HIPKE Zaterdag 12 September: Oogst Fruit Corso in Tiel „'t Centrum" CBU opleiding Drugconsulent Volkswagen filmcatalogus Gewicht van fiets zegt niet alles Drie- dimensionaal torenspel Zondag 13 September 1981: Snoep verstandig eet. De corsowagens te kijk PAGINA 7 .Xwrdff .Ikkswrdfn 2 September 1981 HUWELIJKSKAARTEN Uw adres voor een goede fiets ■en bromfiets Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 Tevens alle reparaties Oogst Fruit Corso Tiel 1981 12 September Medio September zal er op diverse plaatsen in Nederland en BelgiS opnieuw een opleiding tot drugcon sulent starten. De opleiding is part-time en leidt op zowel voor voorlichting als hulpverlening aan drugsverslaafden en alcoholisten. Deze cursus is specifiek bedoeld Voor hen die werkzaam zijn bij onderwijs, koffiebarwerk, jeugd- werk, maatschappelijk werk, ver- pleging enz.maar is ook toegan- kelijk voor een ieder die zich serieus in de drugsproblematiek wil verdiepen. Hoofddocenten zijn Dr. K.F. Gun ning, Dr. E. de Marees van Swinderen en Drs. W. Jurg. Naast deze part-time cusussen start er dit jaar voor het eerst ook een full-time opleiding, voor hen die professioneel willen werken op dit terrein. Prospectus en inschrijfformulieren omtrent beide opleidingen zijn verkrijgbaar bij CDB, Postbus 12, Balkbrug(Ov.). De Nederlandse V.A.G.-organisatie voor Volkswagen en Audi heeft voor belangstellenden een aantal Films be- schikbaar, waarin aandacht wordt be- steed aan de verschillende facetten van de automobielindustrie. De fabricage van een auto, het gebruik van een windtunnel, ontwikkelingsprojecten, autosport en veiligheid zijn enkele van de onderwerpen die hierin op 16 mili- meter geluidsfilm worden belicht. De films zijn gebaseerd op het merk Volkswagen en hebben een gemiddelde speelduur van rond de twintig minuten. Ondernemingen, scholen, verenigingen en andere instanties die een evenement, activitiet of voorlichtings- of instruc- tiebijeenkomst extra cachet willen geven door middel van het vertonen van dit filmmateriaal, kunnen hierover contact opnemen met het Technisch Filmcentrum (afdeling distributie), Arnhemseweg 17, 6881 NB Velp (gld,), tel. 085-629188. De films worden gratis ter beschik- king gesteld, alleen de vrachtkosten van de retourzending komen voor rekening van de aanvrager. lichtgebouwde fietsen zijn op het ogenblik de grote mode. Over het gewicht van de fiets blijkt nogal wat verwarring te bestaan. In de wieler- sport en bij zware afstands en/of renwedstrijden telt ieder gram dat de fietser met eigenkracht moet voortbewegen. Voor de utilitaire en de gewone toeristische fietser is dat van minder belang; hij zal het verschil in gewicht van een paar honderd gram niet of nauwelijks merken. Dat zijn voorkeur toch nog vaak naar een lichtgewicht fiets uitgaat, heeft vooral te maken met de meestal hoge kwaliteit van de onderdelen die in deze fietsen worden verwerkt, waardoor een soepel rijdend en kwalitatief hoog- waardig eindprodukt ontstaat. Bij aankoop van lichtgewicht fiet sen heeft het extra zin om op de kwaliteit van de onderdelen te letten, dat zegt meer dan alleen een zo laag mogelijk gewicht dat voor de komplete fiets bereikt wordt. Wie voor het kopen van de juiste soort fiets rationele voorlichting zoekt, kan verwezen worden naar het consumentenboekje ,,Wat voor fiets?", dat door overmaking van 8,50 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Van het boekje is inmiddels de derde druk verschenen. Spannend nieuw spel: Sinds kort is er een nieuw span nend gezelschapsspel verkrijgbaar: Jumbo's Torenspel. Het spel is drie-dimensionaal uitgevoerd en bevat een toren, waartegen vier ladders worden geplaatst. Vier houten ridders moeten proberen die toren te veroveren door stapje voor stapje hun ladder te beklim- men. Zij worden echter bedreigd door een torenwachter, wiens rond- gang op de trans van de toren wordt bepaald door het gooien met een dobbelsteen. Hij loopt rond op de torentrans waarop acht vlakjes zijn gemarkeerd, afwisselend wit en in de kleuren van de ridders. De spelers gooien om beurten voor hun ridders. Komt de torenwachter hierdoor op een wit vlak, dan mag de betreffende ridder een sport op de ladder omhoog. Komt de toren wachter echter op een gekleurd vlak, dan wordt de daarmee corres- ponderende ridder genadeloos en onder grote hilariteit van de