Aan alle bewoners van Schiedam-N oord HIPKE ,,'t Centrum" Nationale kampioenschappen ,bloemschikken' op Flevohof Rubriek: ,,Lezers schrijven" Ook in Schiedam een CDA- V rou wenberaad Boomchirurg te kijk Siermode in Europa Herfst/winter 1981-1982 Gemeentepolitie Schiedam Nieuw kontaktadres voor voorlichting over borstkanker en borstzelfonderzoek PAGINA 7 16september1981 HUWELIJKSKAARTEN Uw adres voor een goede fiets ■en bromfiets Noordeinde 2 - Kethel Telefoon 706874 Tevens alle reparation 1 iai jjii I I t aai Jf .1991WI .IKKNiK l) vragen - komen de wandelaars 1 bijeen in het Schepphuis vofir een groots pannekoekenmaal. Voor de kinderen zijn daar ook allerlei spelletjes te doen. Inmiddels zijn op de scholen inschrijfformulieren uitgedeeld. Inschrijving tot deelname is echter ook nog mogelijk bij de start zaterdag a.s. om half drie. Deelname kost2,50 per persoon. Meedoen aan de spelletjes kost nog eens een gulden. Voor iedere deelnemer is weer een bijzondere verrassing in petto. objecten. Daar wordt aanschouwelijk onderricht gegeven in het behandelen van achterstallig en regelmatig onder- houd van leibomen en wordt ook de wondbehandeling en het standplaats- onderzoek nader belicht. Na afloop kunnen belangstellenden met hun eigen specifieke boomvragen bij de chirurg terecht. De instruktie vindt plaats in het Al- blasserwaardse dorp Giessenburg. Aan het deelnemen aan deze dag zijn enige kosten verbonden. Voor nadere infor- matie en opgave kunt u de stichting bereiken onder postnummer 558, 2800 AN Gouda. Telefoon 01820-24500. Wist u, dat er hier in Schiedam-Noord een tafeltennisvereniging bestaat? Wist u, dat zowel jongalsoud daar wekelijkseen balletje kunnen slaan? Wist u, dat tafeltennis een sport is met veel beweging? Wist u, dat deze sport zich uitstekend leent voor gezelligheid? Wist u, dat deze verenigingReady and Play" heet? Wist u, dat jeugd beneden 17 jaarelkedonderdag kan spelen van 16.00 tot 17.30uur? Wist u, dat alien, die 17 jaar of ouder zijn, elke donderdagavond van 20.00 tot 23.00 uur kunnen spelen? Wist u. dat de vereniging uit dames en heren bestaat? Wist u, dat ons speelcentrum is: Wm. Andriessenlaan 65 (zaal van de Martinuskerk)? Wist u, dat de vereniging openstaat voor iedereen uit deze wijk? Wist u, dat u gewoon kunt komen kijken en meespelen? Hiermede waag ik het eens een inge- zonden stuk in uw veelgelezen blad te plaatsen. Het gaat over het kinder- dagverblijf aan de Schiedamseweg. Aan welk pand mijn tuin en huis grenzen. Ik schrijf ,,dagverblijf" maar het is mij niet duidelijk geworden wat het nu eigenlijk is. Uiteraard heb ik hiernaar wel geinformeerd. Dr. Van der Veer (die het zou moeten weten) zegt dat het alleen voor peuters is van moeders ,,die vrij willen zijn"! Een ander zegsman (Hr. Allard) vertelt mij dat het voor kinderen tot 12 jaar is waarvan de ouders huwelijksmoeilijk- heden hebben of leerlingen van de sociale academie zijn. De directrice van Honkie Ponkie zegt weer dat het voor peuters tot 4 jaar is en beslist niet daarboven, Duidelijk ver schillen- de informaties dus. Wat is het probleem? De buitengewoon hinderlijke geluidsoverlast; schreeuwen, huilen, gillen, een hels kabaal de hele dag waardoor eens rustig buiten in de tuin zitten er niet meer bij is. Natuurlijk mogen kinderen best b.v. 20 minuten's morgens en/Of's mid- dags buiten spelen, maar het zijn nu hele dagen. Weliswaar is er onlangs een door TNO goedgekeurd geluidsscherm (een beton- nen schutting) tussen de afscheidingen van de tuinen en de school geplaatst, maar m.i. is het lawaai nu n6g erger. Niet alleen is er over de vestiging van het dagverblijf met de bewoners van de Meeuwensingel geen enkele inspraak geweest, men heeft zelfs een simpele mededeling achterwege gelaten. Waar- om moet een dergelijk rumoerig dag verblijf te midden van de huizen liggen? Waarom b.v. niet gedacht aan de ,,Blauwe Brug" waar de gemeente toch steeds geld bij moet leggen en er daar best ruimte voor heeft. Ik ben er van overtuigd dat deze inge- zonden brief de oplossing niet aan zal dragen, maar ik had er behoefte aan eens in uw wijkblad te laten zien hoe er met de belangen van sommige