De Sint maakt er „'n potje"van Dichters in de boom Fiets heeft winterbeurt nodig Koude motor niet laten warm- draaien! Winter-wol-warm wegwezen Recept van de maand. Frlkadel Goreng - gehaktbal op zQn oosters PAGINA 11 VHtrdfrAkkoordfn 3december1980 DOOR COR DON hand van lief de de bejaarden matenalen. We zien dikke, ruime trui- en en andere gebrcide accessoires. Rui- ten, strepen en jacquards voeren de boventoon en de kleuren - van inge- houden tot wat meer uitbundig - zijn veelal op elkaar afgestemd. Met name in de wat formelere kleding zijn de kleuren iets gedempter en vervangen gladdere wollen stoffen de grovere structuren. Combineren is ook daar het motto, waardoor bijvoorbeeld een lamswollen pullover, slipover of trui een pak net iets meer nonchalance neeft. LANA-2 presenteert een breed en kleurrijk overzicht van de schier ontel- bare collecties en variaties in zuiver scheerwol, die de fabrikanten te bieden hebben. De kwaliteit van dat kleding- aanbod staat buiten kijf en stemt over- een met wat steeds meer consumenten willen, namelijk duurzame kleding, die haar goede eigenschappen blijft be- wijzen. Sterk, comfortabel, niet uitge- sproken grillig, warm en fijn van kleur, Kleding van Zuiver Scheerwol. Zoals het in vele gezinnen gaat heerst er voor de 5e december een koortsacbtige bedrijvigheid. Moeder is opvallend veel weg en vader doet al niet minder geheimzixxnig. De kinderen doen alsof ze niets begrijpen De hele kleintjes weten misschien nog van niets, maar worden toch al .gauw door de oudere broertjes of zusjes ingelicht. Al is het alles bij elkaar genomen toch nog moeilijk te verwerken voor de benjaminnetjes in het gezin. De Sint .is in hun leventje toch een reuze ingrijpende gebeurtenis. eigenlijk kan het ze niet zoveel schelen of hlj nu wel of niet bestaat het voornaamste is toch maar of hij komt en of hij wat meebrengt. In het gezin Sintnicolaas is het al niet anders. Met de winter voor de deur is het nodig wat extra zorg aan de fiets te besteden. De klimaatsomstandigheden maken dat nodig, om ervoor te zorgen dat de dagelijks in gebruik zijnde fiets tegen een stootje kan. De fiets eens goed schoonmaken is daarbij een eerste vereiste, de draaiende delen wat olie of vet geven, loszittende moeren weer aan- draaien en versleten onderdelen vervangen. Met handigheid en een beetje goede wil komt een doe-het- zelver een flink eind. Wie zelf geen zin of tijd heeft, kan voor zo'n winterbeurt natuurlijk altijd terecht bij de fietsen- vakman. Voor de doe-het-zelvers bestaat een bijzonder handig voorlich- tingsboekje van ruim 100 bladzijden, geheel op de praktijk gericht. Het heet ,,Fietsverzorging" en kan door over- making van 9,80 op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij de stichting fiets! in Amsterdam. Hierin letterlijk alles over het onderhoud van de fiets en het zelf verrichten van een voudige reparatiesd. Zij die vinden dat hun fiets een paar maanden winterslaap nodig heeft, doen er goed aan hun fiets maar niet zo op zolder of in de schuur op te bergen. Dat is vragen om problemen als de fiets straks weer gebruikt wordt. Ook die fietsen moeten eerst grondig worden schoongemaakt en nagekeken, al was het alleen maar om te voorkomen dat het roestduiveltje een kans krijgt. Zorg er ook voor dat de banden van zo'n slapende fiets goed zijn opgepompt of laat - nog beter - de fiets, die een tijdje niet gebruikt wordt, niet op de banden rusten. Als een automobilist zijn automo- tor alvorens te gaan rijden warm laat draaien vindt dus - omdat die motor niet warm wordt - een constante produktie plaats van wa ter. Het gaat zelfs zover dat ieder waterdeeltje, dat desondanks toch gasvormig de motor verlaat, in de uitlaat condenseert en daar - omdat er zure bestanddelen in dit water zitten - een verwoestende werking uitoefend. De enige juiste methode is na het starten een moment te wachten en dan meteen weg te rijden. Dan is het wel van belang de motor niet al te veel toeren te laten maken. Op deze manier wordt de kritische warmloopfase het beste overbrugd. De