Landbouwtechnologie voor derde wereld NIEUW! intcrcaril magneet drukkerij Primeur op Caravan RAI81 Rapport ,,Rijkswegl9, Inpasbaar?" Fiets bltfft het goed doen in Nederland 25 november 1981 VftftrdrrAkkMrfr* PAGINA 11 HUWELIJKSKAARTEN '82/'83 -s - Nieuwe Nederlandse vinding: kompakt uitklap-caravan. Op de a.s. Caravan Camping RAI 81 (12-20 december te Amster dam) toont de Nederlandse fabri- kant Kip Caravans B.V. uit Hooge- veen een Europese primeur: de „Kompakt-Caravan" met opklap- baar dak. Voordelen van deze geheel in Nederland ontwikkelde vinding zijn o.a. een uiterst geringe luchtweerstand (in opgeklapte vorm is de caravan slechts 1.90 m hoog en nauwelijks hoger dan de gemiddelde auto) en trekgewicht, hetgeen een aanzienijke brand- stofbesparing met zich mee brengt en door de lage bouw minder stallingproblemen. Keuken verplaatsbaar Heeft de Kip-Kompakt in inge- klapte vorm slechts minimale af- metingen (lxbrxh: 330 x 182 x 190), in een handomdraai is hij op de camping omgetoverd tot een ruime comfortabele 5-persoons gezinswa- gen met normale stahoogte en aangebouwde tent. De deur zit in de achterwand, zodat de slaap- plaatsen in de lengterichting zijn geplaatst(langsslaper-model). Maar die plaats van de deur heeft nog een voordeel: er kan in de lengterichting een bijbehorende achtertent (10 m2) aan worden gekoppeld, waardoor met een to- De Werkgroep „Stop Rijksweg 19" heeft met een bijdrage van een deskundig bureau de mogelijkheid onderzocht om Rijksweg 19 in het landschap van Midden-Delfland in te passen. Het bureau OD 205, adviseurs voor planologie, archi- tektuuren landschap b.v. te Delft, heeft de gevolgen van een aantal mogelijke uitvoeringen van de rijksweg en van een aantal inpas- singsmaatregelen beschreven. De conclusie is dat de weg niet op aanvaardbare wijze is in te passen. Zelfs een ligging van de weg op drie meter beneden maaiveld is geen aanvaardbare inpassing, omdat de negatieve gevolgen ook dan nog een wezenlijke afbreuk doen aan het landschap. Rijksweg 19 is gepland door een van laatste groene open ruimten in het zuidwestelijk deel van de Randstand. Dit gebied, Midden Delfland, is aangewezen als buffer- zone tussen de Haagse en Rotter- damse agglomeratie. Tijdens de behandeling van het Structuurschema Verkeer en Ver- voer is de weg net niet uit het Structuurschema geschrapt. Het CDA vond op dat moment (eind 1980/begin 1981) de weg niet overbodig. Wei stelde zij onder- meer als voorwaarde dat de weg op aanvaardbare wijze in het land schap zal worden ingepast. Dit deel uit de stemverklaring is de aanzet geweest voor een aantal mensen om de draad van vroegere acties (van de Samenwerkende Milieuwerkgroepen Midden-Delf land) weer op te pakken en in een nieuwe werkgroep tegen de weg actie te voeren. Als belangrijk punt voor de beoor- deling van de inpassing van de weg geldt dat de weg geen wezenlijke afbreuk doet aan de functies van het gebied. Het bureau OD 205 heeft een aantal uitvoeringen van de weg met elkaar vergeleken: het oorspronke- lijk ontwerp, waarbij de weg op plm. 2,35 m. boven maaiveld ligt, een verlaagde ligging (1.40 m. boven maaiveld) en een verdiepte ligging (3 m. beneden maaiveld). Ook de invloed van wallen langs de weg is onderzocht. Bekeken zijn de gevolgen van de weg voor de landschapsstructuur (de schaal, de openheid van het gebied, de visuele relaties), voor de flora en fauna (m.n. de weide- vogels), voor de milieuhygienische