Waar treft u jas, nel en ,,stuk"? Filmen is kinderspel VeKodak Ektra22camera tijdefijk voor een extraplezierigeprijs: I T mmHT De iepziekte breidt zich uit Nationale ziekendag 1980 Dag voor iedereen Wijkvereniging Groenoord heeft meer ,,Potjes op het vuur" PAGINA 7 WnttrAkkoonin) 10 September 1980 Een dikke HONDERD kinderen van de NOTENKRAKERSCHOOL van BACHPLEIN en FAASSENPLEIN hebben een weekend met de befaamde KODAK EKTRA 22 camera gefotografeerd. Hun SUCCES is te bewonderen op onze MINI FOTO SHOW, waarbij we iedereen uitnodigen van zaterdag 6 SEPTEMBER TOT 13 SEPTEMBER Maar er is nog een uitstekende reden om onze Mini Foto Show te bezoeken: 'AH ft Hof van Spaland 7 Telefoon 704275 Bij haar 25-jarig bestaan (in 1974) nam de Zonnebloem, die het welzijn helpt bevorderen van zieken, een belangwekkend initia- tief: het instellen van een Nationale Ziekendag. Sindsdien is dit initia- tief uitgegroeid tot een gebeurtenis, waaraan zeer velen deelnemen. Ook talrijke verenigingen en orga- nisaties - ongeacht hun levensbe- schouwing - zijn gaan inhaken. Het is niet de opzet, dat zieken die dag kadootjes krijgen van gezonden. Neen: het is een dag voor iedereen. Gezonden moeten natuurlijk ook die dag attent zijn voor zieke en gehandicapte medeburgers. Maar.. van deze wordt evenzeer gevraagd om er eens over na te denken, hoeveel familieleden trouw klaar staan. Of hoe de verpleegsters en verzorgsters hun best doen om dagelijks hun plicht erg goed te vervullen. Het thema van de dag is dit jaar geworden: Ziek wordt je nooit alleen. De priester-publicist Marinus van den Berg schreef er een pakkende brochure over. Waarom dat thema? Wei: ziekte bei'nvloedt en verandert niet alleen het leven van degene die er door getroffen wordt, doch evenzeer diens omge- ving. En.... wekelijks worden velen ziek. Radio en t.v. zullen aandacht vragen voor deze Nationale Zieken dag. Buitendien zijn zeer velen via tehuizen, organisaties etc. bena- derd om die dag niet achteloos voorbij te laten gaan. Wie de brochure wenst te ontvangen kan dit melden. Briefkaartje aan De Zonnebloem, postbus 3449, 4800 DK Breda. Gaarne vermelding: S.v.p. gratis toezending brochure Nationale Ziekendag. Volgens het woordenboek is "kin derspel" een werkje dat gemakke- lijk is. Het is ook: het spelen van kinderen. Wie over filmen praat, ontdekt dat de beide betekenissen van dat woord bij het filmen vaak samenkomen. Want filmen is in- derdaad: kinderspel. Oud mis vers tan d Het is een oud misverstand dat smalfilmen moeilijk zou zijn. Na tuurlijk: als u een echte film wilt maken met vloeiende overgangen, met een goed lopend verhaal en een perfekt geluid, dat precies aansluit op de beelden, dat is er wel een bepaalde hoeveelheid kennis nodig. Maar de vraag is: wilt u dat? Herinneringen zichtbaar maken De meeste mensen lilmen met om een speelfilm te maken of ze beginnen daar pas mee als ze een stuk ervaring hebben verkregen. Meestal filmen ze om dat, wat ze nu beleven, vast te leggen voor straks. Net als iemand die een logboek maakt van zijn leven: zo nu en dan wat gebeurtenissen vastleggen om later nog eens te kunnen zien hoe je er toen over dacht, hoe je er uitzag en wat er gebeurde. Losse fragmenten dus van het leven van een mens of een gezin. A1 die filmscenes vormen dan samen als vanzelf een verhaal, dat boeiend is voor jezelf, voor de familie, de kinderen en vrienden. Dat verhaal maken is alleen maar: zo nu en dan die filmkamera richten op de wereld om je heen. Zo bezien is filmen inderdaad zo ge- makkelijk als kinderspel. Kinderen spelen De tweede