Nieuw spoorboekje met veel veranderingen HIPKE MUGGEN BETEN Bll KINDEREN ELECTRONISCHE BESTRIJDING Vakantiedorp Aqualdelta komt met speciale Pinkster- aanbiedingen Open dag KNGV- centrum Prqzen nieuwe Volkswagen Scirocco PAGINA 7 27 met 1981 HUWELIJKSKAARTEN lAAMAI' m UlAAHflAB De nieuwe dienstregeling van NS, die op 31 mei ingaat, is op tal van punten nogal ingrijpend gewijzigd. Er komen o.m. twee nieuwe lijnen in dienst, er worden 9 nieuwe stations geopend, de verbinding Brabant-Rand- stad v.v. wordt belangrijk versneld en de frequentie Nijmegen-'s-Herto- genbosch wordt verdubbeld. Verder wordt de dienst op de IJssel-Brabant- route aanzienlijk verbeterd. In het licht van de aanhoudende ver- voersgroei en de daarmee samenhan- gende materieelkrapte heeft de ver- wezenlijking van deze nieuwe projecten de dienstregelingmakers de nodige hoofdbrekens bezorgd. Weliswaar is de instroming van nieuw materieel in voile gang, maar voorlopig is dit materieel nog nodig voor vervanging van ver- ouderde treinstellen en voor nieuwe aktiviteiten. Daardoor blijft de mate- rieelpositie, met name in de ochtend- spits, nog zorgelijk. Eerst in 1983 valt hierin enig soulaas te verwachten. De Schiphollijn Eindelijk is het zover: Schiphol krijgt aansluiting op het landelijk spoorweg- net. De bestaande lijn Amsterdam Zuid-Schiphol is aan de noordzijde verlengd tot het nieuwe station RA1, waar via een perron-oversteek op tram- lijn 4 kan worden overgestapt, waar- mee een betere verbinding met de Am- sterdamse binnenstad tot stand komt. Aan de Zuidzijde wordt de nieuwe lijn in Leiden via een vrije kruising bij Warmond op de ,,Oude Lijn" aangesloten. Er komen 4 treinen per uur; van 's Morgens (heel) vroeg tot 's avonds (heel) laat. Om en om rijden er snel - en stoptreinen: sneltreinen RAI-Den Haag Centraal v.v. en stoptreinen RAI-Dordrecht v.v. De stoptreinen stoppen op de nieuwe stations Hoofd- dorp en Nieuw Vennep (2x per uur). In Leiden zijn er elk kwartier in beide richtingen prima overstapmogelijk- heden (perronoversteek): De sneltrei nen RAI-Den Haag Centraal v.v. slui- ten aan op de intercity-treinen Amster dam CS-Vlissingen/Brussel v.v. en de stoptreinen RAI-Dordrecht v.v. sluiten aan op de stoptreinen Amsterdam CS- Den Haag Centraal. Voor de aanvoer van vroege lucht- reizigers start de dienst op de Schip hollijn vroeger dan we in Nederland gewend zijn: de eerste trein uit Rotter dam vertrekt te 4.35 uur, uit Den Haag Centraal te 5.12 uur. Voor de afvoer van vertraagde luchtreizigers worden 's nachts zonodig extra maatregelen getroffen. In alle treinen op de Schiphollijn rijdt een minibar mee. De KLM-bussen van Rotterdam, Den Haag en Leiden naar Schiphol vervallen; die van Utrecht en Amsterdam CS blijven rijden. De Veenendaallijn Door reaktivering van een gedeelte van de oude spoorlijn Amersfoort-Kesteren worden per 31 mei a.s. Veenendaal en Rhenen op het landelijke spoorwegnet aangesloten. De nieuwe lijn takt ter hoogte van de Haar via een vrije kruising van de lijn Utrecht-Arnhem af. Dubbelspoor tot Veenendaal, enkel- spoor tot Rhenen met drie stations: Veenendaal West, Veenendaal Cen trum en Rhenen. Er komt een half- uurdienst naar Utrecht die ook in Drie- bergen-Zeist stopt en die in Utrecht prima aansluit op de intercity-treinen naar en van Rotterdam, Den Haag, Amersfoort en Amsterdam. De rijtijd Veenendaal-Utrecht CS be- draagt 26 minuten. NS verwacht dat station Rhenen veel recreatief vervoer zal trekken. Verbinding Brabant- zuidelijke Randstad Op bovengenoemde verbinding viel tot dusver wel het een en ander aan te mer- ken: lange reistijden en oud materiaal. Dat wordt nu aanzienlijk beter. De reis per intercitytrein (Keulen)-Venlo-Den Haag