Wat willen we voor bos? Kies een wolwinter vol mooie momenten NOORDER AKKOORDEN huis aan huis de beste PAGINA 11 YoordfrAktaHM-drn 10 September 1980 MAAK HET ZELF MAAK HET ZELF #MAAK HET ZELF MAAK HET ZELF #MAAK HET ZELF MAAK HET Het is eigenlijk niet goed om eenvou- digweg over bos te spreken, want er zijn allerlei verschillende typen bos denkbaar. Bos waarbij het accent ligt op de houtproduktie Bos dat vooral een recreatieve funktie heeft Bos dat van veel betekenis is voor het landschapsschoon Bos waarin het menselijk ingrijpen tot het hoogst noodzakelijke is beperkt, een soort oerbos dus waar de natuur vrij spel heeft. Er mag geen misverstand over bestaan: geen enkel bos heeft maar een funktie. Het Staatsbosbeheer streeft dan ook naar vele funkties in zijn bossen. Wat mooi is kan ook nuttig zijn en omge- keerd, nietwaar? Ongerepte natuur Zo kan een kaarsrechte woudreus even- zeer eerbied afdwingen als een vrij- staande boom met machtige kroon. Een oerbos" is niet alleen van belang als kweekplaats van veel levensvormen maar ook voor de wetenschap; boven- dien zal ieder die van ongerepte natuur houdt onder de indruk van de eeuwige kringloop: groei, bloei, aftakeling en dood. Een andere vraag is: kan natuurlijk en nuttig samen gaan of mag je in oer bos", als we dat in ons land tot ont- wikkeling laten komen, hout kappen of niet. „Nee", zeggen sommigen „als je de natuurlijk vrij spel laat, moet je consequent zijn". Anderen beroepen zich op de relatie die de mens met de natuur heeft of althans behoort te hebben en zeggen: ,,de mens heeft altijd hout gebruikt, als hij dat nodig had en de mens heeft bij de schepping - hoe men zich die ook mag denken - het recht gekregen de produk- ten van de natuur te gebruiken. Instandhouding van oerbos en hout- gebruik zijn van nature niet elkaars vijanden. Maar over de mate waarin de mensen van het bos gebruik maken - waar eindigt een „natuurlijk gebruik en waar beaint roofbouw - valt veel te zeggen". Buiten kijf is dat er in Nederland ook plaats moet zijn voor houtproduktie. Bij de huidige stijl van leven dreigt een wereldomvattend houttekort. Het blijft daarom een goede zaak deugdelijk hout te produceren, daar waar de bodem dat mogelijk maakt. Zouden we dat niet doen dan moeten we het kopen in de nu nog houtrijke landen. Wij zullen voor onze dure guldens heus wel het allerbeste kunnen kopen. 12 Miljoen m3 hout Het Staatsbosbeheer heeft dus een taak de mensen de ogen te openen voor de waarde van ons nationale produkt hout. A1 met al verbruikt Nederland per jaar zo'n 12 miljoen m3 hout. Uit eigen bossen komt 8% of 1 miljoen m3. Zeerzeker de moeite waard/op de lange duur niet voldoende als aanvulling op de ingevoerde hoeveelheid, zeker als die in de toekomst zou gaan dalen. Staatsbosbeheer heeft over de plaats van het bos in onze samenleving een studie voor lange termijn gemaakt. Dit stuk van ,,Structuurvisie op het bos en de bosbouw" bepleit uitbreiding van de bosoppervlakte te verdelen over stads- bossen in de Randstad (7000-12.000 ha.); stadsbossen bij groeisteden buiten de Randstad zoals Zwolle, Breda, Gro- ningen (tot 2000 ha); bossen en andere beplantingen in ruilverkavelingen en andere opnieuw in te richten gebieden (11.000-12.000 ha) en tenslotte bossen in de IJsselmeerpolders. Er is al begonnen met de aanleg van circa 10.000 ha in Zuidelijk Flevoland. In totaal zal worden toegewerkt naar 50.000 ha nieuw bos in de jaren negen- tig. Daar zal allerlei soort bos bij zijn van recreatief bos tot productiebos. Wij schreven het hiervoor al: tegen de eenvormigheid van de bestaande bossen is de laatste tijd nogal eens een oppositie gerezen. Er zou in ons land meer natuurlijk bos moeten komen, meer afwisseling van boomsoorten. Met dit streven kan de Nederlandse bosbouwer heel goed meegaan. Alleen: waar haal je de grond vandaan? De bosgronden van nu zijn immers de arme, uitgeputte gronden van vroeger. Nu is het een bekend feit dat als je op arme gronden bos plant - al zijp het dan ook dennen - die gronden door het bos- klimaat wat minder arm wordt, zich een beetje herstellen. Dit herstelproces duurt jammer genoeg echter tientallen jaren. De bosbouwer redeneert als volgt: Wat de mensen in honderden jaren heeft bedorven moet met behulp van de natuur worden hersteld, maar daar gaan tijden over- heen. Sommige milieugroepen menen dat veel gronden zich al voldoende hebben hersteld om bos te kunnen verdragen dat rijk aan