De mismaakte i HIPKE „'t Centrum" mm i Recept van de maand Foto filmwedstryd van Teleac Lastige insekten hoeven niet perse dood De Flevohof in voile bloei PAGINA 5 VMinlrr AkkMrifR 19augustus1981 Ben je niet Kethels oudste Eik, stellig ben jij het meest mismaakt. Maar wie jou denkt aan nar gelijk, - diens wreed lot - spot en hoon genaakt, hij komt bedrogen uit; door slijk en smaad werd je nimmer gelaakt. Sta je zelf, zonder hart, te kijk, menig hart blijk jij diep geraakt. Hoe goed is 7 daar te wonen, waar men bomen schenkt erbarmen. Ja, niet schroomt om dit te tonen door hen lieflijk te omarmen. Bomen, die hiervoor belonen, door met groenkleed ons te warmen. VERLOVINGSKAARTEN Enige weken geleden over- leed Cor Don, stadsbeiaar- dier, muziekkenner en schrijver van poezierubrie- kenin vele bladen. Ook wij mochten Cor Don tot onze medewerkers rekenen en in de loop der tijd verschenen vele ,,Dichters in de boom"- rubriekjes in onze kolommen. Van zijn vriend Kees Hermis laten wij hier- onder een tweetal gedichten volgen. IN MEMORIAM 1. Cor Don 2. bij de dood van Cor Don Uw adres voor een goede fiets •en bromfiets Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 Tevens alle reparatie§ /H Kip op z'n zomers Kip mag zich in ons land in een behoorlijke mate van populariteit verheugen. Kip is betaalbaar, ge- makkelijk te bereiden en smake- lijk. Kipfilets en kippeboutjes wor- den welhaast wekelijks gegeten. Toch valt er heel wat meer met kip te doen. Denken we alleen maar aan de oosterse keuken, waarin kip op tal van manieren onze tongen weet te strelen. Erg lekker, in het bijzonder op een warme zomerdag, is kip met ananas. Extra plezierig daarbij is, dat dit gerecht slechts een voorbereidingstijd kent van 5 minuten, terwijl de bereiding niet meer dan een kwartier vergt. Probeer het eens, u zult er geen spijt van hebben. Ingredi'enten. 400 gram kipfilet 1 theelepel maizena 1 eetlepel Conimex ketjap benteng asin 3 schijven ananas 1 mespunt knoflookpoeder 1 eetlepel maizena l'/i eetlepel Conimex ketjap ben teng asin 2 eetlepels water 3 eetlepels ananassap enkele druppels sherry wat slaolie Bereiding Snijd de kipfilets in kleine stukjes en smeer ze in met een mengsel van maizena en ketjap. Braad ze nu zeer snel aan in olie en voeg er, als de kip gaat kleuren, de in twee helften gesneden ananasschijven aan toe. Laat die ongeveer 3 minuten meesmoren, met het dek- sel op de pan. Leg ze dan op een verwarmde schaal. Maak een mengsel van knoflook, maizena, ketjap, water en ananassap en sherry en breng dit aan de kook. Zodra het geboden is giet u het over de kip met ananas. Slamart Makan, Smakelijk Eten! Dit jaar heeft Teleac via de televisie een cursus uitgezonden over foto- graferen en filmen. Die cursus was - gezien de record belangstelling - een groot succes. Deze zomer wordt als speelse afsluiting door Teleac een foto- en filmwedstrijd georgani- seerd, waaraan ook niet-cursisten kunnen deelnemen. Het thema voor fotografen en filmers is hetzelfde: mensen, dieren en dingen. Een onderwerp, dat ruime mogelijkheden biedt en dat ongetwijfeld velen zal inspireren om met deze landelijke wedstrijd mee te doen. Teleac heeft, om het de deelnemers gemakkelijk te maken, een wed- strijdpakket samengesteld, dat alle elementen bevat voor het inzenden en na jurering ook weer terugzen- den van de foto's, dia's of films. Zelfs gefrankeerde stevige envelop- pen en stickers zitten in dit pakket, dat besteld kan worden via giro 4402900 t.n.v. ,,Fotograferen en filmen" in Nijmegen. Voor foto-inzenders is de prijs van dit pakket 9,50; voor filmers 10,50. Foto's en dia's moeten uiterlijk worden ingezonden 1 okto- ber 1981 en films uiterlijk 1 januari 1982. Een deskundige jury beoor- deelt de inzendingen; de winnaars van het zeer aantrekkelijke prijzen- pakket zullen, voor wat betreft de afdeling fotografie, worden uitge- nodigd voor de opnamen van een televisie-programma, dat Tweede Kerstdag 1981 zal worden uitge zonden. De filmers kunnen de beste films op tweede Paasdag 1982 bewonderen. Met het warmere weer komen ook de insekten weer in groten getale hun op- wachting maken. Lastige insekten soms: Wespendrama's rondom limo- nade en ijslollies, ware