9,751 HT! Breien, haken, spinnen, weven en verven Slankclub 1000 ,,'t Centrum" Bril behoeft niet vuil te zyn Rijkspost- spaarbank 100 jaar Octrooi Olievreter" vervolgd Fietstoerisme bereikte deze zomer recordhoogte Gelukkig Nieuwjaar! Pas op bij het wassen van nieuwe gekleurde artikelen PAGINA 7 \oordfr Akkeordrn 7 januari 1981 huishoudelijke luxe artikelen lederwaren en speelgoed wenst al zijn k lan ten Gelukkig 1981 Winkelcentrum „be Ketel" en Dr. Wibautpl. 47 |lnzettenvan ritssluiting 1 in uw pantalon 100 JAAR Uw adres voor een goede fiets en bromfiets Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 Tevens alle reparaties Wij verzorgen: Belasting- aangiften Adm. kant. Groenoord Bart Verhallenplein 102 Tel. 700.647 1 Behalve dennenaalden in het tapijt ook nog een hoop extra kilo's overgehouden met de feestdagen? Dan is het nu de tijd om in gezellig clubverband at te slanken. Geen moeilijke dure difiten geen verboden voedsel en geen boze gezichten als het eens een keer niet lukt. Uw leidster moet zelf ook nog afvallen en doet dus met de club mee. SLANKCLUB 1000: altijd gezellig, altijd in de buurt en nooit duur! Inschrijfgeld: f 14,- cursusgeld f 7,- per week. Voor Schiedam-Kethel: Wijkcentrum „De Blauwe Brug" Zaal 2, Bachplein 590. Vanaf 15 januari elke dinsdagavond van 8-9 uur. Inl. Mevr. Jacqueline Springer-de Rover, tel. 010-747128. nilllllllllllllllllllllimilllilllllillllllllll. En tevens alle veranderingen aan uw kleding lepenlaan 51 Telefoon 705083 I IlllllllIMIIIMMI1II1IIIJII1 llllII1H IMI Wij Nederlanders gaan graag door voor een proper volkje. Maar de brillen, die de opticien aangeboden krijgf om bijv. even recht te zetten, zijn soms te vies om aan te pakken. Daarom een goede raad aan alle brildragers. Neem eens een nagel- schuiertje of een oude tandenbors- tel en geef de bril een schoonmaak- beurt. Gebruik bijv. een beetje handwarmwater en wat toiletzeep en zie hoe de bril er meteen van opknapt. Voor oudere mensen is dat wat moeilijker, omdat zij veelal van nabij niet zo goed kunnen zien. Help dan even een handje. Overigens is uw opticien zeker graag bereid uw bril af en toe even ultrasonisch voor u te reinigen. CD In 1981 bestaat de rijkspostspaar- bank 100 jaar. Dat wordt gevierd door middel van een groot aantal manifestaties in het vooijaar, die mede tot doel hebben de integratie van de postgiro en rijkspostspaar- bank met hun meer dan 6 miljoen clienten gestalte te geven en naar buiten te presenteren. Op 1 april zal te Amsterdam de jubileum- viering op officiele wijze worden geopend. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de rijkspostspaarbank zal de PTT een speciale postzegel uitgeven. In de maanden april en mei en de eerste week van juni zullen twee grote identieke mobiele presen- taties in grote tenten door het land trekken en de volgende steden aandoen: Groningen, Heerlen, Leeuwarden, Eindhoven, Zwolle, Breda, Hengelo, Goes, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Lelystad, Alkmaar en Amsterdam. Bezoekers van deze presentaties zullen in feestelijke sfeer en op een aantrekkelijke wijze worden gecon- fronteerd met een groot aantal facetten rond het thema geld. Aan de hand van ruim vierhonderd Nederlandse spreekwoorden en ge- zegden over geld en sparen als leidraad, wordt dit thema op infor- matieve, educatieve en ludieke wijze uitgebeeld. Onderwerpen als de ontwikkeling van het geld als fysiek ruilmiddel tot giraal (bank) saldo, de vervaar- diging van geld, munten en biljet- ten, inflatie, dataverwerking, en meer in het algemeen gezegd, handelingen met betrekking tot geld, krediet en sparen als onder- deel van het dagelijks gedrags- patroon, zullen aan de orde worden gesteld. In speelse sfeer worden wedstrijden quizzen en recordpogingen voor jong en oud (stuivertje rollen, dubbeltjes stapelen, slapend rijk worden) georganiseerd. De presen taties zijn opengesteld voor be zoekers in het algemeen en voor speciale groepen als schooljeugd, bejaarden, verenigings- en bedrijfs- leven. In Amsterdam vindt op 3 juni tenslotte een wetenschappelijk symposium plaats over consumen- tisme en het bankwezen. In de stormachtige diskussie rond de Amerikaanse octrooiaanvraag voor de zogenaamde olievreter lijkt niemand te hebben opgemerkt dat het Britse Patent Bureau dezelfde octrooiaanvraag al in mei 1976 