Waarom bent u geen „schaker"? EEN H00RT0ESTEL kopen is een zaak van ,u,on Wykvereniging Groenoord e.o. Nieuw nummer brandweer De natuur rond Kethel De Heemtuin St. O.J.C. Schiedam-Noord presenteert: "Marathon Man" Dance Center Rudolf Fitskie nu ook in 'De Blauwe Brug' 73 55 44 DIJKSHOORN. Beter horen... Beter zien. PAGInA'5 Yeenfcr Vkkeerdfn 10 September 1980 WA\ D/4CHT U IflN DIJKSHOORN? Al jaren een vertrouwde naam in Schiedam. Dijkshoorn geeft U betrouwbaar advies Dijkshoorn komt zonder extra kosten bij U thuis. U wilt zekerheid met een hoor toestel. De zekerheid die Dijkshoorn kunt U nergens Volgens de "Van Dale" is een schaker: een persoon voor zover hij schaakt. Het woord heeft kennelijk ook nog een andere betekenis. Hoe dan ook het schaakspel is een bord met stukken, waarmee je mat, pat of schaak kan gaan. Met die stukken kun je zetten, slaan en dekken. E6n van die stukken is de "loper", die loopt, maar wel altijd schuin. Deze schuinmarcheerder heet ook wel "raadsheer". Het "paard" springt, maar dan als een bok, en kan eveneens op hoi slaan. Heeft u ooit een toren zien schuiven? Zelfs die van Pisa staat alleen schuin. Maar bij schaken kan dat. Hij kan zelfs op zijn kop staan. Het type luchtkasteel dus. En dan de "pion", een soort boer, die altijd vooruit moet. Dit kleinste stuk, dat vaak gepakt of genomen wordt en dan nog en passant door een andere pion, kan het ook tot koningin brengen, als het de over- kant bereikt. De pion maakt dan "promotie". En wat te denken van een vrijpion, van dubbelpionnen en zelfs triple pionnen? Het sterkste stuk is de "dame". Ze mag verschrikkelijk veel. Ze mag zo ver gaan als ze wil. Je hoort de schakers niet voor niets dan wel eens zeggen: laten we de dames ruilen. Gelukkig is het stuk, waar alles om draait de "koning" en daarom heet de "dame" die zoveel mag, ook wel "koningin". Die koning mag alle kanten uit, maar zijn keuze is - in tegenstelling tot de koningin - zeer beperkt. Het is in feite onbegrijpe- lijk dat het schaakspel door man- nen wordt gedomineerd. Zo'n vrije koningin zou toch heel wat feminis- ten moeten aanspreken. Alleen de koning kan schaak staan. En dat gebeurt als hij door een stuk van de vijand wordt "aangekeken", hetgeen de fatale koningin kan zijn. In plaats dat de dame wordt geschaakt, overkomt dat de koning Het schaakspel moet door vrouwen zijn ontworpen, het kent tal van matriarchale trekjes. Als de koning niet uit "schaak" wegloopt, dan staat hij "mat" en is hij verloren. Het mooiste vind ik als een koning zich door een koningin ,,pat" laat zetten. Het betekent dat de koningin er in is gelopen en dat het remise is. Kaarters noemen de koning ook wel de "heer". Schakers doen dat niet en dat is bedenkelijk. Hoewel het stil is tijdens een schaakpartij, hoor je af en toe een pets, dan slaat het ene stuk het andere. En wie ramt het meest om zich heen? Dat is de "dame". Maar eerlijkheidshalve moet worden toe- gegeven dat de koningin vele van haar medestukken beschermt. Dat heet "dekken". Het geldt niet voor de koning. Voor hem blijft alleen over de vlucht. De koning wordt dan ook verschrikkelijk belaagd en daarom wordt hij via het 'rocheren' veilig opgeborgen in een hoekje, m.a.w. hij wordt gekerkerd door zijnjaloerseechtgenote, die over de velden wil regeren. Als de schakers er niet meer uitkomen, dan bieden ze remise aan. Dat is ook te berwerkstelligen door "eeuwig schaak" of "pat". Indien u nu het bovenstaande onthoudt, kan niemand u meer wat maken over de spelregels. Het spelen zelf kunt u beoefenen bij de schaakvereniging "Groenoord" op elke dinsdagavond om 20.00 uur in de Boerderij "Landvreugd", Swee- lincksingel 7, Groenoord-Zuid (tel. 70.23.63). Maar, als