Zon in de schoorsteen ProJuventute 1981 Gezicht '81s een IK-gezicht Nieuw Bestuur party van de Arbeid Schiedam Iepenziekte wordt nog altyd hevig PAGINA 11 \Mrirr AkkMnta 19 november 1980 KOOP EEN OF LIEFST MEER ORANJEKALENDERS 1981 (Nederlands en/of viertalig) DE PRIJSISF9,— 1 Lekker jezelf zijn. Doen wat je wilt. Kleren dragen die je fijn vindt. Steeds meer mensen beginnen er- mee. Het Ik-tijdperk komt op gang. Geen wonder, dat ook de brilmode daarin meedraait. Het Gezicht '81 is een IK-gezicht. Dat betekent: ontzettend veel keus voor iedere neus. Brillen die je gezicht precies dat geven wat je graag wilt. Een kleurig accent, een zakelijk trekje, een gekke toet, een uitdrukking van 'love and under standing'. Bescheiden brillen en brutale brillen. Naar ieders wens. Het Voorlichtingscentrum 'Oog Bril' - van de gezamenlijke neder- landse opticiens - liet ze deze week zien. Straks heeft de opticien ze in huis. Brillen van grote en kleine brilmodehuizen. De brillen voor het gezicht anno 1981. De bril voor het IK-gezicht kan bescheiden zijn. Een bril die niet op de voorgrond treedt, maar die harmonieeert met degeen die hem draagt. Doubl6 (geel), of weinigwe- gend kunststof in zachte kleuren en niet al te grote modellen. De vormen zijn te herkennen uit de zeventiger jaren, maar ze zijn kleiner, dunner en vloeiender ge- worden. De kleuren zijn zacht als rose, geel, pastelgroen en blauw. Verder lichte bruintinten, combi- naties met transparant of parel- moer. De vlinderbril, vorig jaar al terug van weggeweest, is nu mooier dan ooit; vloeiender en kleiner van lijn, fraai verwerkt materiaal. Ook de herenbrillen zijn beschei den. Veel doubld en lichtbruine tinten. Verder is de randloze bril heel belangrijk, ook voor dames. Het is de bijna-niet-bril, die alles wat er maar tot uitdrukking te brengen valt geheel aan het eigen gezicht overlaat. De bril voor het IK-gezicht kan ook brutaal zijn. Punk en New Wave laten hun invloed gelden op bij- voorbeeld de strakke 'plankjes' om doorheen te kijken, op de strenge kleuren als paars met geel, zwart met wit. Tot slot de jongste generatie, die nu ook door de brilmodemakers is ontdekt. Eindelijk is er voor kin- deren iets mder keus dan de tradi- tionele pilootbril of het ronde 'fiets- je'. Voor hen is nu ook alles mogelijk: speelse modellen en vro- lijke kleuren, brillen om mee te leven. Tijdens de jaarvergadering van de Partij v.d. Arbeid afd. Schiedam op 5 november j.l. werd het volgende bestuur samengesteld: Voorzitter: Hans Bakker, Stationstraat 40b, 3112 VW Schiedam, tel. 010- 153034). Sekretaris: Truus de Nijs, Chopinplein 58, 3122 VM Schiedam, tel. 010- 171818. Penningmeester: Henk de Veld, Burg, van Haaren- laan 1087, 3118 GB Schiedam, tel. 010-704977. Kontaktvrouw Rooie Vrouwen: Martha Wagenaar, Burg. Knap- pertlaan 210 a, 3117 JA, Schiedam, tel. 263546. Leden: Wil Kraan, Buys Ballotsingel 72, 3112 JE Schiedam, tel. 010- 621078. Netty Leeman, Aleidastraat 26, 3117 DG Schiedam, tel. 265765. Jaap Looij, Joh. Braakensiekstraat 85, 3119 NM Schiedam, tel. 730255. Wil Oomen, Oostsingel 38a, 3112 GE Schiedam, tel. 265427. Yvonne Siljee, Chopinplein 151, 3122 VM Schiedam, tel. 709885. Ben Stuivenberg, Schoener 11, 3123 BP Schiedam, tel. 708703. Hans v.d. Vlist, Lange Haven 106, 3111 CJ Schiedam, tel. 262040. De laatste jaren geven plusminus 65.000 Nederlanders een pakje aan een zieke, gehandicapte of hulpbe- hoevende bejaarde medeburger. Dat geschiedt dan via de befaamde aktie "Zon in de schoorsteen", die gevoerd wordt door de Zonnebloem daarbij in de publiciteit onder- steund door KRO-radio en -t.v. Het gaat in deze aktie niet om dure cadeaus, doch om een gezellig pakje met rijmpje of briefjes, zoals dat thuis ook gebeurt. Voor degenen, die een adres willen hebben, volgen hier de richtlijnen: 1. Afhankelijk van waar u woont, schrijft u naar de centrale, provin ciate post. Dat kan met een kort briefje, waarin u meedeelt, dat u een pakje wilt maken en daartoe een naam en adres wilt ontvangen. In BLOKLETTERS dient u uw eigen naam en adres te vermelden. 