Leerling-bouwplaats in Schiedam Wolken spel Veilig per fiets naar school Tweede ronde voorlichtingsprojekt omgaan met borstkanker" begint „'T CENTRUM" P. A. v. d. KRUIT SSSW gaat verhuizen Fietsen helpt by reuma PAGINA 9 Vitrdrr.lkk—ffr* 10 September 1980 Riiwiel- en Bromfietshandel Tevens het adres voor huishoudelijke elektrische artikelen Als langs hemeldreven Grillig dons geweven Wolken, wind geplaagd worden voortgejaagd, Beleeft mijn Vrouw dit mee. Staand, onder wolkenzee Volgt ze 't hemelgebeuren. In nauwlettend speuren Neemt haarfantasie vlucht, Vereent zich met de lucht. Ontwaart in wolkenspeel Het wonderlijkst tafreel. Bezoekt onbekend land, Waant zich aan ver strand. Reist met onvermoeibre lust, Hervindt bij wolken rust. D.B. Leliestraat 32-34 SCHIEDAM Telefoon 26 44 32 Door onze telefoonbeantwoor- der zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONJ6 De Stichting Samenwerkende Schie- damse woningcorporaties, kortweg SSSW genaamd, gaat de vestiging aan de Laan van Bol'Es verlaten. De stichting die het beheer voert over meer dan 3000 woningen kampt al enkele tijd aan de Laan van BoPes met ruimtegebrek. Vandaar dat er nu een nieuw pand zal verrijzen op de hoek van de Abel Tasmanstraat en Kerklaan in Kethel. Het wordt een gebouw van 1600 vier- kante meter waarin behalve kantoor- en publieksruimte ook een werkplaats zal worden gevestigd. Voor het complex dat ca. 3 miljoen zal kosten en zal worden uitgevoerd door Bouwbedrijf Kuijpers uit Schie dam, wordt volgende maand de eerste paal gestagen. Noordeinde 2 Kethel Telefoon 706874 De pijn die reumapatienten onder- vinden, zal verminderen als men met vaste regelmaat gaat fietsen. Dat advies wordt gegeven door de kuurleiding van het staatsbad in het Duitse Salzuflen. Door te fiet sen wordt het stijf worden tegenge- gaan, terwijl de buig- en strekbe- wegingen bij het trappen een heil- zame werking hebben voor mensen met reuma-aandoeningen in benen en heupen. Belangrijk is daarbij het zadel in een zo hoog mogelijke stand te plaatsen. Veel informatie over de invloed van fietsen op de gezondheid is te vinden in het boekje 'Fit door fietsen', waarvan zojuist een derde, herziene editie is verschenen. Door overmaking van 8,20 op postgirorekening nr. 234567 kan dit boekje worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Door de veranderingen in het onderwijs en de hogere leeftijd, waarop jongeren in het arbeidsproces worden opgenomen, bleek, dat hun opleiding op de technische scholen onvoldoende was en het bedrijfsleven, aan de oplei ding van jongeren meer aandacht moest schenken. Ook om een goed bouwwerk tot stand te brengen moet men over vakbekwame mensen kunnen beschikken. De Schiedamse afdeling van het Neder- lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid heeft daarom, in navolging van andere afdelingen, het initiatief genomen om te trachten een leerling bouwplaats tot stand te brengen. Op een leerling-bouwplaats worden praktisch alle werkzaamheden uitge voerd door leerlingen onder leiding van leermeesters. De leerlingen welke worden aangesteld bij de leerling-bouwplaats zijn z.g. ,,schoolverlaters". Na gesprekken met het Gemeentbe- stuur van Schiedam en de dienst van Gemeentewerken werd al snel duidelijk dat het initiatief door de Gemeente werd ondersteund. Singel Als lokatie voor de bouw van de eerste leerling bouwplaats werd door de Gemeente een perceel grond aangeboden hoek Singel/Emmastraat. In bouwteam-verband werd een plan ontwikkeld van 7 woningen en een winkel. Het ontwerp van dit plan is van de dienst Gemeentewerken Schiedam in samenwerking met arch! tektenburo C. J. de