Chinese kippesoep Cursus zelfmaakmode STICHTING S AMENLE VIN GS- OPBOUW SCHIED AM-N OORD Wens P. A. v. d. KRUIT Recept van de maand Start op 29 September Wijkvereniging Groenoord heeft meer ,,Potjes op het vuur" A.N.B.O. Philips ontwikkelt halogeen fietslamp \i 11 r PAGINA 5 Yoordrr VkkiNM^rn 24 September 1980 Het jeugdwerk staat op de tocht De gemeente schijnt niet van plan te zijn om subsidie te verlenen voor de vaste aanstelling van een jeugdwerkster in Schiedam-Noord. Hoe is het zo gekomen! Medio 1978 stopte de zgn. Kinderinstuif Landvreugd. Een vrijwilligers-groep die een maal per 14 dagen op zaterdag- morgen een kinaer-programma in Boerderij Landvreugd verzorgde. Hoewel Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (S.S.S.N.) al regelmatig benaderd werd met het verzoek om te helpen bij ae opzet van meer open kinderprogramma's, nam de vraag daarnaar toen n6g meer toe. Binnen de beschikbare (financiele- en personele-) mogelijk- heden van de SSSN was geen ruimte om aan die vraag tegemoet te komen. Het bestuur besloot toen om in het kader van de Werk- gelegenheid Verruimende Maatregel 1 arbeidsplaats aan te vragen. Voor het verwachtte exploitatie-tekort werd een subsidie aangevraagd bij de Gemeente. Niet direkt een volledige subsidie-aanvraag Hoewel Instuif Landvreugd (en later ook een maal per maand Kinderinstuif de Woudlopertjes) succesvol draaide, was het voor ons een experiment om te bekijken of er behoefte zou zijn aan meer open kinderaktiviteiten. Zulks i.t.t. de gesloten kinderaktiviteiten: vaste clubs gebonden aan kerken, verenigingen, scouting, scholen e.d. Op 1 oktober 1979 trad in het kader van de WVM Yvonne Heuvelman in dienst. De Gemeente zegde subsidie toe. Van december 1979 t/m mei 1980 organiseerde zij (samen met een groep vrijwilligers) een aantal kinder-aktiviteiten. Alle evenementen werden zeer goed bezocht (zie Seizoen- verslag '79-'80): Het was duidehjk: veel kinderen in noord hebben behoefte aan open kinderaktiviteiten (zonder overi- gens wat af te willen doen aan de kwaliteiten van de gesloten kinder-aktiviteiten). Dus vroegen we aan de Gemeente ook subsidie voor de vaste aanstelling van deze jeugdwerkster. Ook nu (direkt na de opening van De Blauwe Brug) is het een ware stortvloed van kinderen die de aktiviteiten (willen) bijwonen. Resultaat: Voor de 3 handenarbeidgroepen (op maandag-, dinsdag-, donderdagmiddag) een wachtlijst. Voor de overige (vrije) programma's (op woensdag en zater- dag) staan de kinderen a.h.w. in de rij (,,kan ik alvast een kaartje kopen?"). Het einde nadert Op 1 oktober a.s. loopt de WVM-plaats van Yvonne Heuvelman af. Verlenging voor haar wordt niet toegestaan (zo is de regeling nu eenmaal). Een nieuwe kracht (ook weer voor een jaar) krijgen we niet (t.g.v. bezuinigingen). Maar ook al zouden we wel een nieuwe WVM-kracht kunnen krijgen, dan is dat natuurlijk geen oplossing! De opbouwwerker heeft geen tijd om leder jaar een nieuwe kinderwerkster in te werken. Bovendien is dat voor de vrijwilligers erg de-motiverend, en funest voor de kwalitiet en kontinuiteit van het werk. Doorgaan als vrijwilligersgroep? Dat zou kunnen als je zo af en toe eens wat organiseert. Tegemoet komen aan de bestaande behoefte in de wijk betekent echter op hoog tempo en op hoog niveau een groot aantal aktiviteiten organiseren. Daarvoor is een beroeps- kracht bepaald geen overbodige luxe. Maar voorlopig wel genoeg! Dat alles dreigt te moeten stoppen Op 1 november a.s. stopt Yvonne Heuvelman met haar werk (zij werkt 1 maand vrijwillig door). Wat dan? Als de Gemeente het jeugdwerk in noord serieus neemt, als de Gemeente inziet dat het voor het behoud van het wijkcentrum noodzakelijk is dat er wat voor de jeugd georganiseerd wordt, als de Gemeente begrijpt dat het tijd wordt dat ook Schiedam-Npord recht heett op protessioneel Sociaal-kultureel werk, dan zal de gemeente met geld over de brug moeten komen!!! De Gemeente zal alle lovende woorden van de afgelopen maanden in daden moeten omzetten Anders ligt het