betekenis van het woord vormt - zoals uit marktonderzoek blijkt - voor veel mensen het motief om te gaan filmen. Jonge kinderen gaan nog spelend door het leven. Veel ouders realiseren zich, dat die onbezorgde kindertijd snel voorbij gaat. Dat de kleinen van nu straks ook volwassen zullen zijn. Daarom leggen ze de zorgeloze jeugd van hun kind met de filmkamera vast zodat deze altijd zichtbaar zal blijven. De beste akteurs Daar komt bij, dat kinderen van nature goede filmakteurs zijn. Ze "spelen" hun rol niet, maar zijn volkomen natuurlijk. Dat zorgt ervoor, dat zelfs de beginnende smalfilmer direkt al geslaagde op- namen maakt. Filmpjes, die zo levensecht en boeiend zijn, dat familie en vrienden er met genoe- gen naar kijken. Monteren niet nodig Ja maar - denkt nu iemand, die heeft gehoord dat je een film ook moet monteren - het filmen zelf is dan wel gemakkelijk, maar hoe leer je die film goed te monteren? Het antwoord op die vraag staat hier- boven: monteren is niet beslist noodzakelijk. Het is voor beginners best te doen want je leert het spelenderwijs. Maar ook losse spoeltjes kunnen worden geprojek- teerd; ze hoeven echt niet via montage tot een echte film te worden bewerkt. Wel is het aan te bevelen die spoeltjes met ruim drie minuten film even aan elkaar te verbinden. Dan kan de voorstelling beginnen. Meer dan kinderspel? Natuurlijk vormt voor ouders of grootouders het spel van de kin deren een dankbaar onderwerp. Maar filmen is meer dan alleen de jeugd van een kind vastleggen. Er gebeuren in het leven van een mens zoveel bijzondere dingen, dat het fijn is om die ook via de filmkamera te registreren. De vakanties.'n feest in de familie, een dagje uit met de kollega's...het zijn dankbare on- derwerpen om te filmen. Wie er mee begint ontdekt, dat je met de filmkamera op een heel persoon- lijke manier het verhaal van je eigen leven en dat van je gezin kunt schrijven. Een verhaal, dat elk jaar boeiender wordt en voor u en uw huisgenoten waardevoller is dan de meest kostbare televisie-serie. Om- dat u er met z'n alien zdlf de hoofdrol in speelt. Van de kaartspelen is klaverjassen in Nederland e£n van de populairste. Bijna even populair als bridge! Soms heb je het geval dat klaverjassers en bridgers elkaar niet zo mogen, zo iets als water en vuur. Het doet een beetje denken aan de verhouding tus- sen schakers en dammers. Waarom in Nederland perse klaverjas sers populair moest worden, terwijl kruisjassen, schutjassen en smousjas- sen ook al bestonden en ook best leuk zijn, is niet geheel te begrijpen. Trouwens ,,jassen" vind ik een merk- waardig woord. Waarom is harten- jagen of miezemausen niet populair geworden? Zulke woorden spreken toch veel meer aan. Nu schijn je te kunnen klaverjassen op zijn ,,Rotterdams" en op zijn ,,Am- sterdams". Er kan dus kennelijk nooit iemand Nederlands klaverjaskampioen worden. Nu moet ik u zeggen dat het Rotterdamse klaverjas mij meer aan- spreekt dan het volgens mij wat rom- melige Amsterdamse. Ze noemen in de haven een slechte hijs of een hijs die uit elkaar valt, niet voor niets een Amsterdammer Ondanks strenge controle door medewerkers van de hoofdafdeling Plantsoenen van de dienst Gemeen- tewerken neemt het aantal zieke iepen toe. Vooral in het gebied ten noorden van de stad zullen iepen gerooid moeten worden. De gemeente Schiedam zal op verzoek van Staatsbosbeheer, de gevaarlijke besmettelijke bomen doen rooien. De iepeziekte is een gevreesde ziekte in een van de meest waarde- volle bomen in Schiedam, omdat ongeveer eenderde van alle straat- bomen