korte tijd tussen starten en wegrijden - hoogst enkele seconden - dient er uitsluitend toe dat in alle door olie te smeren plaatsen in de motor van olie worden voorzien. Het is een sprookje te veronder- stellen dat het voor de automotor goed is deze 's morgens eerst rustig stationair te laten draaien. Toch ziet men regelmatig automobilisten eerst hun auto starten om dan vervolgens op hun gemak de 's nachts vallende sneeuw van hun voertuigen te halen, de ruiten schoon te krabben of nog eerst rustig een kopje thee te gaan drinken. Hoewel deze automobilisten het waarschijnlijk goed menen te doen, veroorzaken zij bij deze handelwij- ze schade aan de motor. Als een motor stationair draait kan hij niet op de gewenste temperatuur komen Volkswagenonderzoekers hebben dit nagegaan bij een Passat met 55 pk motor. Na een nacht met twintig graden vorst liet men de motor lopen. Na zeven minuten bedroeg de olietemperatuur (waar het alle- maal juist om gaat) 25 graden C. Zeven minuten later was die tempe ratuur nog niet hoger gekomen dan 52 graden C. Nu zou men kunnen zeggen dat indien het stationair draaien van de motor niets helpt het ook niet schadelijk is. Maar dat is een vergissing. Wat gebeurt er eigenlijk als de brandstof verbrand? Iedere brand- stof of het nu "normale of super- benzine is of dieselolie, levert bij de verbranding twee hoofdprodukten op: gassen (die de aandrijving bewerkstelligen) en veel water. Een liter brandstof geeft maar liefst 0,9 liter water als verbrandings- produkt. Het ontstaan van zoveel water is een goede zaak. Juist de chemische reaktie van waterstof (H) uit de benzine met zuurstof (O) uit de lucht naar water (H20) schenkt ons de kracht om de motor te laten functioneren. Vanzelfsprekend ontstaat het water op die plaats waar de verbranding gebeurt: in de cilinderruimten. Door de hoge temperatuur die hier heerst wordt het water omgezet in damp. Als de motor warm is verlaat de waterdamp via de uitlaat de auto. Men ziet het water niet, hoewel er iedere tien gereden kilo meters zo'n liter water via de uitlaat verdwijnt. Wat gebeurt er nu als de motor koud is? Bij het starten ontstaat waterdamp die, omdat zuigers en ,,Po6zie is als een vogel in de hand, het leeft, het zingt, het wil wegvliegen". Deze uitspraak is van de Maaslandse dichter en leraar Nederlands Kees Hermis (39). U kunt haar aantreffen in zijn nieuwste dichtbundel ,,Vrijgespro- ken", een uitgave van DE BEUK/AM STERDAM. Po6zie is helemaal met zijn wezen en manier van leven verweven. Indrukken opdoen en deze uitschrijven is voor hem een bepaalde vorm van in- en uit- ademen. Het natuurlijke ritme van verzen brengt hij in overeenstemming met de ademhaling van de dichter. Kees Hermis, de poet met een rijk leven aan verwondering. De verwondering over het leven en de natuur betekent voor hem net zoveel als ooit voor de dichter Boutens de ontroering, uitgedrukt in de volgende woorden: ,,Dan pas is het leven leven als het tot de dood ontroert". Kees Hermis betreurt dan ook het feit, dat veel mensen in de westerse samenleving zich cilinderwanden ijskoud zijn, drup- pelsgewijs neerslaat. Dit water wast de smerende olie weg. Er ontstaan nu twee gevaarlijke situaties. De op- en neergaande zuigers worden slecht gesmeerd en bovendien wordt de olie door de toevoeging van water verdund. Dit condense- ren van het water duurt net zo lang tot de motor zijn bedrijfstempera- tuur heeft bereikt. De enige juiste methode is dus eerst de ramen geheel ijsvrij maken en daarna pas de motor starten en wegrijden. De motor komt dan veel sneller, dus met weinig slijtage, op bedrijfstemperatuur. Lekkere kleren die goed beschermen tegen wind en kou, die er bovendien leuk uitzien, makkelijk combineren en fijn dragen. Dat zijn zaken die in LANA-2 van dit jaar een hoofdrol spelen. LANA is het woltrend-magazine van het Internationaal Wol Secretariaat dat deze maand bij miljoenen Neder- landers in de bus valt. Een belangrijke boodschap in deze tweede LANA van dit jaar luidt: in goede kleding moet je je lekker voelen. Ook's winters