Werkgroep Jeugdwerk December spelletjesmaand Vakantiepark met speciaal kerstarrangement PAGINA 9 3december 1980 St-12, mmm< a ltl/aa|-jlan iWHUT xlKWMfrUrll Schiedam-Noord, Mozartlaan 82, tel. 010-701043 De werkgroep Jeugdwerk heeft weer enkele activiteiten voor de kinderen van Schiedam-Noord. Om te beginnen: Woensdag 3 december Levend Ganzen- bord. Aanvang 14.00 uur. Entree 1.- Woensdag 10 december is er weer figuren bingo. Aan vang 14.00 uur. Entree 1,-. Zaterdag 13 december draaien we film voor iedereen vanaf 12 jaar, en wel „Met de franse slag" een komische film met in de hoofdrollen: Les Char- lots, Martine Kelly en Paul Preboist. Er zijn weer 2 voorstellingen: 19.00-20.30 voor 12 tot 26 jaar, 21.00-22.30 uur voor 16 jaar en ouder. Entree 2,50. MET DE FRANSE SLAG De ,,CHARLOTS", vier Franse ko- mieken worden tijdens hun vakantie betrokken bij de ,,Kleine Olympische Spelen". Het organisatiecomite is erg blij met de komst van de vier vrienden en doet letterlijk alles om hen al het werk te Iaten doen voor officiele opening, na de grote hilariteit die ont- staan is bij de komst van het Olym- pisch beeld in het dorp, worden de „CHARLOTS" min of meer gedwon- gen deel te nemen aan de spelen. Hoewel zij als sporthelden niet uitblin- ken en praktisch bijna elke tak van sport verkeerd interpreteren, zien zij toch kans met kostelijke vondsten en dolle situaties de erepalm te veroveren, waarbij ze worden begeleid door een bulderend stadion. Woensdag 17 december ook film, maar dan voor de kinderen van 6 tot 12 jaar. Panda. Het is een tekenfilm, maar meer vertellen we er niet over, dat kan je zien als je komt, dus: woensdag 17 december: Panda Aanvang 14.00 uur. Entree 1,50. En nu willen we ook nog wat vertel len over de fancy fair Zaterdag 27 december Fancy Fair. Aanvang 10.00 unr We wilden eens iets anders doen, dan datgene wat we altijd doen. Dit keer dus een een fancy fair. Wie er allemaal aan meewerken, dat weten we nog niet. Natuurlijk wel de vaste medewerkers van de werkgroep Jeugdwerk, maar dit is lang niet genoeg. Dus als er mensen zijn die deze dag wel mee willen werken, bel even 701043 of 702207, of kom even langs bij De blauwe brug of de v.m. dependance van de muziekschool. Iedereen die spullen heeft voor de fancy fair, maakt niet uit wat, oude stoelen, speelgoed, enz. enz., kan dit ook kwijt bij 6f De blauwe brug, 6f de v.m. dependance van de muziek school. De opbrengst van deze fancy fair is gewoon voor het Jeugdwerk in het algemeen. TOT ZIENS, EN ALLE ACTIVITEI TEN ZIJN IN DE BLAUWE BRUG, DE WERKGROEP JEUGDWERK. Populariteit gezelschapsspel stjjgt. Enkele jaren geleden zou niemand het geloofd hebben, maar het gezelschapsspel wordt weer popu- lair. Steeds meer Nederlanders kruipen met familie of kennissen weer gezellig rond de tafel voor een partijtje Mens-erger-je-niet, Hal- ma of Ganzenbord. Vooral de spelletjes met een gokelement zijn erg ,,in" volgens Huib Hotte, direkteur van Koninklijke Hau- semann& H&tte, Nederlands grootste spellenfabrikant, beter bekend onder de naam Jumbo. Volgens hem is die stijgende be- langstelling vooral te danken aan een hang naar nostalgie en huise- lijke gezelligheid. De afgelopen kwart eeuw waren we met de opmars van de televisie niet meer van de buis weg te slaan, maar die verslaving begint wat over te gaan, vermoedelijk juist dankzij het enorme aanbod van programma's via de kabel, waardoor je toch niet meer alles" kunt zien en selectief kijken geboden is. Daardoor leren we weer dat er nog wel andere actievere manieren van ontspan- ning bestaan en omdat we het uitgaan wat verleerd zijn, vallen we terug op het traditionele gezel schapsspel. Waren het vroeger de ouders die hun kinderen op hoogtijdagen verrasten met allerlei spelletjes en puzzels, nu zijn het veelal de jongeren die de charme van het gezelschapsspel ontdekken en dat voor hun ouders of voor elkaar Aquadelta biedt haar gasten gedu- rende de Kerstdagen en de Jaarwis- seling een zeer gevarieerd program- ma. Het in Bruinisse gelegen vakantie park heeft voor haar gasten een tweetal bungalowparken, appar- tementen en een hotel ter beschik- king. Omdat Aquadelta vooral bezocht wordt door gezinnen is er voor die dagen een uitgebreid recreatiepro- gramma