Antieke motorenmarkt in het Autotron in Drunen Dichters in de boom door Cor Don Fietspaden worden beter gemarkeerd Internationale uitvindersbeurs te Rotterdam U.V.V. Unie Van Vrywilligers Scheiden, opnieuw beginnen PAGINA 9 Yoordfr AktaMHifrn 19november1980 Iedere morgen (uitgezonderd het weekend) werken veel van onze medewerksters in zowel het Nolet- ziekenhuis als in het Gemeente Ziekenhuis bij de Bloemen- en fruitdienst. Ons voornaamste doel in dit werk is het contact met de patienten, om als het ware een schakel te zijn tussen ziekenhuis en buitenwereld. Verder assisteren de U.V.V. medewerksters (ers) iedere morgen en enkele middagen in de week bij het vervoer van patienten, per rolstoel of bed, naar de diverse behandelings- of onderzoekafde- lingen van het Noletziekenhuis. Hierbij kan de U.V.V. zeker ook heren gebruiken. In beide zieken- huizen worden op twee middagen per week de zgn. ,,knipkinderen" door ons opgevangen en begeleid tot vertrek naar huis. Buiten deze vaste projecten wordt onze medewerking veel gevraagd voor diverse hand- en spandiens- ten; o.a. begeleiding van patienten, die voor onderzoek naar andere ziekenhuizen moeten. Voor al deze aktiviteiten hebben wij vrij veel mensen nodig om vooral de continu'iteit te waarbor- gen hetgeen een typisch U.V.V. kenmerk is. Mocht u een ochtend of middag beschikbaar hebben en u graag iets voor uw medemens wilt doen, belt u ons dan eens voor een afspraak om een en ander nader toe te lichten. Mevr. M.J. v.d. Linden (voorz.) tel. 700977. Mevr. P.J.M. Lefel (seer.) tel. 704134. Op zaterdag 29 en zondag 30 november a.s. organiseert het Au- totron in Drunen voor de eerste maal een koop- en ruilmarkt voor antieke motoren en onderdelen van voor 1960. Het Autotron is tot dit initiatief gekomen omdat, mede naar aanlei- ding van de automarkten er vanuit publiek en handel een steeds ge- richtere vraag ontstond naar antie ke motoren en onderdelen. Op de motorenmarkt van 29 en 30 november a.s. is plaats voor 200 antieke motoren en 100 onderdelen stands. Er zijn uitnodigingen voor deelname gestuurd naar 1200 eige- naren van antieke motoren en onderdelen in Nederland, Belgie, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Het Autotron hoopt met dit initia tief te komen tot een jaarlijks gebeuren waar alle liefhebbers van antieke motoren en onderdelen terecht kunnen om inspiratie op te doen voor hun hobby. Als bijzondere attraktie worden er demonstraties trial-rijden gegeven door Eddy Moerman. Eddy Moer- man is de Nederlands Junior Kam- pioen trial-rijden van 1978, 1979 en 1980. Mocht u met een gemotoriseerde twee of driewieler van 1960 of ouder deel willen nemen aan deze markt, dan kunt u kontakt opne- men met het Autotron in Drunen, tel. 04163-73631. Uw motor is dan verzekerd van een plaatsje tussen 66n van de vele Harley's, Indians of DKW's. Het Autotron is op deze dagen geopend van 10.00-18.00 uur. ,,Een dorp dat driemaal onder- ging"Dit tweede boek over de geschiedenis van Kethel en Spa- land, is evenals het eerste, door de Schiedamse kunstschilder Jaap de Raat met grote historische kennis geschreven. De heldere boeiende verteltrant verzekerd een waar leesgenoegen. Behalve een groot aantal treffende tekeningen van de auteur, geven toepasselijkerijmpjes en een bonte keuze fragmenten uit bestaande verzen van velerlei dich ters, een levendige welkome afwis- seling aan de inhoud van dit waardevolle boek. Met het oog op deze rubriek bepalen wij onze aandacht tot twee van de dichters die in de verzamel- de lotgevallen over Kethel heel en ten dele aan het woord komen. Allereerst het openingsgedicht Kethel en Spaland". Jaap de Raat schetst hier in omarmde berijming uiterst beknopt wat in feite in het boek breed werd uitgesponnen. Een sterk vers waar- uit een wrange ondertoon spreekt aangaande de door velen betreurde ontwikkeling en annexatie van het eens zo luisterrijke dorp. Een gedaante verandering welke in schrille tegenstelling staat met het rijmpje dat in de mond bestorven lag van de oude