in de stad iepen zijn. De ziekte wordt overgebracht door de iepespintkever. De schimmel, die door de iepespintkever wordt overgebracht, blokkeert het water- transport in de boom. Het gevolg hiervan is dat takken gaan verdor- ren. Dit proces begint boven in de boom. De bladeren worden vaak eerst geel en daarna bruin. Een zieke iep dient helaas gerooid te worden, teneinde verspreiding van de ziekte tegen te gaan. In de afgelopen jaren zijn in Zuid-Holland honderden zieke De ,,jas" en de ,,nel" zijn de hoogste kaarten. Vandaar de uitdrukking ,,jas en nel" voor het allervoornaamste dat men nodig heeft. De jas is de troefboer, de nel de troef negen en ,,stuk" is de heer en vrouw van troef, hetgeen ,,roem" geeft. Speel je en heeft de tegenstander een sterker spel, dan ben je ,,beet", met andere woorden: je bent beetgenomen. Het is een feit dat aanmerkelijk meer vrouwen, met of zonder echtgenoot, deelnemen aan het klaverjasspel dan het geval is bij bridgen en dan maar te zwijgen over schaken en dammen. Daarom wilt u, mijnheer en of/ me- vrouw, gezellig klaverjassen in een sfeervolle omgeving, komt u dan op een maandagavond (8.00 uur) naar de Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7, Groenoord-Zuid (tel. 70.23.63) om kennis te maken met de Klaverjasver- eniging Groenoord. U kunt zich ook opgeven voor de Klaverjasdrive op maandagavond 27 September a.s. om 8.00 uur in Boerderij. Voor nadere inlichtingen over deze vereniging kunt u zich wenden tot mevrouw S. de Roos, tel. 735878. iepen gerooid. Door een streng controlesysteem kon ernstige aan- tasting in Schiedam tot voor kort worden voorkomen, ondanks het grote aantal iepen in de stad (meer dan 3000 stuks). Helaas neemt de verspreiding van iepeziekte nog steeds toe, ook in Schiedam zijn in 1980 tot op heden 10 bomen binnen de stad aange- tast. In een enkel geval werd dankzij de strenge kontrole de ziekte zo snel ontdekt dat volstaan kon worden met het wegsnoeien van een enkeje tak. Een aantal waardevolle iepen aan de Parkweg en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan zijn preven- tief ge'injecteerd. Deze ingreep is te vergelijken met een vaccinatie bij mens of dier. Het middel dat onder hoge druk in de bomen wordt gespoten, behoedt de iepen voor aantasting gedurenden een bepaal de periode; daarna moet de injectie worden herhaald. Emstiger is de aantasting in het gebied ten noorden van de stad. In de komende weken moeten langs de Harreweg en bij de boerderijen langs de Woudweg iepen worden gerooid, hetgeen een verarming van het bomenbestand betekent. Her- plant met andere boomsoorten is daarom zeer gewenst. De bewoners van Schiedam wordt aangeraden ook zelf attent te zijn op de verschijnselen van de iepe ziekte. Zij kunnen zich in voor- komende gevallen in verbinding stellen met de hoofdafdeling Plant soenen van de dienst Gemeente- werken. Buiten de aktiviteiten die elders in dit blad zijn vermeld, heeft de Wijkvereni ging Groenoord e.o. nog wel wat meer te bieden. Zo is er elke maandagavond om 20.00 klaverjassen. Elke dinsdagavond om 20.00 uur schaak en jeugdschaak (van 19.00 tot 20.00 uur) - Inlichtingen hierover via tel. 709604. Elke dinsdagavond 20.00 uur Dames- trim-club. Inlichtingen hierover tel. 709901. Al deze aktiviteiten vinden plaats in Boerderij Landvreugd" aan de Swee lincksingel. In de gymzaal P. van Anrooylaan 1 vindt elke donderdagavond van 21.30 tot 22.30 uur de„damesindoor" plaats. (Inlichtingen daarover tel. 731064) Allemaal naar de Mini fbto Show.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 7