Fiets-regen- kleding voor dames Wijntip van de maand Cocaine „Als u begrijpt wat ik bedoel" PAGINA 11 \<HMikT AkkiHH-drn 24 September 1980 Enige jaren geleden heeft de toen- malige minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Westerterp een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van doelmatige regen- kleding. Dit om het fietsgebruik te stimuleren. AGU-SPORT uit Alk- maar won toen de eerste prijs en inmiddels zijn ervan dat bekroonde regenpak veie "nonderdduizenden over de toonbank gegaan. Nu lets voor vrouwen. Nog niet zo lang geleden ontvingen de Alkmaarse ontwerpers een brief, ondertekend door vijfendertig Naardense huisvrouwen. Ze prezen uitbundig het bestaande regenpak, maar ze hadden toch ook een grief"... Waarom houden jullie zo weinig rekening met vrouwen die op de fiets een rok dragen? Tenslotte loopt niet elke vrouw in een lange broek. Daar zat wat in. Ook in de verschillende vrouwen- bladen kwamen regelmatig vragen naar voren, van waar blijft de fiets-regenjas voor rokdragers. Goed luisteren naar de verlangens van de konsument was de volgende stap. Er zijn namelijk een heleboel Hallo allemaal, De Werkgroep Jeugdwerk heeft weer enkele aktiviteiten voor de klnderen uit Schiedam-Noord van 6 tot 12 jaar op touw geiet. Iedereen is dus welkom! E6n van die activiteiten is: WOENSDAG 24 SEPTEMBER EEN FILMVOORSTELL1NG ,,De Nieuwe Avonturen van Dik Trom in De Blauwe Brug, Bach- plein 590. Entree f I,-. Aanvang 14.00 uur. KAARTEN UITSLUITEND OP DE MIDDAG VAN DE VOOR- STELLING AAN DE ZAAL VERKRIJGBAAR. De andere activiteit is: WOENSDAG 10 OKTOBER. HANDENARBEID (voorberei- ding van het zigeunerfeest) in De Blauwe Brug, Bachplein 590. Entree f 0,75, aanvang 14.00 uur. OOK HIERVOOR IS GEEN VOOR VERKOOP. Tot ziens. Werkgroep Jeugdwerk vrouwen die hun kleine kinderen naar school moeten brengen of die naar hun werk gaan of bood- schappen doen of de middelbare school bezoeken. En dit gebeurt veelal op het nationale vervoermid- del: de fiets. In weer en wind. Praktische wenken werden gegeven en er kwam een hele waslijst van wensen waaraan tegemoet ge- komen moest worden. Voor rokdragerd Nederland. De ontwerpers togen aan het werk en zo ontstond ,,de eerste fiets- grage regenjas voor rokdragend Nederland". De jas is gemaakt van hetzelfde beproefde materiaal als het bekroonde regenpak en bezit de volgende pluspunten: volledig wind- en waterdicht, sportief ,,trenchcoat"-model, veilige reflek- terende strepen op beide mouwen, twee aparte ritssluitingen die tot onder aan de jas doorlopen waar- door deze tot over de knie sluit, speciaal ,,klok"-model zorgt ervoor dat ook tijdens het fietsen genoeg bewegingsvrijheid overblijft, goede ventilatie door dubbele rug, af- neembare capuchon met ruim- zicht-venster. Gratis opbergtasje. De inmiddels wettig gedeponeerde regenjas is voor 89,50 verkrijg- baar bij iedere sport-en fietsenzaak in de kleuren marine-blauw en papaver-rood. Amsterdam- Wie is bereid zijn hond of kat te begrijpen? Inder- daad, daar is bereidheid voor nodig. Spreken, zoals de mens dat gewoon is te doen, ja dat doet een hond of kat niet. Maar toch beschikken beide dieren over ruim voldoende mogelijkheden om hun bedoelingen kenbaar te maken. Het is daarom best de moeite waard wat aandacht te schenken aan dat communiceren met het huisdier. De fabrikant van het honde- en kattevoer Frolic en Whiskas gaat ter gelegenheid van Werelddieren- dag bij aankoop van deze produk- ten twee gratis boekjes geven die de titel ,,Als u begrijpt wat ik bedoel" dragen. De boekjes zijn geheel in kleur uitgevoerd, rijk gelllustreerd en bevatten een fors aantal taal- en gedragspunten. Een aantal zaken wordt verhel- derend uit de doeken gedaan waardoor de bazen en bazinnen stellig dichter bij hun dier worden gebracht. Wie heeft zich nooit afgevraagd