toewees. Het Engelse patentnum- mer 1 436 573 is het zusje van de Amerikaanse octrooiaanvraag door de New Yorkse General Electric Company en de onderzoeker Ananda Chakrabarty. Na een acht jaar slepende affaire wees het Amerikaans Hooggerechtshof in juni jongstleden de Amerikaanse aanvraag voor de .erfelijk ge- sleutelde' olievreter, een Pseudo- monas bakterie, toe. Hiermee maakte het Hof de weg vrij voor vele andere octrooiaanvragen op het gebied van biotechnologie, waaronder het omstreden gene- tische manipulatie onderzoek. Op de eerste pagina van het Engelse Patent staat te lezen hoe de erfelijke eigenschappen van ver- schillende Pseudomonas bakterien, die elk een gedeelte van de kool- waterstoffen (waaruit olie bestaat) kunnen afbreken, door erfelijk knutselen in een bakterie verenigd zijn. Deze erfelijk gesleutelde bak terie kan haar olie afbrekende taak dus beter aan. Bovendien vormen de volgevreten bakterien zelf een smakelijk eiwitrijk hapje voor an dere zeedieren. In de praktijk gooien olie-opruimers stro dat met de bakterieen doordrenkt is, op de vervuilde golven. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse octrooi-informatie- dienst (Patentlaan 2 te Rijswijk) is er op de naam van Chakrabarty geen aanvraag door General Elec tric in Nederland ingediend. In 1972 toen de Amerikaanse aan vraag werd gedaan, was het in Nederland overigens volgens artikel 3 van de Rijksoctrooiwet nog niet mogelijk een dergelijk octrooi voor levende planten- of dierenrassen te verlenen. Sinds december '78 wordt in deze regeling echter voor micro- biologische werkwijzen (bakterien en virussen) een uitzondering ge- maakt. Ook in Nederland lijkt de weg open te staan voor dergelijke octrooien, evenals voor het gene- tische manipulatie onderzoek. De nu achter ons liggende zomer mag dan niet steeds dat fraaie weer hebben opgeleverd, dat velen gehoopt hadden, de weersomstandigheden hebben toch geen negatieve invloed gehad op het steeds meer florerende fietstoerisme in ons land. Fietsers blijken zich van het weer niet zo erg veel aan te trekken. Het binnenlandse fietstoerisme heeft dit jaar opnieuw een recordhoogte bereikt. Dat valt ondermeer af te lezen aan het groeiende aantal georganiseerde groeps- fietstochten (ruim 10% meer dan in 1979) en aanzienlijk meer deelnemers (circa 15% meer dan in 1979). Bij verschillende evenementen moest door de organisatoren een deelnemersstop worden ingesteld. Meer Nederlanders vooral, maar niet alleen jongeren, heb ben fietstrektochten gemaakt en de be- langstelling voor fietskampeertochten was verrassend hoog. Waarom zo velen nu fietstoeristen zijn geworden, is niet helemaal duidelijk. Motieven die in ieder geval hoge ogen gooien zijn het lichamelijk actief zijn en het sportieve aspect. Steeds meer mensen combi- neren hun vrije tijd of vakantie met actieve sportbeoefening en juist de fiets biedt goede mogelijkheden voor zo'n combinatie. Vermeldenswaard is verder dat steeds meer gefietst wordt voor een goed doel. De afgelopen maanden is een groot aantal fietstoch- ten georganiseerd om te protesteren tegen misstanden (meestal met betrek king tot het milieu) of om geld bijeen te brengen voor bijvoorbeeld de restau- ratie van een kerk, voor de bouw van een club - of buurthuis, om fietsen voor gehandicapten te kunnen kopen of om acties ten bate van ontwikkeling- landen tfe steunen. Voor een goed, idefcel doel, krijg je de Nederlanders ge- makkelijk op de fiets. Zegt het voort! Weten hoe 't moet en een beetje durven Kijkt u zelf deze weken in de winkels: gebreid is terug. En hoe! Mantels, jacks, pakjes, jurken, truien en vesten; gebreid is er te kust en te keur. Voor hem en voor haar. Maar wilt u zelf kreatief actief zijn, loop dan eens naar de wolwinkel. Want wie weet hoe 't moet en een beetje durft, kan zelf breiend, spinnend, hakend of vervend mode maken. Het Internationaal Wol Secretariaat, dat zich een naam heeft verworven op het terrein van voorlichting over ,,mode in zuiver scheerwol", brengt al jaren voor alle wolcreativelingen in Nederland het blad Kreatief'. Dit najaar heet het voor het eerst ,,Lana/ Kreatief", om te beklemtonen, dat het om ,,lana" wol dus, gaat en om aan te geven dat dit voorlichtings- en ideegn- blad is vernieuwd. Niet meer alleen bijna honderd brei- en haakmodellen in de niebwste modellen en