EEN H00RT0ESTEL kopen Weg is weg is een zaak van vertrouwerL^ P. A. v. d. KRUIT DIJKSHOORN. Befer horen... Beter zien. Jij oude toren Sandvik gaat weer uitbreiden Dichters in de boom De toren der Grote Kerk Boekbespreking Op vakantie met C.J.V. - Y.M.C.A. PAGINA 5 r AkkMrtfm 7januari 1981 WA\ D/1CHT U VAN DIJKSHOORN? Al jaren een vertrouwde naam in Schiedarn. Dijkshoorn geeft U betrouwbaar advies Dijkshoorn komt zonder extra kosten bij U thuisy^ U wilt zekerheid met een hoor zekerheid die Dijkshoorn geeft/^^, kunt U nergens kopenTPs^C^'' Leliestraat 32-34 SCHIEDAM Telefoon 26 44 32 „Luidklokken en carillon van Schiedam" is een belangwekkend boekwerkje. Het verhaalt de be- wogen geschiedenis van het klok- kenspel in de St. Janstoren. De gegevens hierover werden door de vroegere archivaris, wijlen de heer A. van der Poest Clement, in het stadsarchief aangetroffen en met zorg tot een boeiend geheel bijeen- gebracht. Schiedam is een der bevoorrechte gemeenten in ons land die zich in het klankrijke bezit van een zingende stadstoren kunnen ver- heugen. In de noorderlantaren van de grijze St. Janstoren hangt sinds 1786 het 38 klokkentellende An dreas Josephus van den Gheijn carillon dat na een herstel in 1910 eerst in 1974/1975 ingrijpend werd vernieuwd. Het klokkenspel, ook wel carillon of beiaard genoemd, is een volksin- strument bij uitstek dat naast kunstmuziek het eenvoudige volks- lied vertolkt. Geen muziekinstru- ment staat zo in direkt verband met het dagelijks leven van de mens dan een klokkenspel in de toren. Na de restauratie is de belangstelling voor de beiaardkunst hier ter stede toegenomen. In vroeger tijd waren drie ambten nauw met de St. Janstoren verbon- den nl. Torenwachter - Klokken- luider - Beiaardier. De twee eerstgenoemden hebben door de moderne ontwikkeling afgedaan maar de beiaardier is nog in functie. In 1902 stelde de Neder- landse Bell Telefoon Maatschappij een nachtelijke alarmcentrale in en dat maakte de (laatste) torenwach ter Jacobus Baanvinger overbodig. Een zelfde lot trof de klokkenluider Rien Brouwer en zijn vrouw Janny Brouwer-Renes in 1975 want in dat jaar besloot men het klokkenluiden en uurwerkopwinden elektrisch te maken. Hierdoor verdween weer een brokje romantiek in ons goede Schiedam. Behlve een veertigtal foto's en tekeningen bevat het boek enkele gedichten waarvan er twee anoniem die u hierbij kunt aantreffen. \£oor de omslag en uitstekende vormge- ving tekent de heer Jan Pieters, de ideeenrijke ontwerper van de Be- drijfsgemeenschap Schiemond al- waar aan de uitvoering en druk gestalte werd gegeven. ,,Luidklokken en Carillon van Schiedam" aan welks comple- tering uw rubriekschrijven heb moge medewerken, is in een be- perkt aantal in de boekhandel voor 17,90 verkrijgbaar gesteld. Schiedam. St Lidumastraat 1. tel 010-26 76 49 Schiedam. Kethel. Hot van Spaland 5. tel 010-70 17 30 Rotterdam. Vierambachtsstraat 73. tel. 010-77 25 45 Maassluts. Noordvhet 25. tel 0t899-1 22 88 Jij oude toren met je zingend hart, jij trouwe wachter uit het grijs verleden, hemelbestormer, die de eeuwen tart, jub'lend getuige van een feestelijk heden; Ik houd van jou omdat je altijd zingt, omdat je duizend dingen kunt verhalen, omdat je ruige stoerheid steeds ons dwingt tot doen en voorgaan ondanks vroeger falen. Jij hield, toen Schiedam brandde en zijn kerk, je fiere kop bewust omhoog gestoken, en ieder storm, hoe dreigend en hoe sterk, werd aan jouw stenen trots gebroken. Jij zag je vissers koers zetten naar zee; jij zag het vlastouw op de touwbaan winden; jij zag je schepen bouwen op de ree en twin tig molens draaien op de winden. Nu kijk je op de groei van Groot-Schiedam; wijd om je heen verspreid de huizenblokken en overal klinkt fel de daver van de arbeid in fabrieken, havens, dokken. En wijder dan mijn ogen ziet jouw blik de verre toekomst in met vast vertrouwen; je staat en luidt en zingt en jij en ik gaan iedere dag meer van elkander houen. Jij oude toren straks gaan op je trans de vlaggen