ProJuventute Oranje Kalender 1982 Leuk die loempia {35} Suikerzieken doen boekje open Even een taxi bellen 2000 keer Aktie: Zon in de schoorsteen Welke bloembollen bloeien in het begin van het jaar? 11 november 1981 VntrifrAkkMrifft PAGINA 11 KOOP EEN OF LIEFST MEER ORANJEKALENDERS 1982 (Nederlands en/of viertalig) DE PRIJS1S F9,— Recept van de maand: I GEEF DE JEUGD EEN KANS Duizenden kinderen worden in hun ontwikkeling klem gezet. GEEF DE JEUGD EEN TOEKOMST Vele kinderen en ook ouders kunnen geholpen worden. DANK ZIJ UW HULP: leert een gezin weer met elkaar praten; voelt een kind /ich weer begrepen; hoeft een jongere misschien niet weg te lopen. KOOP DE ORANJEKALENDER Om de kinderen goed te helpen is inzet nodig, maar ook goede voorzieningen en deskundige mensen. De overheid betaalt lang niet a lies en daarom hebben wij Uw hulp hard nodig. Verzendkosten f 2,50 extra POSTGIRO 517400 te Amstelveen Kalenderaktie Pro Juventute Postbus 29 - 3632 ZR Loenenaan de Vecht - Telefoon (02943) 30 82 OnthuLsende hartekreten van Diabeten ,,Dorst hebben als een woestijn" zo omschrijft de zesjarige Francesco Mulder in het zojuist verschenen boekje Hartekreten van Diabeten een van de symptomen van diabetes mel- litus (suikerziekte), waaraan honderd- duizenden Nederlanders lijden. Harte kreten van Diabeten, met als onder- titel ,,Honderduizenden Nederlanders wachten op uw antwoord", bevat een bloemlezing van de overstelpende hoe- veelheid readies, die de Diabetes Ver- eniging Nederland DVN ontving op haar oproep aan de leden om eens hun ervaring als suikerpatient op papier te zetten. Het boekje is gespon- sord door Spruyt-Hillen te Vianen, een onderneming, die o.a. als leverancier van injectiemateriaal voor diabeten nauw betrokken is bij de problemen waarvoor suikerzieken dagelijks komen te staan. Over die problemen gaat dan ook dit bcckje en vooral over het onbegrip en de vooroordelen van de buitenwereld, niet alleen van colle- ga's op het werk, van medeleerlingen op school, van familieieden en vrien- den, maar volgens de demissionaire Staatssecretaris van Volksgezondheid, mr. E. Veder-Smit, in het voorwoord zelfs ook uit onverwachte hoeken zoals onderwijzend personeei en zelfs artsen. Zij noemt twee nadelen, die de diabeet ondervindt bij het leiden van een zo normaal mogelijk leven: de handicap zelf en de - vaak schrijnende - readies uit de omgeving. Uppakken en meenemen! Hartekreten van Diabeten, dat fraai en kleurrijk is gei'llustreerd door leerlingen van de kunstacademie Artibu.s in Utrecht, is ingedeeld in hoofdstukken, die ieder een aspect van het leven van de diabeet belichten, zoals; De eerste verschijnselen, Ziekenhuisopname en de relatie met de arts, De hypo en hyper Dieet en snoepen, Spuiten en slikken, De readies op het werk en op school en Diabeten en vrije tijd. Het bevat bij - dragen van kinderen tot grijsaard, van ontroerende rijmpjes (De naald gaat in mijn been/ook met Kerst ik vind het gemeen) tot onthutsende verslagen. Zoals die van de man, die in staat van zogeheten hypo(glykemie), waar- van de verschijnselen een beetje lijken op dronkenschap, in de Amsterdamse Leidsestraal door twee politie-agenten wordt aangetroffen. ,,Oppakken en meenemen!", is de onmiddellijke reactie, ,,Die vent is als een kanon". Het slachtoffer heeft de politiecel maar net overleefd. Gei'nteresseerden kunnen Hartekreten van Diabeten bestellen door over- making van 6,45 op postgirorekening 401246 t.n.v. DVN-Utrecht. Er zijn wel eens van die dagen, waarop de lust tot ,,uitgebreid eten koken" maar betrekkelijk en een klein hapjt uiterst welkom is. Een paar loempia'- bijvoorbeeld zijn dan vaak de gauw gehaalde oplossing. Maar weet u, dat u die loempia's ook heel gemakkelijk zelf kunt maken? Aan ingredienten hebt u (voor 6 loempia's) nodig: 3 dl. water; 125 gram bloem; 1 eiwit; zout naar smaak; 200 gram varkensvlees (kleine blokjes); 1 middel- grote ui; Vi theelepel Sambal Oelek; 1 eetlepel Conimex Ketjap Bentang Manis; 1 prei; 100 gram tauge - of 1 Bami pakket; 200 gram witte kool; Vi theelepel knoflookpoeder; 3 theelepels bouillonpoeder; zout naar smaak. Bereiding (15 minuten) Braad het vlees lekker bruin. Doe er de uien bij en laat deze doorbakken tot ze glazig worden. Voeg er dan sambal en ketjap aan toe en laat ook die even meebakken. Dan doet u er de schoongemaakte en kleingesneden groente bij, knoflook, bouillonpoeder en zout. Laat