aspecten (o.a. geluid, visuele on- rust) en voor de recreatie en de landbouw. Een verlaagde ligging blijkt t.o.v. het oorspronkelijke ontwerp nauwelijks een verbetering te zijn. Geluidshinder Als daarbij ook nog wallen worden aangelegd vermindert het lawaai in het gebied niet noemenswaardig. Het stiltegebied tussen Delft en Schiedam, belangrijk voor natuur en recreatie verdwijnt ook nu nog. Bovendien verdwijnen een aantal belangrijke visuele relaties. Slechts een verdiepte ligging brengt de aantasting van de visuele openheid en de visuele rust binnen aanvaard bare grenzen. De auto's zijn dan niet meer zichtbaar en er zijn geen wallen langs de weg, die het uitzicht verstoren. Het aanwezige stiltegebied gaat echter ook bij verdiepte ligging nog verloren. Bij alle oplossingen verliest het gebied veel van zijn waarde voor de recreatie en de (weide)vogels. Een apart punt is de geluidhinder bij Schiedam en Vlaardingen. Slechts een overhuiving van de weg kan voorkomen dat de woonsituatie in de hoge flats langs de weg onaanvaardbaar achteruit gaat en dat een lawaaisituatie als in Over- schie en Delft langs Rijksweg 13 ontstaat. Ook eventuele nieuwe woonwijken bij Schipluiden (dorp) en Den Hoorn komen niet in een ideale geluidssituatie te liggen. Het onderzoek heeft zich ook gericht op de gevolgen van een alternatief (wel realiseren van een Hoefijzer bij Den Haag plus om- leiding Kwintsheul, verbreden Rijksweg 13) voor Midden-Delf land. Dit blijkt het gebied slechts gering aan te tasten. Onderdeel van een alternatief kan ook een ver- keerscirculatieplan voor het gebied zijn. Het blijkt dat de huidige geluidssituatie dan behoorlijk ver- betert. De conclusie die de Werkgroep Stop Rijksweg 19" op grond van dit onderzoek heeft getrokken is dat indien de bufferfunctie van Mid den-Delfland serieus wordt ge- nomen, niet aan de voorwaarde van het CDA kan worden voldaan. betalingsbalans. Zoals het zich thans laat aanzien zullen ook dit jaar weer aanzienlijk meer dan een miljoen fietsen in Nederland wor den verkocht. Een voorzichtige raming komt uit op circa .1,3 miljoen nieuwe fietsen. Fietsenhan- delaren melden dat de laatste tijd vooral de vraag naar degelijke Nederlandse fietsen in duurdere uitmonstering (trommelremmen/ drie versnelling) is toegenomen en dat de konsument een steeds duide- lijker wordende voorkeur voor kwa- liteit heeft. Bij de zeer dure super- lichte- sport-, semi-race en race- fietsen valt een terugval in de verkoop waar te nemen. Europese primeur op de Caravan Camping MI HI is de nieme tiederlandse vinding van Kip Caravans 8. V,de 'K&mpakt-Caravan' mt apktapbaar dak. In ingeklapte vorm is deze liohtgewioht trekker (aa 400 kg) namweligks hoger dan de gemiddelde auto, waardoor met een uiterst geringe luahtweer&tand aanzienlijk brandstaf wordt bespaard en men minder statlingsproblemon heeft. Eenmaal op de omtping aangekomen wordt in een hand omdraai de Kip-Kompakt omgetoverd tot een ruime aemfortabe le langsslaper en ontstaat nog meer extra slaapndmte door een eenvoudig te m?ntei<en aohtertent. meerpm-js leverbaar met kachel en koelkast. tale lengte van 6'/i meter behalve slaapruimte nog extra verblijfs- ruimte wordt geboden. De keuken is dan bovendien te verplaatsen naar de tent, zodat men de kookluchtjes buiten kan houden en tegelijkertijd meer ruimte binnen cregert. De nieuwe caravan is gebouwd op een zogeheten ,,open chassis", een ontwikkeling welke oorspronkelijk