forfrfAkkMnta Platennieuws Fietstocht langs M wond're bomen Uitgebreid Delta Expo weer geopend Fisher-Price tambourkorps NS voert Gezinstoerkaart Verhoging inkomensgrenzen regeling premievrystelling en reductie Slimslang maakt einde aan gevecht met de tuinslang PAGINA 6 27 mei 1981 Nieuwe typen reisdocumenten op komst I Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) heeft meegedeeld, dat het de be- dorling is over te gaan tot het invoeren van nieuwe typen paspoorten en identi- teitskaarten, die voldoen aan wat in internationaal verband is bepaald. Drie organisalies hebben zich met reisdoeumenten bemoeid. de Raad van Europa, die richtlijnen heeft vastgesteld over identi- teitskaarten; de Internationale Bur- gerluchtvaart Organi- satie, die aanbevelingen heeft gedaan over de ei- sen waaraan machinaal leesbare paspoorten moelen voldoen. de Europese Gemeen- schap, die de mogelijk- heid beziet van het in voeren van een uniform paspoort. Over het tijdstip waarop de nieuwe soorten reisdocu menten worden ingevoerd, is nog geen beslissing geno- men. aldus de minister. De streek V.V.V. Zuidwest Veluwe heeft een leuk initiatief genomen door een fietstocht uit te zetten langs bijzondere bomen in de gemeente Ede. Een interessante route langs de heksenbezem, de apeboom, de Pinus Sylvestris, de Kruuponder en nog veel meer. De uitvoerige routebeschrijving plus een plattegrond met ingetekende wonderbomen en andere wetens- waardigheden is in een mapje verpakt voor 2,25 te verkrijgen bij genoemde Streek V.V.V., Postbus 234 in Ede (tel. 08380 -14444). Rob Hoeke komt met nieuwe Boogie Woogie langspeler. ,,Free and Easy" is de titel van de nieuwste - welgeteld de veertiende - langspeelplaat van de langzamer- hand legendarische Nederlandse boogie woogie pianist Rob Hoeke. Een elpee, waarop Hoeke weer eens als vanouds bezig is, met een bezetting die klinkt als een klok. Een plaat, waaromtrent de ver- wachtingen hoog gespannen zijn. De van de langspeler getrokken single .Chimes of Freedom" - een compositie van Bob Dylan - heeft de potentie van een hit. Rob Hoeke - de laatste tijd wat minder aktief - is blij met het nieuwe produkt, dat dezer dagen in de platenwinkel is verschenen: ,,We hebben de plaat deze keer in eigen beheer gemaakt. Ik denk dat het daarom zo'n fantastische plaat is geworden. Een goede bezetting en een prima sfeer om in te werken. Het is dan ook niet zo verwonder- lijk dat we de titel ,,Free and Easy" hebben gekozen. Ik heb me nog nooit zo lekker gevoeld als tijdens het maken van deze plaat." Werksfeer. Die werksfeer is heel belangrijk voor Hoeke: ,,Die was de laatste jaren een beetje vertroebeld ge- raakt en daarom ging het niet zo lekker meer. Wat mij betreft: ik maak liever geen platen dan slechte platen." Er kwamen dus een tijdje geen platen, al bleef Hoeke overal in het land optreden. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Boogie woogie is nog altijd een van de meest populaire soorten tnuziek. En zo werd er een nieuw combo gevormd en na repetities op een percentage van de premie verschul- digd. Bij een inkomen hoger dan de reductiegrenzen moet de volledige premie worden betaald. Staatssecretaris De Graaf van So- ciale Zaken heeft intussen een notitie over de regeling naar de Tweede Kamer gezonden. Zoals bekend, bestaat voor de premiehef- fing van de volksverzekeringen - de Algemene Ouderdomswet, de Al- gemene Weduwen- en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslagwet, de Algemene Wet Bijzondere Ziekte- kosten en de Algemene Arbeidson- geschiktheidswet - een regeling, waarbij van degenen van wie de premie als aanslag wordt geheven, in het geval van een gering inko men geen of slechts een gedeelte van die premies wordt ingevorderd. Deze regeling is in beginsel bedoeld voor de zelfstandigen. Met ingang van 1976 zijn de grenzen voor deze regeling dras- tisch verhoogd. De vrijstellings- grenzen werden toen gesteld op 90% van de belastingvrije sommen voor de loon- en inkomstenbelas- ting. Over het te volgen