dorps baker met haar neepjesmuts ,,Ketheltje zoe- tendal. wat er is dat bljift er a!" Verder kunnen wij in het boek kennis nemen van keuze-regels uit het werk van de Kethelse dichter- boer Hubert Kornelisz. Poot (1698- 1733) wiens eerste dichtbundel in 1718 met zoveel succes in den lande werd ontvangen. Doelend op Kethel en Spaland schreef hij o.a.: ,,Ten oosten dezer buurt bespoelt de Schie haer boorden, Ten zuiden blaeut de vest Van 't smookende Schiedam, Delft heft zich op in 't noorden En Schiplui deist in't west. Over diens ,,Akkerleven" lezen wij: ,,Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten lantmans heen, Die zijn zaligh lot, hoe kleen, Om geen koningskroon zou geven!' De genoeglijkheid was dikwijls ver te zoeken: Ik leef tot heden van de arbeit mijner handen, Al stug van barsten eelt, k moet zweeten om den kost Die nogh maer weinigh kost, zoo bouwen wij de landen, Van 's morgens vroeg totdat ons d anontstont verlost". Het dichtwerk van Hubert Korne lisz. Poot zou u beslist eens ter hand moeten nemen, er gaat een bijzondere bekoring van uit. Zo ook van het boek ,,Een dorp dat driemaal onderging". Een St. Nico- laas of Kertgeschenk van de boven- ste plank! KETHEL EN SPALAND Dorp, dat reeds tweemaal onder ging door vloed van water, vuur en vlam en zoveel maal weer bovenkwam, verdwijnt ten derde door onteige- ning. Als Harga ontworsteld aan de baren, ontbost, bedijkt en ge-irriteerd, waardoor de welvaart werd ver- meerd en water week voor landhectaren. Men zwoegde, maaide, geslachten long, steeds weer een andere generatie, totdat het spook der annexatie ban-bliksem werd van ondergang. Met schaamt'loos geld, te kort gemeten en stemmen zoet gevooisd, ge paaid, werd men bekocht ofwel bekaaid; 't is geen waardering voor al t zweten. Bonte erven door die vloek bezocht werden begraafplaatsen van illusie en na veel wrijf, geschrijf en ruzie heet het ,,in der minnen aange- kocht"! Dan bouwt men over gras en granen een nieuwe stad, met blokken woongenot. De landman schreit ten hemel en verzoekt zijn God berusting na al't leed en tranen. [Jaap de Raat] De minister van Verkeer en Waterstaat heeft richtlijnen uitgegeven voor een betere belijning oftewel marketing van fietspaden. Zo worden fietspaden buiten de bebouwde kom voorzien van een asmarkering als het fietspad onverlicht is en fietsers in twee richtingen over het pad mogen rijden. De markering bestaat dan uit een onderbroken 10 cm brede witte streep, die 30 cm lang is. De ruimte tussen twee opeenvolgende strepen is vastgesteld op 2,70 meter. Op fietspaden met tegel- verharding mag de witte streep vervangen worden door een witte tegel. Op fietspaden, die in ££n richting bereden worden, kan aan de rechterzijde een kantstreep worden aangebracht. Dit behoeft niet altijd over de gehele lengte van het pad. In de richtlijnen wordt ook gesteld dat in twee richtingen bereden fietspaden buiten de bebouwde kom, die verlich- ting zijn ook de asmerkering gewenst is bij een hoge verkeersintensiteit of een laag verlichtingsniveau. Eventueel is de markering alleen noodzakelijk bij kruispunten. Ook fietspaden binnen de bebouwde kom die niet of onvoldoende verlicht zijn komen voor deze markering in aanmer- king, analoog aan de markering op paden buiten de bebouwde kom. De Internationale Uitvindersbeurs te Rotterdam is het vervolg op het succesvolle congres: 'De uitvinder aan het woord' dat op 7 juni 1980 te Rotterdam werd gehouden. De Uitvindersbeurs, welke op 21 (van 14.00 tot 22.30 uur) en 22 november 1980 (van 10.00 tot 17.00 uur) in de Beurs van Koophandel, Coolsingel 58 te Rotterdam, zal plaatsvinden, zal een zakelijk ka- rakter dragen. Uitvinders, octrooi- gemachtigden, kennishandelaren en bedrijfsleven zullen elkaar op deze beurs ontmoeten. De Interna tionale Uitvindersbeurs biedt gele- genheid tot het leggen van kontak- ten tussen enerzijds de uitvinders en anderzijds de in uitvindingen gelnteresseerde bedrijven en ander- soortige organisaties. Op de Uitvindersbeurs zullen voorts een aantal