wordt toegepast in de vliegtuigindustrie om een opti- male sterkte te koppelen aan een uiterst licht gewicht. De Kip-Kompakt behoort met zijn circa 400 kg. tot de lichtste caravans van Europa, waardoor met een maximaal totaalgewicht van 600 kg. dit model ook ideaal is voor kleinere auto's. Inclusief de royale achtertent: 8.980,-. In dit rapport komt niet aan de orde dat de huidige verkeers- omvang nauwelijks meer toeneemt. De huidige Rijksweg 13 kan de komende jaren de toename nog opvangen. Verbetering van de spoorlijnen tussen Rotterdam en Den Haag (over Delft en over Pijnacker) bieden interessante mo- gelijkheden. In tegenstelling tot eerdere berich- ten, uit C.B.S.-bron, dat in 1980 in Nederland bijna 1,4 miljoen nieuwe fietsen werden verkocht, blijkt - nu alle cijfers geteld zijn, dat dit recordaantal nog hoger is geweest dan oorspronkelijk gepubliceerd werd. Het totale aantal in Neder land aan de kleinhandel geleverde fietsen bedroeg in 1980 maar liefst 1.454.800 stuks. Maarottk in 1981 is het weer zeer goed gegaan met de fiets en valt van een bezuinigings- terugslag weinig te merken. Zoals thans bekend is, werden in het eerste halfjaar weer meer fietsen verkocht en wel 701.300 stuks tegenover 653.600 in dezelfde pe- riode in 1980. De export van Ne derlandse fietsen steeg in dezelfde maanden van 195.200 (in 1980) naar 243.100. De import van fiet sen daalde van 315.400 naar 277.400 en dat is geen meevaller voor de importeurs, wel voor onze Machines doen hei niet altijd beier dan mensen. Dat bleek wel tijdens het uii- testen van verschillendc types rijstdors- maehines op het eiland Java in .Indo nesia. Maar in sanienwerking met iilge- niettrs van de I andbotiwhogeschool te Wageningen heeft een nederlandse fabriek voor landbouwnUiehines de Voles pnlwikkeld. ben machine die belcr dan de andcre in Indonesia geteste machines tegemoet komt aan eisen, gesteld aan de toepassing op kleine schaal; aan het gebrnik op het plane- land en in kleine dorpen. de meeste derde-wereldlanden knnncn niet veel van dit soon machines kopen. Belangrijkcr is dan ook dat met de nieuwe machines een bijdrage is gelevcrd aan de ontwikkeling van de landbouwtechnologie van de landen, die bij het uittesten van.de machines waren belrokken. Veranderingen door nieuwe rijslsoorten Invocring van nieuwe rijslsoorten bleek niet nodig in die landen. waar men met een klein alleen de rijst aren oogsl. Dit is wel erg arbeidsintcnsicf werk, maar per 1(H) kg rijst wordt slechts 10 tot 20 kg slro als ballast mecgcsnedcn en naar het dorp meegedragen. Onderweg van de akker naar het dorp hocfl niet veel rijst verloren te gaan. In het dorp wordt de rijst met de voet gedorst. De aren worden platgelrapt. /odal de rijst korrels loslaten. Ook dan gaat weinig rijst verloren. Nieuwe rijslsoorten, vooral de soorten die zijn gesekleerd op een hogere opbrengst, hehben een omwenleling teweeggebrachl in veel rijstproducerende landen. De nieuwe soorten geven meer aren per vierkante meter, maar de aren en halmen zijn klciner. Omdat het gewas diehter opcen groeil, ontstaat loch een hogere opbrengst Deze soorten worden niet meer aar voor aar gedorst. ze worden met een aantal tcgclijk met de sikkel afgesneden. Het oogstcn van het gewas gaat sneller, maar de hoeveelheid ballast wordt groter. Per 100 kg rijst moet nu soms 2(H) tot 500 kg stro worden vervoerd! Als nu in het laatste geval de loopafstand naar het dorp erg groot is, is