uit en al je klokken zingen; straks krijgt je carillon een nieuwe glans en gaat een nieuw jong lied je hart ontspringen. Anoniem. door Cor Don Al drukt mijn voet bezwaard, mijn spits is Hemelwaar't En daarop ziet mijn oog, Een kruis nog meer omhoog, Het toppunt mijner hoop Van mijn geloof en Doop, De rots waarop ik bouw, Mijn Jezus liefd' en trouw. De haan zegt ons: ,,0, waak," en dat uw ziel steeds haak naar 'bedehuis beneen, Daar gingen veel mijn schreen. Als't klokgelui ons nood. komt alien klein en groot. Leer Gods geboon en hoort Het evangeliewoord, Gods geest wil in u wonen, Om u Zijn heil te tonen, De klok die speelt en slaat Zegt ons: ,,Komt niet te laat." O, toren eeuwen oud Uw les is meer dan goud. Anoniem VOOR WITTEN SCHILDEREN EN BEHANGEN is het voordeligst en meest vertrouwde adres toch altijd Door onze telefoonbeantwoor- der zijn wij steeds bereikbaar. v/h G. J. J. PONJd Jaarlijks verdwijnt in Nederland maar liefst 130 km2 aan natuur- schoon door onze voortdurende honger naar grond. Alexander Pola en fotograaf Rob de Windbesloten daarom een aangrijpend fotoboek te maken om het grote publiek te laten zien, hoe overal in Nederland prachige landschappen verdwijnen. De vooraanstaande ecoloog prof, dr. ir. I.S. Zonneveld beschrijft het voortdurende verlies aan natuur- schoon in Nederland in zijn boeien- de inleiding tot het boek 'Weg is Weg' als volgt: "Schijfje voor schijfje van de geva- rieerde natuur verdwijnt in de eenheidsworst van het moderne welvaartsmaatschappijlandschap Voorts geeft prof. Zonneveld in zijn inleiding een onthutsend overzicht van wat er de afgelopen 50 jaar aan planten- en dierenleven is verdwe- nen of op het punt staat te verdwij nen. "WEG IS WEG" is alweer het derde boek dat het duo Alexander Pola en Rob de Wind maakt. In het boek komen veel onderwerpen aan bod zoals bijv. de giframp in Lekkerkerk, het bos Amelisweerd, het Waddengebied, oude ambacht- en zoals griendwerkers, garnalen- vissers en mandenmakers, het Bot- lekgebied, kernenergie, de Bies- bosch etc. 'Het is niet allemaal koek en ei in ons milieu,' zegt Rob de Wind die zelf 27 dode zeehonden van het strand Schiermonnikoog heeft gehaald. 'Wij zijn heel hard bezig onze resterende natuur de nek om te draaien. Dat gebeurt allemaal vrij onopvallend, maar als je er op gaat letten dan verdwijnt ons land- schap als sneeuw voor de zon voor de als maar doorschuivende bull dozers. Ieder jaar gaat hier een denkbeeldige strook van Utrecht tot Assen van een kilometer breed aan natuur verloren. En dan praten we nog niet eens over de natuurver- slindende ruilverkavelingen. Er gebeuren ook heel vreemde dingen. Bij Utrecht ligt bijvoor- beeld het bos Amelisweerd, waar ieder weekend duizenden mensen lekker kunnen wandelen. Het is een prachtig, nog onge- schonden rivierkleibos, dat zeld- zaam is in zijn soort. Nu juist door dit recreatiegebied moet de Rijks- weg 27 worden aangelegd. Er is een Kroonberoep gaande tegen deze wegaanleg, maar de voorbereiden- de werkzaamheden, die tot nu toe 60 miljoen gulden hebben gekost, gaan onverminderd door. Boerderijen werden gesloopt, bomen gekapt, viaducten en een pompenkelder gebouwd. Er wordt hier gewoon naar een uitkomst gewerkt, dat is toch niet te geloven. Ook door de veranderingen in de landbouw verdwijnen steeds meer kleinschalige landschappen met de daarbij behorende ambachten. De ruilverkavelingen in de Vijfheren- landen bij Vianen bijvoorbeeld zal de griendbossen niet ontzien, waar- mee de verschijning van de griend- werker daar ook tot het verleden gaat behoren. "Veel oude hand- werken zijn uitgestorven of staan op uitsterven', schrijft Alexander Pola. 'Ook de mandenvlechter past nauwelijks meer in een tijd van handzame, in elkaar en op elkaar stapelbare plastic boxen, pallets en vorkheftrucs. Zelfs de Mobiele Eenheid, die hem nog werk had kunnen verschaffen door gevlocht- en schilden bij hem te bestellen, is op kunststof nabootsingen overge- gaan'. 