HIPKE Lente beleven in 14 bos- en natuurgebieden „'t Centrum" Speciale Baby-wetties Ingezonden Fietsen beter dan kalmerende middelen Hartweek dit jaar in het teken van hartrevalidatie Wykvereniging Groenoord heeft meer potjes op het vuur Willen alle KEES BOSSEN dit even lezen! PAGINA 9 \<H)rd<-rlkk4MH-drn 1 april 1981 Voor kinderkamer en reiswieg: FAMILIEDRUKWERK Uw adres voor een goede fiets en bromfiets Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 Tevens alle reparaties Speciaal voor het tere baby huidje zijn er sinds kort in de winkel zogehete Baby-Wetties" verkrijg- baar. Onder de naam Wetties kwam vorig jaar een nieuw handig produkt op de markt: een soort tissues die altijd vochtig blijven en door een fris- geurende lichte impregnering tevens een reinigende werking hebben. Een vernuftige sluiting zorgt ervoor dat als men een natte tissue uit het doosje trekt, het puntje van de volgende al ,,grijpbaar" wordt. Deze gepaten- teerde afdichting sluis het doosje achter hermetisch af, waardoor de tissues voortdurend vochtig bijven en hun rei nigende werking behouden. De nieuwe Baby-Wetties hebben de- zelfde voordelen, maar de tissues be- vatten een mildere impregnering, waar door ze nu ook geschikt zijn voor het schoonmaken van baby-billetjes bij de luierwisseling. Ondanks deze mildere impregnering reinigen ze de baby-bips sneller en gemakkelijker; verder drogen ze niet uit en blijven in de verpakking hygienisch bewaard. Deze kunststof doos is bovendien ron en zacht, zodat kinderen er veilig naar kunnen grijpen. Een doos van 35 stuks kost in de winkel 4,95, een van 70 stuks 8,90. Het verslag van de bijeenkomst in het ,,politiek cafe" in het Raedt- huijs op 10 maart 1981, zoals dat is verscbenen in de Schiedamse Cou- rant van 11 maart 1981, geeft de ware gang van zaken niet geheel juist weer en probeert overigens enige indrukken te wekken die op zijn zachtst gezegd misplaatst zijn. Ter toelichting moge het volgende dienen: 1) PvdA en D'66 hebben elkaar niet broederlijk omarmd. Toevallig wa- ren slechts deze partijen aanwezig op een discussiebijeenkomst waar- voor ook andere partijen waren uigenodigd. Dan ontkomt men er niet aan om slechts samen te overleggen over zaken. Dat is echter iets anders dan een .sm arming". 2) De afwezigheid van CDA en WD was niet veelbetekenend, doch teleurstellend. Met deze par tijen had de bijeenkomst nog tot ,,iets" uit kunnen groeien. 3) Een ,,aanzet voor nieuwe colle- gevorming" is een veel te zware betiteling voor hetgeen tussen en- kele bestuursleden van PvdA en D'66 is besproken. Slechts in speculatieve zin - hoe kan het ook anders als verkiezingen nog ruim een jaar op zich laten wachten - is gesproken over de politieke en bestuurlijke toekomst van Schie dam. Daarbij heeft D'66 gedacht duide- lijk te maken dat, zo de partij zich al geroepen zou voelen om aan een college van burgemeester en wet- houders deel te nemen, de combi- natie PvdA - D'66 niet de meest voor de hand liggende is en ook niet de alleenzaligmakende voor Schie dam. Er zijn meer partijen die goede gemeentebestuurders kun nen leveren! 4) Mede in het licht van het bovenstaande is het ronduit be- lachelijk om namen van individuele (bestuurs) leden van D'66 aan wet- houdersfuncties te koppelen. Pas op het moment dat een kandidatenlijst op democratische wijze is samengesteld, de ver kiezingen hebben plaatsgevonden en op basis van programma's onderhandelingen over het te voe- ren beleid zijn gevoerd, is het - zinnig om namen te noemen. Namens het bestuur van de afde- ling Schiedam van D'66, A. Reijn- hout, voorzitter. "Fietsen is belangrijk, zowel voor het lichaam als voor de geest. Als er meer zou worden gefietst, zou dat een scherpe daling te