Het gesprek P. A. v. d. KRUIT Schiedam zingt' [weer] Spaakreflectoren verplicht Hoe oud is nu eigeniyk Sint Nicolaas? Wijkcentrum ,,De Blauwe Brag' Voor kinderen van zes tot zestig: Het spoor van LEGO f "et nscst PAGINA 5 \oorfltr Ikkornilni 3december 1980 Leliestraat 32-34 SCHIEDAM Telefoon 26 44 32 Spontaan kwamen wij, gewoon op straat - een oude dame en ik zei de gek - genoeglijk somen aan de praat. Denk nog met plezier aan ons gesprek. Ik zag in haar twinkelend oog - mijn moeder - in haar goede dagen. Die ik, al was de nood erg hoog, nimmer zag treuren of versagen. We spraken over allerhahde, tot ik tenslotte wel moest vragen - wijl't antwoord op haar lippen brandde - hoe vaak haar jaarklok had gestagen. Tachtig en twee maal bleek dit gebracht, waarop ik ongelovig reageerde: Zo oud? dat had ik niet gedacht, - vermeende twijfel - die zij fel pareerde. Wilde ik voor haar oprechtheid buigen, verwoed wroette ze in n grote tas. Zij moest en zou mij overtuigen, toonde triomfanflijk haar bejaardenpas. Achttien acht en negentig geboren, ik las het hardop, met luide stem. En ergaat bij mij geen dag verloren. Zo verzekerde ze mij met klem. Toen zij hakkeklikkend verder liep: ik zwaarwichtig dacht aan's levens zin, draaide ze zich nog eenmaal om en riep: blijven lachen - en houd de moed er in. D.B. 9SSIS Het aktieve comite Schiedam zingt" heeft voor dit jaar - voor de negende maal overigens - weer een tweetal Kerstconcerten op het pro- gramma staan. Vanwege de over- weldigende belangstelling vorig jaar zullen de twee concerten op twee verschillende dagen worden gehouden. De Kinderkerstzang vindt plaats op vrijdag 19 december a.s. met medewerking van het Haagse Matrozenkoor, het Kinder- koor ,,Jong Begin", ,,Het Over- schiese Kinderkoor", de muziek wordt verzorgd door het Koper- kwartet van Harpe Davids en A. Metaal aan het orgel. De presentatie is in handen van Nanda Gelderblom. De Kinder kerstzang vangt aan om 20.00 uur, de toegangsprijs is/ 2,--. De volgende dag, op zaterdag 20 december a.s., is het ,,Kerstcon- cert" (met samenzang). Hieraan werken mee het Rozenburgs Man- nenkoor. The Creedsingers en Jen ny Veeninga (sopraan), terwijl de muzikale medewerking is van de Nat. Brass Band o.l.v. Meindert Boekel en de presentatie wordt verzorgd door Mevr. N. Valken- burg. De aanvang is om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt/ 5,~. Beide concerten vinden plaats in de Grote- of St. Janskerk in Schie dam. Mede door welwillende bij- dragen van het Schiedams Bedrijfs- leven is het het comite mogelijk geworden de toegangsprijzen bij- zonder laag te houden. Vanaf 1 januari 1981 zijn de Duitse fietsers verplicht de spaken van hun fietswielen te voorzien van twee gele reflectoren en/of van banden met witte reflecterende stroken aan weerszijden. Deze verplichting is bij de wet geregeld om fietsers in het donker beter zichtbaar te ma- VOOR WITTEN SCHILDEREN EN BEHANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch aitijd Door onze telefoonbeantwoor- der zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONJ6 Het moet voor iedere oudere toch een genoegen zijn om die blije kindergezichtjes te zien. Blij omdat ze het volste vertrouwen en "geloof' hebben in die goede St. Nicolaas. Helaas, het is gauw over en kinder- lijke onschuld is - veel te snel - tegenwoordig al heel gauw verleden tijd. Het duurt maar een enkel jaartje voordat het kind er achter is dat de Sint helemaal niet bestaat en Pa of de buurman er zich achter ver- schuilt. Wanneer het kind dan eindelijk het bestaan van Sint Nicolaas loochent (de kado's komen toch wel) dan komt meestal de vraag aan de ouders of hij wel echt bestaan heeft en hoe oud hij dan wel zou zijn geweest. De meeste mensen weten wel dat hij h661 vroeger in Spanje rondliep en wel een paar honderd jaar oud moest zijn. Opvallend is dus dat ook de ouders het niet helemaal weten, want de Sint kwam helemaal niet uit Spanje (al zou het aloude kinderlied an- ders doen vermoeden) en hij heeft er zelfs nooit een voet gezet. Want Nicolaas was bisschop van Myra in Klein Azie en werd om- streeks het jaar 250 in Patras geboren. Hij was een rijk man en deed vele goede dingen, waarbij de zorg voor kleine kinderen de eerste plaats innam. Hij stierf toen hij 65 jaar oud was en werd in de plaats Myra in ItaliS begraven. In feite zou hij dus nu een dikke 1700 jaar oud zijn! .99 ken en zo hun veiligheid te vergro- ten. Uit door Kalkhoff-Werke ge- nomen proeven is inmiddels geble- ken dat de voorkeur zou moeten worden gegeven aan witte in plaats van gele reflectoren omdat de weerkaatsing ervan een dubbele lichtkracht heeft in vergelijking met gele reflectoren. Bovendien vindt men witte reflectoren beter bij de uitrusting van de fiets passen. Open handerbeidslesssen 4 december: surprises maken. Er is al- lerlei materiaal aanwezig. Ook beginnen wij deze ochtend vast met het maken van kerstversieringen. 