Hoe komt dat? Honderd spelletjes onder tientje IIP De prijzen ryzen de pan uit Winkels langer open Agenda wykvereniging MutOTs X Winterfiets- vakantie in de Dordogne 25 november 1981 VoordiT IktoMMilfn PAGINA 5 Sinterklaas hoeft niet duur: f m 's-Gravenhage - 6 november 1981- Nu we in ons land de broekriem wat moeten aanhalen, gaan we alien wat meer letten op de prijzen van onze dagelijkse boodschappen; we worden prijsbewuster. Prijzen vormen een beloning van de consument voor het gekochte pro duct. Is een product goed dan blijven we het kopen en een slecht of te duur product laten we links liggen. Dit is een natuurlijk proces dat voor bedrijven tot gevolg heeft dat de consument bepaalt welk bedrijf blijft bestaan. Vraag en aanbod bepalen samen de prijs. Sinds 1961 echter bestaat er in Nederland een Prijzenwet. Op grond van deze wet kan de overheid buitengewoon sterke prijsstijgingen in de hand houden. Zo kwam na de oliecrisis, toen alle prijzen nogal sterk stegen ten gevolge van de stijgende invoerprijzen, de regering met prijsvoorschriften. Die kwamen erop neer dat de bedrijven niet langer alle kostenstijgingen in de prijzen mochten verrekenen. Dit betekent een aantasting van het bedrijfsrendement, de winst (in de huidige economische situatie be tekent dat: verlies van arbeids- plaatsen omdat de winsten prak- tischOzijn). Waardoor ontstaan nu eigenlijk prijsstijgingen zult u denken. Uit onderzoek bleek dat in de afgelo- pen 10 jaar het gemiddeldeprijspeil met 8% "per jaar toenam. Van die 8% werd maar liefst 7,8 veroorzaakt door factoren waarop het bedrijfsleven geen of bijna geen invloed kon uitoefenen nl. de overheid, de lonen en de invoer prijzen. Slechts 0,2% werd veroor zaakt door de bedrijven zelf nl. doorpogingen tot winstherstel. Dat was echter niet overal mogelijk. Een belangrijk deel van de bedrij ven ziet geen kans meer om gestegen kosten volledig door te berekenen. En daar waar dat op zich nog wel mogelijk zou zijn, laat het prijsbeleid het niet toe. De belangen van het bedrijfsleven zijn de afgelopen jaren binnen het prijsbeleid sterk verwaarloosd. Ge- zien de noodtoestand waarin vele bedrijven momenteel verkeren, mag daar wel eens wat aan gedaan worden. Een vrije handel zonder of slechts met incidenteel overheids- ingrijpen lijkt het meest wenselijk voor de bedrijven. Dit houdt in dat de prijsvoorschriften zouden moe ten worden afgeschaft. Want dan bepalen de bedrijven, door middel van onderlinge con- currentie, en de consumenten, door hun bereidheid om het product al dan niet te kopen, welke prijs het product moet krijgen. In verband met de komende feest- dagen zullen de winkels in Schie dam langer open zijn. Vanaf maandag 30 november t /m vrjjdag 4 december mogen de winkels tot 21.00 uur geopend zijn. (Op zater- dag 5 december tot 17.00 uur). Van Maandag 21 t/m woensdag 23 december tot 21.00 uur. Op don- derdag 24 december tot 18.00 uur. Buiten de aktiviteiten die elders in dit blad zijn vermeld heeft de Wijkvereniging Groenoord e.o. nog wel ,,meer potjes op het vuur". In Boerderij Landvreugd, Sweelinck- singel 7, Groenoord-Zuid kunt u voor de volgende aktiviteiten te- recht: Elke maandagavond: om 20.00 uur klaverjassen, inl. tel. 735878 of 702363. Elke dinsdagavond: om 20.00 uur schaak en jeugdschaak van 19.00 tot 20.00 uur. Inlichtingen: tel. 709604. Elke dinsdagavond: om 20.00 uur damestrimclub, inl.: tel. 709901. Elke donderdagavond: (in de gym- zaal P. van Anrooylaan 1) dames- indoor van 21.00 tot 22.00 uur. Inl. tel. 731064. We maken het dit jaar niet te gek hoor! Laten we het goedkoop houden. Niet meer dan een tientje! zijn kreten, die in deze tijd van economische recessie bij het orga- niseren van het jaarlijkse Sinter- klaasavondje regelmatig in familie- en vriendenkring worden