beginner, pas op voor een miniatuurtje, een narrenmat, een herdersmat, een vork of een familieschaak. En breek mij de mond niet open over aftrekschaak, dubbelschaak en stikmat. Kunt u heel goed schaken, dan is het bovenvermelde niet aan u be- steed, maar u bent wel van harte welkom bij de schaakvereniging Groenoord (inlichtingen tel.705730 Trouwens uit het bovenstaande moet het voor de dames duidelijk zijn dat schaken juist een vrouwen- sport moet zijn. Wordt het geen tijd dat er in Groenoord een dames- schaakclub komt. Wie van u neemt het initiatief? De steun van de wijk- vereniging heeft ul (tel. 701074) Tussen haakjes dames, indien u moeite heeft met winnen van uw echtgenoot, een ongeschreven regel is dat u uw torens op hun kop zet. Een omgekeerde toren is dan ge- promoveerd tot dame. Het is een spelregel die speciaal geldt voor schaak tussen echtelieden. Het is een knappe kop die dan nog wint. En is dat nog niet voldoende, geen nood! U legt een pion horizontaal en daarmee is ie gepromoveerd tot dame. U beschikt over acht pion nen, alzo u kunt voorlopig vooruit. U ziet een heerlijk, fantasievol spel dat "schaken". Edoch, wat doet een Schie- "dammer" met schaken. Die hoort te dammen. Waar blijft de Dam- club Groenoord? Of laten we die "Schie"ten? T.B. De Schiedams* brandweer heeft een nieuw alarmnnmmer. In de plaats van 264848 komt nn het nummer Voorlopig zijn nog beide nnmmers te gebrniken voor brandalarm. Voor andere zaken - buiten het brand- alarm - blijft de brandweer bereikbaar via nummer 260128. De lessen in „De blauwe brug" bestaan uit Beat en Jazzballet. De lessen duren e6n uur en bestaan uit verschillende fases, zoals warming up, grondoefe- ningen, passen en technieken. Er worden lessen gegeven voor begin ners en gevorderden ('s avonds), voor kinderen (overdag) en trainingslessen voor dames (overdag). Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt via tel. 269916. Door Menno Schilthuizen Er zullen weinig mensen in Schie dam zijn, die nog nooit gehoord hebben van de Heemtuin in het Pr. Beatrixpark. Velen wandelen hier op een vrije middag rond, de vele plantensoorten bewonderend, die hier bijeen gebracht zijn. Wat echter minder mensen beseffen, is dat de Heemtuin (mede door de gevarieerde vegetatie) bovendien rijk is aan vogel- en insektenleven. De Heemtuin werd aangelegd in 1957 en is een samenvoeging van verschillende soorten landschap waaronder een stuk moeras, voor- zien van planten als Gele Lis, Waterdrieblad en Dotterbloem. Op enkele van deze planten leeft het zgn. Schildpadkevertje. Dit is een kever, behorend tot de familie van de Goudhaantjes. Hij is ongeveer 66n centimeter lang en grasgroen van kleur, zodat hij niet direkt opvalt op de bladeren waar hij van leeft. Het Schildpadkevertje is bij- na cirkelvormig, en nogal plat van vorm. Als hij verstoord wordt trekt hij zijn pootjes in en duwt zijn dekschilden op het blad waar hij zich op bevindt, zodat hij precies een gedeelte van de plant liikt. Een andere kever die in het moeras voorkomt, is de Pikzwarte Water- kever. Dit is een van de grootste Nederlandse kevers en kan vijf centimeter lang worden. Het dier is, zoals zijn naam al zegt, diepzwart, maar kan ook wel eens heel donkergroen zijn. De volwas- sen kevers paren in april en niet lang daarna legt het vrouwtje enige eitjes, waar ze een cocon omheen weeft, waarna zij het geheel onder een waterplant bevestigt. Dan gaat ze naar de oppervlakte en steekt haar voelsprieten boven water. Hier mee neemt ze wat lucht mee naar beneden, die ze als luchtbel onder de cocon laat hangen. De luchtbel dient dan als zuurstofvoorraad voor de eieren en wordt regelmatig ververst. Uit de eieren komen na