Bruin te Rotterdam. Als kontruk- teur werd het buro van Rossum Vandaag gaat in Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis de tweede ronde van start van het voorlich- tingsprojekt ,,omgaan met borst- kanker". Dit projekt, dat in mei van dit jaar is begonnen, wordt uitgevoerd door medewerkers van de Provinciale Kruisvereniging Zuid-Holiand te Den Haag en van het Studiecentrum Sociale Onco logic te Rotterdam (onderdeel van het Koningin Wilhelmina Fonds). Bij het geven van de voorlichting over borstkanker wordt samenge- werkt met huisartsen en wijkver- pleegkundigen van de plaatselijke kruisverenigingen. Ook vindt re- gelmatig overleg plaats met after care groepen: begeleiding-groepen van vrouwen die een borstampu- tatie hebben ondergaan. Voorlichtingsbfjeenkomsten. Bestond het eerste gedeelte van het projekt vooral uit het verspreiden van posters en voorlichtend folder- materiaal over borstkanker, in het tweede gedeelte wordt de voorlich ting vooral gegeven tijdens zo'n 30 4 40 voorlichtingsbijeenkomsten in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Tijdens deze bijeenkomsten wordt een lezing gehouden door een arts of verpleegkundige; ook wordt een instruktie gegeven in het zelf onderzoeken van de borsten op een eventueel knobbeltje, omdat vroege opsporing altijd nog een van de belangrijkste voorwaarden tot genezing is. Met behulp van een dia-serie en met persoonlijke in struktie hoopt de projektgroep ,,omgaan met borstkanker" de bezoeksters ertoe te bewegen dit zelfonderzoek tot een regelmatige gewoonte te maken. Aanbevolen wordt het onderzoek eens per maand te verrichten. Bij de voor lichtingsbijeenkomsten worden eveneens vrouwen uitgenodigd van begeleidingsgroepen voor vrouwen- die zelf een borstamputatie hebben ondergaan. Deze vrouwen vertellen iets over hun eigen ervaringen en over hetgeen zij als begeleidingsgroepen doen voor hun ,,lotgenoten". ingeschakeid. Als opdrachtgever werd oorspronkelijk kontakt opgenomen met een grote belegger, doch deze heeft zich door de gewijzigde marktsituatie moeten terugtrekken. De 7 woningen en winkel worden thans in opdracht van de vereniging Volkshuisvcsting"aangesloten bij de SSSW, gebouwd. De bouwkosten van het geheel bedragen 1.200.000,-. De gemiddelde huur bedraagt incl. de servicekosten (zoals glasverzekering, warmwatervoorziening, ontstoppings- fonds en openbare verlichting) plm. 545,- per maand. De winkel zal eveneens worden ver- huurd. Gegadigden voor de huur van de winkel kunnen zich melden bij de SSSW, Laan van Bol'Es 11 te Schiedam, telefoon 010-709444. Voor een woning moet men zich laten inschrijven bij Bu reau Huisvesting, 's Gravenlandseweg 567 te Schiedam, telefoon 010-732111. Het plan bestaat uit 2 2-kamerwoningen op de begane grond met tuin, 4 3-kamerwoningen en 1 4-kamerwoning. De realisatie van dit plan is mogelijk geworden door de daadwerkelijke steun van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Eerste paal Op 4 September j.l. is de eerste paal gestagen. Deze aktiviteit is uitgevoerd als een symbool van de samenwerking, waarbij wethouder C. Zijdeveld, voorzitter K. J. Simon van het NVOB, alsmede een leerling, gezamenlijk de eerste paal zullen slaan. De voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden bij plaatselijke vrouwenverenigingen en bij enkele buurtcentra. In het algemeen is iedereen welkom een bijeenkomst bij te wonen, behalve in die gevallen waarin het een besloten bijeenkomst van de eigen groep of vereniging betreft. De data van de verschillende voorlichtingsbijeen komsten worden in de krant be- kend gemaakt. Boekjes met richtlgnen. Verder zullen