11 en 18 december: kerststukjes maken. Materiaal is aanwezig. U moet wel zelf een bakje meebrengen en een mesje. Kerstversieringen maken. Hiervoor is materiaal aanwezig. Brooddeegfiguurtjes ook als kerstver- siering. Hiervoor moet u een beslagkom en een aardappelmesje mee brengen. De entree voor deze ochtend bedraagt 2,50. Hierbij komen eventuele materiaalkosten. De ochtende beginnen om 9.15 uur. Voor inlichtingen kunt u bellen: mevr. de Keyzer, tel. 708830. Volksdansen De volksdansgroep start 6 jan. om 13.30 uur. Kosten 9,- per maand. Hiervoor kunt u zich opgeven aan de balie van de Blauwe Brug, of bij Annette Bovy, tel. 705921 Koffie-concert Zondag 14 december organiseert de aktiviteiten-kommissie een koffie- concert door 't O.B.K. harmonie orkest. De entree is gratis. Aanvang 12.00 uur. Nieuwe kursussen voor volgend jaar Mariska Kokken gaat een kursus marionetten en poppenkastpoppen maken, geven en Jannemieke van Leeuwen doet spinnen en plantaardig verven. Ane Hendrickx-Koczorowski kan in maart starten met een nieuwe kursus beeldende vorming. Hebt u hiervoor interesse, geef u op aan de balie van de Blauwe Brug of bij Annette Bovy, tel. 705921. Voor kinderen van zes tot zestig komt Lego met aangenaam nieuws: een gloednieuw programma van hand-, batterij- en trafotreinen. In totaal zijn het 28 nieuwe sets, waaraan de Lego ingenieurs drie jaar hebben gewerkt. Die inge nieurs mogen de treinen en bij- passende systemen dan wel tot in alle finesses geperfectioneerd heb ben, ze laten de jongens en meisjes voldoende vrijheid tot creatieve uitbreiding en komen daarmee aar- dig tegemoet aan de wens van de jury-voorzitter van het 'Speelgoed van het Jaar' Drs. Roel de Groot, die onlangs bij de uitreiking van deze onderscheiding verzuchtte, dat het huidige speelgoed veel te perfect is en daardoor het kind te weining uitdaagt tot eigen creativi- teit. Die creativiteit kan met de- Lego-treinen geheel tot zijn recht komen: zoals met alles van Lego is het z61f bouwen ook de basis van het treinen-pakket. Het kind kan behalve gebruik te maken van de basis-locomotieven en wagons deze naar eigen inzicht op- en aanbou- wen tot de meest fantasierijke en futuristische voertuigen die zich ooit over het spoor hebben voortbe- wogen en natuurlijk kan de 'ruim- telijke ordening planner' in de dop zijn lusten botvieren doordat het treinen-programma geheel gelnte- greerd kan worden in iedere andere Lego-omgeving van steden, dorpen parken, wegen etc. 200.000 treinen De meeste ouders, die Lego kennen als een 'stationair' bouwmateriaal zullen vermoedelijk niet weten, dat Lego al sinds 1960 'mobiel' is geworden met de eerste autootjes en kranen. Zes jaar later volgden de eerste treinen. Die waren aan- vankelijk nog simpel van uitvoering maar gestaag groeide aantal en uitvoering uit tot een volwaardig treinenprogramma. Die Lego trei nen rijden nu al in ruim 200.000 Nederlandse gezinnen. Wie al zo'n oude Lego trein heeft, hoeft daar helemaal niet rouwig om te zijn, want net als de vroegere Orient Express op ons Intercity-net zou kunnen rijden, zijn ook de Lego- treinen uitwisselbaar. Jonge kin deren (vanaf 6 jaar) kunnen al met een simpele handtrein (64,50, com- pleet met baan, perron en twee wagons) beginnen. Voor 49,50 kan men daar later een setje bij kopen om er een batterij-trein van te maken. Het kind kan dat zelf doen, vrijwel even gemakkelijk als het twee andere Lego-steentjes op elkaar zet. Een leuk totaal-pakket is de complete goederentrein (bat terij) met bulldozer, seinpaal en laadheuvel voor 132,50 en bij de 12 volts-trafo 'Intercity' zal ook de veertigjarige 'jongen' zijn vingers aflikken. Het programma is tot in het oneindige uit te breiden en te combineren met rechte en gebogen rails, wissels met hand- en afstand- bediening, baankruisingen, sta tions, bewaakte en onbewaakte overwegen. Allerlei soorten wagons zijn leverbaar(o.a. Shelltankwagen passagiersrijtuigen, nachtpostwa- gons en een spoorwegkraan)De lichtjes van de electrische locomo- tieven kunnen echt branden en de wagondeuren open, zodat conduc- teurs, baanvakarbeiders en passa- giers niet alleen rond, maar ook in de trein kunnen. De batterij-treinen hoeven trou- wens nauwelijks onder te doen voor hun 12 volts grote broer. Ook bij de eerste klapt de onbewaakte over- weg automatisch dicht als er een trein nadert en stopt de trein vanzelf bij een onveilig sein. Maar de trafo-trein heeft natuurlijk wel wat meer kracht en mogelijkheden, de snelheid is traploos regelbaar (voor- en achteruit) en ook de afstandsbediening maakt het ge heel nog veel dchter en dat is toch wat iedere treinenliefhebber, groot of klein, wil: de werkelijkheid zoveel mogelijk benaderen, al is het dan in het klein. Een echte ouderwetse ,,stoomloc" (boven) en een ultra-moderne Intercity-expres fonder) zijn twee geheel uit Lego-steentjes opgebouwde onderdelen van het nieuwe Lego-treinenprogramma, waarvan dit najaar 28 nieuwe sets in de winkel verkrijgbaar Zijn.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 5