gehoord. Jumbo, Nederlands grootste spel- lenfabrikant, is van mening dat er in de sfeer van gezelschapsspellen nog steeds een ruim aanbod bestaat van niet al te dure cadeautjes en geeft daarvoor enkele nuttige tips. De fabrikant levert zelf alleen al meer dan honderd artikelen onder een tientje, waarvan een dobbel- steen voor twintig cent het goed- koopste is. V(jf gulden. Het is bijna niet te geloven, maar rond de vijf gulden is er nog steeds een heel aardige keus in ,,een- voudige" spelletjes, zoals Zwarte Pieten en een tiental kwartetten met allerlei verschillende onder- werpen. Zojuist nieuw uitgekomen is het grappige Suske en Wiske Kwartet 5,95), ingedeeld in voor de kinderen uit de stripverhalen bekende helden, dieren, vrienden, geesten, uitvindingen, boeven en magiers. Ook het aloude vlooien- spel, Mikado en zelfs een een- voudig dam/schaakbordje liggen rond de vijf gulden. Magisch tientje. Rond een tientje blijkt er volgens Jumbo ook nog heel wat te koop te zijn: een pak geplastificeerde speel- y.ivi// uiis r. -/ hr -*■<•> i< J* 'd'.s<vy Pbr.Swi r,v.y -x'/dy/foy V.v. - x-v" .r< f va;, vV* v. if <U ix-nvr-, i rvtr f\VA Wintersportvakanties zijn volop bekend en evenzeer in trek. Minder bekend is de mogelijkheid voor een wintersportfietsvakantie. Een ver- rassende gelegenheid voor een win- tersportvakantie die anders is dan anders. Zo'n vakantie wordt voor u geregeld in de Franse Dordogne met groepen van maximaal acht personen, geheel verzorgd. Een kaarten, domino- en lottospelen, pokerstenen, Script-O-gram, Matchpoint, Pirn Pam Pet, tien- tallen legpuzzels en allerlei een- voudige educatieve spelletjes liggen nog beneden die magische prijs. In de serie legpuzzels zijn twee nieuwe meteen in het oog sprin- gend. Nieuw voor jonge gezinnen, maar jeugdsentiment voor de grootouders, zijn de vier nieuwe puzzels (100 stukjes) met aardige Rie Cramer tekeningen. Leerzaam, maar wat moeilijker (250 stukjes) zijn de natuurpuzzels met water, bos, weide en berg taferelen. Wie de puzzel heeft gecompleteerd, vindt op de achterkant van de' doos een nuttige beschrijving van de dieren en planten, die op de plaat staan afgebeeld. Dat leert kinderen ook thuis o.a. het verschil leren kennen tussen de vuurwants en de pimpelmees, de speerdistel en de stengelloze gentiaan. Een gezellig familie-spel, waaraan kinderen al vanaf vier jaar kunnen meedoen, is Jumbolino, dat maar f 6,95 kost en een kniisine is TZ r I fiets met tien versnellingen staat klaar en men logeert in de gasten- kamers van steeds weer een andere boerderij aan de route, waar men bij de boerin ook op een andersoor- tig ontbijt en een overvloedig diner kan rekenen. Op zichzelf ook een attraktie. Per dag wordt dertig tot vijftig kilometer gefietst. Een ze- vendaags arrangement kost750,- en men kan zelf z'n vakantieweek kiezen. Bij voorkeur op zaterdag beginnen, maar het kan ook an ders. Nadere inlichtingen bij Fran ce Individuelle, Heemskerkstraat 30, 2613 AL Delft, tel. 015-120951. tussen een legpuzzel en dobbelspel. Alle spelers (maximaal zes) krijgen zes stukken van een eigen legpuz- zeltje voor hun neus. Al die stukken corresponderen met een van de zijden van de bijgeleverde dobbelstenen. De spelers gooien daarmee om de beurt en mogen dan in numerieke volgorde hun eigen puzzel voltooien. Wie daarin het eerst slaagt is winnaar. Er zijn ook enkele iets duurdere uitvoeringen (f 11,50) met ver schillende leerzame afbeeldingen van gebouwen, beelden van voer- tuigen etc. Een uitvoering met Mickey Mouse in zes kleuren is de nieuwste. Voor onder en rond een tientje is er een grote keus in legpuzzels: kinder- en quickpuz- zels, vari'erend van 4 tot 520 stukjes; twee nieuwe 16-stuks leg puzzels met de bekende Walt Disney figuren. Een leuk, niet zo duur(/' 