dit alles even korte tijd bakken, zodat de groente lekker knapperig blijft. Nu kunt u de vulling laten afkoelen. Maak vervolgens van water, bloem, ei en wat zout een glad beslag. Vet een koekepan goed in met olie en hierin een sauslepel beslag op een laag vuitr langzaam aan een kant bakken. Zodra ze loslaten, het baksel uit de pan nemen en even laten afkoelen. Vervolgens legt u op de gebakken zijde een zesde van het vulsel en dan vouwt u de flensjes als een envelop er omheen. Dichtplakken met wat eiwit. Tenslotte frituurt u de loempia's in hete olie of frituurvet. Serveren met kant en klare Conimex Loempia saus uit de fles. Slamat Makan, Smakelijk Eten. Taxi Centrales in Rotterdam en in Den Haag laten telefonische bereikbaarheid doormeten In de komende drie maanden, inciusief de Kerstdagen zal het Haagse bureau TEMA Telefoon Marketing dagelijks op verschillende tijdstippen tussen 7 uur 's ochtends en 4 uur 's nachts, om een taxi bellen in Rotterdam en in Den Haag. Naar schatting zullen meer dan 2000 oproepen worden gedaan, van elke op roep wordt geregistreerd of TEMA op het telefoonnummer beantwoording kan krijgen, en hoeveel seconden op beantwoording gewacht moet worden. Na drie maanden wordt per computer precies vastgesteld of het publiek op alle uren van de dag en op alle dagen van de week, gemakkelijk en vlot een taxi kan bestellen. De twee taxi centrales zullen door deze TEMA Telefoon Efficiency Test een duidelijk en cijfermatig beeld krijgen van de werkelijke telefo nische bereik baarheid. In hun streven naar optima- lisering van het dienstbetoon aan het publiek vertrouwen beide taxi centrales uit de onderzoekgegevens aanwii- zingen te verkrijgen voor een nog ver- dere verbetering van hun service. De taxi centrale in een grote stad, b.v. Rotterdam, wordt elke dag gemiddeld zo'n 8000 (achtduizend!) keer door het publiek gebeld om een taxi, maar het aantal varieert sterk per tijdstip van de dag en per dag van de week. Toch lijkt het of elke Hagenaar het nummer 90 77 22 en elke Rotterdammer het nummer 36 12 22, uit zijn hoofd kent. Bij pieken, b.v. plotseling slecht weer, stijgt het aantal opbellers soms zo sterk dat niet iedereen onmiddellijk geholpen kan worden en het publiek heeft daar natuurlijk ook wel begrip voor. De twee taxi centrales willen echter, met het opdragen van dit onderzoek, aan het publiek aantonen dat zij elke mogelijkheid willen aangrijpen om nog aanwijzingen voor verbetering van de service te vinden. De meeste grote personen- en goede- renvervoersmaatschappijen in Neder land hebben TEMA Telefoon Efficiency Tests laten uitvoeren en aan de hand van de test-bevindingen daadwerkelijke verbeteringen kunnen realiseren. Zowel het publiek als de taxi-onder- nemers mogen dan ook positieve resultaten van dit onderzoek verwach- ten. Pakjes maken voor zieken Reeds vele jaren organiseert de nationale vereniging De Zonne- bloem de bekende Sint Nicolaas- actie: Zon in de schoorsteen. Zij wordt daarbij geholpen door KRO radio en televisie. Ook dit jaar vindt deze aktie plaats en men verwacht zeer grote deelname. Vorig jaar waren er meer dan 80.000 nederlanders die voor een zieke, gehandicapte of hulp- behoevende bejaarde medeburger een pakje maakten. Het gaat niet om dure kadoos, doch om een pakketje, als het even kan met versjes of en leuk briefje. Als men een kort briefje schrijft naar De Zonnebloem, dan ont- vangt men na 15 november naam en adres van een zieke of gehandicapte op een zogenaamd adresformulier. Hierop bevinden zich tevens enkele gegevens over degene voor wie u het pakje gaat maken. Dat is om te voorkomen, dat men dingen stuurt waar de ontvanger niets aan heeft. Bijvoor beeld als er staat: "Ziet slecht', dan weet de gever, dat men beter geen lectuur kan zenden. Er zijn elf provinciale posten. Als men nu schrijft (graag postzegel van 65 cent insluiten voor toe- zending adres-formulier) naar de post van de provicie waarin men woont, dan ontvangt men tijdig de gegevens. Het pakje kan dan t.z.t. verzonden of - als de zieke/ gehandicapte in de buurt woont - gebracht worden. Uw centrale post: Zuid-Holland: De Zonnebloem, Postbus 73.780, 2507 AG 's-Gravenhage. Onder de stervormige bloemen die in het voorjaar onze tuinen ver- sieren en die wij samenvatten onder de naam ,,vooijaarsbloeiende bol- len", zijn er vele die al lang voor het officiele begin van de lente ons met hun kleurenrijkdom ver- blijden. Galanthus - De vroegste bloeiers zijn natuurlijk sneeuwklokjes die in geheel Europa, van het westen tot aan Rusland, inheems zijn. Galan thus bloeit vrij-hangend op 15 cm.