HIPKE i Voor goed drukwerk Magneet drukkerij MAGNEET DRUKKERIJ Spreekuur Maatschappelijk Werk Trosanjer ^^7 Wordt de nieuwe medische tuchtwet geschikt voor alle patienten- klachten? Inbouwmeubelen voor naaimachines Zoetjes in koffie en thee schelen 100 calorieen per dag PAGINA 7 Vwnkr Akkownlfn 19augustus1981 HUWELIJKSKAARTEN Vooral uwzakelijken ook familiedrukwerk waareisen van kwaliteit aan worden gesteld (dus geen sneldruk). Een goedprodukt verdient de aandacht van de vakman, die weet wat u nodig heeft en meer doet dan dupliceren. Kom eens langs bij Algerastraat 12 's Gravelandsepolder Schiedam of maak telefonisch een afspraak voor een gesprek bij u of bij ons c telefoon 622 422. De stichting Maatschappelijk Werk Schiedam houdt ook in onze wijk een spreekuur. Op woensdag- middag van 14.00 tot 16.00 uur en op donderdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur worden deze spreekuren gehouden in ,,De Blauwe Brug" aan het Bachplein. Telefonisch bereikbaar tijdens vermelde uren via nr. 702143. De Dianthus, zo luidt de officiele naam, is een oud cultuurgewas, dat 50 jaar voor Christus al door Plinius beschreven werd. Het uitge- breide geslacht telt zo'n 200 soor- ten die stammen uit Zuid-Europa, Noord-Afrika en Azie. De naam is afgeleid van dios (stralend) en athos (bloem). Naast de grootbloemige anjer, die sinds de veertiger jaren op grote schaal in Nederland wordt geteeld, is er de laatste jaren veel belang- stelling ontstaan voor de trosanjers. Dit zijn anjers met meerdere zijscheuten waaraan zich kleine bloemen bevinden. Vooral bij jon- gere mensen slaat deze anjer meer aan dan zijn wat plechtiger, ,,stij- ver" overkomende grote broer. De trosanjers zijn ontstaan door kruisingen van de z.g. Amerikaan- se grootbloemige anjers met de Dianthus carophyllaceae. Een andere groep ontstond door de Simanjers te kruisen met de tros anjers, waarbij middelgrote, zeer fraaie bloemen met stevige Stengels ontstonden. Met het toenemen van de belangstelling voor trosanjers nam ook het aantal kleuren toe. Naast trosanjers in rood, roze wit, geel, oranje, paars en donkerrood zijn er veel tweekleurige trosanjers bijgekomen zoals lila met witte rand, zalmroze met witte rand, geel met rood, roze met wit, etc. Het aantal rassen wordt nog steeds uitgebreid en momenteel is er een groot aanbod van trosanjers. Toppers zijn de rozeachtige Silvery Pink, de rode Esquisuite en Red Baron, de gele Goldstar, de cerise- kleurige Sam's Pride en Lilly Ann, de oranje Ministar Oranje en de paarsvioletkleurige Carina. De trosanjer is sterk en goed houdbaar in de vaas. Zet echter geen rijpend fruit in de buurt, want het gas dat door vruchten wordt verspreid, versnelt het veroude- ringsproces hetgeen de bloemen sneller doet verschrompelen. Geef liefst ook snijbloemenvoedsel. Met een speciaal voor anjers ont- wikkeld houdbaarheidsmiddel in het water blijven de bloemen langer goed, zullen alle knoppen open- gaan en hebt u langer plezier van uw bloemen. SCmiEDAM CENTRUM Je kunt als patient alle kanten op met een klacht, behalve de goede. Dar zou je kunnen konkluderen na het lezen van bijvoorbeeld de artikelenreeks in de consumenten- gidsen van maart tot en met juli van dit jaar. En niet alleen de consumentengids besteedt aan dacht aan de schamele patienten- rechten. Maar ook artsen zijn ontevreden over het funktioneren van de medische tuchtcolleges. En het medisch tuchtrecht is eigenlijk altijd een beetje het terrein van de medici geweest. Bij het totstand- komen van de Medische Tuchtwet in 1928 waren de opstellers van de wet van mening dat het in de eerste plaats de medici zijn die in aanmerking komen om over medici te oordelen. Men heeft toegestaan dat medici in de tuchtcolleges zitting namen. Nu in 1981 is er een nieuwe tuchtwet in de maak. Voor wie wordt deze wet? Dat is nog niet helemaal duidelijk. Staatssecreta- ris Veder-Smit heeft eind januari laten weten dat de toegankelijkheid en de bruikbaarheid van de Me dische Tuchtwet haar aandacht zou