in- woners van Schiedam wordt gesold. Met dank voor de plaatsing. Mevr. H. N. (naam en adres van inzendster bij de redaktie bekend) Zoals dat al in verschillende ge- meenten van ons land bestaat wil men nu in Schiedam komen tot het starten van een CDA-Vrouwen- beraad, zo deelt men ons mede. De bedoeling van dit Vrouwenbe- raad is, vrouwen meer politiek bewust te maken, door belangstel- ling te wekken voor zowel de plaatselijke als de landelijke poli tiek. De Schiedamse startgroep stelt zich voor om eenmaal per twee maan- den bijeen te komen en wel in de fractiekamer van het CDA in het oude stadhuis aan de Grote Markt. Na de bijeenkomst die gisteren- avond werd gehouden ziet het programma er als volgt uit: Donderdag 26 november: ,,Onder- wijs" door mevr. M.C. van Lam- balgen-Brouwer. Dinsdag 12januari 1982: ,,Vrouwenadviescommissie" (Wo- ningbouw) door mevr. R. de Ko- ning-Melchers. Dinsdag9 maart 1982: ,,Patienten- vereniging" door Mevr. E. Hellwig- Kuipers. Dinsdag 11 mei 1982: Plaats van Schiedam in het Rijnmondge- beuren" door Mevr. R. Smits-Bor- gers. Heeft u belangstelling, informatie kunt u inwinnen bij mevr. Bot- Don, tel. 739415. Speurwandeltocht in Kethel. Op zaterdag 19 September a.s. oiganiseert de afd. Jeugdwerk van de Hervormde gemeente Kethel voor de jeugd de traditionele TOV-speurwandeltocht door Kethel en omstreken. Na een speurwandeltocht van ruim een uur - met zeer uiteenlopende Open dag over erfbomen De Stichting Natuur- en Landschaps- beheer Z.-Holland zet een activiteit op touw, die in Zuid-Holland en daarbui- ten een uniek initiatief vormt. De Stichting, wier dagelijks werk het is vrijwilligerswerk in natuur en land- schap te coOrdineren en te stimuleren, houdt zich daarnaast ook bezig met het verstrekken van praktische voorlich- ting aan partikulieren op het gebied van onderhoud van bomen. In dat kader organiseert zij op 26 September a.s. in samenwerking met de alom bekende boomchirurg Copijn, een in- struktieve dag over oudere bomen en leibomen. Op erven en in tuinen in het Zuid- Hollandse polderlandschap komen ge- lukkig nog vele oudere bomen voor. Opgaande bomen, als es, eik, esdoorn en els, en leiboom, voornamelijk lin den. Deze bomen hebben vaak reeds een respektabele leeftijd bereikt en dragen in hoge mate bij aan het landschap- pelijk schoon. De eigenaar van zo'n boom moet ech ter wel weten wat hij moet doen en wat hij moet laten om zijn boom mooi en gezond te houden. Dode takken bijv. moeten niet alleen vakkundig worden verwijderd. Zij kunnen ook aangeven dat er iets mis is met bijv. de standplaats van de boom: te eerdichte grond, te weinig voeding. Tijdens de instruktie op 26 September kunnen eigenaren van dergelijke bomen uit de eerste hand geinformeerd worden over de manier waarop ze met hun boom moeten omgaan. Op die 26e geeft boomchirurg Copijn 's morgens tekst en uitleg aan de hand van een diaserie over het beheer en de verzorging van erfbomen en over de onderhoudsmiddelen die daaraan te pas komen. 's Middags gaan de deelnemers de praktijk in en bezoeken zij een tweetal Inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis die vragen hebben op het gebied van voorlichting over borstkan- ker kunnen hiervoor nu terecht bij de plaatselijke kruisvereniging in hun woonpiaats. De plaatselijke kruis- verenigingen van Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis nemen deze taak over van het projekt omgaan met borst- kanker". Ruim een jaar geleden is op initiatief van het projektomgaan met borstkanker" - samenwerkingsverband van de Provin- ciale Kruisvereniging Zuid-Holland en het KWF-Studiecentrum Sociale Oncologic - intensief voorlichting gegeven over borstkanker en borstzelf- onderzoek. Op ruime schaal zijn in de regio posters en folders over omgaan met borstkanker" verspreid. Informatiemateriaal over borstkanker en borstzelfonderzoek zijn verkrijgbaar bij o.a. huisartsen, kruisverenigingen, apotheken en buurtcentra. In de periode September 1980 - juni 1981 zijn bijna 60 voorlichtingsbijeenkomsten over borstkanker gehouden, waarvan de meeste bij vrouwenverenigingen in de regio. Doel van het projekt Doel van het projekt