zien geven in het gebruik van kalmerende mid delen en slaappillen. Fietsen is een goede hulp voor de juiste spanning van de spieren en voor de bloedcir- culatie. Het helpt de zenuwen door het verbeteren van de slaap, stimu- leert de stofwisseling en beschermt zelfs tegen infekties. Het voorkomt te zwaar worden en verlengt de levensduur". Aldus een uitspraak van de Amerikaanse medicus Dr. Paul Dudley White, voormalig lijf- arts van president Eisenhouwer en zelf tot op zeer hoge leeftijd een fervent fietser. Hij wordt in de Verenigde Staten gezien als het symbool van wat fietsen kan bete- kenen voor het persoonliik welziin van het Amerikaanse publiek. Wie meer wil weten over de invloed van het fietsen op de gezondheid, kan hiervoor het boekje "Fit door fiet sen" raadplegen dat door overma- king van 8,20 op postgiroreke- ning 234567 kan worden aange- vraagd bij de stichting: fietsin Amsterdam. Hierin ook veel advie- zen en uitgewerkte trainingspro- gramma's voor trimmen op de fiets. 6t.e.m. 12 april 1981. Er zijn in Nederland te weinig hartrevalidatieteams. Dat zegt de Nederlandse Hartstichting aan de vooravond van de jaarlijkse hart- week (6-12 april). De gelden, die tijdens de landelijke collecte wor den ingezameld, zullen voor een belangrijk deel worden aangewend voor uitbreiding van de revalidatie- capaciteit. Op dit moment kunnen jaarlijks slechts 2500 hartpatifenten-worden geholpen, bij hun terugkeer in de maatschappij. Volgens de Neder landse Hartstichting komen hier voor echter 5500 a 6000 hartpatien- ten in aanmerking. Hartrevalidatie is erop gericht om de patient, die herstellende is van een hartinfarct of een hartoperatie, in een nieuw lichamelijk, geestelijk en maatschappelijk evenwicht te brengen. Het werk van hartrevali datieteams moet al in het zieken- huis beginnen. Zo'n team bestaat uit bijvoorbeeld; een cardioloog, een internist, een fysiotherapeut, een maatschappelijk werker en een wijkverpleegster. De Nederlandse Hartstichting heeft geconstateerd, dat de combinatie van medische en psycho-sociale nazorg vereist is en problemen kan verlichten, die vaak na ontslag uit het ziekenhuis optreden: angst voor herhaling van het hartinfarct en de daarmee gepaard gaande onrust en zwaarmoedigheid De bijeenkomsten, die de Hart stichting in ,,De Hartenark" te Bilthoven organiseert met hartpa- tienten en hun partners, zijn zo'n vorm van nazorg. Minstens even belangrijk als de revalidate zijn de preventie en de bestrijding van hart- en vaatziek- ten. De Nederlandse Hartstichting blijft aktief in zijn strijd tegen deze volksvijand nummer 1. Het gaat om 40.000 a 50.000 nederlan- ders, die jaarlijks een hartinfarct krijgen. De Nederlandse Hartstichting zoekt vrijwilligers, die gedurende de Hartweek op pad gaan, om voor dit belangrijke werk te collecteren. Ze worden daarbij geruggesteund, door uitvoerige publiciteit in de pers en op radio en televisie. Bovendien zal er dit jaar voor het eerst, huis aan huis, een speciale krant, met uitvoerige informatie, worden verspreid, in een oplage van 4.900.000. Collectanten kunnen zich aanmel- den bij: S.S. Schippers-Buurman, Mgr. Nolenslaan 664, Schiedam. Tel. 739018. Buiten de aktiviteiten die elders in dit blad zijn vermeld, heeft de Wijkvereniging Groenoord e.o. nog wel wat meer te bieden. Zo is er elke maandagavond om 20.00 uur klaverjassen, inl.: tel. 735878 of 702363. Elke dinsdagavond om 20.00 uur schaak en jeugdschaak om 19.00 uur, ink: tel. 709604. Elke dinsdagavond om 20.00 uur damestrimclub, ink: tel. 709901. Al deze aktiviteiten vinden plaats in de Boerderij Landvreugd, Swee- lincksingel 7, Groenoord-Z. In de gymzaal P. van Anrooylaan 1 vindt elke donderdagavond van 21 tot 22 uur de damesindoor