boomsoorten en dus aan afwisseling is. De bosbouwers zijn van oordeel dat voor de meeste nu in gebruik zijnde gronden dat uur helaas nog niet is gekomen. Het gaat dus niet om de vraag of er in Nederland op bepaalde plaatsen minder eentonige, afwisselende bossen zullen komen maar om de vraag of dit nu al kan. Tenslotte het antwoord op de vraag: ,,Wat willen wij voor bos". Heel simpel: een beetje van alles wat, passend bij de menselijke omgeving waar ,,van alles" aanwezig moet zijn omdat de mens van aard nu eenmaal een ,,allesdoener" is. Waarmee het probleem weliswaar is aangeduid maar nog niet is opgelost. Want als we eens zijn over ,,wat", moeten we het toch ook eens worden over ,,waar dan wel" en ,,hoeveel". Aan het Staatsbosbeheer zal het in ieder geval niet liggen. Winter 1980/81. Een beetje een bij- zondere winter. Deze keer kiest de mode niet voor u, maar kiest u zelf. Uitzinnige uitzonderlijkheden, super- nieuwe lijnen ontbreken. Natuurlijk is er wel veel nieuws, maar het samen- spel van kleur en stoffen speelt een be- langrijke rol. Steeds weer andere, lek- kere combinaties voor elk moment van de dag. Een warm kledingspel dat u de komende maanden zelf kunt spelen. Dus als we u alvast een tip mogen geven: zoekt u deze weken in de win- kels niet naar de allernieuwste lijnen van alweer een nieuwe wolwinter. Nieuw in de zin van kortstondige rages en weggooikleding is uit. Het andere ge- zicht" is in. Het gezicht van een sobere, kwali- tietsbewuste consument, die waar voor haar of zijn geld wil. En de mode past zich aan. Door te kiezen voor mooie, soepele en vooral lekkere vezels in warme kleuren die onderling eindeloos combineerbaar zijn. Met steeds weer verrassende effecten. Elegant, elegant sportief of sportief, het kan allemaal deze winter. Wie de SPELEN MET PLANTEN Een huis zonder planten is in Nederland welhaast ondenk- baar. We gebruiken ze om ons huis te verfraaien en. tot leven te brengen en hebben er plezier in om ze te verzor- gen en te zien groeien en bloeien. De mogelijkheden om met planten ons woon- en leefkli- maat te veraangenamen wor den echter niet altijd volledig benut. Vaak beperken wij ons tot wat bloempotten voor de vensters en hier en daar een kamerplant op een tafel of kast. Er zijn echter vele manieren om met planten meer te doen en dat niet alleen in de woon- kamer doch ook in andere vertrekken zoals hal, keuken, slaapkamer en badkamer. En wat is er nu leuker dan hier voor zelf iets te maken? Als u de gelukkige bezitter bent van een tuin en een raam, dat praktisch tot aan de grond raakt dan kunt u uw tuin als het ware tot in huis laten doorlopen door er een lage of in de vloer verzonken plantenbak op te laten aan- sluiten. Een dergelijke bak kunt u zelf metselen of van wat houten balken en plan- ken maken waarna u er een .binnenbak van zink of kunst- stofplaat (bv. hard pvc) in maakt. Om het water vast te houden worden de naden goed afge- kit; daarna een laag pot- scherven aanbrengen om te voorkomen dat de planten met de wortels direct in het water staan en vervolgens de bak vullen met potgrond. Staat de bak in een hoek van een vertrek dan kunt u de wand er achter verlevendigen door er een rek voor klim- planten tegen aan te bren gen; wat extra verlichtings- spotjes er boven en uw tuin zal ook's avonds een sprook- je zijn. Een geheel ander idee om met planten te spelen is het maken van een halve schei- dingswand in de kamer. Deze kan worden gemaakt van een aantal stijlen met daartussen planken voor allerlei siervoor- werpen, potplanten en klim- planten. Een dergelijke groe- ne scheidingswand kunt u natuurlijk ook bovenop een flinke gemetselde of houten bloembak aanbrengen. Wat extra verlichtingsspotjes ge ven ook hier de nodige leven- digheid. Naast de wat meer perma- nente bloembakken kunt u natuurlijk ook gebruik maken van losse bakken, die op de grond staan of met kettingen aan het plafond hangen. U kunt hiervoor de meest uit- eenlopende materialen ge bruiken zoals asbestcement, hout, kunststof, een oude trog of een ingekorte regen- ton. Een leuk idee is het om een vierkant (bijzet)tafeltje om te bouwen tot bloembak. U moet dan natuurlijk wel weer de binnenbak bekleden met een waterdicht mate- riaal. Onze wanden kunnen wij de- coreren met leuke rechthoe- kige kastjes gemaakt van ca. 15 cm brede plankjes, 12 mm dik. De zijkanten van de kastjes worden ca. 30 cm hoog, de onder en bovenkant maakt u net zo lang als nodig is, doch