omgaan met borstkanker" is te onderzoeken op welke wijze deze voorlichting over borstkanker en borstzelfonderzoek het beste gegeven kan worden. Daarom zijn regelmatig interviews gehouden met vol- wassenvrouwen in de regio, om te achterhalen wat het effekt van deze voorlichting is. In het najaar wordt een laatste interviewronde gehouden. Het projektteam beschikt over voldoende gegevens om de effekten van gegeven voorlichting te kunnen beoordgjen. De resultaten er ervaringen tot nu toe wijzen in de goede richting: na een In het weekeinde van 19 en 20 September zullen op Flevohof weer de prachtige bloemstukken te be- wonderen zijn, die door deelnemers aan de Nationale Kampioenschap pen Bloemschikken voor amateurs (N.K.B.) in het hoofdpaviljoen van Flevohof op 18 September gemaakt worden. Het is de 18de keer dat deze kampioenschappen gehouden worden, waarvan de laatste zeven keer op Flevohof. Aan de Kampioenschappen zal door ongeveer 200 amateur-arran- geurs worden deelgenomen in 3 verschillende klassen. Aan de Ere- klasse wordt deelgenomen door de meest ervaren bloemschikkers, namelijk winnaars uit de A-klasse in voorgaande jaren. De A-klasse wordt gevormd door winnaars uit de B-klasse in voorgaande jaren en winnaars van de landelijke voorse- lektie-wedstrijden, terwijl de B- klasse bestaat uit mensen, die nooit eerder aan kampioenschappen periode van 9 maanden voorlichting heeft 56% van de volwassen vrouwen een poster gezien, 29% een of meerdere folders en 30% een artikel over borst- kanker/borstzelfonderzoek in de regionale pers. Ook de voorlichtingsbijeenkomsten blijken succesvol te zijn: inmiddels zijn ruim 2.100 vrouwen via deze bijeenkomsten bereikt. Nieuwe aanvragen voor voorlichtingsbijeen komsten bij verenigingen en instellingen komen nog steeds binnen. Alhoewei het projektteam omgaan met borstkanker" zijn aktiviteiten in de regio afrondt, betekent dit niet, dat de voorlichting wordt stopgezet. Folders over borstkanker en borstzelfonderzoek blijven op de huidige adressen beschikbaar voor geinteresseerden bij huisartsen, kruisgebouwen, apotheken etc. Voor mWr informatie over borstkanker kunnen vrouwen terecht bij de huisarts of wijkverpleegkundige. Ook kan men naar het Integraal Kan- kercentrum Rotterdam bellen, telefoon 010-634130. Nieuw adres Voor allerlei vragen op het gebied van voorlichting over borstkanker/borst- zelfonderzoek (bijv. aanvragen voor een voorlichtingsbijeenkomst of voorlich- tingsmateriaal) kunnen inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis terecht bij de plaatselijke kruisvereni ging in hun woonpiaats. Kontaktadres en -telefoonnummer van de plaatselijke kruisverenigingen staan hieronder vermeld. De plaatselijke kruisvereni gingen kunnen bij aanvragen voor voor lichting op hun beurt een beroep doen op plaatselijke werkgroepjes, die zich ervoor in willen zetten de voorlichting in stand te houden. Kontaktadres voor Schiedam: Kruisvereniging Schiedam, Bachplein 588, tel. 706177. 1 1 t l l hebben deelgenomen. De opdrachten, waaraan op' 18 September door de deelnemers zal worden gewerkt, zijn aan de ver schillende klassen aangepast. Deel nemers aan de Ere-klasse zullen drie opdrachten te vervullen krij- gen, t.w.: a. Een verplicht bloemstuk, waar van men alleen de opening van het voorwerp te zien krijgt, waarin een bloemstuk opgemaakt moet wor den. b. Men krijgt een bepaalde hoe- veelheid materiaal voor het maken van een speciaal arrangement, dat nu nog niet bekend is. c. Een vrije compositie, waarvoor men een keuze kan maken uit een aantal door de N.K.B. op te geven titels. Deelnemers aan de A-klasse dienen de opdrachten a. en c. te vervullen, terwijl de arrangeurs uit de B-klas se een voorwerp krijgen, waarin zij naar vrije keuze een bloemstuk kunnen opmaken. De mode zal dit najaar te verdelen zijn in drie categorieen: de klassiek- elegante, de sportieve en de folklore lijn. Deze stromingen zullen ook tot uiting komen in de sieraden-mode. Bij de gedempte kleuren van de Shet land wollen stoffen, maar ook bij het grovere tweed, de tricots en de zijden ontwerpen zal geelgoud het opnieuw zeer goed doen. De trend in de siermode