plaats, ink: tel. 731064. Eind van dit jaar (81) wil ik (Kees Bos, 28 jaar, kaderatier te Delft) een boek uitbrengen waarin knipsels opgenomen zijn van mensen die allemaal dezelfde voor- en achternaam hebben. Kees Bos dus Natuurlijk hebben we een weinig origincle naam, hele volksstammen heten zo, er zijn bossen Bossen om het nog wat anders uit te drukken maar door met z'n alien in een boek te staan, hebben we op die manier toch maar mooi een streepje voor op de mensen die Strack van Schijndel heten. Alle knipsels (liefst originelen) zijn welkom, dus korte berichtjes (Kees Bos breekt been, Kees Bos failliet, Kees Bos 3 jaar TBR), interviews, geboorteaan- kondigingen en - maar daar moeten de nabestaanden voor zorgen - rouwadvertenties. Uw knipsel(s) met vermelding van naam en adres sturen naar Kees Bos, Bosboom Toussaintplein 37, 2624 DD Delft. Van het eindresultaat wordt u schriftelijk op de hoogte gesteld. Utrecht Het Staatsbosbeheer en de VARA nodigen alle 14 miljoen Neder- landers uit inl4 bos- en natuurgebieden te komen wandelen. Tientallen kilometers natuurpad wordt opengesteld voor degene die de bijzondere sfeer van het voor- jaarsbos willen ondergaan en zich tegelijk „natuurwijzer" willen maken. Die 14 bos- en natuurgebieden hebben elk hun eigen verhaal, hun eigen natuur. Neem nu het duinengebied in de boswachterij Scboorl bijvoorbeeld. De schoon- heid daarvan is gelegen in de afwisseling, boog en laag, begroeide en onbegroeide hellingen en bier stuivende koppen. De strijd tegen de verstuiving heeft het Staatsbosbeheer bier gewonnen door het planten van bos. Dit is nu zo groot en heeft zoveel luwte gebracht dat van een echt bos gesproken kan worden. In de boswachterij Noordwijk is het met het bos wat anders gesteld. Het bos hier heeft duidelijk te lijden van wind zout en droogte. Nog jaarlijks leggen bomen, vier, vijf rijen dik het loodje, waardoor de eens zo gave bosrand is omgevormd tot een grillige ,,Natuur- lijke" grens. Het derde kustgebied waar gewandeld kan worden is het landgoed Westhove op Walcheren. Het maakt deel uit van de z.g. ,,Manteling", een bosstrook tussen de duinen en de landinwaarts gelegen vochtige grond. De sterke ver- schillen in bodemgesteldheid op korte afstand geven het bos een grote afwis seling. Friesland en Overijssel De noordelijk gelegen wandelactie- gebieden zijn de boswachterij Appelscha in Friesland en Westerwolde/Sellingen in de zuidoosthoek van Groningen. De boswachterij Appelscha vormt een onderdeel van het uitgestrekte natuur- gebied tussen Appelscha en Diever. Dit ,,Drents-Friese Wold" biedt een afwis- selend landschap van bossen, heide, stuifzanden, vennen en landbouw- gronden. De oudste bossen, hoofd- zakelijk dennenbossen liggen rondom de Bosberg een terrein dat vroeger een uitgestrekt stuifzandgebied was. Sellingen ligt in de mooie bosrijke streek tussen Winschoten en Ter Apel. Met zijn alleenstaande eiken, evenals in Drente de meest kenmerkende boom in het landschap, zijn brokken laag bos, zijnkronkelende zandpaden en slingerende beken doet het gebied sterk denken aan het ,,01de Drentse land schap". Wie zich heuvelend een weg wil zoeken zou naar Overijssel moeten gaan, naar de ,,Sallandse Heuvelrug", tevens de boswachterij van die naam. De boswachters krommen hier hun ruggen om de befaamde bergen met hun natuurlijke rijkdommen voor al tijd te bewaren: Eelerberg, Hellen- doornseberg, Haarlerberg, Noetseler- berg en Holterberg. Gelukkig gaat het hier met de natuur bergopwaarts, zeker in het reservaat tussen Nijverdal en Haarle waar een schaapskudde al gra- zend de heide beheert. Inhet noordoosten van Twente. tussen Ootmarsum en de Duitse grens, voeden talrijke bronnetjes een beek die zijn kristalheldere