gaat een kwartier korter duren, terwijl de aftandse rijtuigen worden vervangen door de allernieuwste NS- intercity-rijtuigen. De bestaande stopdienst Venlo-Den Haag wordt tussen Eindhoven en Rot terdam zodanig versneld dat tussen deze stations een tweede IC-dienst ont- staan. De rijtijdwinst tot Rotterdam bedraagt 8 minuten, die helaas niet doorwerkt tot Den Haag doordat de verplichte opening van de Konings- havenbrug dit verhindert. De versnel- ling tussen Eindhoven en Rotterdam wordt bereikt door tot Breda alleen in Tilburg te stoppen. Om dit gat te vullen komt er een nieuwe uurstopdienst Eind hoven-Tilburg West (in de spits een halfuurdienst). Dat betekent een achteruitgang voor reizigers op de tus- sengelegen stations, omdat nu voor een reis naar en van de Randstad in Til burg moet worden overgestapt, De IJssel-Brabant route Tussen Oss en Wijchen is het spoor ver dubbeld en het hele baanvak Arnhem- Den Bosch is geschikt gemaakt voor hogere snelheden (140 km/h). Dat maakt belangrijke verbeteringen moge- lijk. De bestaande halfuurdienst Zwolle-Roosendaal wordt versneld door de treinen tussen Nijmegen- 's Hertogenbosch alleen nog in Oss te laten stoppen. Voor de bediening van de tussengelegen stations komf er tus sen Nijmegen en Den Bosch een half- uurstopdienst bij. Dat geeft Oss 4 in plaats van 2 treinen per uur en maakt de bediening mogelijk van twee nieuwe stations: Oss West en Rosmalen. Deze stoptreinen sluiten in's Hertogenbosch aan op de IC's richting Utrecht en Eind hoven. In Nijmegen ontstaat een goede overstap op de treinen richting Venlo. Door de versnelling van de treindienst op de IJssel-Brabantroute ontstaat er in Breda ieder halfuur een uitstekende overstapsituatie langs hetzelfde perron op en van de halfuurdienst Venlo-Den Haag v.v. Dat levert in de verbinding Eindhoven- Roosendaal (en verder naar Vlissingen en Belgie en omgekeerd) een reistijden- winst van maar liefst een half uur op. Nieuwe stations Zoals gezegd worden er op 31 mei 9 nieuwe stations geopend: Nieuw Ven nep en Hoofddorp zijn nieuwe stations aan de Schiphollijn: 2 x per uur een trein in beide richtingen. Van het nieu we Amsterdam RAI vertrekken 4 trei nen per uur naar Leiden en verder. Veenendaal, Veenendaal West en Rhe nen zijn de nieuwe stations aan de Veenendaallijn: 2 x per uur naar Utrecht en terug. Rosmalen en Oss West kunnen dankzij een verdubbeling van de spoorlijn tussen Oss en Wijchen worden geopend: 2 x per uur een trein in iedere richting. Capelle Schollevaar ligt tussen Rotter dam Alexander en Nieuwerkerk a/d IJssel en er gaan drie treinen per uur in beide richtingen stopppen. Drie stations veranderen van naam: Barneveld Dorp wordt Barneveld Cen trum Barneveld-Voorthuizen wordt Barneveld Noord en Kesteren-Rhenen wordt gewoon Kesteren omdat Rhenen z'n eigen station krijgt. Nieuw materieel De aflevering van 226 nieuwe inter- cityrijtuigen is in voile gang. Ze worden in eerste instantie in de IC-dienst Den Haag-Venlo (Keulen) ingezet. De vrijkomende rijtuigen gaan naar de sloper. Vervolgens zullen de nieuwe rij tuigen in de IC-dienst Zandvoort - Zuid Limburg verschijnen. De vrij komende blauwe rijtuigen verhuizen naar de IJssel-Brabantroute. De daar nu nog rijdende groene treinen uit 1946 zullen geleidelijk worden afge- voerd. In de loop van 1982 wordt de IC-dienst Amsterdam-Vlissingen ,,vernieuwd" en tenslotte de tweede IC-dienst (Venlo) Eindhoven-Den Haag. In het noorden van het land gaan de eerste nieuwe dieselhydraulische treinen rijden. Het eerst tussen Gro- ningen en Delfzijl (najaar 1981) en ver volgens tussen Groningen en Leeuwar- den (begin '82). De andere diesellijnen in Groningen en Friesland komen in de dienstregeling 1982/83 aan