als de natuur noodt tot een forse wandeling in bos of duinen. Sportieve genoegens krijgen een extra ,,tic" als je je comfortabel - dus warm - en leuk gekleed weet, Juist voor het ontspannen buitenge- beuren heeft wolmode van dit najaar en de komende winter heel wat in huis. Veel kan, niets moet en de variatie- mogelijkheden zijn vrijwel onbegrensd. Varieren betekend combineren en om dat kleuren, stoffen en accessoires in de mode 80/81 zwaarder wegen dan uitzonderlijke modellering, kan ieder- een - man, vrouw en kind - naar eigen fantasie alle kanten uit. Voor jacks, jasjes en blousons bijvoor beeld, worden veel ruige en nogal stoere stoffen gebruikt: Gemeleerde shet- lands, wollen teddy's, dekenachtige nauwelijks meer over iets verwonderen. Er is bovendien een duidelijk gemis aan romantiek. In een van zijn brieven zegt hij het volstrekt met mij eens te zijn dat er in deze tijd maar weinig ruimte wordt gelaten aan romantiek" waardoor wij wat dat betreft, op dezelfde wijze aan zitten te kijken tegen deze hele ontluisterende samenleving. Vandaar dat de mensen de poezie zijn kwijtge- raakt en het voor dichters zo'n beetje vechten is tegen de bierkaai. Het isole- ment van waar uit ze schrijven en de mensen proberen te bereiken is kenmer- kend voor de samenleving van vandaag. Ook Kees Hermis zou terug willen naar de tijd toen er een breder, dieper, kontakt was tussen lezers en dichters. Gelukkig wil de redaktie van NOORDER AKKOORDEN door middel van plaatsruimte dit kontakt helpen herstellen. Daarom in deze tweede rubriek uw aandacht voor de fijne bundel verzen ,,Vrijgesproken". Later hopen wij op andere uitgaven van deze produktieve auteur terug te komen. je glijdt uit mij weg ingeademd door blauwe ochtendnevel ik ben twee bleke handen een sprakeloze mond een huiverende lucht zonder wolk ik daal af in de witte leegte van de dag je klopt in mijn bloed tot de avondje langzaam uitademt als een glimlach je komt me tegemoet je geeft me een hand het is goedje zegt niets je ogen spreken van geluk het regent zonlicht. Kees Hermis breekbaar hun adem de palmen van hun handen vol verleden twee levens wijsheid achter twee paar ogen hun klein geluk zij bleven nog gespaard totdat breekbaar zijn adem de palmen van zijn handen vol van heden ten leven wijsheid achter ten paar ogen zijn ongeluk hij bleef bewaard. Kees Hermis Ja, beste lezers en lezeressen, die naam be9taat heus. Kijk er de telefoorvgidsen maar op ina. Of de-ze mensen, die deze naam dra gen, inderdaad nakomelingen zijn van de goed-heiiiliig man is mij on- bekend. Maar dat ze zo heten weet ik zeker. In dit gezin is het der- halve geen probleem, of de Sint ail of niet bestaat. Als vader een mijter opzet, een rode mantel om- slaat, zich voorziet vain baard en snor, (als hij die al niet heeft), dan kan hij naar waarheid zeggen: hier komt Sint-Ndcolaas, en het is nog waar ook. Als hij bovendien nog opvaillend veel weet van de kinderen dan is dat nog begrijpelijik ook. Want ik geloof dat dit altijd een probleem is voor veel kinderen, hoe het komt dat die Sint, die op school of thuis komt, alles zo precies weet. Jantje moet voor de klas komen en dan kijkt de Sint in zijn boek en dan komt het Mies wordt voor de klas geroepen, en weer hetzelfde. Bedremmeld staan ze erbij en al begrijpen ze niets van de overdracht van gege- vens, toch frappeert het de klein- tjes dat die oude Man preoies weet, dat ze hun bord niet leeg eten, te laat op school komen, zich te vuil maken bij het spelen en ga zo maar door. Braaf beloven ze beterschap wat moet je anders?? Maar in dat gezin dan, was het een drukte van belang. Moeder doet inkopen, va der, die de Sint is, helpt ijverig mee. Er worden pakjes gemaakt en alles wordt met zorg uitgezocht. Vader zou wel voor de versjes zorgen en zou aan de pakjes de juiste bestemming geven. Maar of vader Sintnicolaas zich nu al te veel inleefde in de rol van de echte Sint, die immers a! heel oud is, vermeldt de histofie niet maar goed ging het niet Bij de werkelijke Sint, zo weten we, gaat dit alles over zoveel