het beter om bij de rijstvelden te dorsen. I radi- tioneel wordt dat gcdaan door natte halmen op een slccn te slaan en de rijst te verzamelen op een matje, de rijst wordt in deze matten of in korl'jes mee- genomen naar het dorp. Tijdens het dorsen en bij het vervoer kunnen nu verliezen optreden die het de moeite waard maken om het dorsen te lalen overnemen door eenmachine. Ontwikkeling van de dorsmachine Een dorsmachine die in zo'n situatie kan worden ingezet, moet wel aan een aantal voorwaarden voldoen. De machine moet alle smalle paden en dijkjes naar het natte veld gedragen of gereden kunnen worden. Hij moet geschikt zijh voor het type rijst dat verbouwd wordt en moet eventueel aan te passen zijn aan droge en natte halmen. Verder is de machine niet bedoeld om het dorsen allemaal veel sneller te laten gebeuren. Voorop staat dat oogstverliezen worden beperkl. De halmen mocten dus goed worden leeggedorst, zonder dat daarbij teveel rijstkorrels broken. Natuurlijk is ook belangrijk d,u de machine solide is en gemakkclijk is te bedienen, onderhouden en repareren. Bij het ontwikkelen van de Votes werd gestreefd naar zo weinig tnogelijk draaiende ondcrdelen, De machine heeft nog maar een draatend ondctdeel, aangedreven door een diesclniotprtje van hooguit 5 pk. Jaap Brands, uigenieur bij het I list it nut voor Mechanical ie, Arbetd en gebouwen het IMACi), te Wageningen, heeft ervoni gezorgd dat ook Vietnamese ondeizoekers de dorsmachine konden uitproberen. In de eerste positievc rapportcn over de dorstnachincs hehben de mensen van het lnslituul voor I andhouwmcchunisalic in Hanoi aanwijzingen gegeven voor verbeleringen. waarna ecu vcrhclerde versie van de dorsmachine is gcsiuufd. Nog geen aantasting Iraditionele landbouw Niet alle weslerse oplossingen voor problenicn in de derde wereld pakken goed uit. Met de ontwikkeling van nieuwe rijstrassen, invoering van nieuwe landbouwtechnieken, grootschalige 'bewcrking van land- bouwgronden en met behulp van chemische plaagbestrndingsmiddelen en kunstmesl is in een aantal landen geprobecrd een landbouw naar westers model op te zetten. Vaak was dit echter tot mislukken gedoemd, omdat de nieuwe methoden niet goed pasten in het klimaal en de natuurlijke omstandigheden van deze landen. Vaak ook bracht de afhankelijkheid van nieuwe technieken en hulpmiddelen als kunstmesl en pestociden weer financiele afhankelijkheid van leveranciers in de westerse landen met zich mee. Nieuwe methoden leverden soms meer rijst op, maar niet genoeg geld om de schulden te kunnen betalen. Wat restte was maar al te vaak een aantasting van de traditionele landbouw. In het geval van de Votex is dit niet zo waarschijnlijk. Voor gebruik in heel Vietnam, zo rekent Brands voor, zouden toch al snel zo'n 20.000 machines nodig zijn, die na duizend gebruiksuren al weer moeten worden afgeschreven. Het land zqu door zo'n aankoop bovendien volkomen afhankelijk worden van andere landen om de machines te kunnen laten draaien. de opzet achter het hulpproject is dan ook in de eerste plaats steun aan de landbouwtechnologie in Vietnam. De naar Vietnam verscheepte machines zijn eigenlijk modellen voor een techniek, die het Instituut voor Landbouwmechanisatie in Hanoi zelf moet gaan ontwikkelen. De nieuwste ontwerpen liggen voor u bij ons klaar. offset- boekdruk thermoprint algerastraat 12 - schiedam telefoon 010-622422

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 11