de beurt. Ondanks de instroming van nieuw materiaal komt NS, met name in de ochtendspits, nog rijtuigen tekort om alle treinen op de gewenste sterkte te brengen. Daar door kan in de ochtenspits in enkele treinen plaatsgebrek optreden. Opheffing IC-plus De IC-plus Heerlen-Den Haag Cen traal gaat verdwijnen. De trein kan niet meer in het nieuwe schema tussen Brabant en Den Haag worden ingepast. Het alternatief wordt door NS aan- vaardbaar geacht: ieder half uur een goede verbinding met overstap te Eindhoven en t.z.t. met de allernieuw ste IC-rijtuigen. De IC-plus Maastricht-Amsterdam blijft rijden met het comfortabele Corail-materieel, verliest z'n ,,plus" en z'n toeslag. Zoetermeerlijn De vervoersgroei op deze lijn is zo spectaculair dat de perrons moeten worden verlengd om het rijden met langere treinen (drie i.p.v. twee Sprin ters) mogelijk te maken. Het werk moet in oktober 1981 klaar zijn. Internationaal In het verkeer met het buitenland zijn dit jaar weinig spectaculaire verande ringen te melden. Vermeldenswaard is een nieuwe snelle verbinding Hannover-Nederland en terug. 's Ochtends heen en 's avonds terug. Heen: Hannover vertrek 7.08 uur - Amsterdam aan 11.30 uur en terug: Amsterdam vertrek 18.01 uur - Han nover aan te 22.42 uur. De vorig jaar ingevoerde Costa Brava Expres naar de Spaanse grens is een groot succes gebleken. Daarom zal deze trein in de nieuwe dienstregeling 2 x in plaats van 1 x per week rijden. De tweede trein rijdt in de nacht van maandag op dinsdag heen en komt in de nacht van dinsdag op woensdag terug. De naam van deze treinen is gewijzigd in ,,Tramontana". Tenslotte Het spoorboekje verschijnt in een op- lage van 420.000 en blijft daarmee de meest verkochte pocket in Nederland. Hij kost 4,- en ligt vanaf heden op de stations, in de boekhandel en voor het eerst ook in de postkantoren. Even je hart ophalen tijdens de Pinksterdagen, dat zou het motto kunnen zijn van VAKANTIEDORP Aquadelta in Bruinisse (Zeeland). Een groot aantal evenementen zorgen met Pinksteren voor een bruisende, gezellig sfeer, die de alledaagse beslommeringen even helemaal doen vergeten. En als klap op de vuurpijl worden de bungalows en appartementen van Aquadelta tegen zeer aantrek- kelijke prijzen aangeboden. Een 5-daagse pinkstervakantie is er al vanaf295,-- (tweepersoons tuin- appartement) en395,- (zesper- soons bungalow.Zo'n arrangement loopt van vrijdag 5 juni tot dinsdag 9 juni. Bij aankomst op donderdag 4 juni hoeft men niets bij te betalen. Meer informatie over een prima' pinkstervakantie Vakantiedorp Aquadelta, Bruinisse, telefoon 01113-1940. Op Hemelvaartsdag houdt het Koninklijk Nederlands Gymnas- tiek Verbond een Open Dag in Beekbergen. Iedereen is welkom, zowel leden als niet-leden. Er is een groots pro- gramma opgezet en ook kunt u gratis kamperen. Tussen Apel- doorn en Loenen rijdt een echte stDomtrein die u voor een speciaal tarief naar het KNGV-centrum brengt. Prijs voor kinderen tot 12 jaar: I,-- en voor iedereen van 12 jaar en ouder is de prijs/ 2,~. Met de stoomtrein naar het KNGV-Centrum. DIENSTREGELING STOOM TREIN: Apeldoorn vertrek: 09.40 11.40 13.40 15.40. KNGV-centrum aan/Vertrek: 10.15 12.15 14.15 16.15. Loenen aan/vertrek: 10.25 12.25 14.25 16.25. KNGV-centrum vertrek: 10.35 12.35 14.35 17.30. Apeldoorn vertrek: 11.05 13.05 15.05 17.55. Programma Open Dag. Van 09.00 -17.00 uur: - mini-kermis, sneltekenaar, KNGV-infomarkt, video, demon- straties jazzgymnastiek, volksdan- sen, toestelturnen, trampoline- springen, tumbling, recreatie-acti- viteiten, aan veel van bovenge noemde activiteiten kunt u ook zelf deelnemen, poppenkast, harmo- nieconcert, KNGV-disco. - 10.30: openingsstunt. - 12.00 - 14.00 uur aperitief en lunch. - 17.30 - 19.30 warme hap in en om het restaurant. Van 20.30 - 01.00: - gevarieerd avondprogramma met een optreden van Rients Gratama. dansorkest en barbecue, voor de jeugd een disco. Voor kleine kinderen is onze crfche geopend van 9.00 uur's ochtends tot 01.00 uur's nachts. 