7,95) Sinterklaas- cadeautje voor kinderen vanaf 4 jaar is een setje ,,Story-puzzels" (vier eenvoudige legpuzzels van vier grote stukken in een doos), die een bekend kindersprookje uitbeelden. Lee Marvin. Het hoeft allemaal niet duur te zijn, aldus Jumbo. Ook in de categorie van rond de 15,— is heel wat aardigs te koop op spelletjesgebied. Zo is er voor 14,75 het nieuwe Point-Blank. Het is heel wat vredelievender dan de naam doet vermoeden (Point- Blank betekent in het Engels, .iemand laf van heel dichtbij neerschieten"; er is zelfs een film met Lee Marvin naar genoemd). Jumbo's Point-Blank is een op het eerste gezicht eenvoudig spel voor twee personen, dat echter steeds leuker wordt naarmate men er bedrevener in is. Het wordt ge- speeld op een speelbord, waarin 36 vakjes zijn uitgespaard. Daarin passen zeshoekige speelstukken met een pijltje dat horizontaal, verticaal of diagonaal naar een volgend vakje wijst. Die speler is verplicht daar bij zijn volgende beurt zijn nieuwe steen te zetten. De tegenpartij mag daar dus niet gaan staan. Tenslotte tracht men elkaar te blokkeren en wie de laatste zet kan doen heeft gewon- nen. Het spel duurt kort: enkele minuten tot een kwartiertje. Leuk voor kleine kinderen zijn ook de nieuwe Color en Kiddy domino's (f 12,50), die kleuren resp. figuur- tjes in plaats van de bekende dobbelsteen-stippen hebben, om corresponderend bij elkaar te leg- gen. Verder heb je voor 13,95 al een goocheldoos en voor 15,95 een (Mini) strategospel. De leerzame langzamerhand bijna klassiek ge- worden Electro-spelletjes zijn er voor 13,75 en f 22,95 met bijbehorende vragenboekjes voor 4,75. Chique. Echt duur hoeven spelletjes hele- maal niet te zijn, maar wanneer er helemaal geen ,,prijs-afspraken" voor het heerlijke avondje zijn gemaakt of wanneer je iemand eens extra wilt verwennen, dan zijn er natuurlijk toch wel een paar luxueuze spelletjes, waarmee je iemand blij kunt maken. Het allerduurste bij Jumbo is Computer Electro, een geavanceerde uit voering van de eerdergenoemde Electro-spelletjes. Nog niet eens zo gek voor 74,50, inclusief het eerste 1001 vragenboekje met pro- gramma-stekker. Er zijn onlangs weer twee nieuwe vragenboekjes (inclusief programma-stekker 17,50 per stuk) verschenen. Zij bevatten ieder 1001 vragen op het gebied van beroemde personen, ontdekkingsreizen en uitvindingen, resp. sport, de jaren zeventig en raadsels. Een complete cursus ,,schilderen met olieverf" met bij behorende pencelen, verf terperine etc. kost39,75, voor jong (vanaf 15 jaar) en oud. De echte grote borden-gezelschaps spellen, zoals Jumbo Jet en Interpol kosten rond de dertig gulden; Halma en het meest ge- speelde spel ter wereld Mens-erger- je-niet ongeveer de helft. Een complete doos met de 6 a 8 meest populaire spellen kost, afhankelijk van de uitvoering tussen de twintig en de veertig gulden. Wie meer van gokken houdt, zal blij verrast zijn met een complete gokset, inclusief dobbelstenen, speelkaarten, beker etc. voor 29,95. Nieuw, en met een eervolle vermel- ding als Speelgoed van het Jaar 1981, is het spannende ,,Toren- spel" 34,75), geschikt voor kin deren vanaf vijf jaar. Schaakstuk- ken en damstenen zijn er al voor resp. 6,25 en 15,50 en een gecombineerd dam/schaakbordje voor 4,50, maar de echte lief- hebber zal pas werkelijk gelukkig zijn met een set geverniste palm- houten Staunton schaakstukken met lood en vilt (f 67,00), een set gepolijste palmhouten damschijven met een 35 mm. diameter 19,50) gecombineerd met een luxe, twee- zijdig bespeelbaar, houten dam/ schaakbord, ingelegd met notehout en ahorn (f 65,00) Zo blijkt er voor elke beurs wel wat op spellengebied te zijn en hoeft op financiSle gronden ook nu niemand nog te zeggen ,,We doen er dit jaar maarniks aan

Noorder Akkoorden | 1981 | | pagina 5