muggenjachten of slapeloze nachten; maar niet alleen die traditionale problemen. Vooral de mensen die er gevoelig voor zijn zien vele zomerse genoegens rond- uit vergald door insekten. Uit de geschiedenis blijkt dat de mens al eeuwen strijd levert tegen de last, die insekten kunnen geven. Het roken- de vuurtje uit het stenen tijdperk was ongetwijfeld een van de eerste insek- tenverdrijvers. Al heel vroeg werd ont- dekt dat sterk aromatische planten, die daarnaast veel rookontwikkeling ver- oorzaakten, het effekt nog konden versterken. In het oude Egypte waren de voorlopers te vinden van vele mo- derne insekten-verdrijvingsmiddelen: Een sterk ruikende olie werd op de huid gesmeerd om steekmuggen te weren. De Romeinen kenden het effekt van middelen als kamfer, cupres, galvanum, de schalen van granaatappels, wolfs- bonen en kaneel. In de 16e eeuw ont- dekte men hennep en later ook vele plantenextrakten, zoals knoflookolie, olijfolie en het sap van rauwe tomaten als effektief middel. Gevolgen De gevolgen van muggen- en wespen- steken vallen in ons land over het alge- meen nogal mee, hoewel speciale ge- voeligheid of het oplopen van een steek op een ongelukkige plaats wel eens medische hulp noodzakelijk kan maken. Maar in de tropen en subtropen - denk aan de vakantiereizen die ons steeds verder van huis voeren - kunnen steekmuggen de overbrengers zijn van gevaarlijke ziekten zoals malaria en de gele koorts. Zowel in Nederland als daarbuiten kunnen de moderne insekten-verdrijvers goed werk doen, zeker voor de mensen met ,,zoet bloed", die extra aantrek- kingskracht uitoefenen. Die aantrek- kingskracht zit hem in het feit dat de mens, vooral als het wat warmer is, een damplaagje om zich heen „draagt", waarin ook componentjes van het bloed en zweet voorkomen. De zeer gevoelige antennes van de insekten zijn in staat om zelfs 2000-voudige verdunningen van bloed en zweet feilloos te vinden. De verdrijvingsmiddelen verminderen die aantrekkingskracht, doordat ze in het u omringende damplaagje zorgen voor een ,,luchtje", waar de insekten niets van moeten hebben. Overal nuttig Een van de eerste situaties, waar ieder- een meteen aan denkt voor het gebrui- ken van zo'n verdrijvingsmiddel, is natuuriijk het kinderbedje: Slapende kinderen zijn de meestgeplaagde slacht- offers. Maar ook overdag, buiten, kunnen de insekten heel wat zomer- plezier vergallen. Niet alleen kinderen maar ook vol- wassenen vormen bij allerlei aktivi- teiten een aantrekkelijk doelwit voor insekten. Vissen, picknicken, zonnen, zeilen, zwemmen, sporten, kamperen enzo- voorts: Allemaal bezigheden waarbij muggen en wespen maar ook luizen en vlooien ongewenste deelnemers kunnen zijn. Het speciale geurtje, dat door een in- sektenverdrijver als b.v. Autan (van Bayer) aan uw eigen damplaagje" wordt toegevoegd, zal een gunstig effekt hebben op uw gemoedsrust. Daarbij moet dan wel worden vermeld dat het effekt weer sterk teniet kan worden gedaan door het gebruik van parfums die juist weer aantrekkings kracht zullen uitoefenen. De aantrek kelijke kanten die onze versnaperingen - met name voor wespen - hebben, zijn natuuriijk moeilijker te vermijden: Een glaasje limonade, een ijsje, dat zijn die dingen die je nu eenmaal niet graag laat staan. Maar hoe het ook zij: Het uitgebreid verdelgen van insekten is niet nodig. Zelfs de lastigste insekten gaan voor 'n goed toegepast modern verdrijvings middel aan de haal. Nog afgezien.van het feit dat een opgerolde krant of een spuitbus met een verdelger die buiten wordt gebruikt natuuriijk niet erg ef fektief is. Een eenvoudig middel als Autan daarentegen biedt beslist resul- taat. het is niet nodig hem de zee te noemen zij zit hem onuitwisbaar in het bloed, ademt in hem als eb en vloed, hij zal en wil haar niet ontk omen komt zij hem eens in meeuwen tegemoet, hij liet zich gijzelen door zoute handen, draagster van leven die hem leerdegeduld en hoop op veilig landen het is niet nodig hem de zee te noemen de zee noemt hem, dat is genoeg, omdatzij losmaak t licht en adem ruimte voor de boeg nu valt het licht van de nacht door mijn hand ik schrijf jou niet weg, hoe zoii zoiets als jou w leven, jouwdood? dichterbij loopt het