,,open dag" te houden voor alle buurtbe- woners. Inverband met de werkzaamheden ten behoeve van de metro/sneltram te Rotterdam rijdt tramlijn 8 vanaf 18 augustus j.l. niet meer via de Lage Erfbrug. In de richting Schiedam rijdt lijn 8 nu tot Nieuwe Binnenweg/hoek Mathenesserlaan en verder via Mathenesserlaan, Mathenesserdijk, Marconiplein en verder de gewoonlijke route. In de richting Rotterdam uiteraard de omgekeerde route. Op het niet meer door lijn 8 bereden traject komen alle haltes te vervallen. Nieuwe haltes zijn voor beide rich- tingen geplaatst op de Mathenes- serl. bij de Hooidrift en op de Mat henesserlaan bij de Vierambacht- straat. In onze vorige uitgave (een extra editie" in verband met de opening van ,,De Blauwe Brug") was niet vermeld dat in dat wijkcentrum een expositie van wandkleden ge- houden wordt. Mede omdat deze fraaie wandkleden gemaakt zijn door een in onze wijk woonachtige kunstenares, willen wij hierop als- nog de aandacht vestigen. Let u dus bij uw bezoek aan het nieuwe wijkcentrum eens op de van hand- gesponnen schapenwol gemaakte 14 wandkleden van Nans van Pelt. Zag het er enkele maanden geleden naar uit, dat het inwonersaantal van Schiedam eindelijk stabiel zou blijven, nu blijkt dat het aantal toch blijft dalen. Was in juni het aantal Schiedammers 74.726 in de maand juli waren er 74.670 in woners in onze stad. Toch weer dus 56 personen minder. Op 31 decem- ber 1979 bedroeg het aantal in woners 74.895. Op 2 September a.s. wordt in samenwerking met de A.N.B.O., de Kath. Ouderen Bond van Schiedam en de Algemene Neder- landse Bond voor Ouderen afd. Schiedam een speciale ouderen- dag" gehouden in het nieuwe wijkgebouw ,,De Blauwe Brug" aan het Bachplein. Op deze dag zullen vele organisaties bekendheid geven aan hun medewerking tot het welzijn van de oudere Schiedam mers. Vele aktiviteiten zullen dan worden vertoond, w.o. Yoga, Gym- nastiek, Volksdansen, E.H.B.O., Rode Kruis, Biljarten, kaarten enz. Het nu slechts vijf jaar bestaande hotel aan de Hargalaan Novotel" blijkt erg in de belangstelling te staan. Wat men bij. de opening zeker niet had voorzien is inmid- dels al lang een feit geworden. Het hotel is nu al met zijn 98 kamers te klein geworden. Vandaar dat men dit wil gaan uitbreiden met 40 kamers. De gemeenteraad van Schiedam heeft dit plan reeds goedgekeurd en het wachten is nu nog op de vergunning van provin cial staten. Men hoopt binnen niet al te lange tijd met de uitbreiding te beginnen en verwacht volgend jaar zomer over een totaal van 138 kamers te kunnen beschikken. Cursus E.H.B.O. De vakanties zijn weer voorbij. Velen hebben hier of in het buitenland prachtig weer gehad, anderen verging het slechter en werden geplaagd door regen en kou. En dan zijn er natuurlijk ook, die inliun vakantie geconfronteerd werden met min of meer ernstige ongevallen. Werden zij goed gehol- pen en direkt? Nu de scholen weer zijn begonnen en de tijd om te leren weer is aangebroken, doet zich ook de vraag voor: ,,Waar zou ik kunnen leren HELPEN?" Dat leren ,,helpen bij ongevallen" is zeker in deze moderne tijd een absolute noodzaak, want op alle gebied en overal doen zich ongeval len voor. Verkeers-ongevallen wor den in de kranten niet eens meer vermeld; ernstige ongevallen zoals treinbotsingen, explosies e.d. halen de pers nog wel. Maar voor ieder slachtoffer is het teed even groot en vraagt ieder slachtoffer om hulp. En dan directe hulp en goede, verantwoorde hulp. En velen zijn ook wel bereid te helpen, maar „HOE". Lezers en lezeressen, is ook voor u de tijd aangebroken om dat hel pen" te leren, te leren hoe u uw medemens in nood hulp kunt verschaffen. Te leren om zelfs in noodsituaties datgene te doen wat beslist noodzakelijk is. Een cursus E.H.B.O. leert u om in alle gevallen te kunnen helpen. U leert daar wat u beslist moet weten en doen, maar ook wat u perse niet mag doen. ledereen, aan wie u hulp biedt, zal u zeer dankbaar zijn. Wilt u nader geinformeerd worden over de duur en de kosten van de kursus, neem dan contact op met Mej. R. Kester, Woudweg 26, tel. 705584; Dhr. P. Lansbergen, Burg. Verveenstraat 8, tel. 706244; Dhr. Th. de Veth, Faassenplein 75, tel. 706303; Mevr. Vredenbregt, Schiedamseweg 5, tel. 711707; Mevr. v.d. Sluis, Bart Verhallen- plein 180, tel. 701803. Weet u, dat er op 3 en 4 sept. a.s. in het nieuwe wijkcentrum ,,De blauwe Brug" 's avonds na 19.30 uur onze E.H.B.O. vereni ging ,,St. Liduina", Kethel zich presenteert over het E.H.B.O.