schijven en met een enorm arse- naal aan helpers en helpSters zo- dat het toijna niet mis kan gaan. Maar hier was het anders. „Bemoei jij je er nu maar met mee", zei -vader Sint tegen moeder Sint, "ik zal wel zorgen dat alles netjes gedistribueerd wordt". Zo gezegd, zo gedaan. Maar of de Sint nu zijn verkeerde bril op had, of, zoals we al schreven, zo ge- imponeerd raakte van zijn rol die hij had te spelen, het ging gran- dioos mis. Het feit dat dit gezin vier kinde ren -had werkte ook al niet mee ten goede. Bovendien zouden nog een paar vriendjes en vriendinne- tjes worden uitgenodigd. Het ging derhalve Sint boven zijn mijter De avond van 5 december Is daar. Vader irioest die avond noodzake- lijk even weg wat later wer- ken zej moeder. Meestal is het zo, dat vader zegt dat hij over moet werken nu zei moeder het. Hij was wel even thuis geweest maar ging nog terug naar de zaa-k wat we! vreemd was, dat pa een grote kof- fer bij zich had De kinderen, alien vol spanning aanwezig, letten daar eigenlijk niet zo op. En ja hoor een hevig ge- bel en een enorm gebonk op de deur en moeder doet open en daar verschijnt de goede Sint in vol ornaat en hi wat eigenaardig, met diezelfde enorme grote koffer Spanning alom en vol ver- wachting klopten de hartjes. De Sint sprak de kinderen vrien- delijk of vermanend toe en wist, in dit geval, ontzettend veel van de vier eigen kinderen Dan is het grote ogenblik aangebroken het ultdelen van de pakjes. Vader of liever Sintnicolaas deelt alles net jes uit want op ieder pakje stond immers een naam?? Als alle aan- wezige kinderen hun pakjes in owtvangst hebben genomen ver laat de goede Sint het gezin Sint nicolaas want de goede man heeft het nog ontzaggelijk druk er wachten nog vele kinderen op hem. De deur slaat dlcht en het is uitpakken geblazen. Maar de ve,rwarring srtijgt ten top. Jantje heeft een pop met eeri versje, wat kennelijk sl-aat op zijn zusje Mia. Mia komt in het bezit van een voetbal, gezien het gedicht, voor Robert, de buurjon- gen. Karel vindt in zijn pakje een fornuisje, zo te zien toagedacht aan Mies. En Mies komt tot de ontdekking dat de Sint haar heeft „verblijd" met een paar voetbal- schoenen, eigenlijk bestemd voor Andre. En zo maar verder. Moeder zit er met een hoog rode kleur bij. Zij weet zich geen raad. Gelukkig -kan zij enige correcties aanbrengen en de chaos iets ver- minderen. Maar helemaal dui delijk was het niet omdat ook niet alle versjes bij de pakjes waren ingesloten Toen de rust min of meer was weergekeerd, maar nog volop werd vergaderd over wat n-u voor wie was kwam Vader binnen nog volop onder de indruk van zijn, naar eigen mening, zo gran- dioos gespeelde rol van zijn eigen naam. Toen echter de Sint zag en ver- nam wat voor schade was aange- richt en een van de oudste jongens, wat "onparlementair liet weten dat hij die Sint maar een „zak" vond, moest vader Sint nicolaas nodig de kamer uit Een volgend jaar mag moeder zich er w61 mee bemoeien. Geen rijsttafel uit de automaat, al doet de naam Frikadel Goreng daar wel wat aan denken. Maar met oosterse kruiden bereide ge- haktballetjes, heel smakelijk bij nasi goreng of zo maar als een pittig hapje bij de borrel. De ingredienten zijn: Vi zakje Conimex boemboe nasi goreng (eerst schudden); 500 gram gehakt (h.o.h.); 2 eetlepels paneer- meel; 1 ei; zout; peper; nootmus- kaat; snufje gemalen kruidnagel; 2 eetlepels ketjap benteng manis; boter of margarine. De bereiding, waarvoor maar 15 minuten nodig zijn, gaat als volgt. Kook de boemboe nasi Goreng zoals op de verpakking staat aan- gegeven. Vermeng het gehakt met het paneermeel, ei, zout. peper, nootmuskaat, kruidnagel, ketjap en de bereide boemboe nasi eoreno Vorm er balletjes van ter grootte van een walnoot en bak die licht- bruin in een beboterde, vuurvaste schotel, in de oven. U kunt ze ook in de koekepan bakken. Indien nodig kunt u de gehaktballen tijdens het bakken af en toe begie- ten met een mengsel van ketjap en water. Slamat Makam, smakelijk eten.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 11