voor iedereen die daar aan mee wil doen: van speurochten, zwemwedstrijden, bingo's tot op- Mens-erger-je-niet, het meest gespeelde spei ter wereld, is niet voor iedereen altijd even leuk: als je pion er vlak voor dat deze ,,binnen" is door een tegenspeler nog nit wordt afgewipt, ga je je even groen en geel ergeren als het beroemde mannetje op de doos. kopen. Maar er is tegenwoordig zo'n enorme keus in spellen en puzzels, dat men al gauw door de bomen het bos niet meer ziet. Nu december - de spelletjesmaand bij uitstek - weer voor de deur staat, geeft Jumbo wat cadeautips voor de komende feestdagen. En Jumbo kan het weten met zijn keus uit meer dan 250 creatieve-, educa- tieve-, behendigheids-, kans- en andere gezelschapsspellen, domino's, lotto's, kleuterwerkjes, dam- en schaakborden, goochel- dazen, bouw-speelgoed, volwas- senen- en kinderpuzzels en kwar- tetten. Gezelschapsspellen Voor wie het nog niet heeft, is Mens-erger-je-niet natuurlijk altijd de keus. Het is niet voor niets het meest gespeelde en meest verkochte spel ter wereld. Sinds de oorspron- kelijke versie van 1933 is de uitvoering nauwelijks gewijzigd (al- leen de ,,ch" is achter ,,mens" verdwenen) en het op de doos beroemde mannetje" blijft zich groen en geel ergeren als zijn pion vlak voordat hij „binnen" is er door een tegenspeler toch nog nfet wordt afgewipt. De goedkoopste uitvoering is er al voor 7,75 maar voor nog geen tientje meer heb je een zeer fraaie uitvoering van geprepareerd karton en met linnen scharnier. Een niewigheidje van de laatste jaren is overigens de Pop-O-Matic uitvoe ring met een automatische dobbel- steen-gooier (vals spelen kan dan niet meer) en een drie dimensionaal speelbord, maar de echte spelletjes- liefhebber gooit toch het liefst de dobbelsteen uit de hand. tredens van clowns en Willem Ruys toe. Kinderen kunnen Kerstbrood bak- ken, er zijn spelmiddagen voor hele gezinnen en de Kerstman komt op bezoek. Natuurlijk ontbreken de diverse kerkdiensten niet. Daar- voor heeft Aquadelta een grote theaterzaal tot haar beschikking. Op het Plein liggen winkeltjes, supermarkt, overdekt zwembad, Pleintheater en diverse restaurants. Want natuurlijk is er ruime aan- dacht voor de inwendige mens. De koks hebben divefte Kerstmenu's samengesteld en er is zelfs een soort van Tafeltje Dekje, waarbij het door u bestelde aan uw apparte- ment of bungalow wordt bezorgd. Kortom: voor de ouders de nodige rust, voor de kinderen meer dan genoeg te doen. Twee van de populairste spellen van de afgelopen tijd zijn Backgammon (met varicrtie Tric-trac en Acey Deucy) en Stratego, het behoedzame spel tussen de twee legers. Strippenkaart. En dan is er natuurlijk het goede oude Oudhollands Ganzenbord. Alleen de naam roept al een sfeer van gezelligheid op, van de gehele familie rond de tafel met een kop chocolademelk in tijden dat men zelfs nog niet droomde van TV. De oudste versie stamt voor zover bekend van voor 1575. Geschikt voor kinderen vanaf zes jaar en naar het schijnt even gemakkelijk te leren als de nationale strippen kaart. Nog ouder - vermoedelijk het oudste spel ter wereld - is natuur lijk het schaakspel. De oude IndiSr speelde het al rond de zesde eeuw voor Christus. Voor de beginner is er al een eenvoudig kartonnen bordje met bijbehorende stukken (Staunton) voor f 15,--; de wedstrijdschaker of wie dat wil worden koopt liever een houten schaakbord voor 62,50 met bijbehorende ge- verniste palmhouten stukken, uit- gevoerd met lood en vilt voor 65,-, maar dan heeft hij ook wel wat moois. Zoals gebruikelijk kan je zo'n bord omdraaien voor een spelletje dammen en daarvoor heeft men weer de keus tussen de goedkoopste gepolijste 3 cm. dam- steentjes voor 5,75 tot chique palmhouten schijven van 3,5 cm. voor/ 18.75. Een van de populairste spellen van de laatste twintig jaar is Stratego, het behoedzame spel tussen twee legers. Hoewel gekozen is voor Napoleontische figuren en slag- ordes, is Stratego in de Tweede Wereldoorlog bedacht door een Nederlandse onderduiker. Sinds de introductie door Jumbo in 1959 heeft het spel de gehele wereld veroverd en is vooral in de Verenig- de Staten zeer populair. Volwas- senen en kinderen boven de 12 jaar beleven er veel plezier aan