's Avonds is uw kind dus ook onder deskundige leiding in de slaapzaal van het centrum. Gratis kamperen met tent of caravan. Van 28 t/m 31 mei kan iedereen gratis kamperen op het KNGV- kampeerterrein. Onze camping staat open voor tenten en toer- caravans. Houdt u niet van kam peren, dan is er nog een andere mogelijkheid voor u. Wij kunnen u een volledig verzorgd arrangement aanbieden voor 110,- per per- soon in een 4-persoonskamer. Voor meer informatie en voor boekingen kunt u bellen of schrij- ven naar: KNGV, Lage Bergweg 10, 7361 GT Beekbergen. Tel. 05765-2131. Volkswagen heeft de prijzen vast- gesteld van de onlangs ge'fntrodu- ceerde nieuwe versie van de Sciroc co. Deze prijzen lopen van 23.995,30 voor een L-model met een 44 KW (60 pk) motor tot 34.597,60 voor de GLI-versie met 81 KW (110 pk) motor en een 5-versnellingsbak Het leveringsprogramma ziet er als volgt uit: Scirocco L/44 kW(60pk) 23.995,30 Scirocco LS/51 KW(70 pk) 24.998.30 Scirocco LS/63 KW (85 pk) 26.998,40 Scirocco GT /51 KW (70 pk) 28.998,50 Scirocco GT /65 (85 pk) 29.995,60 Scirocco GTI/81 kw (110 pk) 34.597,60 5- versnellingsbak Scirocco GL /51 KW (70 pk) 28.998,50 Scirocco GL/63 KW (85 pk) 29.995,60 Scirocco GLI/81 KW(110 pk) 34.597,60 5-versnellingsbak Alle prijzen zijn inclusief B.T.W., vrijblijvend en af Leusden. De vaste afleveringskosten zijn390,-, in clusief B.T.W. De steek van een mug is, vooral bij kinderen, speciaal voor baby's niet alleen pijnlijk, maar ook gevaarlijk. Insectendodende middelen onder chemische vorm vaak milieu-on- vriendelijk en houden ook een ze- ker gevaar in, vooral wat betreft het slaapvertrek van de kinderen. Een Zwitsers fabrikant heeft een electronisch apparaatje geconstru- eerd, ter grootte van feen aansteker, dat stekende muggen op de meest efficiente wijze afweert. Het Zwitsers Federaal Instituut (vergelijkbaar met ons TNO te Delft) heeft het apparaatje getest. Het functioneert met meer dan 97 procent zekerheid en ondervindt een groeiend succes in de ons om- ringende landen, zeker ook in de warme streken. Dit apparaatje wordt in ons land verkocht onder de naam Sonix, bij Drocjisten, gespecialiseerde winkels en babyshops. De verkoopprijs is f 29,75. HOE WERKT SONIX? Dat alleen wijfjesmuggen steken is een wetenschappelijk feit. Ze ste ken slechts tijdens de z.g. drachtpe- riode. Normaal voeden muggen zich met nectar en het vocht va~n plan- ten. Om de eieren echter te laten rijpen heeft het wijfje extra eitwit- ten nodig. Die vindt zij in het bloed van mens en dier. Tijdens de perio- de tussen paring en het leggen van eieren vermijdt het wijfje de manne- tjes, omdat ze al reeds heeft ge- paard. Sonix brengt het geluid voort, dat de frekwentie van het ge luid van het mannetje nabootst en versterkt. Dit geluid houdt het wijf je, in feite dus de enige stekende mug. op een afstand van 3 meter Het Sonix-apparaat werkt, zonder oponthoud, gedurende het hele muggenseizoen, met een enkele goede batterij van 1.5 volt. De bat- terij behoeft dus maar 1x per jaar te worden vervangen. Er is geen netaansluiting nodig, So nix kan overal gebruikt worden.dus ook in caravan, boot of tent. Nog een veiligheid meer voor de kinde ren is de afwezigheid van een stop- kontakt. Het apparaatje gaat een mensenleeftijd lang mee. Informaties: Sonix Interlanden B.V. Burg Roellstraat 70, 1064 BP Amsterdam, tel. 020 118655. m

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 7