jeugdwerk voor de eerstkomende jaren stil! Vanaf heden tot aan 9 oktober zal intensief aktie gevoerd worden om de Gemeente te overtuigen van de noodzaak om een jeugdwerkster aan te stellen. Als u in aanraking komt met ons, steun dan onze aktie! Ook kunt u de vergadering van de Raadscommissie voor Vorming en Recreatie op 9 oktober a.s. bijwonen. Deze vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in „De Blauwe Brug", Bachplein 590. Inlichtingen: telefoon 70 22 07 (SSSN) of 70 10 43 (werk- groep jeugdwerk). Geen hoef ik vragen mij te beklagen, mijn lot is te dragen. Wel zou ik alle dagen als Mens willen slagen. D.B. Leliestraat 32-34 SCHIEDAM Telefoon 26 44 32 weer eens wat a riders, en gemak- kel(jk te maken. De voorgerechten van de oosterse keuken zijn meestal afkomstig uit China want in de Indonesische keuken is het begrip 'voorgerecht' vrijwel onbekend. Van alle voorge rechten is de loempia veruit de populairste maar in ons land zijn ook de oosterse soepen vaak het begin van een smakelijke maaltijd. Bijvoorbeeld Chinese kippesoep, die heel gemakkelijk zelf te maken is. De voorbereiding vergt 5 min., de bereidingstijd is een kwartier. Wilt u het eens proberen, dan volgen hier de ingredifinten: 200 gram gekookte kip 1 Vi liter bouillon van kip 50 gram mihoen 1 prei 1 ui 1 theelepel Conimex-ketjap ben- teng asin 1 mespunt ve-tsin 1 ei 1 afgestreken eetlepel aardappel- meel selderij Bereiding Snijd het kippevlees in kleine stuk- jes, snipper de ui en snijd de schoongewassen prei in plakjes. Breng de bouillon aan de kook en voeg de voorgaande ingredifinten toe. Laat dit 10 min. zachtjes koken. Voeg de klein gemaakte mihoen, de ketjap, het zout en de ve-tsin toe, en laat het nog 2 min. zachtjes doorkoken onder af en toe roeren. Klop het ei en bak een omelet die u in zeer dunne reepjes snijdt. De soep binden met de met wat water aangemaakte aardappelmeel ei toevoegen en garneren met wat fijn geknipte selderij. Vanaf maandagavond 29 Septem bers uur starten de dames Mien en Riet in de boerderij ,,Landvreugd" onder de auspicien van de Wijk- vereniging Groenoord e.o., een zeer praktisch ingestelde cursus naaien. De cursisten kunnen ken- nis maken met bijvoorbeeld hoi en bol lopende naden, met ketting-, blindzoom en zig-zag-steek, met naadtoeslag en overgestikte naden. Het wordt een gezellige cursus, waarbij we elkaar, zoals gebruike- lijk in de wijkvereniging, bij de voornaam noemen (achternamen zijn er voor de administratie) Een cursus die ongeveer een half jaar duurt en op iedere maandag avond van 8 tot 10 uur wordt gegeven. Ook al weet u van uzelf dat u er geen klap van terecht brengt. Het is altijd meegenomen een eenvoudige rok of poncho recht toe recht aan te naaien of van rechte lappen een mooie bloese met in de hals een fijn rimpeltje te maken. Voor zo'n bloese is geen knippatroon nodig. Zelfs een ,,man" met twee linker- handen kan dat. Essentieel is dat u zo snel mogelijk leert een rechte naad te stikken. Als de naad kronkelt dan gaat het te snel. Beoefen deze kunst door het maken van uw eigen kussensloop met hotelsluiting. En wilt u een bloese uit de hand naaien, geen pijn. Uit voorraad zijn leverbaar een boerenhemdensteek, een festonsteek en dies meer. Na verloop van tijd komt u vanzelf op smokken met een steelsteek of chevronsteek en wat te denken van fronsen. En dan die kleren, die in de kast hangen, die blijvertjes niet of nauwelijks gedragen, te vroeg uit de mode, nog te goed voor ,,de zak van Max". Waarom zo'n blijvertje niet omtoveren tot wie weet een geliefd kledingstuk? Vooral met kinderkleding kan je toveren. Kinderen groeien nu een- maal als kool. Je kan het niet aangesleept krijgen Trouwens wat doe je met een kapotte rits, een kapotte voering, een losse naad? Als ,,man" of ,,vrouw" daarmee blijven lopen? Ik stel niet voor niets „man". Waarom zijn dergelijke cursussen altijd voor vrouwen bestemd? De mannen regeren de mode. Zelfs een man schrijft dit artikeltje! Heeft een man geen recht op een eigen gemaakt hemd