water in snelle vaart door zijn kronkelende bedding oost- waarts voert. Deze beek, de Springen- dalse beek, vormt het hart van het naar hem genoemde natuurreser- vaat ,,Het Springendal". Het is een wandelgebied bij uitstek waar u de sfeer van het aloude Twentse welhaast ideaal ervaren kunt. Nunspeet Zich slingerend voortbewegen gaat heel goed in de boswachterij Nunspeet". Hier, op de noordelijke Veluwe, kron- kelen de paden zich rondom de beboste heuvels. Ook hier werden eens de bossen aangelegd op uitgestrekte heide- velden en op zandverstuivingen. De ,,zoek-je-weg-wandeling" is uitgezet in het beboste stuifzandgebied dus op slingerende wegen met bochten waar- achter steeds weer een nieuwe natuur- verrassing wacht. Utrecht In de provincie Utrecht kunnen de ,,zoek-je-weg"-enthousiastelingen zich naar boswachterij ,,De Vuursche" begeven. De wandeling is er uitgezet op het landgoed Groeneveld met het ,,kasteel", dat een Nationaal Centrum voor Bos, Natuur en Landschap" zal worden. Het is een park in de Engelse landschapstijl met vele waterpartijen. De doorstappers gaan ,,binnendoor" naar het aangrenzende landgoed Hooge Vuursche waar zij kennis zullen maken met vele oude beukenlanen. De tweede Utrechtse ,,zoek-je-weg"- boswachterij ligt op Amerongse Berg" en heet eveneens zo. Dit is een zacht glooiend land, dat deel uitmaakt van de in de ijstijd gevormde stuwwal tussen Hilversum en Rhenen. Midden in de boswachterij ligt de 69 meter hoge Amerongse berg. Vanaf 1980 zijn hier de heidevelden waarop de schapen graasden, die de mest produceerden voor het bouwland met onder andere tabaksteelt, geleidelijk aan weer be- bost. Kenmerkend ook voor deze bos sen, zijn de mooie, hellende beuken lanen. Brabant In het westelijk Brabantse land is op initiatief van Oranjeprinsen een begin gemaakt met de bebossing van heide velden. Dat gebeurde in de omgeving van Breda waar deze oude bossen zijn ondergebracht in de boswachterij „Ulvenhoutsebos". Graaf Hendrik III en zijn zoon Prins Willem van Oranje waren hier eeuwen geleden de eerste ,,Staatsbos"-boomplanters. Tijdens de lentewandeling zullen de ,,zoek-je- weg"-wandelaars zulke oude bossen er niet meer terugvinden maar zich wel kunnen laten verrassen door fraaie delen loofbos en op de grens van bos en cultuurland, door prachtige verge- zichten met aan de horizon de kerk- toren van de omliggende dorpen. In de boswachterij ,,Leenderbos" aan de oostelijke zijde van de provincie, biedt het Brabantse land een ander natuurfenomeen: een restant van de oorspronkelijke heidegebieden. Hier is de idee te krijgen hoe het er ooit in ons land moet hebben uitgezien: heidevelden met vennetjes en stuif- zandgebieden. Grote stukken van de dennehkkers zijn in de boswachterij reeds herplant en voorzien van andere soorten. Ook natuurlijke verjonging krijgt een kans. Het moderne beheer is goed te volgen terwijl aan de horizon van de grote stille heide" ook hier het Brabantse land met de kerktorens voorbijschuift. Meijnweg is een nog nauwelijks ont- dekt bos- en natuurgebied in Midden- Limburg. Bossen en heidevelden, diepe dalen en hoge plateus wisselen elkaar af in een gebied waar ooit nog eens een kolenmijn zou moeten komen. Tenslotte is er ook een ,,ontdek-de- natuur"-wandeling in het uiterste puntje van het land, tevens op het hoogste puntje: de boswachterij ,,Vaals". De natuur maakt hier deel uit van een uitgestrekt bos-bergland, dat zich over de grenzen voortzet als het Bois de Preus in Belgig en het Aache- nerwald in Duitsland. Heuvels, beken, dalen, bossen, akkers, weilanden, boomgaarden, boerenhofsteden, kort- om het toppunt van schoonheid is te vinden rond de Vaalserberg.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 9