- werk en de reanimatie. Ook daar kunt u alle informatie krijgen en kunt u zich ter plaatse voor de nieuwe cursus opgeven. Vergeet dus niet deze presentatie, die gehouden wordt in zaal 4 te bezoeken. Mogen wij zeggen: ,,Tot ziens op de cursus?" Wanneer u thuis schaakt dan heeft u meestal in uw kring van kennis- sen uw vaste tegenspeler. Maar bekruipt u af en toe niet het gevoel ook eens tegen een ander te willen spelen? Waarom gaat u niet met zijn tweeen maar eem club om met anderen te schaken en vervolgens thuis met nog meer plezier tegen elkaar te spelen? Zo'n gezellige, maar tevens op zijn tijd bloedserieuze schaakclub is er in Groenoord. Op 19 augustus j.l. startte de schaakvereniging Groenoord het nieuwe seizoen. Traditie is dat op de eerste avond de huishoudelijke kampioen van het afgelopen sei zoen simultaan speelt tegen een groot aantal van zijn clubgenoten. Die avond speelde de kampioen Maurice Smits (20 jaar) een glans- rol. Hij schaakte simultaan tegen 17 clubgenoten, won van 12, speel de remise tegen 3, verloor slechts 2 partijen en behaalde aldus een gemiddelde van bijna80%. En dan te weten dat het af en toe tegen de kampioen ontaardde in een"praat- je pot", een voor kaarters bekende uitdrukking. Dat geeft tevens aan de gemoede- lijkheid waarmee men met elkaar omgaat. Een gemoedelijkheid, die ook naar voren komt in 't clubblad "De Matteklopper". Dat men in de clubcompetitie serieus speelt, blijkt uit het feit dat- het eerste tiental in de promotie- klasse van de Rotterdamse Schaak- bond speelt, het tweede tiental in de eerste klasse en het derde in de derde klasse. Naast de clubcompe titie wordt er een huishoudelijke competitie gespeeld, waaraan ook nieuwe leden vanaf het moment dat ze als lid toetreden, kunnen deelne- men. Nieuwe leden zijn van harte wel- kom, ook al weten ze weinig van schaak af. Een groepje nieuwe leden krijgt voordat een clubavond begint, een uur onderricht. De vereniging geeft ook schaakles aan scholen en reikt diploma's uit aan de jeugd, zoals het pionnen-, het torendiploma, enz. In verband mt de opening van het Wijkcentrum "De blauwe brug" kunt u op zaterdag 6 September om 14.00 uur kennis maken met de schaakvereniging Groenoord. Op die middag schaakt de internatio- nale schaakmeester C. v. Wijger- den simultaan tegen een ieder die dit wenst en tevens kan men tegen elkaar schaken met grote stukken opgesteld op een oppervlakte van 4 bij 4 meter. Maar wilt u echt de schaaksfeer proeven, komt u dan op een dinsdagavond 8 uur in de Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7, Groenoord-Zuid (tel. 702363). Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de secretaris, de heer A.K. Langewis, tel. 705730. T.B. De verkeerslichteninstallatie rond het kruispunt Broersvest, Lange Kerkstraat zal voorzien worden van een z.g. akoestische signalering" ten behoeve van de visueel gehandi- capten. De signalering komt bij alle zes voetgangersoversteekplaat- sen (zebra-paden) rond het kruis punt. Bij dit systeem krijgt de slecht-ziende voetganger een ge- luidssignaal of hij kan oversteken of niet. Gekozen is voor het type ,,ratel-tikker". Staat het voet- gangersoversteeklicht op groen, danklinkt het signaal ,,gaan", n.l. circa 800 snelle tikken per minuut; bii rood licht klinkt het signaal ,,wacht" met circa 75 langzame tikken per minuut. De signalering werkt overigens alleen wanneer de verkeerslichten in bedrijf zijn. Het aanbrengen van de akoestische signalering betreft