met split of een kiel met een fijn kruissteekbor- duurwerk of een nachthemd met doorlopende figuurnaad^ of een pyama met ingezette of aangeknip- te of raglanmouwen? Waarom zijn er geen cursussen voor echtparen? Gezellig's avonds pa op de vloer patroon knippen en ma achter de naaimachine. Waarom maakt pa geen slijtvaste broek voor zijn zoon? Wie weet krijgt de zoon de smaak te pakken zodat pa en zoon het samen doen. Trouwens moeders, neemt naar de cursus uw dochter van 16, 18, 30 jaar of ouder mee. Of dochter pikt uw ma op. Hoe dan ook, het wordt in de eerste plaats een werkzame cursus. Niet een naadje stikken en dan een uur zitten wachten. Is er meer onder- richt nodig, dan staat naast Miep en Riet, Sylvia te popelen u te helpen. Het gaat om het leren van de grondslagen en dan zo snel mogelijk over naar het bijbrengen van de ,,kneepjes". U weet wel, kragen inzetten, rimpeien enz. De eerste twee lessen zijn gericht op patroonlezen en goed overnemen. Dat wil niet zeggen dat u perse op 29 September moet starten. Gedurende de hele cursus zijn nieuwe leden welkom. Iedere cur- sist ontwikkelt zijn eigen tempo. Behalve de naaimachine zijn het geen kostbare zaken, die u nodig heeft. U moet naar de cursus meenemen: naalden van verschil- lende lengtes en diktes, roestvrije spelden met glazen kop, naaigaren (wit, zwart, licht- en donkergrijs, licht- en donkerbruin), handgaren, rijggaren (wit of blauw voor lichte stoffen), kleermakerskrijt of krijt- potlood, twee centimeters met metalen eindjes, een flinke grote schaar met een gebogen kant, daarnaast een klein schaartje en niet te vergeten een radeerwieltje. Het cursusgeld bedraagt/ 6,~ per avond. U kunt zich opgeven of informaties inwinnen bij de vol- gende telefoonnummers: 710312 of 706776 (na 18.00 uur). Dames en wellicht heren (voor de heren maken we een speciaal hoekje vrij bij de bar) heeft u belangstelling, dan kunt u terecht op maandagavond, 20.00 uur in ,,'t Kot" van de boerderij Land- vreugd, Sweelincksingel 7, Groen- oord-Zuid (tel. 702363). Voor pa pier, boeken, naaimachine, knip- tafels en zelfs een radeertafel wordt gezorgd. T.B. Succesvol Buiten de aktiviteiten die elders in dit blad zijn vermeld, heeft de Wijkvereni ging Groenoord e.o. nog wel wat meer te bieden. Zo is er elke maandagavond om 20.00 klaverjassen. Elke dinsdagavond om 20.00 uur schaak en jeugdschaak (van 19.00 tot 20.00 uur) - Inlichtingen hierover via tel. 709604. Elke dinsdagavond 20.00 uur Dames- trim-club. Inlichtingen hierover tel. 709901. Al deze aktiviteiten vinden plaats in Boerderij Landvreugd" aan de Swee lincksingel. In de gymzaal P. van Anrooylaan 1 vindt elke donderdagavond van 21.30 tot 22.30 uur de .damesindoor" plaats. (Inlichtingen daarover tel. 731064) De Algemene Nederlandse Bond voor ouderen afgekort ANBO en de Katholieke Ouderen Bond te Schie dam moedigen hun leden aan gebruik te maken van de gelegen- heid welke geboden wordt om gezamenlijk top donderdagmiddag van half twee tot half zes in het wijkgebouw De Blauwe Brug bijeen te komen voor het maken van een praatje, gezellig te klaverjassen te bridgen of voor andere gezelschap- spelen. Tevens is er om half twee gelegen- heid voor inform atie over belasting of andere aangelegenheden. U kan ook hiervoor een afspraak maken, doch liefst na 6 uur's avonds op tel. no. 702521 ten name - Van der Linde. Met behulp van een nieuwe tech- niek is Philips er in geslaagd halogeen lampjes voor fietsen te ontwikkelen. Fietsenfabrikanten houden zich thans bezig met de ontwikkeling van speciaal op dit lampje afgestemde koplampen en koplamp/reflectoren. De lichtop- brengst van deze combinatie zou het dubbele bedragen van tot dus- ver benutte lampen, terwijl door een betere lichtbundeling ook de reikwijdte aanzienlijk zal kunnen verbeteren. tfOOR WITTEN SCHILDEREN EN BEHANGEN s het voordeligst en meest /ertrouwde adres toch altijd Door onze telefoonbeantwoor- der zijn wij steeds berelkbaar WhG.J.J. PONJ6

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 5