angstig gehuil van de dagen, vallen woorden zich plat op het water, nog wenktjestem, nodigt uit voor bezoek. maar je ogen zijn al op weg, van een verte die ik nog niet ken vaar wel, goede vriend ik kan hooguit vermoeden waar je nu bent niets houden wij vast jelichaam, breekhaar tijdelijk huis, verdampt als een wolk in deavond f er gens goed voor, (god weet het, blijf je adem be waard in een tijdeloos licht onderweg, zonder kaart Kees Hermis Augustus en September zijn de maan- den, waarin de 150 ha grootte Flevo hof zich presenteert met een uitbundige bloemenpracht. In de maand September vinden er bo- vendien en tweetal grote evenementen plaats, die nog eens extra aandacht vragen voor de sierteelt. Op 11, 12 en 13 September is er in het hoofdgebouw van Flevohof een immens grote dahlia- show, terwijl buiten in de tuinen de dahlia's ook nog volop bloeien. Op 18 September vindt het Nationaal Kampioenschap Bloemschikken plaats. De vele honderden bloemstukken zijn op zaterdag 19 en zondag 20 September in het hoofdgebouw van Flevohof te bewonderen. In het grote park van Flevohof wed- ijveren de rozen, de eenjarige perkplan- ten, de borders met vaste planten, de dahlia's en de planten in de tropische tuin met elkaar om de rijkste kleuren en vormen. Het Rosarium bevat ook dit jaar weer de nieuwste aanwinsten van binnen- en buitenlandse kwekers. Het biedt een unieke mogelijkheid om temidden van ruim honderd verschil- lende varieteiten uw keuze te maken voor de eigen tuin. De eenjarigen, de eenvoudige perk- planten, waarmee de open plekken in de border worden opgevuld, doen de laatste jaren hun uiterste best ook voor vol aangezien te worden. Vakbekwame kwekers zijn erin geslaagd grote ver- beteringen in het van ouds bekende assortiment aan te brengen. Ook min der bekende grootheden worden nu in het voile licht van de belangstelling geplaatst. De allerbesten dragen met trots de ,,Fleuroselect" onderscheiding die ze de afgelopen jaren na strenge vergelijkende keuringen, hebben ver- worven, deze winners" zijn in een speciaal vak, tegenover het kaas- museum van Flevohof, bij elkaar ge- bracht en laten zich daar graag bewon deren. Op veel plaatsen in het park is het aantal vaste planiensoorten sterk uit gebreid. De kleur- en vormenrijkdom is een feest om te zien. Ook de vader- landse dahliakwekers hebben hun beste soorten weer in grote aantallen op Flevohof uitgeplant. De liefhebbers van deze uiterst decoratieve bloemen welen dit naar waarde te schatten. Het grandioze slotakkoord van het dahlia- gebeuren is ook dit jaar weer de reeds genoemde, grote binnenshow van 11 t/m 13 September. Honderden arrange- menten tonen hoe mooi de dahlia kan zijn. Tropische tuin Geheel nieuw voor Flevohof is de tro pische tuin. In een kas van 1200 vier- kante meter zijn meer dan 250 ver- schillende planiensoorten te bewonde ren, temidden van waterpartijen met lonteinen. De afrijpende rijst in de sawah; de koffiestruiken, waaraan de eerste vruchten zichtbaar worden; de bananenbomen en de wonderlijke, vleesetende bekerplanten met hun enorme bekers, die als insektenvallen fungeren, doen de bezoekers in stille bewondering genieten. Het ,,kruitje roer me niet" wordt snel herkend; zo ook de metershoge gloriosa en stephanotus. Voor de liefhebber een schitterende omgeving, waarin haar of zijn favorieten in optimale conditie tonen, hoe mooi ze zijn. Coniferentuin Mooi zijn ook de honderden verschil- lenden coniferen in de coniferentuin. Van uitbundige bloei is daar geen sprake, maar de vormenrijkdom en de genuanceerde kleurverschillen vormen, voor hen die het willen en kunnen zien, een aparte bekoring. De meeste planten heester en bomen zijn voorzien van naambordjes. Naast kijkgenot dus ook informatie. Dat is Flevohof in augustus en Sep tember: mooi, boeiend, gezellig voor het hele gezin, ruimte, rust en je neemt er wat van mee! Flevohof is het gehele jaar door dage- lijks geopend vanaf half 9 en nog steeds geldt het aanbod dat voor iedere bezoeker het tweede bezoek in hetzelf de jaar gratis is. Bij het eerste bezoek is dan wel een pasfoto nodig, die des- noods op Flevohof gemaakt kan worden. .Jm* IB

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 5