bij besturen van bijvoorbeeld vrouwenverenigingen en wijkorganisaties boekjes worden verspreid waarin richtlijnen worden gegeven hoe deze groepen zelf voorlichtingsaktiviteiten over borst kanker kunnen organiseren. In deze ,,handleiding tot voorlich- ten"-brochure wordt uitgelegd hoe verschillende aktiviteiten door vrij- willigers op touw gezet kunnen worden en waarop speciaal moet worden gelet. Met ondersteuning van bijvoorbeeld de plaatselijke kruisvereniging, begeleidings groepen voor borstkankerpatifenten of het Koningin Wilhelmina Fonds kan iedere groep of vereniging zelf aktiviteiten ontplooien om iets aan het probleem borstkanker te doen. Daarbij staat de intentie voorop om borstkanker bespreekbaar te ma ken, om het taboe rond deze ziekte - die jaarlijks zo'n 2.500 slachtof- fers eist - te doorbreken. Enquete Tijdens het eerste gedeelte van het voorlichtingsprojekt .omgaan met borstkanker" hebben vrijwilligsters van het Koningin Wilhelmina Fonds gesprekken gevoerd met ongeveer 400 vrouwen uit Schie dam, Vlaardingen en Maassluis, ondermeer om erachter te komen hoeveel men over borstkanker weet, hoe men zelf tegenover dit probleem staat en hoe men denkt over ziekte en gezondheid in het algemeen. De gemiddelde leeftijd van de ondervraagde vrouwen is 37 jaar, ruim 80% is gehuwd of woont samen. Bijna de helft heeft een beroep. 90% van hen heeft wel eens over borstzelfonderzoek gehoord, 75% zegt zelf borstzelfonderzoek te De bouw zal worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf H. Hooghart, in samenwerking met aannemersbedrijf Schroot. Op instigatie van het Gemeentebestuur van Schiedam zijn inmiddels aktiviteiten ontwikkeld om te komen- tot een volgende leerling-bouwplaats. VOOR WITTEN SCHILDEREN EN BEHANQEN Is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd De scholen begonnen weer aan hun nieuwe cursusjaar. Veel kinderen gaan voor het eerst naar school of naar een verderweg gelegen school. Een zeer groot aantal kinderen gaat per fiets naar school. Voor doen; de helft van de ondervraagde vrouwen weet hoe borstzelfonder zoek precies gedaan moet worden. Ongeveer 8% is niet van plan dit onderzoek zelf regelmatig te gaan doen. 60% van de ondervraagde vrouwen kent wel iemand in de direkte omgeving die borstkanker heeft of gehad heeft. De huisarts wordt door 84% als de belangrijk ste vraagbaak bij borstkankerpro- blemen genoemd; 60% zou als eerste met de eigen partner (echt- genoot, vriend) hierover praten; 90% van de ondervraagde vrouwen noemt de huisarts als belangrijkste steunverlener voor vrouwen die zelf een borstamputatie hebben onder gaan, 60% noemt hierbij de wijk- verpleegkundige. Ook vrouwen, die zelf een borstamputatie hebben ondergaan worden als belangrijke steungever gezien. Een op dertien Wat feitenkennis betreft blijkt ongeveer 25% redelijk in de buurt te zitten van het goede antwoord op de vraag ,,hoe groot schat u de kans zelf borstkanker te krijgen". Op dit moment krijgt een op de ongeveer dertien vrouwen ooit in haar leven zelf borstkanker. Bij baarmoederhalskanker ligf dat an- ders: e6n op de ongeveer 85 vrouwen krijgt d£ze ziekte. De meeste vrouwen schatten de kans borstkanker te krijgen even hoog dan de kans baarmoederhals kanker te krijgen. Dat borstkanker - na sterfte door hart - en vaatziekten en verkeersongevallen - de belangrijkste doodsoorzaak bij vrouwen is, weet ruim 30% van de ondervraagden. Bijna 80% ant- woordde desgevraagd dat men behoefte had aan m6er informatie over borstkanker. Het verstrekken van die informatie gaat dan ook gestaag door tot medio 1981. Ook tijdens het tweede gedeelte van het projekt