2. In uw briefje sluit u een postze- gel van 60 cent in. Dat is voor het antwoord, dat u krijgt. 3. U ontvangt een adres-formulier, waarop behalve naam en adres ook enkele bijzonderheden staan van de zieke, gehandicapte of hulpbehoe- vende bejaarde, voor wie u een pakkelje kunt maken. U kunt aan de hand van de gegevens rekening houden met wat u geeft. 4. Uiteraard dient het pakje tijdig verzonden of (wat ook vaak gebeurt als u een adres uit uw eigen omgeving ontvangt) gebracht te worden. Stuurt uw briefje met de vraag om naam en adres van een zieke/ge- handicapte/hulpbehoevende be jaarde naar De Zonnebloem, post- bus 50600, 2505 LP's Gravenhage. De iep, een voor Nederland bijzon- der geschikte boomsoort, heeft het zwaar te verduren. Twintig jaar geleden nog domineerden ze het polderlandschap in rijen langs wegen, in groepen rond eende- kooien en als erfbeplanting om boerderijen. Ook sierden ze dorps- pleinen en vestingwallen. De meeste iepen zijn echter ver- dwenen: de iepziekte heeft toege- slagen en van de 1,2 miljoen iepen in 1930 zijn er nu niet meer dan 50.000 over. En zonder intensieve bestrijding zijn ook de miljoenen later geplante iepen ten dode opgeschreven. Hoewel de bestrij- ders van de ziekte, de Plantenziek- tenkundige Dienst, het Staatsbos- beheer en gemeentelijke plant- soenendiensten, aan de winnende hand zijn, vallen er helaas nog steeds slachtoffers. Een bekend voorbeeld daarvan is de zes meter dikke, holle boom bij Kraantje Lek in Bloemendaal. Sieriyke boom. De iep is een sierlijke boom, die veertig meter hoog kan worden. Hij heeft de prettige eigenschappen dat hij weinig eisen aan de bodem stelt en goed tegen wind en luchtvervui- ling kan. Vandaar dat deze boom soort veel voorkomt in polders en kunstgebieden en daar een ken- merkend deel van het landschap is. Een iep is heel gemakkelijk te herkennen aan het blad. De blad- voet is scheef, dat wil zeggen dat de ene helft van het blad langer en dus lager aan het steeltje gezet is aan de andere helft. Al sinds de twintiger jaren is de iepeziekte bekend. Tienduizenden iepen zijn er toen gesneuveld. Na de oorlog heeft men op het Bosbouwproefstation ,,de Dorsch- kamp" in Wageningen een aantal GEEF DE JEUGD EEN KANS Duizenden kinderen worden in hun ontwikkeling klemgezet. GEEF DE JEUGD EEN TOEKOMST Vele kinderen en ook ouders kunnen geholpen worden. DANK ZIJ UW HULP: leert een gezin weer met elkaar praten; voelt een kind zich weer begrepen; hoeft een jongere misschien niet weg te lopen. KOOP DE ORANJEKALENDER Om de kinderen goed tehelpenisinzet nodig, maar ook goede voorzieningen en deskundige mensen. De overheid betaalt lang niet alles en daarom hebben wij Uw hulp hard nodig. Verzendkosten f 2,extra POSTGIRO 517400 Kalenderactie Pro Juventute Postbus7l0l - 1007JC Amsterdam Telefoon (020) 79 09 49 iepesoorten gekweekt die beter bestand bleken tegen de gevreesde ziekte. Van deze soorten zijn er daarna meer dan een miljoen geplant. Echter zo'n 15 jaar geleden begon een nieuwe, uiterst agressieve vorm van de iepeziekte zijn verwoestend werk. Eerst in Canada, toen in Engeland, later ook in de rest van Europa. In Engeland, waar men de ziekte niet bestreden heeft, zijn zo'n 12 miljoen iepen gesneuveld en waar men onvoldoende