in Europa verplaatst zich onweerhoudbaar naar de wat massievere creaties: groot en exotisch. Zeer actueel is het veelvuldig gebruik van edelstenen: smaragd, ro- bijn, saffier, turmalijn en amatyst en niet te vergeten de immer popu late briljant. ,,Lang" is al een paar seizoenen mode en hierin zal de komende maanden geen verandering komen. Kettingen en colliers zijn lang en ook de sautoirs blijven overwegend lang. Nieuw zijn echter de geometrische schakels en de - grotere - hangers van wilde dieren, die ook als broche te vinden zijn. De broches blijven over het algemeen L+iter nogal klassiek of nostalgisch van ontwerp. Oorversieringen zijn nog altijd onver- minderd populair en varieren van kleine geometrische stekertjes en lange sierlijke hangers tot grote vlakke gouden clips, al dan niet versierd met stenen. Ringen zullen in grote getale worden gedragen met 3 of 4 tegelijk. Ook hier is een tendens naar wat grotere vormen merkbaar, alsook naar een veelvuldiger gebruik van stenen. Armbanden De armbanden zijn jong en elegant van lijn. Ovale of ronde, massieve De prijsuitreiking zal plaatsvinden op 18 September om 16.30 uur door de Landdrost van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders de heer H. Lammers. De Nationale Kampioenschappen Bloemschikken worden georgani- seerd onder auspicign van: - het Algemeen Verbond voor Volkstuinders Verenigingen in Ne- derland - de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde - het Bloemenbureau HoUand. Om de deelnemers niet uit hun concentratie te halen worden de bloemstukken pas 19 en 20 Sep tember tentoongesteld. Daarbij dient de bezoeker rekening te houden met het feit, dat het afbreken van de tentoonstelling zondgmiddag 20 September om 16.00 uur begint om de deelnemers die ver weg wonen, in de gelegen- heid te stellen de avond rustig thuis door te brengen. Flevohof is iedere dag geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Flevo hof is dit jaar het tweede bezoek gratis. Men heeft daarvoor wel een pasfoto nodig, die eventueel op Flevohof gemaakt kan worden. De afdeling gevonden- en verloren voorwerpen is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur en is telefonisch bereikbar onder het nummer 260760 (toestel 119) GEVONDEN VOORWERPEN: Portemonnee's 1 bruine portemonnee inh. plm. 367 Bfr. 50 Lfr. 35,20 tel. politie. Sleutels 1 bruin lederen etui inh. 5 sleutels, tel. 734645, 1 rode etui inh. 1 loper 2 sleutels, tel. 738862, 1 musketon- haak 2 lipssleutels tel. politie; 1 bruine etui inh. 5 sleutels en geldbedrag tel. 735308. Kleding 1 beige damesjack maat 42, tel. 735115 (Na 18.00 uur); 1 spijkerjack, tel. politie; 1 wit-bruin kinderjack maat 104, tel. 263281. BHIIen 1 herenbril metalen montuur in rode koker, tel. 156600; 1 metalen kinder- bril, tel. politie Diverse it 1 draagbare radio-cassetterec. tel. 265896 (na 18.00 uur); 1 blauwe sport- tas, opschr. Brittaniea inh. sportkle- ding, handdoek, gereedschap, tel. 705915; 1 blauwe kinderfiets, tel. 737430; I overhal dartpijlen pistool, klauwhamer, breekijzer, bandscanner, tel. politie. slavenbanden behoren ever.zeer in het modebeeld als de sierlijke schakel- banden met filigrain. Als versiering ook hier weer motieven uit het dieren- rijk: panterkoppen met schitterende ogen, slangen die zich om de pols kronkelen Het vorige seizoen al gesignaleerd maar het komend jaargetijde zeer actueel zijn de haarspelden en -kammetjes in geelgoud, met de meest uiteenlopende versieringen ontleend aan de natuur: dieren, bloemen, blaadjes etc. in gesti- leerde vorm. Horloges zijn plat tot ultraplat en heel fijn van lijnvoering en ornament. Veel modellen zijn er in zowel dames- als herenuitvoering: klein en groot. Er is vaak tevens een middenmaat die door beiden sexen kunnen worden gedragen. Een variant op het dameshorloge is het klokje dat als hanger wordt gedra gen; de mannelijke tegenpool hiervan is het nu weer zeer moderne zakhorloge. Nederland loopt vooralsnog wat achter op deze algemene moderegels. Het merendeel van de sieraden in ons land zijn toch nog altijd heel fijn, dun en klein van ontwerp.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 7