spektakulaire uitvindingen worden tentoonge- steld en gedemonstreerd. Tevens zal, tijdend een korte offi- ciele plechtigheid, de oprichting bekend worden gemaakt van het 'Uitvinderscentrum Nederland ID- NL'. In de initiatiefgroep die de aanstaande oprichting van dit cen trum hebben voorbereid, hebben onder andere zitting: prof. dr. A. v.d. Zwan (hoogleraar Erasmus- universiteit en lid WWR), drs. J. Riezenkamp (wethouder Economi- sche Zaken Rotterdam) en prof. ir. A. Horowitz (oud-direkteur Philips Nat. Lab). Het Uitvinderscentrum Nederland wil een schakel gaan vormen tussen de uitvinder en het bedrijfsleven. Tijdens de beurs zal het Uitvinders centrum haar takenpakket en de wijze waarop zij dit wil gaan realiseren, uiteenzetten. De U.V.V. heeft in oktober weder- om haar halfjaarlijkse kinderkle- ding- en speelgoedbeurs gehouden. Eveneens vond in Oktober de jaarlijkse bazar van de bezigheids- therapie van de U.V.V. plaats. Ook dit jaar kunnen beide evene- menten een groot succes genoemd worden. Voor de beurs van kinder- kleding- en speelgoed hebben di verse U.V.V. vrijwilligsters zich 2 dagen intensief ingezet om de omvangrijke organisatie zo goed en zo soepel mogelijk te laten ver- lopen. Een groot aantal kleding- stukken wisselden van eigenaar, hetzelfde gold het speelgoed, dat in grote getale werd ingebracht en verkocht. Dit gaf de U.V.V. mede werksters het tevreden gevoel dat deze aktiviteiten in een grote behoefte voorzien. Voor de bazar van de bezigheidstherapie zijn de U.V.V. vrijwilligsters het gehele jaar bezig geweest om de diverse handwerken te vervaardigen om die op de beurs te verkopen. De medewerksters van bovengenoem- de therapie komen iedere week twee middagen bijeen, verdeeld over 2 groepen, om de diverse handwerk- en handarbeidpakket- ten klaar te maken en de U.V.V. wagentjes met deze artikelen te vullen, om ze daarna op de afdelingen van het Noletziekenhuis aan de patienten te verkopen en waar nodig assistentie te verlenen. Dit zijn nog maar twee van de U.V.V. aktiviteiten in Schiedam. Praatgroepen voor gescheiden mensen Je gaat niet zo maar uit elkaar, net zo min als je zomaar getrouwd bent. Maar een huwelijk krijgt geen "levenslange garantie van het stadhuis". E6n op de vier huwelij- ken wordt weer ontbonden. Het kan zijn dat je je vergist hebt in elkaar. Je verandert, je past niet langer bij elkaar. En je partner is de tegenpartij geworden. Samen verder gaan is rekken van de pijn. Maar de kinderen, wie gaat ze opvoeden? Het huis, spullen waar je aan gehecht bent moet je verde- len. Alimentatie, krijg je genoeg of je moet juist teveel betalen. En de herinnering aan de tijd dat het nog goed was. Praktische en emo- tionele problemen waar je alleen voor staat. Veel mensen laten ze over zich heen komen. Het lijkt allemaal mislukt. Maar is dat zo? Is een scheiding een mislukking? Een periode in je leven is afgesloten. Maar en schei ding kan ook een stap zijn om anders te willen leven. Een nieuwe periode breekt aan. Scheiden is opnieuw beginnen. Dat is soms moeilijk in te zien. Als er maar iemand hielp. Er is altijd wel iemand in de buurt met goede raad. Of om je gelijk te geven. Goed bedoeld, maar er blijft zoveel te vragen over. Vragen waar niet alleen mee moet blijven zitten. Daarom organiseert de Werkgroep Welzijnswerk Schiedam een praat- groep voor gescheiden mensen (al dan niet officieel gescheiden). Praatgroepen waar mensen die in dezelfde situatie zitten met elkaar praten over zichzelf, hun verleden, de toekomst. Ze blijven er niet alleen mee zitten. Ze leren van elkaar. Problemen worden herkend oplossingen leer je van elkaar. Samen sta je sterker. (En, gedeelde smart is halve smart). Als u meer inlichtingen wilt hebben of als u zich op wilt geven voor de praatgroep, kunt u terecht bij: Dhr. J. Izerda, St. Maatschappe- lijk Werk, tel. 731033. Mevr. N. den Herder, Diensten- centrum De Woudhoek, tel. 709555. Dhr. J. v.d. Lugt, St. Samenlevings opbouw, tel. 702207.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 9