- lange stelen en kan reeds in januari tevoorschijn komen. Plant de bolletjes in groepjes, 5-10 cm. diep en op dezelfde onderlinge afstand, in borders, rotspartijen, tussen flagstones onder heesters en bomen, verwilderd in gras of in bloembakken. Ze doen het het best in vrij vochtige, zware grond en in half-schaduw. Sneeuwklokjes ver- meerderen zich snel en wanneer de pollen te dicht worden moet men ze opnemen, delen en verplanten - vlak na de bloei, en eer het blad is afgestorven. Eranthis - De winteraconiet past prachtig bij de sneeuwklokjes. daar zij met haar helder-gele kleur in dezelfde periode bloeit. Eveneens inheems in de gematigde streken van Noord-Europa en Klein Azib. Bloeiend van januari tot in fe- bruari, zijn zij eerst omringd door een prachtige groene kraag, geen echt blad maar een schutblad. Het schte palmachtige blad komt pas levoorschijn als de bloemen geheel i^eopend zijn. Men hoeft ze slechts eens in de 4-5 jaar op te nemen, te delen en te verplanten. Zij passen zich even goed aan verschillende standplaatsen aan als de sneeuwklokjes. De knolletjes moeten direkt na ontvangst geplant worden en als ze er droog en verschrompeld uitzien een dag of twee bedekt worden met vochtig zand of turfmolm voor het uitplanten. Zet ze in zanderige, grove grond met veel humus. Plantdiepte onge- veer 2-5 cm. op plaatsen met half- schaduw. Crocus - Er Ijestaat een prachtige collectie botanische crocussen, die voor de maart-bloeiende, groot- bloemige crocussen bloeien. Tussen September en eind novem ber worden de bollen 5 cm. diep geplant en op een onderlinge, aan de standplaats aangepaste afstand. In borders, tussen flagstones, onder heesters en bomen en in bloembakken. Alle botanische cro cussen kunnen in het gazon of in wildtuinen verwilderen. Ze bloeien van januari tot in maart en vermeerderen zich gemakkelijk. Men moet ze om de 3-4 jaar opnemen, delen en verplanten nadat het loof is afgestorven. Iris - Vernoemd naar de griekse godin van de regenboog produceert deze bolsoort bloemen die tot de mooiste voorjaarsbloemen behoren en de vroegbloeiende lage soorten zijn geen uitzondering. Plant de bollen onmiddelijk na ontvangst. De plantafstand en plantdiepte moet ongeveer5 cm. bedragen. Zij doen het goed in de border, onder heesters en bomen en in rotstuinen, men kan ze laten verwilderen of in een bloembak planten. Wel houden ze alien van veel zon. I. danfordiae uit Oost-Turkije heeft zoet-geurende citroengele bloemen. Dit soort bloeit reeds eind januari op 7,5 cm. hoge stelen. I histrioides major heeft heldere, gentiaan-blauwe, wit-gespikkelde bloemen. Zij bloeit in maart en wordt 7-5 cm. hoog. Dit weer-be- stendige soort komt het best tot haar recht in zonnige rotspartijtjes, waar ze, in groep jes geplant een beeldschoon geheel vormen. I. reticulata uit Zuid-Rusland prijkt met geurige, fluweelachtige campanula-paarse bloemen, die in februari-maart bloeien. Onder de geurige, thans verkrijg- bare hvdriden noemen wij de vlasblauwe en geel-gevlekte Can-'c tab, de hemelsblauwe en brons- geel gevlekte Harmony en de rood-purperen J.S. Duyt. Scilla Onder de uitgebreide familie Scilla die uit noord-west Perzi'e stamt is er een soort die veel eerder dan de anderen bloeit. Dat is S. lubergeniana, die men zonder overdrijving ,,charmant" kan noemen met haar knikkende, klok- vormige bloempjes op een bladloze steel, de kleur is ongewoon zacht- blauw op een zilverachtige onder- grond. De stelen zijn ongeveer 10 cm. lang, de bladeren breed en helder groen. Deze soort maakt haar debuut in februari, soms zelfs eind januari. S. Tubergeniana staat niet alleen beeldig in borders en rotspartijen maar ook wanneer ze een opvallend plaatsje krijgen tussen heesters of onder bomen, of verwilderd in het gras, de bollen kunnen op elk moment in de herfst worden ge plant, het liefst in groepjes van minstens 10, plantdiepte ongeveer 5 cm. Ze gedijen het best in humus-rijke grond, doen het uit- stekend zowel in de voile zon als in half-schaduw. Zij vermeerderen zich snel uit scheuten en uitzaai, en moeten pas opgenomen gedeeld en verplant worden wanneer de pollen te groot worden, na zo'n 4-5 jaar.

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 11