zullen weer een aantal vrouwen uit Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis over hun kennis en houdingen ten opzichte van borstkanker worden ondervraagd. Belangrijkste doelstelling van het projekt omgaan met borstkan ker" is namelijk erachter te komen, hoe de verstrekte informatie en velen van hen is dat gaan per fiets ook nagenoeg de enige mogelijk- heid om de school betaalbaar te bereiken. Vooral op het platteland zijn scholieren op de fiets aangewe- zen, omdat het openbaar vervoer ontbreekt of onvoldoende frequent is. Ouders maken zich vaak zorgen over het feit dat hun kinderen dagelijks op de fiets aan het verkeer moeten deelnemen. Dat is begrijpe- lijk, maar fietsen hoeft niet onveilig te zijn als je het maar attent en niet spelend doet. Daar ontbreekt het nogwel eens aan. Stuur uw kind vooral niet met een slecht onder- houden fiets de straat op; besteed zorg, tijd en geld vooral aan kinderfietsen. Leer de kinderen hoe zij zich in het verkeer moeten gedragen en kies samen met hen een veilige route uit. Begeleid hen per fiets als zij een nieuwe route moeten rijden. Fiets van tijd tot tijd eens een keertje mee om te zien hoe het gaat en om te zien waar u hen vooral op moet wijzen. Er is hierover een boekje versche nen dat alle ouders met klem kan worden aanbevolen. Het in de serie Fietsotheek verschenen boekje 'Goed en veilig fietsen'. Hierin alles over verkeersregels, goed verkeers- gedrag, de juiste maat fiets etc.Met speciale hoofdstukken over kin deren op de fiets. Door overmaking van 7,90 op postgirorekening nr. 234567 kan dit boekje worden aangevraagd bij de stichting fiets! in Amsterdam. U wordt er wijzer door, uw kin deren beveiligder. voorlichting bij de bevolking over- komt en wat er van die informatie blijft hangen. Deze gegevens wor den aan het einde van de campagne vergeleken met de kennis en hou dingen ten opzichte van borstkan ker bij vrouwen in een regio, waar geen extra voorlichting is gegeven. Door deze resultaten met elkaar te vergelijken, kan worden nagegaan of het op deze manier geven van voorlichting al dan niet goed werkt. Medio 1981 wordt dit projekt, dat wordt gefinancierd door het Konin gin Wilhelmina Fonds, afgesloten. De resultaten van het onderzoek zullen een leidraad vormen bij de wijze, waarop in de rest van het land voorlichting over borstkanker zal worden gegeven. Waar kunt u met vragen terecht? Voor informatie over borstkanker of borstzelfonderzoek kunt u te recht bij uw huisarts of bij de wijkverpleegkundige van de plaat selijke kruisvereniging. U kunt bij hen een folder krijgen waarin een instruktie wordt gegeven over het borstzelfonderzoek en een folder, waarin algemene informatie over borstkanker wordt gegeven. Ook kunt u bij vragen over borstkanker bellen naar het Inte- graal Kankercentrum Rotterdam, telefoon 010-634130. Dit nummer is op kantooruren bereikbaar. Buiten deze tijden krijgt men een antwoordapparaat. Wie een vraag inspreekt en naam en telefoon- nummer vermeldt wordt terugge- beld. Vrouwen die na de borstamputatie graag willen praten met een ,lotge- note" kunnen hiervoor terecht bij de begeleidingsgroepen voor vrouwen die een borstamputatie hebben ondergaan. Informatie over begeleidings groepen in deze regio zij verkrijg- baar bij de Vereniging Landelijk Contactorgaan Begeleidings groepen Borstkankerpatifenten, Postbus 1738, 3000 DR Rotter dam, tel. 010-634236 (dinsdag- en donderdagochtend) Voor informatie over het projekt zelf kunt u bellen of schrijven naar het projektadres, Soendalaan 2, 3131 LV Vlaardingen, telefoon 010-342901.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 9