en wees gerust: hoewel het spel zich op het slagveld afspeelt, fecht oorlogszuch- tig is het niet, wfel een kwestie van goed nadenken en plannen. Een leuk Sinterklaascadeautje voor niet zoveel geld. Verschillende uit- voeringen vanaf een mini-versie voor f 14,90 tot een fraaie luxe uitvoering voor/ 37,50. Backgammon-rage. Hfet spel van de afgelopen jaren is wel Backgammon of zijn een- voudige variant Tric-trac. Of het nu komt doordat toeristen oude mannetjes op Griekse terrasjes dit De Jumbo-spdlcndoos voor het gehele gezin met daarin acht spellen te weten dammen, ganzenbord, match point, mens-erger-je-niet, schaken, script-o- gram, stratego en tric-trac (backgammon). spel onafgebroken hebben zien spelen of door de grote populariteit ervan die uit anglo-saksische ge- biedsdelen is overgewaaid, het is in ieder geval een ware rage gewor- den. Een echte backgammon ver- slaafde bezit natuurlijk een houten met parelmeer ingelegde doos met vilten speelvelden, maar voor de beginnende trik-trakker is er al een goed uitgevoerde set voor/ 19,90 met een uitstekende gebruiksaan- wijzing voor de verschillende varianten als backgammon, tric trac en het minder bekende Acey Deucy. Voor wie nu de keuze tussen deze bijna klassieke gezelschap- en tweepersoonsspellen nog steeds niet kan maken, is er een goed alterna- tief: de spellendoos voor het gehele gezin. De eenvoudigste uitvoerin- gen weliswaar van damspel, gan zenbord, halma, mens-erger-je- niet, wedrenspel etc., maar zo'n dooS kost dan ook alle bij elkaar niet meer dan 19,75 en in top uitvoering 39,50. Daar zitten dan ook acht spellen in t.w. dammen, ganzenbord, match point, mens-erger-je-niet, schaken, script-o-gram, stratego en tric-trac (backgammon). Voor de kleintjes. Voor de allerkleinsten (vanaf vier jaar) is er Tingo, een creatief bouwspeelgoed van hout. Met ver- bindingsstokjes kan het kind de kleurrijke (gifvrije) blokjes van verschillende vorm tot leuke figuurtjes samenbrengen, ook tot rijdenden. Vijftien voorbeelden worden bijgeleverd, maar het is de bedoeling dat het kind spelender- wijs zijn eigen variaties gaat be- denken. Is het kind wat ouder dan kan hij of zij ,,de eerste stappen op het podium" zetten met een goocheldoos. Wat is voor een kind niet leuker dan triomfen te vieren met de verdwijnende toverstaf, het touw met de knoop, de hoed met dubbele bodem of de magische speelkaarten. Voor het kind van zes is er al een doos met wat simpele trues voor 13,75; dat breidt zich tenslotte uit voor kin deren van 8 en 9 tot een bijna professionele doos (f 47,50) met honderd trues voor de magifer van tien jaar en ouder. Magische kracht bezit ook het gezelschaps spel Treffer (f 39,50), waarbij het geheugen van de twee spelers een belangrijke rol speelt. Treffer werd begin September tot Speelgoed van het Jaar" gekozen, evenals een ander jumbo-spel Computer Elec tro, waarbij kinderen (fen volwas- senen niet te vergeten) eigen kennis en dat van anderen kunnen testen en vergaren. Als gezelschapsspel of solitair te spelen. Maar liefst honderd verschillende goochel-trucs bevat deze Hocus-pocus doos. Een bijbehorend boekje beschrijft alle goochelkunstjes in zeven talen. Geschikt voor kinderen vanaf tien jaar. Voor jongeren (van vier tot zeven jaar) heeft Jumbo het leuke en creatieve houten bouwsysteem Tingo. Ook voor in je eentje in de donkere wintermaanden zijn de legpuzzels. Sommigen kunnen er aan verslaafd raken: je hebt daarbij de ongedul- digen, die snel resul taat willen zien of de bejaarden voor wie de kleine stukjes wat onduidelijk zijn. Voor hen zijn de zogeheten ,,Quick- puzzels" van rond de 500 stukjes ideaal. Kinderpuzzels (vanaf 6,50) variferen van 12 tot 160 stukjes. Maar er zijn ook mensen, die de tijd en het geduld hebben om een heel schilderij met kleine stukjes te maken; voor deze echte puzzelliefhebbers zijn er fraaie platen tussen de 8,95 en 29,50 van 520 tot maar liefst 3000 stukjes. Voor wie de laurel Hardy-film ,,Me and my pal" kent, waarbij de bruiloft van Ollie wordt opge- houden door feen ontbrekend stukje van een legpuzzel is hier een geruststelling: de fabrikant stuurt een ontbrekend stukje van een legpuzzel overal ter wereld gratis na.

Noorder Akkoorden | 1980 | | pagina 9