waarom de hond tijdens de wande- ling langs een slootkant zich plotse- ling op de rug rondwentelt in een rotte vis? Dat vindt-ie het einde, want dan gaat hij zo stinkend ruiken! Het betekent voor hem een soort parfum d'616gance. De ande re honden uit de buurt worden jaloers op zo'n koket geurtje. Vroeger, in het roedel, was je toch zeker de held wanneer je naar de jacht en stoere dingen rook! Tja, door Karel Koolhoven BEWAARZEGOED Een voorraadje wijn is een fijn bezit. Ge- makkelijk ook, als u plotseling bezoek krijgt. En leuk om op uw gemak in te snuffelen als u op zoek gaat naar 'n flesje voor bij de maaltijd die in de keuken op zijn voltooilng wacht. Wilt u optimaal genot van uw wijn beleven, dan moet u ervoor zorgen dat u uw wijnen op de goede manier bewaart. Enkele gulden regels die u in acht moet nemen zijn: Leg de wijnen altijd in't donker. Licht heeft een zeer schadelijke invloed. De ruimte moet fris zijn. Ventileren is noodzaak. Tocht is echter uit den boze. Pas op voor vreemdse geurtjes. Bewaar nabij de wijn nooit produkten die een sterke geur afgeven, zoals open blikken met verfverdunner, benzine, huisbrandolie, en dergelijke. De ruimte mag nooit kurkdroog zijn, maar ook niet te vochtig. Dat zijn de belangrijkste punten. En de temperatuur dan, zult u zeggen. Ja, die is ook van belang, maar minder dan men vaak denkt. Het belangrijkste is dat de wijn bewaard wordt op een constante temperatuur. De hoogte ervan doet er iets minder toe, al is ti warm natuurlijk ook niet goed. Bedenk echter dat de wijn zich in een warmere ruimte sneller ontwikkelt dan in een koele. Ideaal is natuurlijk een kelder. Maar die bezitten we helaas niet allemaal. Een geschikt plaatsje is echter vrijwel altijd te vinden. Bijvoorbeeld de put waarin de meter van de waterleiding zit, een kelderkast, in een kruip- ruimte onder de vloer (mits niet te vochtig!). Met wat nadenken vindt u vast wel een pick. En mocht't helemaal niet lukken, dan moet u eens met uw slijter-wijnhandelaar gaan praten. Velen kennen het systeem van wijn- kluizen. U koopt uw voorraadje wijn en hij bewaart deze voor u in een speciaal vak, waarvan alleen u de sleutel krijgt. Onze taal is rijk aan uitdrukkingen waaruit blijkt dat geduld een schone zaak is. Ge- duld wordt beloond. Dat is zeker bij wijn zo, maar niet bij alle soorten. Lang niet alle wijn is geschikt om te bewaren. Vraag daarom altijd aan uw slijter-wijnhan delaar wanneer de wijn op zijn best zal zijn. Dan biedt uw fles u volop plezier. Gevaarlfjke mode-drug. In Nederland is het gebruik van cocaine de laatste jaren steeds populairder geworden. Vooral de ..betere kringen", die de dure cocaine kunnen betalen, gebruik- ten steeds meer van deze cham pagne onder de drugs". Exacte gegevens over het gebruik als genotmiddel zijn niet voor handen en zijn ook moeilijk te bemachtigen omdat dit gebruik illegaal is. Maar er zijn wel een aantal aanwijzingen voor de toe- name van het gebruik. Zo bezit de Amsterdamse Gemeentepolitie sta- tistieken van in beslag genomen goederen van narcotica-hande- laren. Deze statistieken wijzen uit, dat er in 1976 en 1977 nog geen kilo cocaine per jaar werd aangetroffen. In 1978 werd echter bijna 3 kilo in beslag genomen, terwijl dit in 1979 was opgelopen tot negen kilo. Een andere aanwijzing is te vinden in een onderzoek dat werd gedaan onder druggebruikers, aan wie door de GG en GD te Amsterdam methadon werd verstrekt. Van de 352 druggebruikers die aan het experiment deelnamen, gebruikten 146 verslaafden naast heroine ook wel cocaine, dat meestal werd gesnoven. Volgens een van de onderzoekers, de Amsterdamse arts G.H.A. van Brussel, heeft vermoedelijk meer dan de helft van de herolne- verslaafden wel eens cocaine ge- bruikt. Misverstand. Tenonrechte leeft bij velen het misverstand dat het om een be- trekkelijk