kleuren, maar daarnaast vooral tips over kreatief zijn met wol. Om al die duizenden die tot nu toe wel lazen en aarzelden, maar niet deden, een echte steun in de rug te geven. Wie haken wil, vindt een basis- verhaal over ,,hoe moet ik haken?"; wie interesse heeft voor tapijtknopen vindt daarover een reportage; wie wol wil verven of zou willen spinnen en weven, vindt informatie. Alles gelardeerd met prachtige voorbeelden, die duidelijk maken, hoe mooi zelf gebreide of gehaakte, geknoopte en geverfde wol kan zijn. Waarbij duidelijk is, dat naast de doorzetters. vooral de durvers deze winter aan bod komen. Want voor wie weet hoe 't moet en buiten de van oudsher gebreide paden durft te kijken, heeft de breimode 80/81 veel moois te bieden. In een winter die weinig echt nieuwe kleuren en vormen geeft, zijn het vooral de nieuwe steken en de aparte kleurcombinaties die het doen. Om een voorbeeld te noemen: een Noorse trui hoeft niet in rood, wit en blauw, maar kan heel goed en anders in geel en bruin op een grijze wol. Maar ook: nu anno 1980 het fijne beeld in de breimode overheerst en breien mode is geworden, kan eigenlijk alles. Gladde garens, harige garens als Shetland, mohair en bouclfe voor elegantie, luxe garens als lambswool en cashmere voor wie het klassiek anders wil doen en dikkere garens met nieuwe kleurencombinaties voor sportievelingen. Veel kleine steken met ribbels, diagonalen, kabels en blokjes- effecten, maar ook veel fijne strepen en voor de jongeren de verlengde, zoge naamde ,,jumbotrui" met een vlakverdeling in pasteltinten, die veel aan de werken van de schilder Mon- driaan doet denken. Ook het haakwerk heeft nu zijn plaats in het modebeeld, met veel folklore- achtige modellen en in elkaar gewerkte kleuren met een tweed-effect 4 la Chanel. Moeilijk? Niet voor kreativelingen met durf. En de draagbaarheid is voorop blijven staan. Met toepassingen die u met zwier en charme door elke Hollandse winterdag voeren. Met kleding voor het ontbijt, het winkelen, het werk, het diner, het dansen, het sporten en het wandelen. Van elegant tot sportief. ,,Lana/Kreatief" 1980/81 is verkrijg- baar in de wolwinkel. Moest eertijds iedere kerk bank het ontgelden, hij kreeg relief onder het kervend jongensmes, nu oefenen de calligraffiti zich op de ruiten van lijn zes, op het abri of op het tartend marmer der toch al zo gekorte welgestelden. Bij gekleurde of bedrukte textiel- artikelen ontstaan er soms - wanneer ze nog nieuw zijn - kleurvlekken, als ze in koud water of warm sop worden gelegd. Dat kan zelfs gebeuren als ze volgens het behandelingsetiket worden gewassen. De consument voelt zich dan terecht teleurgesteld. Hoe is het nu mogelijk dat gekleurde - en nogmaals - nieuwe textiel gewoon als het in water of sop gestopt wordt, afgeeft, ook al wordt het volgens het behandelingsetiket behandeld? De VTWS (Vereniging Textieletikette- ring voor Was- en Strijkbehandeling) tekent hierbij aan dat nieuwe geverfde of bedrukte textielartikelen, vooral die met diepere tinten, soms een klein ge- halte aan ongebonden kleurstof bezit- ten. Deze kleurstof laat in water van de vezels los en kleurt het spoelwater. Ge- kleurd was- of spoelwater is dan ook een waarschuwing. Als het natte weef- sel of breisel lange tijd ineen gefrom- meld blijft liggen, kan de overtollige kleurstof afgeven op andere artikelen die er tegenaan liggen. Dit soort vlek- ken gaat er bij een volgende was niet altijd uit. Het is daarom van belang bij nieuwe geverfde of bedrukte textiel de volgende regels in acht te nemen: Gekleurde artikelen niet lange tijd in stilstaand water of sop weken; Was bij voorkeur nieuwe gekleurde artikelen de eerste keer apart; Ter voorkoming van lichte vlekken in het artikel moet u er voor zorgen dat het wasmiddel goed is opgelost. Let erop dat bij staand sop het gehele artikel blijft ondergedompeld. Gebruik een bontwasmiddel; Net zo vaak naspoelen tot het spoel water kleurloos blijft; Al naar gelang het artikel, dit meteen centrifugeren, uitwringen, nat ophan- gen of op een doek te drogen leggen. T-biljetten 1978 en 1979 (a f 50,- incl. kopiefin en na- zorg). "opmaken van Jaarstukken BTW- en Loon- adminstratie Boekhoudingen meer dan 10 jaar er- varing garandeert een correcte en dis crete behandeling van uw zaken.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 7