een proef ge- durende een jaar en zal voorlopig alleen worden aangebracht op het kruispunt Broersvest - Lange Kerk straat. Over een jaar zullen de resultaten bekeken worden en eventueel zal er opnieuw onderzoek onder de visueel gehandicapten worden gehouden. Reeds eerder is een soortgelijk onderzoek gehou den, waarbij het genoemde kruis punt als een van de meest gewenste punten voor de akoestische signa lering uit de bus is gekomen. De kosten voor het aanbrengen van de installatie worden geraamd op rond 11 ,300,--. Permanent in ademnood, maar nu eindelijk lucht Pessimisten krijgen gelukkig nogal eens de kous op de kop. Dat geldt ook voor sombere oordelaars over al wat Schiedam aan niiverheid en handel voortbrengt. De stad zou wegkwijnen,leeglopen.Goed,er zijn veelbesproken voorbeelden van on- dernemingen die het loodje hebben gelegd of naar elders zijn vertrok- ken. Maar het is net als in de natuur. Het nieuwe groen wordt snel zichtbaar en krijgt ruimte tot groeien zodra de oude takken zijn gesnoeid. Het gebeurt alleen niet langer op de hoek van de straat maar op speciale industrieterreinen. Langs de Nieuwe Waterweg, langs de Schie en langs de Rijksweg bijvoorbeeld. Daar is ruimte voor werken en parkeren, voor aan- en afvoer. Zo'n toevluchtsoord voor ondernemingslust is ook de 's Gravelandse Polder, even buiten de stad onder de viadukten door. Hier heeft zich zojuist een bloeiende Schiedamse drukkerij genesteld. Na een beknot en opgepakt bestaan in een woonhuis aan de Rotterdam- sedijk, ademt Magneet Drukkerij op. Met volte teugen. De aanzet tot Magneet Drukkerij werd al in de crisisjaren gegeven. Een driemanschap trok eind 1932 de stoute schoenen aan: J.J. Levens Sr., E. van Kouteren en J. Bank begonnen een handelsonderneming voor advertenties en drukwerk. Zoals voor zovele bedrijven fun- geerde de Hoogstraat in Schiedam als kiembak. Vandaar trok men eerst naar het Herenpad, waar een achterkamer als romantisch maar weinig zakelijk decor fungeerde. De heer Van Kouteren was inmid- dels zijn eigen weg gegaan toen men besloot naar de Boilestraat te verkassen. Hier kwam het zelf- drukken op de proppen. Een hand- degel op een tafel deed wonderen! De eerste jaargangen van het des- tijds roemruchte Schiedamse blad 'Singelkwartier' met zijn prijsvra- gen en reisje naar De Hoek, stam- men van dit adres. Het 'Singelkwartier' is na de oorlog overgenomen door Van der Klink, die er 'Het Nieuwe Stadsblad' van maakte, een bloeiend huis-aan- huisorgaan. Ook Bank ging zijns weegs en in 1936 werd Rotterdamsedijk 281 het nieuwe adres. Door 5000,- op tafel te leggen kon Levens de drukkerij van Giliamse uit Haar lem overnemen, zodat het nu een echt grafisch bedrijf werd. Groeien deed het. In het souterain werd menig overuur gedraaid. Ook toen later nummer 279 erbij kwam. In 1974 kwam de leiding in handqn van J.J. Levens Jr. Een dynamisch man, die veel en veel meer wilde. En liefst zo snel mogelijk. Partiku- lieren, instellingen en bedrijfsleven kregen daar weldra lucht van. Levens trok de hele Rijnmond door en introduceerde nieuwe mogelijk- hedcn zoals het exklusieve religf- druk Thermoprint uit Engeland en een waterdicht systeem voor order- bewaking ('nooit meer onverwacht zonder drukwerk'). Logisch dat de behuizing afschuwe- lijk begon te knellen. Op 23 januari 1980 ging de eerste paal de grond in voor een nieuwe, geheel op het lijf gesneden, bedrijfshal. Aan de Algerastraat, vlakbij het nieuwe onderkomen van Gemeentereini- ging Schiedam. Grondlegger J.J. Levens Sr. viel de eer te beurt deze paal te mogen heien. Het leggen van de eerste steen was voorbehou- den aan de jongste generatie Mathieu en Antoinette Levens. Op 16 juni kon de verhuizing be ginnen. Elf dagen later kwam het eerste drukwerk van de persen aan de Algerastraat. In een prachtig, ruim pand. Waar voldoende ruimte is om de verdere groei te herbergen. Want die heeft al behoorlijk inge- zet.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 1