niet langer dan 60 cm en de achterkant en voor- kant blijven open. De plank jes worden met deuvels en houtlijm goed haaks aan elkaar bevestigd en daarna wordt het kastje achterin aan de bovenkant verstevigd met een lat van ca. 1,5 x 2 cm. Aan deze lat kan het kastje dan aan de muur geschroefd worden. Behalve voor plan- ten kunt u dergelijke rekjes natuurlijk ook gebruiken voor allerlei siervoorwerpen en u kunt ze bijvoorbeeld t.o.v. elkaar verspringend aan een wand hangen. Verf de kastjes in leuke contrasterende kleu ren of behandel ze met blan- ke lak of houtvernis. Voor het verven natuurlijk goed glad- schuren en gronden. Tussen twee behandelingen goed la ten drogen en licht opschu- ren. PLANTENSTANDAARD MET VIJF PLATEAUS Op deze stevige plantenstandaard is ruimte voor vijf bloem potten. Door zijn sierlijke vormgeving is deze standaard een sieraad voor uw kamer. Hij is gemaakt van twee in elkaar passende stukken multiplex. Met Karweipost-tekening nr. 428 is het een simpel karweitje de verschillende onderdelen op ware grootte over te trekken op het multiplex, uit te zagen en in elkaar te zetten. U kunt deze tekening bestellen door 7,50 over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost bv., te Vleuten, onder vermelding van tek. nr. 428. MAAK HET ZELF MET EEN TEKENING VAN KARWEIPOST basis - een prachtig mantelpak, een mooi kostuum - in huis heeft (of haalt) kan zijn gang gaan. Accessoires, bonnetterie, hemden, blouses, dassen en sjaals doen de rest. Kortom: het kledingspel. Met regels naar uw eigen wensen. Hetzelfde pak voor de man, dat elegant en chique is met vest en strik, krijgt een speels accent met een fleurige das en geeft in combinatie met een kleurige slipover een sportief beeld. Datzelfde geldt voor het mantelpak: mooi elegant voor's avonds uit, soepel met een wollen blouse en hoedje en sjaal voor in de stad en uitgesproken anders als uw gevoel voor kleur een beetje op hoi slaat. Want een lever- kleurig mantelpak met verrassend geel en oranje en lila, mkg. Zo vindt u voor elk moment van de dag uw eigen combinatie, afhankelijk van uw situatie, uw stemming, uw ver- wachtingen. Want een mens, die op een regenachtige middag thuis met een lek- ker kopje thee een goed boek leest, is een andere dan de mens, die een feest met vrienden heeft, een drukke dag op kantoor tegemoet gaat of een bosrit op de fiets maakt, dat geldt voor vrouwen fen mannen. En als de basis- garderobe goed is kunnen ze deze win ter alle kanten op. De kleuren Sober, maar wel warm. Omdat het win ter is. Warm roestbruin dus en na het bordeauxrood van vorig jaar nu een iets warmer rood. Daarnaast veel grijs en zwart, met daartussenin de mooie, muisgrijze taupe. Sober maar niet som ber. Daarvoor zorgt de golf van blau- wen (vooral lavendelblauw en petrol) en daarvoor zorgt u zelf. Door de donkere basiskleuren te com- bineren met felrood en -gee! in uw das, sjaal, trui of blouse. Of als u het rustiger bent gewend, door te kiezen voor okergeel, cerise of de vele pastel- kleuren die zich in de bonneterie aan- bieden. De overvloed aan ruiten (zelfs de echte Schotse tartans) in japonnen, rokken, jasjes en kostuums, maken de keuze voor een juiste kleurencombina- tie gemakkelijk. Want een afstekende kleur uit de ruit past altijd. De stoffen Superfijne kamgaren stoffen en zeer zachte lamswollen truien voor mannen, zachte wol ook bij de vrouwen. Mooie velours, iets aangeruwde, glanzende stoffen, sportieve, duffelachtige tweeds en harige bontachtigen (de wollen teddy!) in de jassen; flanellen, crepes en soepele gabardinestoffen in de ja ponnen en rokken. En niet te vergeten de vele gebreide mantels, jasjes en jurken, die deze winter uw andere ge zicht mede kunnen bepalen. De voorbeelden in LANA Zelf kunnen kiezen is fijn, maar kan ook moeilijk zijn. Zeker voor de consu ment die op zoek is naar pure kwa- liteit, naar natuurlijke, mooie vezels. Daarom brengt het Intemationaal Wol Secretariaat als voorlichtingsinstituut over ,,mode in zuiver scheerwol" elk najaar het blad LANA uit, dit najaar zelfs twee, om u richting te geven bij uw keuze. Deze weken valt Lana 1 bij miljoenen Nederlanders in de bus. Half oktober gevold door LANA 2. Gratis. En beide keren vol voorbeelden van een mode, die vooral verrassend is. Omdat het uw eigen mode is. Die voorbeelden kunt u gebruiken bij uw speurtocht naar een wolwinter vol mooie momenten.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 11