'WEG IS WEG' toont in schitte- rende foto's -waarvan zeer vele in kleur- de schoonheid van het Ne- Sandvik Nederland bv in Schiedam zal ongeveer 5 miljoen gulden investeren in de uitbreiding van haar magazijnen en katoren en in de bouw van een trainingscentrum. De toenemende handelsactiviteiten bij Sandvik rechtvaardigen deze derde uitbreiding binnen zes jaar. Het aantal werknemers zal hier door vermoedelijk met 15 personen toenemen. De komende uitbreiding vloeit onder meer voort uit de bundeling van de belangen op de Nederlandse markt van de Zweedse staalprodu- centen Sandvik AB en Fagersta AB. Ook zal men nu de beschik- king krijgen over een zeer modern ingericht trainingscentrum. De voorgenomen cursusactiviteiten in dit nieuwe trainingscentrum worden georganiseerd ten behoeve van Sandvik afnemers in de me- taalbranche. Het gaat om door Sanvik zelf ontwikkelde cursussen over draaien, frezen, boren en zagen. Ze hebben een uitgesproken praktisch karakter. De magazijnen en katoren waar- over Sandvik in Schiedam na de uitbreiding beschikt, hebben sa- men een oppervlakte van ruim 14.000 m2. Het totale terrein is 22.000 m2 groot, zodat er nog ruimte beschikbaar is voor toe- komstige uitbreiding. De bouwactiviteiten zullen op zeer korte termijn beginnen. In decern- ber 1981 dient de uitbreiding voltooid te zijn. derlandse landschap en de intimi- teit van een aantal- nauw met de natuur verbonden- handwerken en dus ook wat wij mensen daarvan overlaten. Als er al iets overblijft. Want weg is weg... Veel van wat nog niet weg is kon in dit boek nog in prachtige beelden en beeldende teksten worden ver- eeuwigd.Ter nagedachtenis voor als het -misschien al zeer binnen- kort- weg zal zijn of weg zal zijn geworden... In mei van dit jaar zal de milieufilm 'Weg is Weg' van Rob de Wind over de omstreden weg aanleg door het bos Amelisweerd op tv worden uitgezonden. Het boek 'Weg is Weg met spitse teksten van Alexander Pola ligt vanaf begin december in de boek handel, kost 59,50 en wordt uitgegeven door Wyt Uitgevers in Rotterdam. Zo zal het gebouwencomplex van Sandvik Nederland in Schiedam er in december 1981 uitzien, na de voltooiing van de uitbreiding. Het Christelijk Jongeren Verbond presenteert deze maand in de kamp- krant ..Uitwaaier" haar nieuwe pakket aan kampen en reizen voor dezomer van 1981. Voor gezinnen met kinderen, alleenstaanden, be- jaarden, jongeren, kortom voor mensen tot plm. 88, worden op de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche vakantieweken georgani seerd. De binnenlandse kampen zijn bestemd voor deelnemers tus- sen 8 en plm. 30 jaar; aan de buitenlandse reizen kan men deel- nemen tussen de leeftijd van 14 en plm. 24 jaar. Het aanbod aan kampen en reizen is zeer gevarieerd van aard. In het binnenland zijn er aktiviteitskam- pen waarbij sport en spel de belang- rijkste middelen tot ontmoeting zijn. Er zij ook meer thema- gerichte kampen, zeil- en klipper- kampen, internationale kampen, creatieve kampen, een kamp voor integratie met licht geestelijk ge- handicapte deelnemers enz. In de binnenlandse kampen wordt samengewerkt met de Vrije Evan- gelische Jeugd Organisatie en de Doopsgezinde Vredes Groep. In het pakket buitenlandse reizen is het mogelijk om o.a. voor een zeer primitieve reis naar Lapland te kiezen, voor een sportieve reis naar Zweden, een taalcursus in Schot- land, reizen naar Zuid-Italie, een avonturentocht naar Griekenland, enz. De aansluiting van het C.J.V. bij de Young Men's Christian Association (Y.M.C.A) garandeert dat de buitenlandse reizen niet alleen toeristische bezigheden te bieden hebben, maar een sterke nadruk leggen op een intensieve ontmoeting van jongeren uit ver- schillende landen. De kampkrant .Uitwaaier" is gratis te verkrijgen bij de kamp- administratie van het C.J.V.: Ernst Sillem Hoeve, Soestdijkerweg 10 b, Lage Vuursche, 3734 MH Den Dolder. Telefonisch zowel overdag als's avonds, als in het weekend te bereiken onder nummer: 02156- 441.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 5