tegen- spelers via een vernuftig mecha- niekje met ladder en al omlaag geworpen en kan weer helemaal van onder af aan beginnen. Hoewel fabrikant Hausemann Hbtte (Jumbo) het spel aanbeveelt voor kinderen vanaf vijf jaar, zullen volwassenen hier zeker ook plezier aan beleven. Geschikt voor twee, drie of vier spelers. Verkrijgbaar bij speelgoedzaken en speelgoedaf- delingen van warenhuizen voor f 34,50, inclusief een forse toren, kuststof ladders, houten ridders en torenwachters en een gebruiksaan- wijzing in zeven talen, waardoor het ook met buitenlandse gasten gespeeld kan worden of aan hen cadeau worden gedaan. Voor de achtste maul Nationale Ziekendag In 1974, toen de welzijnsbevor- derende vereniging voor zieken. ,,De Zonnebloem" een kwart-eeuw bestond, is het initiatief geboren: Nationale Ziekendag. Het idee sloeg zo geweldig aan, dat thans tal van kerkelijke en andere organisa- ties, zusterverenigingen en aanver- wante instellingen ingehaakt heb ben op dit idee: Een dag voor iedereen, die met, ziekte of handi cap te doen heeft. Ook voor verzorgers en familiele- den. Het is niet primair de opzet dat men elkaar cadeautjes geeft. Gewoon praten met elkaar. Kontakt hebben. Of - meer nog - vernieuwen en herstellen. Verloren gegane relaties rond het ziekbed en rolstoel weer opnemen, waar dit maar even kan. En dat geldt ook voor studenten, arbeidscollega's etc. Dit jaar is het thema in vragende vorm: ,,Er mee leren leven....?" En achter die vraag steekt heel watl kan men er mee leren leven? Moet men er perse mee leren leven? Welke invloed had of heeft handicap op personen, gezinnen en relaties? Hoe helpen we elkaar? Speelt religie er een rol bij? Of levensvisie? Pastor-publicist Marinus van den Berg van het Interconfessioneel Verpleeghuis ,,Randerode" te Apeldoorn verzorgde wederom de brochure. Hij deed dit aan de hand van gegevens, welke hij rechtstreeks verkreeg van zieken en verzorgenden van alle levensbe- schouwingen. De Zonnebloem geeft de brochure uit en wel in een oplage van plm. 75.000 exempla- ren. Men kan ze aanvragen bij: ,,De Zonnebloem", Nationale Zie kendag, Postbus 2100, 4800 CC Breda. Het bijsluiten van postzegels ter bestrijding van portokosten wordt zeer op prijs gesteld. In het hartjevan de Betuwe gaat voorde 21 e keer het Oogst Fruit Corso van start. Een veelheid van groenten, vruchten en zaden heeft men op prachtige praalwagens bijeen gebracht. Ruim 14 dorpen in deze fruittuin van Nederland hebben hun uiterste best gedaan om de "etalage" van de boomgaar- den aan de wereld te laten zien. En het mag gezien worden. Nu al ruim 20 jaren komt men in de dorpen rond Tiel in het vroege voorjaar bijeen om de eerste ontwerpen voor de wagen te beoordelen. De kleuren van het fruit afstemmen op de zaden, het groen van verse groente moet in evenwicht zijn met de donkere aubergines of zilverkleur van de gepelde uien. En niet teveel zaden, geen overheersende oranje- tomatenkleur, en niet te weinig wit van de bloemkolen. Ieder van de bouwgroep denkt mee, de meesten hebben al ervaring, de nieuwelingen komen op als het echte plakwerk begint. )e onderbouw, waarvoor vaak nog de dorpssmid wordt opgetrommeld, gaat in ruwe vorm naar de plakschuur. Papier en schuimrubber doen de ijzerdraden en het gaas verdwijnen. De kleuren, voordien al opgetekend door de kunstzinnige ontwerper, worden defini- tief gemaakt met een dun laagje waterverf. De wagen toont al iets maar net moet nog een praalwagen worden. In de voorzomer heerst in de bouwschuur al heel wat bedrijvigheid. In de namiddag komen huismoeders al bijeen om die delen van de pronkwagen, die uit composities van zaden bestaat, al vast in de juiste schakeringen op te plakken. Soms mag dat een handvol graszaad zijn, maar ook vaak bonen, die stuk voor stuk met een pincent dienen te worden opgeplakt. Een heel karwei waarmee men vaak wekenlang bezig is. Even rustpauze tijdens de vakantie, en dan full-speed erteqen aan, want meestal gaat de tijd na de vakanties tot de 2e zaterdag in September de corso zaterdag heel gauw. Maar gelukkig komt dan meer hulp opdagen. Zo'n veertig tot vijftig man - en vrouw! plakken nu aan de wagen. Voor koffie en soep wordt gezorgd en vaak heeft de bouwclub een eigen corso lied, dat men uit voile borst meezingt. De laatste dagen komt de echte Corso koorts! Nu moeten de appels en hetzachte fruit worden