verloop van tijd de larven, die meteen beginnen met het jagen op kleine waterslakjes. Naarmate de larve groter wordt, worden zijn prooien ook groter, totdat het dier zijn maximale lengte bereikt heeft (6*/j cm). Dan kruipt hij uit het water op de kant en graaft een holletje in de oever, waarin de larve zich verpopt. Dit popstadium duurt ongeveer 66n maand. Daarna kruipt de volwassen Waterkever uit de pop. De kever blijft onder de grond tot de volgende lente en komt dan te voorschijn, om direkt het water in te kruipen. De volwas sen Waterkever eet, in tegenstelling tot de larve, plantaardig voedsel. Tijdens het popstadium is dus niet alleen zijn gehele uiterlijk, maar ook zijn instinct veranderd. Een ander gedeelte van de Heem tuin is een stukje bosgebied, rijke- lijk bekleed met Klimop, waar vooral verschillende zangvogeltjes voorkomen. E6n daarvan is de Zwartkop, een klein zangertje, waarvan het mannetje een mooie zwarte kap heeft en het vrouwtje een bruine kap. De Zwartkop bouwt zijn nest hoog in de klimop, waar het vrouwtje de bruingevlekte eieren bebroedt, terwijl het manne tje met een fraaie melodie zijn territorium afbakent. Hij leeft voornamelijk van insekten zoals rupsen, v'liegen en muggen, maar versmaadt bessen en andere vruch- ten ook zeker niet. Een vogel die regelmatig in de Heemtuin wordt gesignaleerd en er misschien ook wel broedt, is de Bonte Vliegenvanger. Dit dier is in het Oosten van ons land vrij gewoon, maar in het westen veel zeldzamer, alhoewel hij hier steeds meer gezien wordt. De Bonte Vlie genvanger lijkt op een klein Ekster- tje, hij is zwart met witte buitenste staartveren, kleine slagpennen en borst. Het vogeltjejaagt op vliegen- de insekten en maakt daarbij ge- bruik van een struik of een over- hangende tak, die hij als uitkijk- punt gebruikt. Hiervandaan stort hij zich in duikvlucht op een passe- rende vlieg of mug, die hij meteen opeet. Kortom: het is duidelijk dat de Heemtuin niet alleen van belang is voor de liefhebber van de flora. Ook degenen die in de dierenwe- reld gelnteresseerd zijn, kunnen er aan hun trekken komen. PIKZVvCARTE WATCRKEVCR Dance Center Rudolf Fitskie, die met veel succes reeds sinds jaren in het centrum van Schiedam is gevestigd, gaat nu ook lessen in het nieuwe wijk- centrum ,,De blauwe brug" geven. Deze lessen staan ook daar onder lei- ding van Rudolf Fitskie (Jazzdancer- choreograaf en jazzballetdocent). Hij gaf ook reeds sinds een aantal jaren les in balletstudio Mabel Alter te Den Haag en op de Rotierdamse Ballet School. Op donderdagavond 18 September 1980 organiseert het O.J.C. Schie- dam-Noord in het wijkcentrum "De Blauwe Brug" aan het Bach- plein een filmavond. Die avond zal de film "Marathon Man" worden vertoond met in de hoofdrollen Dustin Hoffman en Laurence Oli vier. "Marathon Man" handelt over de lotgevallen van Babe (Dustin Hoff man), een marathonloper, wiens broer Doc zeer rijk is maar zijn vermogen te danken heeft aan de duistere samenwerking met r1 jx- nazibeul Szell (Laurence Olivier). Szell vertrouwt Babe's broer Doc niet meer en vermoordt hem maar denkt dat Doc kort voor zijn dood zijn broer Babe bepaalde geheimen heeft toevertrouwd. De ex-nazibeul Szell zet nu de jacht in op Babe met alle gevolgen van dien.... De film draait dus op donderdag avond 18 September in "De Blauwe Brug" om half negen. De toegangs- prijs bedraagt twee gulden vijftig en de kaartverkoop begint om half acht aan de zaal. Schiedam, St. Liduinastraat 1, tel. 010-26.76.49 Schiedam, Kethel, Hot van Spaland 5, tel. 010-70.1 Rotterdam, Vierambachtsstraat 73, tel. 010-77.25.45. Maassluis, Noordvliet 25, tel. 01899-1.22.88.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 5