krijgen. Zij kondigde aan dat de positie van de klagende patiSnt moet worden verstevigd. Er moet meer openbaarheid komen tijdens proces en vooronderzoek. Er moe- ten termijnen worden gesteld waar- binnen klachten worden behandeld en het juridisch vooronderzoek moet worden verbeterd. Schadeclaims en de patient-arts relatie Maar de patient kan met zijn klacht vaak niet om de arts heen. En voor mr. Paul Laurs, jurist bij het Nationaal Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid, staat tegemoetkoming van de schade die de patient heeft geleden, voorop. Die schadeclaims horen echter volgens hem eigenlijk niet bij de tuchtcolleges thuis. Medische tuchtcolleges willen zowel het maatschappelijk als het technisch handelen van de artsen normeren. Het gaat om kwaliteitsbewaking in brede zin". Dat betekent dat het college ook ruime aandacht moet kunnen schenken aan ,,emanci- patieklachten", aan klachten over artsen die zich misdragen tegen- over patienten. Wil je dan dat de arts ook bereid is om mee te werken aan het denken over wat wel en wat niet kan bij een behandeling, dan zal in eerste instantie de persoon en de positie van de arts wat buiten schot moeten blijven. Dat is met een schadeclaim tegen de arts natuurlijk niet het geval. Voor Laurs zijn dan ook deze schade claims een belangrijke bron van ellende. Volgens hem zou het beter zijn de mogelijkheid te scheppen de behandelende instelling, bijvoor beeld het ziekenhuis, aan te kun nen spreken. Best kans dat dan de behandelende arts bereid is mee te werken aan de schadeloosstelling. De bewfjslast naar de arts Een maatregel om schadeclaims te krijgen ,,waar ze horen" in de opvatting van Laurs, is het om- draaien van de bewijslast. Op dit moment moet de klagende patient bij de gewone rechter het bewijs leveren van de schuld en de schade. ,,Wanneer de bewijslast wordt omgedraaid moet de arts bewijzen dat hij het goed heeft gedaan en de arts kan zich beter verdedigen dan de patient". De maatregel zou tot gevolg hebben dat de patient niet meer eerst een uitspraak van een medisch tuchtcollege hoeft af te wachten voordat hij of zij naar de gewone rechter stapt. Op dit moment gebruiken patienten de uitspraak van het college om een dure rechtshulp bij de gewone rechter af te zijn. Laurs heeft er begrip voor dat de patient zich snel stoort aan de grote vertegenwoordiging van artsen in de tuchtrechtspraak. (Er zitten artsen in het tuchtcollege en ook de inspecteur bijvoorbeeld, die de klacht kan onderzoeken is een medicus.) Bovendien hebben art- sen die zitting nemen in het college (een soort erebaantje) vaak weinig juridische ervaring. Laurs twijfelt niet aan de integriteit van de medici, maar het komt voor dat een arts die partij is geworden wordt aangesproken met ,,collega", en dat kan natuurlijk de schijn van partijdigheid wel vergroten. Het omdraaien van de bewijslast kan voor de klagende patient grote voordelen hebben. In de eerste plaats zit dus de patient niet meer met de dure bewijslast, hij hoeft nauwelijks medisch- of juridisch deskundigen in te schakelen. Ook kan de procesgang aanmerkelijk korter worden, er is maar een proces meer nodig. En de positie van de klager en de openbaarheid tijdens het proces en het onderzoek van de klacht zijn voor de gewone rechter altijd nog beter geregeld dan in het medisch tuchtrecht. De Nederlanders vormen een nijver volkje. Maar liefst driekwart van alle huishoudens bezit een naaimachine. In veruit de meeste gezinnen is de naaimachine niet meer weg te denken, besparend door gebruik en daarnaast velen de mogelijkheid biedend om ftjn kreatief bezig te zijn. Dat verklaart waarom vooral veel jongere vrouwen en meisjes een naaimachine bezitlen. Bovendien is zo'n apparaat natuurlijk onontbeerlijk bij de diverse herstel- werkzaamheden. Het bezit van een naaimachine brengt echter ook problemen mee! Waar moet de naaimachine staan? Meestal daar waar niemand er last van heeft. In een kast of in een ander verloren hoekje ergens in huis. Soms zelfs op een