aangebracht Niettevroeg, om kleurverlies te voorkomen, niet te laat, om tijdens de expositie in de veilinghallen op 13 September toch nog mooi te zijn. En dan de laatste dagen: de laatste nacht waarop ijverig wordt doorgewerkt met de laatste onderdelen, zodat het juweel: de trots van de bouwclub en van het dorp op tijd in alle glorie in Tiel aanwezig is. Een deskundige jury beoordeelt de wagens o.a. op kleur, gebruik van onderdelen, voorstellingsweergave, en kent punten toe. De wagen met het hoogst aantal punten krijgt de ereprijs met de lof der jury. Een verdiende prijs, maar telkenjare weer zijn de-wagens mooier, vakkundiger. Als het publiek de jury zou zijn, hadden we vast 15 eerste prijzen Dat is niets teveel gezegd, want ze worden steeds mooier, de wagens van het Oogst Fruit Corso in Tiel. Kom U maar eens overtuigen! Tiel heet U welkom. Juist, een appel! En dat kan gelukkig in ons kleine landje nog heel goed ook. Daar zorgt de fruittuin van Nederland wel voor. In ae Betuwe, maar ook in het veel bezongen Land van Maas en Waal, zijn honderden kwekers al jarenlang bezig de beste fruit- soorten te kweken zodat aan ruime keus en goede kwaliteit geen gebrek is. Neem nu de appelen. Natuurlijk kent U de Goudreinetten en de Golden Delicious, gouden liesjes heten ze op de markt. Maar er zijn veel meer soorten: vraagt U de groenteman maar eens. Wat te denken van de Alkmene, die iets van de smaak van de Cox in huis heeft. Of van de Elstar, een appel die je zo uit de hand kunt eten. Naast de wat meer bekende Benoni een sappige appel is nu ook de Discovery in de Nederlandse fruittuin gekweekt. Een platronde, helderrode appel die zich heel goed laat verwerken, b.v. met Sebakken lever e Jonagold heeft de smaak die veel Nederlanders op prijs stellen, terwijl de Karmijn de Sonnaville zich goed leent als handappel. De Mutsu iseen wat grovere appel, waarvan de smaak doet denken aan meloen; de Odin daarentegen heeft een fris-zure smaak. De rode Mautet kennen de huisvrouwen allang als compote-appel en de Tydeman, (Tydeman's Early heet die officieel) kan bogen op een heerlijk aroma. Een nieuwe ster aan het appelfirmament is ■de Spartan, een dofrode appel op geleschil met zacht, sappig vruchtvlees. Hij zal het best doen op de Nederlandse markt evenals de Summerred, een wat langwerpige appel met een fris-zure smaak U ziet: er is meer dan keuze genoeg. Kijk bij Uw groenteman of supermarkt maar eens uit naar deze soorten of naar Laxton, de Melrose, de rode Boskoop of de Winston. Vaak zijn de kisten waarin de appelen zijn verpakt voorzien van kistkaarten. Daar staan bijzonderheden op en de kwaliteits- aanduiding: klasse I. Dat garandeert U goede Nederlandse kwa liteit van eigen bodem. En dat willen we toch: gezond snoepen van ons eigen fruit? Niet alleen het Oogst Fruit Corso in Tiel, ook de expositie van deze fantastische pronkwagens trekt duizenden bezoekers. Al een groot aantal jaren heeft het Stich- tingsbestuur goede contacten met de grote veiling van Tiel en Omstreken. Voor een weekend gaan er geen grote ladingen appels of peren onder de veiling- klokken door Dit jaar op 12 September van 18.00 tot 22.00 uur en zondag 13 September van 10.00 tot 16.30 uurstaan deveilingdeu- ren wijd open voor de bezoekers van de praalwagens. Van dichtbij kan men dan de kunstzinnige uitvoering van de plakkers en ontwerper bewonderen. Dan pas kunt U zien hoe men kreatief is bezig geweest om dit Corso, in zijn soort enig in Europa, tot een adembenemende schoonheid op te voeren. De route naar de veilinghallen wordt aan- gegeven en ook met de trein is Tiel gemak- kelijk te bereiken. De veilinghallen liggen vlak tegenover het station. De toegang be- draagt f. 4,-, voor kinderen f. 1,50. Tribunes f. 10,-, staanplaatsen f. 5,-, kinderen tot 10 jaar (alleen staanplaatsen) f. 2,-. Start: 14.15 uur. Het corso trekt 2 keer aan U uoorbij. Expositie uan de corsowagens in de ueilinghal len uan Tiel Omstreken: op 12 September na afloop van het corso tot 22.00 uur, op zondag 13 September uan 10.00 tot 16.30 uur. Toegangsprijs veiling f. 4,-, kinderen tot lOjaar f. 1,50. Start corsoweek op 5 September!! Kunstig gemaakte mozaieken sieren de wallen uan de stadsgracht, braderieen en muziekma- nifestaties in de avonduren. Int.: Stadhuis Tiel, tel.: 03440 - 15202.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 7