ongevaarlijke drug gaat. In werkelijkheid is cocaine sterk verslavend en veroorzaakt bij lang- durig gebruik ernstige vergifti- gingsverschijnselen. Bovendien leidt langdurig gebruik tot geestes- ziekten, zoals achtervolgingswaan- zin. In de V.S. hebben de onder zoekers Wetli en Wright van de Universiteit van Miami vorig jaar een onderzoek gedaan naar sterfge- vallen onder mensen dien cocaine als genotmiddel gebruikten. Zij onderzochten 68 sterfgevallen waarbij cocaine in het spel was. Bij 24 personen was de dood een rechtstreeks gevolg van het gebruik van cocaine. Bij 29 personen was er sprake van opzettelijk gebruik van verschillende drugs tegelijkertijd, waaronder cocaine. De resterende 15 personen overleden aan verwon- dingen, waarbij tevens cocaine in het bloed werd aangetroffen. De onderzoekers vertellen dat in 1969 vor het eerst cocaine als doodsoor- zaak werd ontdekt. In 1974 waren dergelijke gevallen nog zeldzaam, maar in 1977 werd meer dan de helft van de sterfgevallen als gevolg van een overdosis narcotica, door cocaine veroorzaakt. De meeste slachtoffers van cocaine zijn pleziergebruikers. Bij vele andere drugs ziet men vaak allerlei vergiftigingsverschijnselen zonder dat dit tot dodelijke afloop leidt. Maar bij cocaine is het juist andersom. Van de cocainege- bruikers ontdekt men bijna alleen de sterfgevallen; de minder ernstige reakties lijken klein en vafi korte duur te zijn, terwijl de serieuze reakties snel en onverwacht fatale gevolgen hebben. Cocaine is daarom een misleidende en ver- raderlijke drug, waarvan men de risico's gemakkelijk onderschat. Modeverschjjnsel. De snelle opkomst van het coca'ine- gebruik wijst erop dat we met een mode-verschijnsel te maken heb ben. In sommige kringen hoort het bij je status ,,het ook eens gedaan te hebben" en moet je bij zo'n nieuwe rage wel ,,meedoen". Tot nu toe kon de gebruiker cocaine snuiven, slikken, opzuigen of spuiten; snuiven komt daarvan nog steeds het meeste voor. Maar volgens een bericht in het Ameri- kaanse blad Science News is alweer een nieuwe rage op komst: het roken van cocaine. Dr. Craig van Dyke, psychiater aan de Universiteit van California, noemt het roken ,,de gevaarlijkste manier om cocaine in te nemen". In samenwerking met dr. F.R. Jeri van de Universiteit van San Marcos in Peru ontdekte hij dat in Zuid Amerika het roken van cocaine in sommige steden al bijna een ,,epidemie" is geworden. Door het roken wordt de cocaine zeer snel in het bloed opgenomen; daardoor ervaren gebruikers nogal eens een slechte trip, en treden de vergifti gingsverschijnselen eerder en hef- tiger op. ,,Als deze rage niet in de kiem wordt gesmoord, dreigt het roken van cocaine ook in de V.S. een ernstig probleem te worden", zegt dr. van Dyke. En als dat gebeurt, valt te vrezen dat ook deze wind onvermijdelijk naar Nederland zal overwaaien. dat mensen het smeng vinden, da's hun frustratie. En wat te zeggen van dat terugfluiten als hij in het park op een andere hond afrent. Daarmee gaat hij in de ogen van die andere hond volledig af Katten hebben een niet te peilen karakter maar gelukkig maken zij wel hun peilbare bedoelingen aan ons kenbaar. Dat doen zij door middel van hun gedrag en gebaren. Zij spreken met hun ogen, oren en niet te vergeten de staart. Maar ze kunnen ook veel ,,beluisteren" met de snorharen en ook dat staat in het boekje. Het boekje ,,Als u begrijpt wat ik bedoel" is overal gratis verkrijg- baar bij twee blikjes Whiskas of een pak Frolic tot even na Wereld- dierendag. Wie onverhoopt bij de winkelier 0 op het rekest krijgt, omdat de voorraad boekjes op is, kan 2 Whiskas-wikkels of een uitgeknipt Frolic-merkje sturen naar: FROLIC- of WHISKASBOEKJE, postbus 7893, 1008 AB Amster dam. Het wordt dan alsnog gratis opgestuurd.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 11