an dere verdieping dan waar hij wordt gebruikt. De naaimachine in gebruik stellen be tekent vaak dat er heel wat afgezeuld wordt voor het zover is. Dat deze extra-werkzaamheden er de oorzaak van zijn dat de animo voor het ge bruik van de naaimachine terugloopt is dan ook een duidelijk gegeven. En dat is jammer. Want een naaimachine is een te duur apparaat om in een hoekje van het huis verstopt te worden en slechts zelden te gebruiken! Daarom is er een praktische oplossing voor dit probleem: het inbouwmeubel voor de naaimachine. Een fraai-ogend meubelstuk, verkrijg- baar in veel maten, modellen en hout- soorten en geschikt voor vrijwel alle naaimachines. Passend in elk interieur. Deze handige meubelen zorgen er voor dat de dure naaimachine haar eigen plaatsje krijgt, en laten bovendien nog plaats genoeg voor alle naai-toebe- horen. Hierdoor ontstaat een eigen naai-hoekje dat in een oogwenk weer kan worden teruggetoverd tot een fraai meubelstuk. Dat dit alles een stimulans is om de machine vaker en met meer hobby- plezier te gaan gebruiken spreekt voor zich! Naaimachinemeubelen worden gele- verd en ingebouwd door de naai- machinehandelaar. Voor verdere infor- maties kunt u terecht bij: Beijer B.V., Dieselstraat 6, 7130 PC Lichtenvoorde, tel. 05443-2166 (lmporteur voor Horn- en Germania naaimachinemeubelen in Nederland). Bijna alle Nederlanders van 16 jaar en ouder (zo'n negen miljoen men- sen) drinken dagelijks koffie en thee. Konsekwent als we zijn in het houden van koffie- en theepauzes komen we wel aan twee keer koffie en twee keer thee per dag. "Suiker?" "Ja, graag. Twee schep- jes alsjeblieft." Dat is dan 24 caloriegn per kopje. Koffie en thee zelf staan op nul calorieen; het eventuele scheutje koffiemelk brengt 25 calorieen mee Maar alleen aan suiker komen we zoal op 100 calorieen per dag. Voor iemand van 60 tot 70 kilo, die per dag iets meer dan 2.000 calorieen nodig heeft, maakt dat zo'n 5% uit van de dagelijkse behoefte. Ruim een miljoen koffie- en thee- drinkers besparen zich die 5% door het gebruik van calorievrije zoetmiddelen. Voor 200.000 van hen is er nog een reden om geen suiker te gebruiken: Zij zijn dia- betici. En vanwege hun suikerziek- te moeten zij suiker mijden omdat er koolhydraten in zitten. Zoetmid delen - tabletjes en in vloeibare yorm bevatten niet alleen nul calo rieen, maar ook absoluut geen koolhydraten. Daarmee vormen ze een uitkomst voor al die suikerzie- ken, die nu eenmaal goed op hun voeding moeten letten. Van de gebruikers van de alternatieve zoet middelen maken de diabetici zo'n 19% uit. Calorieen teller Elke suikerpatient heeft zijn eigen dieetvoorschrift, dat van geval tot geval zo sterk kan verschillen dat we er hier verder niet op in kunnen gaan. Voor alle andere gebruikers van zoetjes (de calorieenbewakers) doet producent Bayer bij zijn pro dukt Natrena R een calorieentel- lertje. Met dat handig rekenschijfje waarmee de gebruiker steeds haar of zijn calorieenopname kan bij- houden: Bruine boterham met kaas en boter, 175 calorieen - plakje krentenbrood, ook met boter, 150 calorieen - tomaatje op kaas, weer 25 - mayonaise erop, nog eens 100 - enzovoorts. Het tellertje bevat de rubrieken brood, beleg, melk en melkprodukten, hartige versnape- ringen, zoete versnaperingen, war- me maaltijden, dranken, fruit 6n diversen. Ter vergelijking biedt het Natrena- tellertje ook gegevens over de be hoefte aan calorieen, verdeeld naar gewicht 6n geringe, matige of grote aktiviteit. Koken Wie bij het koken ook het gebruik van suiker wil vermijden, kan trouwens prima terecht in het kook. boek van Michel Gerard. Deze pro- feet van de "slanke keuken" biedt vele recepten, waarin suiker is vervangen door alternatieve zoet middelen, die het vooral in toetjes heel goed doen. Bayer biedt overigens ook een receptenboekje, waarin de juiste verhoudingen zijn te vinden voor Natrena-gebruik bij het maken van croissants, brood, koekjes, gebak, desserts en taart.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 7