beleid na 1976 moest een nadere studie plaatsvinden. In afwachting daar- van is in de afgelopen jaren telkens de gekozen verhouding tussen de grenzen van de regeling en de belastingvrije sommen gehand- haafd. Thans is de studie afgerond en heeft staatssecretaris De Graaf de resultaten daarvan aan de Tweede Kamer meegedeeld. De belangrijk- ste conclusie is, dat de premievrij- stellings- en reductieregeling aan haar doel beantwoordt. Voorge- steld wordt dan ook om de grenzen definitief te binden aan de ontwik- keling van de belastingvrije som men. De vrijstellingsgrenzen moe- ten dan op 90% van die sommen worden gesteld. Stellendam - Het tentoonstellings- centrum Delta Expo bij de Haring- vlietsluizen in het Zuidhollandse Stellendam, is weer voor't publiek geopend. Delta Expo heeft de afgelopen maanden een niet on- belangrijke uitbreiding ondergaan: aan het tentoonstellingscentrum is een speciale hoek voor de jeugd toegevoegd. In deze zogenoemde jeugdhoek wordt op begrijpelijke wijze het begrip water aan de kleintjes uit- gelegd. En om water gaat het per slot van rekening bij Delta Expo. Of liever gezegd: de strijd tegen het water. Het centrum toont de Deltawerken in al zijn facetten. Dit gebeurt aan de hand van diverse films, dia's, maquettes, terwijl er verder bij- voorbeeld een ingenieus systeem is ontwikkeld om de waterloop in ons land in kaart te brengen. Deze "waterkaart" toont door middel van ongeveer 2200 aan- en uit- knipperende lampjes de preciese loop van de diverse rivieren en zee-armen in ons land. Delta Expo bestaat dit jaar tien jaar en heeft in die tijd een gestadige groei doorgemaakt. Zowel wat het tentoonstellingsge- deelte betreft, alsook het aantal bezoekers. Zo bezochten vorig jaar ruim 110.000 mensen Delta Expo, een stijging van 10 procent in vergelijking met 1980. De expositie wordt ook veel door buitenlanders bezocht, terwijl het gebeuren ook een geliefd doel is voor schoolreis- jes. Immers, het educatieve aspect neemt een belangrijke plaats in binnen de expositie, Een bezoek aan Delta Expo wordt afgesloten met een rondleidingdoor het binnenste van het Haringvliet- sluizen-complex.De bezoeker krijgt daar een duidelijke indruk van de techniek die in dit grote waterwerk verborgen zit. Het tentoonstellingscentrum Delta Expo ligt aan de zuidzijde van het Haringvlietsluizen en is vanuit Rotterdam in een half uurtje te bereiken.De expositie is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Toegangsprijs/ 2,25 per persoon, kinderen tot 7 jaar gratis. Muziek maken is nog steeds voor kinderen een van de leukste dingen Fisher-Price helpt daarbij een handje. Dit voorjaar komt er een echt tambourkorps op de markt: een trommel met stokken.bekkens, samba-ballen, een tambourijn en 'n mondharmonica. Alle attributen kunnen in het trommeltje worden opgeborgen, want het'trommel-vel' is als het ware een dekseltje dat op het trommeltje past. Het tambourkorps is gemaakt van duurzaam en sterk materiaal, kost 54,50 en is geschikt voor kinderen vanat 3-7 iaar. Partytje Het tambourkorps is niet alleen een leuk veijaardagscadeau voor de jarige zelf, maar kan meteen gebruikte worden - samen met de andere feestvierder - als onderdeel van het partijtje. Met zijn alien door de tuin of het huis marcheren en spelen maar Kwaliteit Sinds de oprichting in 1930 streeft Fisher-Price er niet alleen naar om speelgoed te maken wat op de eerst plaats veilig en sterk is, maar dat ook de creativiteit van een kind stimuleert. Uitsteeksels, scherpe randjes en andere gevaarlijke constructies zijn uit den boze en bovendien wordt elk stuk speelgoed getest. Psychologen en kinderspecialisten volgen nauwlettend het gedrag van kinderen die in de eigen speelzalen van Fisher-Price met het speelgoed spelen. Het zijn tenslotte kinderen die met het speelgoed moeten spelen en niet de 'grote' mensen. Het tambourkorps compleet. Alle attributen kunnen in het trommel tje worden opgeborgen Tieners kunnen's zomers al sinds jaar en dag voordelig per trein toeren. Voor een