mankracht had, staan ze als kale skeletten in het landschap. In Nederland ont- dekte men de agressieve vorm van de ziekte voor het eerst in 1972. Schimmel Iepeziekte wordt veroorzaakt door een schimmel. Deze schimmel woekert voort in de kanaaltjes - de houtvaten - waardoor de boom water en voedingsstoffen naar de kroon vervoert. De vaten raken verstopt en de tak en later de hele boom gaat dood. De schimmel wordt verspreid door twee soorten kevertjes, de kleine en de grote iepespintkever, die beide niet gra ter zijn dan een halve centimeter. Strijkt er zo'n kevertje neer op een kwijnende of dode iep, dan volgen er snel meer. Ze komen af op een bepaalde geurstof die het beestje heeft afgescheiden. De vrouwtjes gaan dan druk aan de gang met het vreten van een gang vlak onder de bast en leggen daar zo'n honderd eitjes. De larven knagen zich ieder een eigen gang waarin ze zich verpop- pen en overwinteren. Het jaar daarop vreten ze zich naar buiten en gaan met sporen van de schim mel naar een gezonde boom. Ze ha- len voedsel uit de bast van jonge takken en laten schimmelsporen achter. De boom wordt ziek en de kevers hebben weer een broed- boom. Alleen een zieke of kwijnende boom kan als broedboom dienen, want als een kever zich in een gezonde boom probeert in te boren, dan scheidt deze zoveel vocht af, dat het beestje daarin verdrinkt. Per jaar kunnen er zich, afhanke lijk van het weer, 2 tot 4 generaties kevers ontwikkelen. De kevers vliegen vooral bij mooi weer. Daarom een geluk bij een ongeluk: 1980 wordt, door de vele regen deze zomer, een slecht keverjaar. Bestriding. De Plantenziektenkundige Dienst, het Staatsbosbeheer, de plant- soenendiensten en het Rijksinsti- tuut voor Onderzoek in de Bos- en Landschapsbouw ,,de Dorsch- kamp" werken al jaren eendrachtig samen bij de bestrijding van de ziekte. De Dorschkamp is tot in Rusland en China op zoek naar iepen die niet gevoelig zijn voor de ziekte en heeft na jarenlang kweekwerk vijf jaar geleden drie nieuwe soorten op de markt gebracht, die bestand zijn tegen de ziekte. Daarnaast doet men bij andere onderzoekinstituten veel onderzoek naar chemische en biologische bestrijdingsmiddelen. In de prak- tijk blijkt echter de preventieve manier de meest succesvolle me- thode: de kevers niet de kans geven zich te vermenigvuldigen en ze hun broedgelegenheid ontnemen. Zodra de Plantenziektenkundige Dienst een zieke of kwijnende iep ontdekt, dan wordt die met een gekleurde stip gemerkt. Het Staatsbosbeheer zorgt er op zijn beurt voor dat de iep omge- zaagd en in ieder geval de schors verbrand wordt. Binnen de be- bouwde kom zorgt de gemeente lijke plantsoenendienst voor het opsporen en opruimen van de kwijnende bomen. Een belangrijk punt ook in de bestrijding van de iepeziekte is dat de particuliere eigenaar geen mate- riele schade lijdt: het Staatsbosbe heer subsidieert alle kosten van vellen en verbranden en in som- mige gevallen zelfs een deel van de herplantkosten. U kunt helpen bij het indammen van deze epidemie. Allereerst door geen iepehout met bast als haard- hout te bewaren. En door de plaatselijke plantsoenendienst, de Plantenziektenkundige Dienst of het Staatsbosbeheer te tippen als u een kwijnende iep ziet. U herkent een zieke boom aan de ijle kroon met kleine blaadjes en kale takken of aan de zogenoemde ,,vaantjes", kale takken met een of twee verdorde blaadjes. j Het asymmetrische blad waaraan een iep goed 'te herkennen is De donkere stippen zijn de verstopte houtvaten De vaantjes in de top het einde nadert v 'lepenwal. zoats er vroeger zoveel waren De rechter boom is aangetast

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 11