gezin was het nog steeds een hele uitgaaf. Daar komt deze zomer veran- dering in door invoering van de gezins toerkaart. Op deze kaart kan een gezin 4 dagen onbeperkt door het land reizen en de hond mag ook mee. Die vier dagen hoeven niet achter elkaar te worden opgenomen maar mogen worden ge- spreid over een periode van 9 dagen. De kaart kost 120,-, oftewel 30,- per dag. Het begrip gezin wordt ruim opgevat. Mensen die langer dan een jaar samen- wonen vallen er ook onder. De kaart is verkrijgbaar in de maanden juni, juli en augustus. zolder in het Noordhollandse Koe- dijk werd de plaat in de studio van de voormalige Cat's gitarist Arnold Miihren in Volendam opgenomen. ,,We waren zo goed op elkaar ingespeeld, voelden elkaar zo goed aan," aldus Hoeke, ,,dat het eigenlijk maar een klein kunstje was om het geheel op de plaat te zetten." Saxofoon. Naast Rob's bekend, kwalitatief hoogstaande pianowerk speelt de saxofoon op ,,Free and Easy" een belangrijke rol: ,,Ik ben heel blij dat we daar Jan Vennik voor gevonden hebben. Zijn bijna scheu- rend geluid geeft de plaat een extra dimensie." De bezetting van de rest van de groep is overigen ook niet gering. Drummer Pierre van der Linden en bassist Willem Schoone leggen de strakke basis voor de improvisatie van Rob Hoeke en Jan Vennik. Beide komen op ,,Free and Easy" goed los. Voor de gitaarbegeleiding tenslotte tekende Ben de Bruyn. De produktie van de plaat is verzorgd door Jan en Pieter Groenewold. De inkomensgrenzen van de rege ling tot vrijstelling of reductie voor premies van de volksverzekeringen zijn voor 1981 als volgt vastgesteld: tussen haakjes de grenzen van 1980: V rijstellingsgrenzen ongehuwden beneden 35 jaar 5.900 (was5.400). ongehuwden boven 35 jaar7.900 (was/ 7.300) ongehuwden met kinderen en gehuwden 10.200 (was 9.400) Reductiegrenzen: 12.800 (was/ 11.700) 14.800(was/ 13.600) 17.100(was/ 15.700). Als het premie-inkomen lager is dan bovengenoemde vrijstellings grenzen wordt geen premie inge vorderd. Ligt het premie-inkomen tussen de vrijstellingsgrens en re- ductiegrens dan is een oplopend Voor veel tuinliefhebbers loopt het sproeien vaak uit op een eindeloze worsteling met de tuinslang. Het op- rollen gaat zelden zoals het moet. Er blijft water in de slang achter, terwijl dat niet de bedoeling is Aan die problemen komt nu een eind met de slimme Slimslang van Black Decker: een 20 m lange, platte waterslang die na gebruik moeiteloos kan worden op- gedraaid in een compacte cassette, zonder in de knoop te raken. Water is belangrijk voor uw tuin. Het kost de voedingsstoffen op die in de bodem zitten, zodat ze door de planten kunnen worden opgenomen. Speciaal wanneer u net nieuwe planten of hees- ters hebt gepoot, moet u er op letten dat ze genoeg water krijgen. Maar ook in de zomer is sproeien vaak hard nodig. U kunt erop rekenen dat de top- laag van uw tuin behoorlijk uitge- droogd zal zijn wanneer het een aantal dagen niet heeft geregend. Vooral het gras en ook kleine planten met on- diepe wortels krijgen het dan zwaar te verd.ren. Vroeg of last sproeien Met sproeien houdt u uw tuin in een goede conditie. En de Slimslang van Black Decker maakt het u daarbij erg gemakkelijk. Het is een 20 m lange, dubbelwandige waterslang, compleet met wartel en snelkoppeling, in een handige, lichtgewicht cassette. Door z'n lengte is de slang geschikt voor praktisch elke tuin en bijvoor- beeld ook voor het wassen van de auto. De slang raakt nooit in de knoop. En na het gebruik wordt het water tijdens het oprollen automatisch uit de slang geperst. Denkt u erom dat u 6f 's morgens 6f's avonds sproeit. 's Middags is het vaak te warm, waardoor uw planten het koude leidingwater niet kunnen verdragen. Bovendien leidt het sproei en 's middags tot snellere verdamping en daardoor tot onnodig waterver- bruik. In z'n compacte lichtgewicht cassette kunt u de slimme Slimslang A 6000 van Black Decker probleem- loos opbergen. De slang kost 98,- (adviesprijs).

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 6